Cilt Bakımı

Yasemin Sabunu Nedir? Yasemin Sabunu Nasıl Kullanılır?

Yasemin Sabunu Cilt Bakımında Nasıl Kullanılır?

Reklamlar

Yasemin sabunu, jasminum grandiflora (royal jasmine) ve jasminum officinale (common jasmine) dahil olmak üzere çeşitli bilimsel isimlere sahip yasemin çiçeğinden yapılır. Uçucu yağ esas olarak yasemin çiçeklerinden elde edilir. Çiçeğin güçlü ama tatlı, hoş ve romantik bir kokusu vardır ki bu sadece geceleri açan çiçeklerde çok yaygındır. 

Bu yazımızda yasemin sabunu fiyatı ne kadar, yasemin sabunu faydaları, yasemin sabunu saça faydaları nelerdir, yasemin sabunu cilde faydaları nelerdir, yasemin sabunu nasıl kullanılır ve yasemin sabunu nasıl yapılır gibi soruların cevaplarını bulacaksınız.

Yasemin Sabunu Fiyatı

Bu sabunun fiyatı 12 lira ile 85 lira arasında değişir. 

Reklamlar

Yasemin Sabunu Faydaları

Yasemin esansiyel yağı ayrıca bergamot yağı, sandal ağacı yağı, gül yağı ve narenciye yağı, portakal yağı, limon yağı, misket limonu yağı ve greyfurt yağı gibi uçucu yağlarla da iyi uyum sağlar. Yasemin sabununun sağlığa olan faydalarını buradan okuyabilirsiniz.

Antidepresan özellikleri vardır

Yasemin esansiyel yağı, depresyonla aktif olarak savaşır, enerjiyi artırır ve pozitif bir ruh halini artırır. Zihin üzerinde hoş ve canlandırıcı etkisi olan ve serotonin gibi hormonları uyararak sizi mutlu eden bir aroması vardır.

Antiseptik özellikleri vardır

Etkili bir mikrop öldürücü, bakterisidal, fungisidal ve antiviral özellikleri onu çok iyi bir antiseptik ve dezenfektan yapar. Yaraların septik hale gelmesini önler ve enfeksiyonları azaltır.

Balgam söktürücü özellikleri vardır

Solunum yollarındaki tıkanıklığı ve balgamı azaltarak geceleri rahatsız edilmeden geçirmenize yardımcı olur. Öksürüğü ve soğuğu bile azaltır ve horlamayı gidermeye yardımcı olur. Ayrıca uykusuzluk ve uykusuzluk belirtilerini azaltan yatıştırıcı ve antispazmodik özelliklere sahiptir.

Reklamlar
Yasemin Sabunu Faydaları
Yasemin Sabunu Faydaları

Emmenagog özellikleri vardır

Yasemin esansiyel yağının bu özelliği rahatlama sağlar, adet döngülerini düzenler ve daha az ağrılı olmasına yardımcı olur. Hormon seviyenizi dengeler ve vücudunuzun daha doğal ve sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur.

Cilt sağlığını korur

Yasemin esansiyel yağı, yara izlerini azaltır ve solmasına yardımcı olur. Kuru, kırılgan ve susuz kalmış cildi tedavi eder ve egzama ve dermatit tedavisinde kullanılabilir, ancak bazı durumlarda alerjik reaksiyona veya tahrişe neden olabilir.

Doğum sürecini kolaylaştırır

Doğum sürecinde yasemin esansiyel yağı doğum sancılarını azaltabilir ve iyileşme sürecini azaltmaya ve daha az ağrılı hale getirmeye yardımcı olabilir. Kasılmaları güçlendirmeye yardımcı olur ve bu da bir bebeği doğurmak için gereken süreyi azaltmaya yardımcı olur. Antidepresan özelliklerinden dolayı doğum sonrası depresyon da azalır.

Oldukça rahatlatıcı, sakinleştirici ve doğumu tetikleyebileceği için hamile kadınlar doğum sürecinden önce bu esansiyel yağı kullanmaktan kaçınmalıdır.

Yasemin Sabunu Saça Faydaları

Yasemin bitkisinden elde edilen yasemin yağı sabunu, hem saç hem de cilt için birçok faydalı özelliği olan kokulu bir cilt bakım ürünüdür. Bu makalede, yasemin sabununun saç ve saç derisi için faydalarının yanı sıra kendi ev yapımı yasemin sabunu saç bakım ürünlerinizi nasıl yaratacağınızı keşfedeceğiz.

Yasemin hakkında en çok neyi seviyorsunuz? Çiçeklerin beyaz ihtişamı mı yoksa yaydığı egzotik koku mu? İkincisini seçeceğinizi biliyoruz. Ve neden olmasın? Yaseminin sakinleştirici ve yatıştırıcı kokusu sadece stresten kurtulmamızı sağlamakla kalmaz, aynı zamanda ruh halimizi de anında iyileştirir. Ama bu çiçekten ibaret değil. Yapraklarından elde edilen yağ, genel sağlığımız ve görünümümüz için asırlık doğal bir çare olarak da kullanılmıştır. Bu yazıda yasemin yağının sağlık, cilt ve saç için faydalarını tartışacağız. Bizi izlemeye devam edin.

Bilimsel olarak Jasminum yetkilisi olarak bilinen ortak yasemin bitkisi, İran’a özgüdür, ancak bu günlerde tropikal iklimlerde de bulunur. Yasemin sabunu, temelde beyaz yasemin çiçeklerinin yapraklarından elde edilen bir tür uçucu yağdan yapılır. Yağın aromaterapi özellikleri, onu geleneksel Çin tıbbında popüler bir doğal çare haline getirmektedir. Araştırmacılara göre, solunum, vücut ısısı, kan basıncı, kalp atış hızı, uyanıklık ve hatta stres tepkisi gibi çeşitli biyolojik faktörler üzerinde etkisi olan sinir sistemini olumlu yönde etkileyerek çalışır. 

Yasemin Sabunu Saça Faydaları
Yasemin Sabunu Saça Faydaları

Yasemin sabunu genel olarak depresyon, anksiyete, duygusal stres, uykusuzluk, hormonal dengesizlikler, PMS, adet krampları, kronik yorgunluk sendromu, enfeksiyonlar, menopoz semptomlarının tedavisinde yardımcı olur. Ayrıca yasemin yağının güçlü, baştan çıkarıcı kokusu, duygusallığı artırır ve düşük libidoyu tedavi eder. Bu nedenle, en iyi doğal afrodizyaklardan biri olarak kabul edilir. 

Sağlığımıza özen göstermenin yanı sıra yasemin yağı da saçımıza iyi gelir. Bunu neden günlük saç bakımı rejiminize dahil etmeniz gerektiğini kontrol edin.

Yasemin sabununun harika kokusu, sinirleri yatıştırıp yatıştırarak rahatlamamıza yardımcı olur. Saç derisi enfeksiyonlarını, saç dökülmesini, akut saç dökülmesini otomatik olarak uzak tutar. Saçın kökten uca güçlenmesine yardımcı olarak saçı daha esnek ve kırılmaya daha az eğilimli hale getirir.

Yasemin sabunu inanılmaz nemlendirici özelliklere sahiptir. Böylece saça masaj yapmak kuru, kaşıntılı saç derisi ve kepekleri kolayca önler. Güçlü bir doğal antiseptik olan yasemin yağı, saç derisindeki her türlü mikrobiyal enfeksiyonla savaşır. Şampuandan sonra uygulandığında, her bir saç telini derinlemesine koşullandırarak elektriklenmeye ve asi saça yardımcı olur. Saçları yıkadıktan sonra bile kalıcı olan güzel kokulu bırakır.

Yasemin Sabunu Cilde Faydaları

Yasemin (jasminum officinale), muhteşem beyaz çiçekleri ve tatlı kokusuyla en çok tanınan Güney Asya’dan çiçekli bir bitkidir. Diğer çiçekli bitkiler gibi, yasemin bitkisi de işlenerek uçucu yağ haline getirilebilir. Uçucu yağları çıkarmanın en yaygın yolu, damıtma adı verilen bir işlemdir. Damıtma sırasında, uçucu yağ bileşenlerini tesisten ayırmak için su ve ısı veya buhar kullanılabilir. Yasemin esansiyel yağı ekstrakte edildikten sonra birçok farklı kişisel üründe kullanılabilir. Aşağıda, saçınızda ve cildinizde yasemin yağı kullanmanın bazı faydalarını tartışacağız.

Cilde nemi hapseder

Yasemin yağı gibi uçucu yağlar, nemi cilde kilitler ve doğal bir yumuşatıcı görevi görür. Yumuşatıcı maddeler genel olarak sert hava koşullarından cilt sorunlarına kadar her şeyin neden olabileceği kuru cilt ile mücadele eden insanlar için özellikle önemlidir. Doğal sabunların nemlendirici etkisini artırmaya yardımcı olmak ve harika bir kokuya sahip olmak için yasemin sabunu yapabilirsiniz.

Daha fazla nem tutmak için doğrudan cilt üzerinde kullanılabilen bir vücut bakım ürünü üretmek için başka bir taşıyıcı yağ ile birlikte yasemin yağı yapabilirsiniz. Ek bir fayda olarak, yasemin sabunu, özellikle yıkama seansından sonra saçın ve saç derisinin nemli kalmasına yardımcı olmak için saç bakım sabunu olarak da kullanılabilir.

Antimikrobiyal faydalar sağlar

Birçok uçucu yağın antimikrobiyal faydaları vardır ve yasemin yağının hem antibakteriyel hem de antiviral özellikler sergilediği gösterilmiştir. 2008 tarihli bir çalışmada, araştırmacılar yasemin esansiyel yağının bir E. coli bakterisine karşı antibakteriyel özelliklerini araştırdılar. Yasemin sabunundaki çeşitli bileşenlerin E. coli’ye karşı bakterisidal olduğunu buldular. Buna ek olarak, 2009 tarihli benzer bir çalışma, yasemin yağı bileşenlerinin de hepatit B virüsüne karşı antiviral aktivite gösterdiğini buldu. Bu çalışmaların çoğu izole yasemin esansiyel yağı sabunu bileşenleri kullanılarak yapılmış olsa da, bu faydalar saç ve cilt için yasemin sabunu ürünlerine kadar uzanabilir.

Ruh halini iyileştirir

Uçucu yağların en popüler kullanımlarından biri aromaterapidir. Aromaterapi, ağrıyı azaltmak ve uykuyu iyileştirmek gibi birçok faydası olduğuna inanılan bütünsel bir sağlık uygulamasıdır.

Yasemin sabunu, cilt üzerinde koruyucu bir bariyer oluşturarak nemin tutulmasına yardımcı olabilir. Ek olarak, yasemin bitkisinin kokusunun yumuşak cildin ötesinde bazı faydaları olabilir.

Küçük bir çalışmada araştırmacılar, yasemin bitkisinin sinir sistemi üzerindeki etkisini araştırdılar. Bitkinin, çoğu uçucu yağda bulunabilen koku bileşenlerinin, çalışma katılımcılarında rahatlamayı ve ruh halini iyileştirmeyi sağladığını buldular.

Yasemin Sabunu Cilde Faydaları
Yasemin Sabunu Cilde Faydaları

Ciltteki fazla yağı alır ve nem dengesini sağlar

Sadece saç değil, yasemin sabunu da masaj için kullanıldığında cilt için harikalar yaratır. Yasemin sabununun cilt bakımı pratiğinde kullanılmasının çeşitli nedenleri vardır.

Yasemin sabunu cildi yoğun bir şekilde nemlendirir, yumuşak ve esnek hale getirir. Yağlı ciltlerin ürettiği yağ miktarını düzenlemeye yardımcı olarak, yağsız ve parlamasız kalmasını sağlar. Yasemin yağı ve saf hindistan cevizi yağı ile yapılan yasemin sabunu, hassas cildin kırılmasını önleyebilir ve iyice nemlendirebilir. Kuru cilt ve çatlakların giderilmesine yardımcı olur.

Yasemin sabunu, cildin elastikiyetini arttırır ve canlandırır. Cilde yasemin sabunu ve suyla birlikte masaj yapmak, cilde sağlıklı ve ışıltılı olmasını sağlar. Yasemin sabunu antiseptik özellikleri cilt enfeksiyonlarını uzak tutmaya yardımcı olur. Yara dokularının daha hızlı iyileşmesine yardımcı olan anti-enflamatuar özelliklere sahiptir. Bir yasemin sabunu banyosu sizi her seferinde dünyanın kokusunu bırakacaktır.

Yasemin Sabunu Nasıl Kullanılır?

Cildi suyla ıslatın, köpürtmek için nemli cilde eşit bir şekilde masaj yaparak sabunu uygulayın ve derinlemesine temizlik için iyice durulayın. Bu organik vücut ve yüz sabunu, cildinizi yumuşak ve pürüzsüz bırakarak yüzünüzde, vücudunuzda veya ellerinizde günlük kullanım için mükemmeldir. Gözlerle temastan kaçının. Gözlerle herhangi bir teması halinde, lütfen gözlerinizi hemen bol su ile yıkayın.

Yasemin Sabunu Nasıl Yapılır?

Yasemin çiçeği sabunu, evde yapabileceğiniz lüks bir sabundur. Keçi sütü ve yasemin esansiyel yağı içeren, enfes, kremsi ve nemlendirici bir sabundur. Bu şaşırtıcı derecede kremsi sabun sadece birkaç bileşen gerektirir ve yapımı kolay ve ucuzdur!

Kremsi lüks banyo sabunlarını seviyorsanız, ancak özel mağazalardaki fahiş fiyat etiketinden nefret ediyorsanız, neden kendiniz yapmıyorsunuz? Göz korkutucu bir görev gibi görünebilir, ancak ev yapımı sabunları yapmak aslında çok kolaydır. Bu yasemin sabunu özellikle seviyoruz!

Yasemin sabunu, keçi sütü ve yasemin esansiyel yağı ile yapılan kremsi bir ev yapımı sabundur. Keçi sütü bazı bu ev yapımı sabunu cildinize süper nemlendirici ve besleyici hale getirirken, yasemin esansiyel yağı eklenmesi ek faydalar sağlar.

Sabun, hissettiği ve koktuğu kadar güzel görünüyor, bu da onu harika bir hediye fikri yapıyor! Anneler Günü, tatiller, doğum günleri veya gelin duşları için mükemmeldir.

Yasemin kaygı ve stresi azaltmasıyla bilinir, bu da günün endişelerini eritmeyi harikadır ama aynı zamanda cilt için de harikadır. Yasemin, sivilce ve küçük enfeksiyonlar gibi cilt problemleri için harika antiseptik özelliklere sahiptir. Ayrıca yara izini azaltmaya yardımcı olmak için de harikadır.

Bir kiloluk keçi sütü sabun bazını, üç santim kareler halinde kesin ve mikrodalgaya uygun bir kaseye yerleştirin. Sabunu mikrodalgada otuz saniye yüksek sıcaklıkta ısıtın, çıkarın ve karıştırın. Sabun tamamen erimemişse aralarında karıştırarak on saniye aralıklarla ısıtın. Mikrodalgadan çıkarın ve yirmi beş damla yasemin uçucu yağ ekleyin ve iyice karıştırın. Bu karışımı, silikon sabun kalıbına dökün. Sabun dolu kalıpların üstüne kuru yasemin çiçekleri serpin. Baloncukları azaltmaya yardımcı olmak için üzerine ispirto ile püskürtün. Sabunu, kalıbı bozmadan bir ila iki saat bekletin. Sabunları, silikon kalıptan çıkarın ve kokuyu korumak için hava geçirmez bir kasede saklayın.

Bu yazımızı beğendiyseniz bir diğer yazımız olan Kimyon yağı faydaları konulu yazımız da sizler için oldukça faydalı olacaktır.

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx