Saç Bakımı

Tuzsuz Şampuan Nedir?

Reklamlar

Son zamanlarda çok kullanılan tuzsuz şampuan nedir, tuzsuz şampuanın faydaları nelerdir gibi merak ettiğiniz soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Tuzsuz şampuan içeriğinde kimyasal barındırmayan saçtaki keratini koruyan çok faydalı bir şampuan çeşididir. Saçların doğal yapısını korur ve çok sayıda faydası bulunmaktadır. Tuzlu şampuanlar saçı çok iyi temizlese de saça geri dönülemeyecek zararlar da vermektedir.

İçinde tuz bulunmayan şampuanların doğal özelliği saçları temizlemesi ve saçların daha hacimli kabarık görünmesini sağlamasıdır. Ve tuzsuz şampuanlar sülfat içermemektedir. Saçlarınızın dolgun olmasını sağlar ve sönük görünmesini de engellemektedir. Tuzsuz şampuanların bir diğer faydası da saçlarınızı nemlendirmek ve saçların daha parlak görünmesini sağlamaktır.

Reklamlar
Tuzsuz Şampuan Nedir?

Tuzsuz Şampuanın Faydaları

1)Tahrişi Azaltır

Saçlarınız için tuzsuz şampuan kullanırsanız kafa derinizde meydana gelecek tahriş azalır ve saç derinizdeki alerjik reaksiyonlar yok olur. Şampuandan sonra kafa derinizde yanma ve tahriş sorunu varsa tuzsuz şampuana geçilmelidir. Sonuçtan memnun kalacaksınız.

2)Saç Rengini Korur

Tuzsuz Şampuanın Faydaları
Tuzsuz Şampuanın Faydaları

Normal şampuanların içinde sülfat vardır ve sülfat saç boyasının hızlı bir şekilde solmasına sebep olmaktadır. Tuzsuz şampuan kullanırsanız saç boyanızın rengi korunu ve bu şampuan saçlarınıza zarar vermeden nazikçe saçınızı temizleyecektir. Zamanla saç boyası solsa da ömrünü uzatacak ve saçlarınızın pırıl pırıl ve canlı görünmesini sağlayacaktır.

3)Saçları Kurutmaz

Normal şampuanların içindeki sülfatın bir başka zararı da saçı kurutmasıdır. Sülfat içeren şampuanlar saçları tüm yağ ve kirden arındırma konusunda çok başarılıdır. Fakat kötü yanı saçlar için faydalı olan yağları da beraberinde götürmektedir. Saçların yağları gidince saçların doğal ışıltısı yok olur ve saç telleri kırılır. Bu yüzden tuzsuz şampuan çok daha sağlıklıdır. Tuzsuz şampuan saçların yumuşacık ve parlak olmasını sağlamaktadır.

4)Cildi Kimyasallardan Korur

Tuzsuz şampuanların bir güzel özelliği de saç derisinde meydana gelen zararlı kimyasalları emmesidir. Sülfat maddesini vücut emmeye müsaittir. Yapılan araştırmalara göre sülfatın sonunda karaciğere doğru yol alabildiği gözlemlenmiştir. Bunun sonucunda vücudun hormon dengesi bozulabilir. Düşük bir ihtimal de olsa bu bir risktir.

Reklamlar

5)Saçı Parlatır

Tuzsuz şampuanların bir özelliği de tuz içeren şampuanlara göre saçların daha parlak ve pürüzsüz görünmesini sağlamaktadır. Saçın ipeksi bir dokusu ve parlak bir görüntüsü olmasını sağlar. Ve saçlarınız için saç kremi kullanmanıza gerek kalmadığını da göreceksiniz.

6)Nemi Korur

Tuzsuz şampuan saçların daha uzun süre nemli kalmasını sağlayacaktır. Ve tuzsuz şampuanlar kabarık saçları olanlar için çok etkili bir seçimdir. Eğer kabarık saçlara sahipseniz keratin bakımı yaptırdıktan sonra tuzsuz ve sülfatsız şampuan kullandığınızda uzun süre saçlarınızı düz ve pırıl pırıl bir şekilde kullanabileceksiniz.

7)Çevreyi Korur

Tuzsuz şampuanların bir diğer faydası da sadece insan sağlığına değil çevre açısında da zararsız olmasıdır. Bu şampuanlar bitkisel kaynaklardan elde edilmektedir.

8)Hassas Ciltlere Uygundur

Hassas, alerjiye yatkın veya egzamalı saç derisi için tuzsuz şampuan çok etkilidir. Bu tarz sorunlar olan saç derisi için çok faydalı bir seçimdir.

9)Gözü Tahriş Etmez

Tuz içeren şampuanlar gözleri yakarak tahriş eder. Fakat tuzsuz şampuan içinde ağır kimyasallar barındırmadığı için saç derisini tahriş etmez ve gözleri yakmaz.

10)Herkese Göredir

Tuzsuz şampuanları her saç ve cilt tipine sahip olanlar tarafından rahatlıkla kullanılabilirler.

11)Saç derisindeki rahatsızların çoğu tuzdan kaynaklanmaktadır

Tuzsuz şampuanların içinde ağır kimyasal olmaması çok önemlidir. Tuzsuz şampuanın içinde paraben, silikon, formaldehit ve benzeri kimyasallar bulunmamaktadır. Bu sebeple saç derisinde ve saçlarınızda yan etki meydana gelmez. Saç derisindeki kaşıntı ve saçta kepeklenme olması büyük ihtimalle kullandığınız tuzlu şampuanın içerdiği kimyasallardan kaynaklanmaktır.                                                           

12)Kabarık saçlara karşı etkilidir

Kabarık saçlar için çok iyi seçim olan tuzsuz şampuan saçların daha nemli kalmasını sağlar. Bu durumda saçlarda elektriklenme ve kabarma meydana gelmez. Tuzsuz şampuan kullanarak saçlarınızda oluşabilecek elektriklenme ve kabarıklığın önüne geçebilirsiniz.            

14)Kıvırcık saçlılara iyi haber

Tuzsuz şampuan kullanarak kıvırcık ve dalgalı saçların daha kolay şekil almasını sağlayabilirsiniz. Çünkü tuzsuz şampuanlar saçların nemini ve doğal yağını korumaktadır. Kıvırcık saça sahip olanlar tuzlu şampuan kullanmamalıdır. Ve kuru saçlara sahip olanların da tuzsuz şampuan kullanması tavsiye edilmektedir. Tuzsuz şampuan ile saçlarınız daha yumuşak olacak ve daha kolay şekil alacaktır.        

15)Cildinizi de korur

Tuzsuz şampuanları saçlarınız koruyup birçok fayda sağladığı gibi cildinizi de korumaktadır. Kullanılan saç ürünleri cilde temas etmektedir. Bu durumda hassas cilde sahip olanlara da zarar vermektedir. Tuzlu şampuanlar aşırı cilt hassasiyetine, cildin nemini kaybetmesiyle kuru cilt oluşumuna yol açmasıdır. Tuzsuz şampuan ile bu sorunlardan da kurtulabilirsiniz.

16)Gözlerinizi de korur

Tuzsuz şampuanın içinde ağır kimyasallar olmadığı için saç derisine, cildinize zarar vermediği gibi gözlerinizi de yakmamaktadır. Tuz içeren şampuanların içindeki sülfattan dolayı gözleri yakıp tahriş eder. Tuzsuz şampuan ile bütün bu sorunlardan kurtulabilirsiniz.

Tuzsuz Şampuan Hakkında
Tuzsuz Şampuan Hakkında

Tuzsuz Şampuan Nedir ve Tuzsuz Şampuan Hakkında

Tuzsuz şampuanların özelliği tuzlu şampuanlara göre daha az köpürmektedir. Köpük diğer firmaların temizlenmiş hissettirmek için bulduğu bir hiledir. Bu sebeple tuzsuz şampuanlar köpürmese de çok iyi bir şekilde saçlarınızı temizler. Ve saçlarınız için fayda olan yağları korumaktadır.

Tuzlu Şampuan Nedir?

Tuzlu şampuanın içinde sodyum loril sülfat bileşeni bulunmaktadır. Saçlarınızı tuzsuz şampuanlar ile yıkarken çok köpürdüğünü görürsünüz. Bu köpük aslında sadece bir gösteriştir, şampuanın kıvamını tutturarak ürünün daha çok satılmasını amaçlamaktadır. Tuzsuz şampuanların saçlara hiç faydası yoktur. Saçlarınız fazla köpürürken saçlarınız için faydalı olan yağlarda ortadan kalkacaktır. Tuzsuz şampuanlar sülfat ve ağır kimyasallar içermediği için daha çok tercih edilmektedir. Tuzsuz şampuanlar diğer ürünlerden daha pahalıdır fakat buna rağmen kesinlikle aldıkları ücretin karşılığını fazlasıyla vermektedirler.

Tuzsuz Şampuan Nasıl Kullanılır?

Tuzsuz içerikli şampuanlar, geleneksel tuzlu şampuanlardan farklı bir kullanım biçimine sahip değildir. İşte tuzsuz şampuanın nasıl kullanılacağına dair adımlar:

  1. Saçları Islatma: Saçlarınızı tamamen ıslatın. Saçlarınızın tamamen ıslak olması, şampuanın daha iyi dağılmasına ve etkili olmasına yardımcı olacaktır.
  2. Şampuan Uygulama: Tuzsuz şampuanı avuç içine birkaç damla alın. Saç derinize ve saç tellerine eşit şekilde uygulamak için şampuanı parmak uçlarınızla masaj yaparak yedirin. Saç diplerine özellikle dikkat edin.
  3. Masaj Yapma: Şampuanı uygularken saç derinize nazikçe masaj yapın. Bu, şampuanın temizleme etkisini artırır ve saç derisine masaj yapmak kan dolaşımını artırabilir.
  4. Durulama: Şampuanı saçlarınıza iyice yedirdikten sonra, saçlarınızı bol suyla durulayın. Şampuanın tamamen saçlardan temizlendiğinden emin olun.

Tuzsuz şampuanların içeriğinde genellikle az miktarda zararlı madde bulunur ve saç dökülmesi veya kırılma sorunları yaşayan kişiler için önerilebilir. Saçları daha güçlü ve doğal bir ışıltıya kavuşturmak için kullanılabilir. Ayrıca, tuzsuz şampuanlar daha az köpürür çünkü içerdikleri tuz miktarı düşüktür. Tuzsuz şampuanlar, saçları nemlendirme özelliği gösterir ve özellikle kabarık, kıvırcık veya açık sarı saçlara sahip kişiler için uygun olabilir.

İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx