Saç Bakımı

Yumurta ile Saç Maskesi Yapımı?

Reklamlar

Yumurta protein ve mineral içerdiği için vücudumuz için çok faydalıdır. Yazımızda yumurta ile saç bakımı maskesi nasıl yapılır, yumurtanın faydaları nelerdir, yumurta ile saç maskeleri hakkında merak ettiklerinizi öğreneceksiniz. Yumurta maskesi saçlarınızı güçlendirir ve saçlarınıza parlaklık verir. Yumurta maskesi saç dökülmesini önler mi haftada kaç kere uygulanmalıdır bütün soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Yumurtanın Saça Faydaları

  • Yumurta saçlarınızın yumuşacık ve parlak olmasınız sağlar. Kuru ve cansız saçlar için çok iyi bir tercihtir saçınızın nemlenmesini yardımcı olacaktır.
  • Saçlarınıza çok işlem yapıldı ve ısı uygulandıysa saçlarınızda oluşan yıpranma ve kırıkların onarılmasını sağlayacaktır.
  • Yumurta protein deposu olduğu için saç köklerini besleyecektir. Saçlarınızdaki kopma ve dökülme sorunlarının yok olmasını sağlayacaktır.
  • Saç derinizin beslenmesi için saçlarınızın güçlenmesini sağlar. Ve saç kökleriniz de sağlamlaşır.
  • Yumurtanın içinde B12 vitamini vardır. Ve içindeki sülfür ile saçlarınızın uzamasını sağlar. Kolay uzamayan saçlar için çok etkilidir.

Yumurta Maskesinin Faydaları

Yumurta maskesi saçlarımız için çok faydalıdır. Yumurtanın sarısının içinde protein ve lesitin vardır. Bu şekilde saçı nemlendirip güçlenmesine yardımcı olur. Ve içindeki kükürt sayesinde kepeği ve dökülmeleri azaltmaktadır. Saçlarınız yumuşar ve güçlenir. Bunun sonucunda saçlarınız kırılmaya karşı direnç kazanacaktır. Nemlenen saçlarınız daha parlak görünür ve elektriklenme sorunu ortadan kalkar. Saçlarınıza kolay bir şekilde şekil verebilirsiniz. Kimyasal içerikli ürünler yerine yumurta sarısı kullanmak saçınız ve vücudunuz için çok faydalıdır.

Yumurta ile Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Yumurta ile saç bakımı yapmak için bazı malzemeler ile yumurtanın sarısı ve beyazını karıştırarak içine bazı yağlar ekleyip harika bir maske elde edebilirsiniz. Yumurta ile saç maskesi çeşitleri;

Reklamlar
Yumurta ile Saç Bakımı Nasıl Yapılır
Yumurta ile Saç Bakımı Nasıl Yapılır

Saç Dökülmesini Önlemek İçin Yumurta Maskesi

Saç dökülmesini engellemek için yumurta maskesi için gerekli malzemeler, 2 tane yumurta sarısı ve 2 çorba kaşığı zeytinyağıdır. Yumurta maskesini hazırlamak için 2 tane yumurtanın sarısını ve 2 çorba kaşığı zeytinyağını bir kapta karıştırmalısınız. Sonrasında 1 fincan su ilave ekleyip maskeyi saçlarınızın tamamına sürebilirsiniz. Maskeyi saçınızda 20 dakika kadar bekletin ve sonrasında saçınızı durulayabilirsiniz. Bu maskeyi 2 haftada bir uygulayabilirsiniz. Yumurta maskesi saç dökülmesini önleyecektir.

Saçları Güçlendirmek İçin Yumurta Maskesi

Saçlarınızın daha güçlü olması için yumurta maskesi için gerekli malzemeler 1 yumurtanın sarısı, 1 fincan zeytinyağı, 1 tatlı kaşığı lanolin, 3 damla limon suyu 1 tatlı kaşığı papatya ve 1 tatlı kaşığı ısırgan otudur. Maskeyi hazırlamak için ilk olarak zeytinyağı ve lanolini benmari şeklinde ısıtmalısınız. Sonrasında içine papatya ve ısırgan otunu eklemelisiniz. Oluşturduğunuz karışımı süzmelisiniz. Sonrasında yumurta sarısı ile limon suyunu ayrı bir kapta çırpmalısınız. Karışıma ilave etmelisiniz. Bütün malzemeleri güzelce karıştırdıktan sonra saç diplerinize ve tüm saçınıza güzelce sürmelisiniz. Yaklaşık 1 saat beklettikten sonra saçlarınızı şampuanlamalısınız. Bu maske ile saçlarınız güçlenecektir. Bu yumurta maskesini 2 haftada bir uygulayabilirsiniz.

Saçları Nemlendirmek İçin Yumurta Maskesi

Saçlarınızın nemlenmesi için evinizde bulunan iki malzeme ile sağlıklı bir maske uygulayabilirsiniz. Bu malzemeler yumurta ve zeytinyağıdır. Eğer saçlarınız cansız ve donuk ise yumurta ve zeytinyağı ile harika bir maske uygulayarak saçlarınızın ipek gibi ve parlak olmasını sağlayabilirsiniz. Bu maskeyi hangi mevsimde olursanız olun sağlıklı ve canlı olmasını sağlamak için saçlarını haftada bir kez uygulayabilirsiniz. Gerekli olan malzemeler 2 tane yumurta ve 2 çorba kaşığı zeytinyağıdır.

Yapmanız gereken 2 adet yumurtanın sarılarını beyazlarından ayırmaktır. Kuru saçlarınızı nemlendirmek ve canlandırmak için yumurtanın beyazını değil, sadece sarısını kullanmalısınız. Yumurtaların sarısının kuru ve cansız saçları canlandıran yağ ve proteinleri içermektedir. Sarılarının beyazlardan ayırıp küçük bir kâseye koymalısınız. Sarısı ile beyazını ayırmalısınız. Yumurtanın sarısını kaseye koymalısınız. Diğer bir yöntem de yumurta yağı kullanmaktır. Yumurtaların ikisinin de sarılarının içine zeytinyağı da ekleyebilirsiniz. Pürüzsüz bir hale gelene kadar güzelce karıştırmalısınız. Sonrasında yarım su bardağı kadar olacak olan bu karışım ile maske elde edebilirsiniz. Saçlarınız gür ve uzunsa zeytinyağını bir yemek kaşığı daha arttırabilirsiniz. Saçlarınız kısaysa zeytinyağını bir yemek kaşığı azaltmalısınız.

Reklamlar
Saçları Nemlendirmek İçin Yumurta Maskesi
Saçları Nemlendirmek İçin Yumurta Maskesi

Elde ettiğiniz karışımı ıslak saçlarınıza sürmelisiniz. Eğer saçınız ıslaksa maskeyi saçlarınızın dibinden uçlarına uygulamalısınız. Geniş uçlu bir tarak ile saçınızı tarayabilirsiniz. Sçaınızın her tutamına maskeyi uygulamalısınız. Saçlarınızın uçları daha çok kuruyorsa bu maskeyi saçlarınızın uçlarına daha çok uygulamalısınız. Ve elinizde fazla karışım kalırsa hava almayan bir kapta ve buzdolabında bir hafta kadar bekletebilirsiniz. Maskeyi saçınızda 20 dakika kadar bekletmelisiniz. Saçlarınızı topuz yaparsanız akmamasını sağlarsınız. Maskenin saçınıza fayda sağlaması için sabırla beklemelisiniz.

Süre sonunda saçlarınızı soğuk su ve şampuan ile yıkayabilirsiniz. Şampuan ile saçlarınızdaki fazla yağı önleyeceksiniz. Yumurta saçlarınızda kalmayacak ve saçlarınızda kalıntı bırakmayacak ve pırıl pırıl yumuşak görünmesini sağlayacaktır. Sıcak su kullanılmamasının sebebi yumurtanın saçınızda pişmemesi içindir. Kesinlikle soğuk su ya da ılık su kullanmalısınız. Aksi halde yumurta saçınızda pişebilir. Yıkadıktan sonra saçlarınızı her zamanki gibi kurulayabilirsiniz. Ya da kendi kendine kuruması için bırakabilirsiniz. Bu maskeden sonra saçlarınızın daha yumuşak ve sağlıklı olduğunu fark edeceksiniz.

Yağlı Saçlar Yumurta Maskesi

2 tane yumurta ve 2 çorba kaşığı zeytinyağı kullanarak yağlı saçlarınız için maske elde edebilirsiniz. İlk olarak yapmanız gereken yumurtanın beyazlarını sarılarından ayırmaktır. Eğer saç deriniz yağlı ise yumurta sarısı saçlarınız için fazla yoğun olabilir. Bu sebeple sadece yumurtanın beyazını kullanmalısınız. Yumurtanın beyazı saçlarınızdaki yağı kolay gidererek parlak ve yumuşak saçlara sahip olmanızı sağlayacaktır. Yapmanız gereken yumurtanın sarısından beyazını dikkatli bir şekilde ayırıp bir

Yapmanız gereken yumurtanın beyazını zeytinyağı ile karıştırmaktır. İki malzemeyi pürüzsüz bir hale gelene kadar güzelce karıştırmalısınız. Sonrasında elde ettiğiniz maskenin yarım su bardağı kadar olacağını göreceksiniz. Saçlarınız uzun ve gür ise fazladan bir yemek kaşığı zeytinyağı veya bir yumurta beyazı eklemelisiniz. Fakat saçlarınız kısa ise zeytinyağını bir yemek kaşığı azaltabilirsiniz.

Yağlı Saçlar Yumurta Maskesi
Yağlı Saçlar Yumurta Maskesi

Veya bir yumurta beyazını azaltmalısınız. Sonrasında karışımı ıslak saçlarınıza güzelce sürmelisiniz. Maskeyi saç diplerinizden saç uçlarınıza doğru uygulamalısınız. Ve iyice saçınıza dağıtmak için geniş uçlu bir tarak ile taramalısınız. Saçınızın her tutamına bu maskenin değdiğinden emin olmalısınız. Saçlarınızın uçları kurumaya müsait ise maske karışımını uçlara, diplere sürdüğünüzden daha fazla sürmelisiniz. Elinizde ihtiyacınızdan fazla maske kalırsa buzdolabında, hava geçirmez bir kapta bir haftaya kadar saklamalısınız.

Maskeyi saçınızda 20 dakika bekletmelisiniz. Saçınızda maskeyi bekletirken bir bone ile kapatırsanız maske akmayacaktır. Maske saçınıza fayda sağlaması için sabırla beklemelisiniz. Sonrasında yumurtanın saçınızda pişmemesi için soğuk su ya da ılık su ile yıkamalısınız. Sıcak su ile yıkarsanız yumurta saçınızda pişebilir. Bu ayrıntıya çok dikkat etmelisiniz. Saçlarınızı her zamanki gibi kurutma makinesi ile kurutabilir ya da kendiliğinden kuruması için bırakabilirsiniz. Maskeden sonra saçlarınızın daha yumuşak ve sağlıklı olduğunu göreceksiniz.

Yumurta Maskesi için Varyasyonlar Deneyebilirsiniz

Saçlarınızın nemlenmesi için yumurta maskeyi yapacaksınız sadece yumurta kullanabilirsiniz. Evinizde zeytinyağı bittiyse saçlarınızın nemlenmesi için yumurtanı beyazını ve sarısını birbirine karıştırmalısınız. Bir yumurtayı çırpıp ıslak saçlarınıza yumurta karışımını sürmelisiniz. Saçlarınıza yumurtayı saç diplerinizden saç uçlarınıza doğru sürmelisiniz. Saçınızda 5 dakika kadar bekletiniz. Sonrasında saçınızın soğuk ya da ılık su ile durulayabilirsiniz. Bu basit bir saç kremidir ve her saç tipi için uygundur.

Eğer saçlarınız çok kuru ve çok kırılgan ise bir yumurta ve zeytinyağı karışımının içine bal, aloe vera jeli, süt ve çok olgun bir avokado ya da muz karışımlarından herhangi birinden bir kaşık ilave edebilirsiniz.

Zeytinyağı yerine faydalı başka yağları deneyebilirsiniz. Eğer ilk kez maske yapıyorsanız zeytinyağı çok faydalıdır. Saç tipinize uygun diğer yağları da deneyip görebilirsiniz. Diğer kullanabileceğiniz yağlar; normal ve kuru saçlar için badem yağı, yağlı ve normal saçlar için jojoba yağı, kuru saçlar için Hindistan cevizi yağı ve saçlarınızı nemlendirmek beyazlamaları engellemek için sade inek yağı kullanılabilir.

Saç maskenize güzel bir koku katmak için esansiyel yağlardan birini kullanabilirsiniz. Birkaç damla yağ, saç maskenizi hemen değiştirecektir. Maskeyi saçınızda bekletirken aromaterapinin yararlarından da faydalanabilirsiniz. Esansiyel yağlardan birini saç maskenize 10 damla ekleyebilirsiniz bu esansiyel yağlar lavanta yağı, gül yağı, limon otu yağı, kekik yağı ve güve otu yağıdır.

Yumurta ile Saç Maskesi İçin İpuçları

Maskeyi saçınıza sürmeden önce saç derinize 5 dakika kadar masaj yapmalısınız. Böylece saç derinize yaptığınız masaj ile kafa derinize daha çok kan gidecektir. Maskeyi saçınızda ne kadar uzun süre tutarsanız saçlarınız bir o kadar yumuşak olacaktır. Kalıntıları ve kepeği azaltmak için maskenizin için birkaç damla esansiyel nane yağı ekleyip bu şekilde kullanabilirsiniz.

Yazımızda sizlere yumurtanın saça faydaları, yumurta ile saç bakımını ve yumurta ile saç maskeleri yapımı konularını ele aldık. Protein deposu olan yumurtayı öğünlerinizden ve saç bakım rutininizden eksik etmeyiniz. Sağlıklı günler dileriz.

İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx