Pratik Bilgiler

Yünlü Yıkama Nasıl Yapılır? Yünlü Kazaklar Nasıl Yıkanmalı?

Reklamlar

Sonbaharın yaklaşmasıyla birlikte yünlü giysilerimizin bazaların altından çıkma vakti gelmiş demektir. Kazaklar, atkılar, bereler, yorganlar bizi sıcak tutan ve fazlasıyla tercih edilen parçalardır. Kullanıldığı kadar da yünlüleri nasıl yıkamamız gerektiği akılları kurcalayan sorular arasındadır.

Yünlü Yıkama Nasıl Yapılır? Yünlü Kazaklar Nasıl Yıkanmalı?

Makineye atacağınız yünlü kazağınızı doğru bir şekilde yıkamadığınızda son kez giymiş olabilirsiniz. Bu ihtimal olduğu sürece de tabi ki de bir korku yaratmaktadır. Bu yazımızdaki bilgilerle bu korkularınızı bir kenara bırakıp gönül rahatlığı ile yünlülerinizi yıkayabileceksiniz. Gelin hep beraber detaylarıyla inceleyelim.

Yün Kazak Nasıl Yıkanır?
Yün Kazak Nasıl Yıkanır?

Yün Kazak Nasıl Yıkanır?

  • Yünlü yıkamada kazaklarınızı yıkarken dikkat edilmesi gereken önemli detaylardan biri, normal çamaşırlarınız için kullandığınız deterjanları yünlüler için kullanmamanız gerektiğidir. Nasıl ki beyazlar ve renkliler için farklı deterjanlar tercih ediyorsak yünlüler için de deterjan tercihimiz farklı olmalıdır. Çünkü deterjanın yapısı yünlü kazaklarımızın dokusuna zarar verebilir. Bu yüzden hassas kıyafetler için üretilen, dokuların koruma özelliği olan sıvı deterjanlarını tercih etmeniz önerilmektedir.
  • Dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise evlerimizdeki suların kireç oranı. Kireçli sular yünlü kazaklarımızın sertleşmesine ve renklerinde solgunluğa sebep olmaktadır. Kireçli sular zamanla makinelerime bile zarar verirken yünlü kazaklarımız kaçınılmaz olacaktır. Bunu önlemek için önce makinemizde biriken kireci temizlemek daha sonra da çamaşırları yıkamaya başlamadan önce kireç önleyici tabletler kullanarak kirecin vereceği zararlardan kurtulabilirsiniz.
  • Peki bu yünlü kazaklar makinede kaç derece yıkanmalıdır? Daha temiz olsun diye yüksek derecede yıkamanız kazaklarınızı bir daha giyememe gibi sorunlara yol açacaktır. Böyle bir olumsuz sonuçla karşılaşmamanız için yünlü kazaklarınızı en fazla 30 derecede ve hassas/narin yıkama ayarlarında yıkamanız gerekmektedir.
  • Ekstra yumoş kullanmanız yünlü kazaklarınızın sertleşmemesini önleyecektir. Ayrıca yünlerinizin yıpranmasını ve toz toplamasını önlemiş olacaksınız.
  • Yünlü çamaşırların en az yıkama aşaması kadar önemli olan bir diğer aşama ise kurutmadır. Kesinlikle yünlü kazaklarınızı doğrudan güneş alacak yere asmayınız. Yoksa renklerinin solmasına ve sararmasına sebep olacaktır. Çamaşırlarınızı sererek kurutmanız çok daha doğru olacaktır.
Yünlü Yıkama Halı Nasıl Temizlenir?
Yünlü Yıkama Halı Nasıl Temizlenir?

Yünlü Yıkama Halı Nasıl Temizlenir?

Her evde en az bir tane bulunan yün halılar temizlik kısmına gelince kafalarda soru işareti oluşturmaktadır. Kış ayların vazgeçilmezi olan yün halılar en az yün kıyafetlerimiz kadar temizliğe ihtiyaç duymaktadır.

Reklamlar

Aslında yün kıyafetlerimizin temizliğinde olduğu gibi doğru deterjan seçimi yün halılarımız için de geçerlidir. Yünlüler için özel olarak üretilen temizlik ürünlerini tercih ederek temizliğini yapabilirsiniz.

Yün halılarınızı diğer halılar gibi yıkayarak temizlememeniz gerekmektedir. Silerek temizleyerek halınızın daha uzun ömürlü olmasını sağlayabilirsiniz.

Yün halıyı silmek nasıl olur diye düşünüyorsanız oldukça basit bir şekilde yapabileceğiniz bir işlemdir. Fazla güç uygulamadan ve fazla su kullanmadan silme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Fazla su alımında halınızın tüyleri dökülecek ve renginde solma gözlemlenecektir.

Eğer yün halınıza leke döküldüyse ılık su ve sirke kullanarak silme işlemini gerçekleştirmeniz önerilir. Fakat fazla baskı uygulamamanız önerilir. Fazla bastırıp güç uygulandığında halınıza zarar verebilir ve temizlemeye çalıştığınız yerler daha kirli görünecektir.

Reklamlar

Bu yazımızda sizlere kış aylarının vazgeçilmezi olan yünlülerimizi nasıl yıkayacağımızı anlattık. Yünlü yıkama nasıl olur, yünlü kazak nasıl yıkanır ve Yün halı nasıl temizlenir konu başlıklarıyla detaylı olarak sizlere aktardık. Varsa yorumlarınızı ve sorularınızı bekler, okuduğunuz için teşekkür ederiz.

İlginizi çekebilir: Kek Kabartma Yolları Nelerdir?

Daha fazla içerik için bizi Instagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz: https://www.instagram.com/begonyakadin/

Elif Akkaş
Elif Akkaş

Merhaba ben Elif. 23 yaşındayım. Halkla ilişkiler ve Tanıtım bölümü öğrencisiyim. Sizler için araştırdığım konuları özgün ve sade bir dille anlatarak daha kaliteli içerikler okumanıza yardımcı oluyorum. Yazılarımın yolunuza ışık saçması dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx