Dizi Haberleri

Marvel Evreninden WandaVision dizisi Disney+ da! WandaVision dizisi konusu ne?

WandaVision dizisi inceleme ve yorumlar nelerdir? WandaVision dizisi oyuncu cast kimlerdir? WandaVision dizisi izlenir mi?

Reklamlar

Marvel evreninin yapım ve yayın haklarını Disney Stüdyolarının satın almasının ardından en bol ödüllü dizisi WandaVision Disney+ platformunda yayınlanıyor. Şu ana kadar çekilen ve yayınlanan diziler arasında oldukça farklı özel bir yere sahip olan WandaVision dizisinin çekim şekli Marvel evrenine olumsuz bakan izleyici kitlesinin de ilgisini çekmiş olarak görünüyor.

WandaVision dizisi konusu nedir?

WandaVision dizisi, süper güçlere sahip olan iki Marvel kahramanı Vision ve Wanda arasındaki aşka odaklanıyor. Birbirine aşık olan çiftimiz sorunlardan ve süper güçlerinden uzak huzurlu bir aile hayatı yaşamak isterler. Elbette sorunlu kötülerin hedefi olan bir dünyanın içinde süpergüçlerinle ne kadar huzurlu bir hayat yaşabilirlerdi ki? Birlikte huzurları bozulmadan yaşamaya çalışan çiftimizi macera yavaş yavaş kendisine doğru çekmeye başlıyor. Adım Adım Wanda’nın Scarlet Witch’e nasıl dönüştüğüne tanık oluyoruz.

WandaVision dizisi inceleme ve yorumları nelerdir?
WandaVision dizisi inceleme ve yorumları nelerdir?

WandaVision dizisi inceleme ve yorumları nelerdir?

WandaVision dizisi ilk iki bölümü muhteşem bir hikaye anlatım şekli ile karşımıza çıkıyor. Huzurlu bir aile hayatını anlatabilmek için Amerikan sinemasının nostaljik sitcom çekim tekniğini kullanmış olan WandaVision dizisi, bu çekim ve anlatım tekniği ile Marvel takipçileri kadar marvelden uzak duran izleyicilerin de ilgisini çekti. Huzurlu hayat bozulmaya başladıkça WandaVision dizisi, ekranı renklendirmeye ve sitcom anlatı şeklinden uzaklaşmaya başlıyor.

Reklamlar

WandaVision dizisinin, dünyada dağıtılan Televizyon ödülleri arasında şu ana kadar kayda geçen 102 adaylığı, aday olduğu dallarda kazandığı 30 tane ödülü mevcut. Bu ödüllerin üç tanesi oldukça prestijli olan Emmy ödülleri de var. Amerikan Film Enstitüsü’nün dağıttığı ödüller arasında yılın en iyi Televizyon programı ödülü de WandaVision dizisine gitti.

WandaVision dizisine, eleştirmenlerin ve izleyicilerin ayrı ayrı yorumlarını puanlayan Rotten Tomatoes sitesi eleştirmen puanı 91 izleyici puanı ise 88 olarak görüyoruz. Eleştirmenler hikaye anlatım şeklini Sanat yönetimini Rotten Tomatoes eleştirmenleri çok beğenmiş. İzleyiciler tarafından verilen 88 puanı izlerken keyif aldım şeklinde yorumlayabiliriz.

Puanlar konusunda oldukça tutucu ve cimri olan Metacritics eleştirmenleri ise WandaVision dizisine 77 puan vermiş. Bu puanı izlemeye değer yapımlar arasında WandaVision dizisini de eklediğini görüyoruz.

Herkese açık izleyicilerin puanlayabildiği en geniş puanlama kitlesine sahip sitelerden biri olan IMDB’nin WandaVision dizisine olan puanı ise 7,9. Bu verilen 7,9 puanını, IMDB puanlaması yapan izleyicilerin bir çoğunun da bu diziyi beğendiği şeklinde yorumlayabiliriz.

Reklamlar

Dokuz bölümden oluşan dizinin ilk iki bölümü 15 Ocak 2021 de yayınlandı. Marvel evreninin sinemaya yansıtılmasında önemli görevlerden birini üstlenen Jac Schaeffer’ı, yaratıcı ekibin başında görüyoruz. Avengers:EndGame filminde anlatılan hikayenin 3 hafta sonrasını ekranlara getiren WandaVision dizisi, Wanda Maximoff un Scarlet Witch’e dönüşümü üzerinden hikayeleştirilmiş. Wanda ve Vision, New Jersey’in Westview adında şehir dışına kurulmuş bir kasabaya taşınmış, burada huzurlu çocuklu bir aile yaşamı ile aşklarını devam ettirmek için adım atmışlardır. Dizinin yönetmenliğini Matt Shakman gerçekleştiriyor. Baş yazar yine Jac Schaeffer.

WandaVision dizisi için en ilgi çekici yorumlardan biri Travma terapisti Erin Qualey tarafından geldi. “Wanda karakterinin travma sonrası yaşadığı Mental problemleri aktarım şeklini olumlu olduğu” söyledi. “Süper gücü olan bir kadının içinde yaşadığı zayıflığı kabul sürecinin iyi ifade edildiğini” de aktardı. “Marvel dünyasında başına oldukça kötü bir olay gelmiş bir süper kahramanına, bu travmatik olaya tutunmaya bundan güç edinip süper kötü yaratıklarla harika kavgalar çıkarması yerine başına gelen olayı kabullenme yöntemini gösteriyor olması olması; Marveli artık sadece süper kahraman çizgi romanı olmasından başka bir yerde olduğu” ifade edildi. “Artık süper kahramanların psikolojileri ve onların kendilerini daha psikanalitik bir şekilde olgunlaşmalarını izlemeye başladık” yorumunu da eklemiş oldu.

WandaVision dizisi izlenir mi?
WandaVision dizisi izlenir mi?

WandaVision dizisi izlenir mi?

WandaVision dizisi Marvel’in süper kahraman hikayelerinin yanına psikolojik çözümlemeleri eklemesi ile türün meraklılarının yanında, dizilerde psikoloji ve içsel sorgulamaları çeşitli sanatsal gösterileri göndermeleri görmeyi sevenler tarafından ilgi ile izleneceğini düşünülüyor.

WandaVision dizisi oyuncu cast kimler var?

  • Elisabeth Olsen: Wanda Maximoff sonrasında Scarlet witch’e dönüşecektir. Kaos büyüsü kullanabiliyor. Telepati ve Telekinezi yetenekleri var. İnsanların gördükleri gerçeklikleri değiştirebiliyor. Elizabeth Olsen 1989 doğumlu. 4 yaşında Televizyon ekranlarında oyunculuk yapmaya başladı. İlk filmi Martha Marcy May Marlene ile Sundance film festivalinde büyük beğeni topladı. Henüz ilk filminde bir çok ödüle aday gösterildi. 2013 yılında Spike Lee ile Oldman filminde çalıştı. 2014 yılı itibari ile Marvel Sinematik Evrenine girdi. Kaptan Amerika: Kış Askeri, Kaptan Amerika: İç savaş gibi bir çok Marvel filminde Wanda karakterini canlandırdı.
  • Paul Bettany: Dizinin ve Marvel evreninin Vission karakterini canlandırmakta. 1971 doğumlu İngiliz aktör. 2003 yılında Dogville filminde Lars Von Trier ile çalıştı. A Knight Tale, A Beautiful Mind, Wimbledon, The Da Vinci Code, The Tourist, Master and Commander: The Far Side of the World gibi ilgi görmüş filmlerin oyuncu kadrolarında da yer aldı. Ardından Marvel Sinematik evrenine Vision karakterini canlandırmak için oyuncu kadrosuna katıldı. 

WandaVision dizisi nereden izlenir?

WandaVision dizisi şu sıralar Disney+ platformunda Türkçe dublaj seçeneği ile izlenebiliyor.

İlginizi çekebilir: Everything Everywhere all at once (Her şey Her yerde Aynı Anda) film inceleme yorumları

Öner Ünlü

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx