Cilt Bakımı

Yüz Kırışıklıklarını Giderme Yöntemleri

Yüz Kırışıklıkları Tedavi Yöntemleri

Reklamlar

Yüz kırışıklıkları pek çok kadın ve erkeğin muzdarip olduğu bir dermatolojik problemdir. Bu yazıda yüz kırışıklıkları nedir, yüz kırışıklıkları çeşitleri nelerdir, yüz kırışıklıkları nedenleri nelerdir, yüz kırışıklıkları ile ilgili doğru bilinen yanlışlar, yüz kırışıklıkları tedavi yöntemleri nelerdir, yüz kırışıklıkları için masaj yöntemleri, yüz kırışıklıkları için hangi kremler kullanılmalı, yüz kırışıklıkları için hangi bitkisel tedavi yöntemleri uygulanmalı, yüz kırışıklıkları nasıl geçer gibi soruların cevaplarını bulacaksınız.

Yüz Kırışıklıkları
Yüz Kırışıklıkları

Neler Okuyacaksınız? →

Yüz Kırışıklıkları Nedir?

Yaşlanan cilt sarkar ve kırışıklıklar, ince çizgiler ve oluklar geliştirir. Kişideki bu değişikliklerin ciddiyeti genetik yatkınlığa, cilt fototipine ve çevresel faktörlere maruz kalmaya bağlıdır. Dermatologlar ve kozmetik cerrahlar, bu yaşlanma değişikliklerini tanımlarken genellikle Glogau sınıflandırmasını kullanırlar.

Hafif derecede az sayıda kırışıklık, kapatılması için çok az makyaj gerektirir veya hiç makyaj gerektirmez. Orta derecede erken kırışıklık belirtileri, solgun ten, çok az makyaj gerektirir. Gelişmiş derecede kalıcı kırışıklık, kırık kan damarları ve aktinik keratozlar ile ciltte renk değişikliği, genellikle makyajla kapatılır. Şiddetli derecede ise şiddetli kırışıklıklar ve oluklar, aktinik keratozlar, sıklıkla makyaj yapar ancak yaşlanma değişiklikleri makyajla gizlenemeyebilir.

Reklamlar

Yüz kırışıklıkları genel olarak yaşlanma süreçleri, güneş hasarı, kas hareketi, cilt gerginliği, yerçekimi, yaralanma, ameliyat, akne, yaralanma eğilimi olan diğer cilt hastalıkları (örneğin diskoid lupus eritematozus), ve sigara içmek gibi çeşitli farklı sebeplerden oluşur.

Yüz Kırışıklıkları
Yüz Kırışıklıkları

Yüz Kırışıklıkları Çeşitleri Nelerdir?

İnsanlar bir tarafta diğerine göre daha fazla gülümseme ya da kaşlarını çatma eğiliminde oldukları için ya da sürekli olarak sağ ya da sol yanakta uyudukları için, çizgilerde genellikle bir dereceye kadar asimetri vardır.

İnce çizgiler

Dermisin düzensiz kalınlaşması ve epidermisin tuttuğu su miktarındaki azalma nedeniyle ince çizgiler ve kırışıklıklar ortaya çıkar. Bu, esas olarak güneş hasarı ve çevresel toksinlere, özellikle tütün dumanına maruz kalmadan kaynaklanır.

Oluklar (Derin kırışıklıklar)

Daha derin çizgiler veya oluklar dinamik veya statik olarak sınıflandırılır. Dinamik çizgiler hareketle yani yüz kaslarının aktivitesiyle ortaya çıkar. Statik çizgiler kas hareketiyle aslında değişmez. Fakat sonunda dinamik çizgiler statik hale gelir.

Reklamlar

Göz altı kırışıklıkları nasıl geçer makalesini daha önce yazmıştık. Göz çevresindeki kaz ayakları, göz kapağı kaslarının (orbikularis oculi) gülümsemesine ve hareketliliğine bağlıdır. Alındaki kaygı çizgileri, kaşları kaldırırken frontalis kasının kasılmasından kaynaklanmaktadır. Kaşlar arasındaki çatık çizgiler, konsantre olduğunda veya kızdığında oluklu supercilii kaslarının ve procerus kasının kasılmasından kaynaklanır.

Cilt gevşekliği veya sarkması birkaç faktörden kaynaklanır. Deri altındaki yağ hücrelerinde azalma (deri altı doku) bu faktörlerden birisidir. Bir başkası ise dermiste kollajen ve elastin liflerinin kaybıdır çünkü kutanöz mukavemeti ve elastikiyeti azaltır. Gevşek dokunun sarkmasına neden olan yerçekimi de bir başka nedendir.

Bunların sonucunda kaş sarkması oluşur. Yani alın sarkar böylece kaşlar göz kapaklarının üzerine düşer ve ardından ağır gelir. Göz kapağı düşüklüğü oluşur yani üst göz kapağı düşer bazen göz bebeğini kapatır. Üst ve alt göz kapakları düşer.  Alt göz kapaklarında sarkma, kızarık mukozal yüzeyi (ektropiyon) ortaya çıkarır. Gözlerin içi boş bakmaya başlar.

Burun yanında belirgin oluklar oluşur bu da yorgun görünümlü gözlere neden olur. Çene hattı kaybı, boyun çizgisi kaybı, uzun kulak memeleri, burun ucunun düşmesi ve üst dudağın incelmesi gibi sarkma belirtileri de oluşabilir.

Yüz Kırışıklıkları
Yüz Kırışıklıkları

Yüz Kırışıklıkları Neden Olur?

İnsanlar genellikle kaz ayaklarını ve gülümseme çizgileri yaşlanmayla ilişkilendirir. Sonuçta cildiniz yaşlandıkça elastikiyetini kaybeder ve kırışıklıklar ve ince çizgiler göstermeye başlayabilir.

Ancak yaşlanmanın bu fiziksel belirtilerinin bazen yaşlanmayla hiçbir ilgisi yoktur. Kötü beslenme, uykusuzluk ve kronik stres gibi diğer yaşam tarzı ve çevresel faktörler fiziksel görünümünüze zarar verebilir. Bu sadece sizin hayal gücünüz değil aynadaki bu kırışıklıklar düşündüğünüzden daha çok günlük alışkanlıklarınızla ilgili olabilir. Zamanı geri çevirmek için, kırışıklıkların bu ana nedenleri bilmeniz ve sizi yaşlandıran alışkanlıklardan uzak durmanız gerekir. 

Güneş ışınları

Kırışıklıkların en büyük suçunun güneşe maruz kalmak olması şaşırtıcı gelmemelidir. Hem cildin en derin katmanlarına nüfuz eden UVA ışınları hem de güneş yanığına neden olan UVB ışınları erken yaşlanmaya ve kırışıklıklara yol açabilir. Güneşten uzak durmak, solaryum yataklarından uzak kalmak ve solaryumdan uzak kalmak sizi yalnızca cilt kanserinden korumakla kalmaz aynı zamanda genç görünmenizi de sağlar.

Yüz kırışmasının ilk ve en yaygın türü kronik güneş hasarıdır. Güneş hasarı, kolajen ve elastin kaybıyla sonuçlanarak cildin kırışmasına neden olur. Cildinizi korumak için her gün en az 30 SPF kullanmanız gerekir. Güneşe çıkarken, özellikle suya maruz kalacaksanız, güneş kreminizi sık sık tekrar uygulamanız gerekir ve güneş yanığını önlemek için bu yiyecekleri tüketmeniz gerekir.

Kirlilik

Yaşadığınız çevre hakkında fazla düşünmeyebilirsiniz ancak bu derin kırışıklıklar ve ince çizgiler üzerinde büyük bir etki yaratabilir. Kirlilik, serbest radikal hasarına katkıda bulunan başka bir çevresel faktördür.

Aslında, yayınlanan bir bilimsel araştırma, kentsel ortamlarda yaşayan kadınların yirmi dört yıllık bir süre boyunca kırsal alanlarda yaşayanlara göre daha fazla kırışıklık ve yaşlılık lekesine sahip olduğunu buldu. Yoğun nüfuslu bir şehirde yaşıyorsanız, kirlilik parçacıklarını temizlemek için yatmadan önce gece yüzünüzü düzenli olarak temizlemelisiniz.

İlginizi çekebilir: Biberiye Yağı ile Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Uykusuzluk

Yeterince uyumanın en iyi hissetmenize yardımcı olmak için gerekli olduğunu ve kilo vermenize bile yardımcı olabileceğini biliyorsunuz. Ama cildinizin pürüzsüz kalmasına da yardımcı olabileceğini biliyor muydunuz? Uyku eksikliği kırışıklıklara neden olur çünkü cildin pH’ı yeterince uyumamak ve cilt hücrelerinin sulu kalma yeteneği nedeniyle değişir. Ek olarak, vücuttaki toksinler uyku sırasında atılır. Maksimum sağlık yararları için önerilen gece altı ila sekiz saat kadar uyumanız gerekir. Buna bir sebepten dolayı güzellik uykusu deniyor.

Stres

Yoğun bir çalışma programı ya da kişisel sorunlarınız sadece zihinsel ve duygusal sağlığınıza zarar vermekle kalmaz aynı zamanda sizi fiziksel olarak da etkileyebilir. Stres kortizol seviyelerini artırarak cildin nem tutma kabiliyetini azaltır. Ayrıca yüksek kan şekeri ciltteki kollajen ve elastin liflerine zarar verir. Bunlar, cildin sarkmasını ve kırışıklık geliştirmesini önleyen kritik destek yapılarıdır. İster akşam yemeğinden sonra yürüyüşe çıkmak, ister arkadaşlarla takılmak veya bir terapiste gitmek olsun, stres atmanın yollarını bulmaya çalışın.

Şeker

Şekerin özellikle kilo almaya neden olduğunu zaten biliyorsunuz. İnsanların sıfır şeker diyetini yaptıktan sonra bu kadar başarılı olmasının nedeni budur. Ama tatlıları ve pastaları bırakmanın başka bir nedeni var çünkü cildinizi yaşlandırıyorlar.

Çok fazla şeker yemek kesinlikle erken yaşlanmaya yol açacaktır. Şeker yutulduktan sonra glikasyon adı verilen ve vücudumuzdaki farklı proteinlere bağlanmayı içeren bir süreçten geçer. Ne yazık ki, bu proteinler arasında kolajen ve elastin bulunur. Şeker, cildin bu yapı taşlarına bağlanarak, kolajen ve elastini zayıflatır ve ince çizgiler ve kırışıklıkların ortaya çıkmasına neden olur. Glikasyon ayrıca erken yaşlanmaya neden olan toksik ürünler üretir.

Maksimum sağlık ve güzellik yararları için iki hafta boyunca şekeri kesmeyi deneyin. Daha fazla enerjiye sahip olacaksınız, kilo vereceksiniz ve ince çizgiler ve kırışıklıklarda zamanı geri çevirmeye başlayacaksınız.

Göz bozukluğu

Aynı eski gözlükleri yıllardır takıyorsanız ve umutsuzca yeni bir gözlüğe ihtiyacınız varsa sadece gözlerinize zarar vermiyorsunuz demektir. Gözleri kısmak ve diğer yüz ifadeleri kas kasılmasının sonucudur. Kaslar ne kadar çok kullanılırsa, o kadar güçlü hale gelir. Bu kas hareketleri cilt hücrelerinin sıkışmasına ve kırışıklıkların oluşmasına neden olur. Aşırı şaşılık bu nedenle daha derin kırışıklıklara ve cilt elastikiyetinin kaybına neden olur. En kısa sürede uygun bir reçete almak için göz doktorunuzu ziyaret edin ve güneşin altındayken güneş gözlüğü takın.

Pipetten içmek

Elbette, pipetten buzlu çay ve meşrubat gibi sıvıları içmek dişlerinizi lekelenmekten koruyabilir ancak ağzınızın çevresinde kırışıklıkların oluşmasına da neden olabilir. Gözleri kısmak göz çevresinde kırışıklıklara neden olduğu gibi, pipetten içmek dudaklarınızın üzerinde ve çevresinde ince çizgiler oluşturur. Pipetten bir meşrubat içmek dudak çevresindeki kas kasılmasını içerir. Bu tekrar tekrar yapılırsa, kaslar güçlenir ve kırışıklıklar daha derin ve belirgin hale gelir.

Kuru cilt

Kuru cilt sadece rahatsızlık vermez aynı zamanda hayatınıza yıllar ekleyebilir. Kronik olarak kuru olan cilt ayrıca kırışıklıklara karşı daha hassastır. Kuru bir ortam, cildin yapısının bir kısmını kaybetmesine ve kırışıklıklara yenik düşmesine neden olabilir.

Özellikle yüzünüzü gece gündüz nemlendirmeniz gerekir. Besleyici bir göz altı kremine yatırım yapmak da iyi bir fikirdir çünkü gözlerin altındaki cilt daha ince ve ince çizgilere daha duyarlıdır.

Sigara tüketimi

Bu sürpriz olmamalı! Güneşten sonra sigara, kırışıklıkların en büyük suçlularından biridir. Bir sigaranın ağzınızdaki konumu sadece ince çizgilere yol açmaz aynı zamanda sigaranın kendisinden gelen toksinler cildinizi yaşlandırabilir.

Sigaradaki nikotin ciltteki kan damarlarının daralmasına neden oluyor ve bu da onu kırışmaya daha yatkın hale getiriyor çünkü hayati besinler epidermise ulaşamıyor. 

Yüz Kırışıklıkları
Yüz Kırışıklıkları

Yüz Kırışıklıkları ile İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

Bazı ünlüler, gülümsemek gibi yüz ifadelerinden kaçınmanın aynı zamanda kırışıklıklardan kaçınmalarına yardımcı olduğunu düşünürler ve pürüzsüz, kırışıksız ciltlerine yakından baktığınızda bu efsaneye düşmenin kolay olabileceğini düşünürler.

Ancak gülümsemek, kırışıklıklarınızın tamamen sorumlusu değildir ve ünlülerin cildinin genç görünmesini sağlayan da bu değildir.

Yaşlanan cilt ve hacim kaybının bir sonucu olan kırışıklıklar tamamen doğaldır. Yine de, onlar hakkında bilinçli hissetmek normaldir özellikle de sizi hissettiğinizden daha yaşlı gösterdiklerini hissediyorsanız… Birçok insan, karmaşık cilt bakımı rutinleri, enjeksiyonlar veya ameliyatlar dahil olmak üzere kırışıklıkları önlemek veya tedavi etmek için büyük çaba gösterir.

Dışarıdaki tüm bilgilerle, neyin doğru olduğunu ve neyin cilt ürünlerine ve hizmetlerine daha fazla para harcamanızı sağlayacak bir hile olduğunu bilmek zor olabilir.

Maalesef cildinizin sonsuza kadar genç görünmesini sağlayacak sihirli bir hap yoktur ancak hasarı önlemenin ve ince çizgileri azaltmanın yolları vardır. İşte kırışıklıklar hakkında doğru bilinen yanlışlar…

Yüz Kırışıklıklarını Giderme Yöntemleri

Annem ve babamın ikisinin de kırışıklıkları var ve benim de kırışıklıklarım olacak

Gözlerinizi veya mizahınızı ebeveynlerinizden miras almış olabilirsiniz ancak muhtemelen kırışıklıkları değil… Kırışıklıklar söz konusu olduğunda, oyunda genetikten çok daha etkili başka faktörler var. Örneğin, görünür cilt değişikliklerinin yüzde 90’ına kadarı güneşten kaynaklanan ve foto hasarı adı verilen hasarın bir sonucudur.

Kırışıklıklar oluşmaya başladığınız zaman tamamen genetiğe bağlı olmadığından, cilt bakımı, özellikle bir rejime erken başlandığında ve yaşam boyunca tutarlı bir şekilde sürdürüldüğünde, kayıp bir neden değildir. 

Cildinizdeki yaşlanma sürecini yavaşlatmanın yolları vardır. Sadece her gün değil, fark edilir derecede güneşli olmasa bile her iki saatte bir yeniden uygulama ile 50 SPF güneş kremi kullanmak gerekir. Nemlendirme ve koruyucu antioksidanlar kullanmanız gerekir.

Tahriş eden, yakan veya iltihaplanmaya neden olan ürünlerden kaçınmanız gerekir. Ürünleri yalnızca etikette belirtildiği gibi veya sağlayıcınız tarafından kullanmanız önemlidir. Ürünleri yaşla değişen cilt kalitelerine veya hava koşullarındaki değişikliklere uyarlamanız gerekir.

Yaşlandıkça, ailenizde varmış gibi görünseler de görünmeseler de, ince çizgiler kaçınılmaz olarak ortaya çıkacaktır. Bununla birlikte, daha fazla hasarı önlemek için cildinize erkenden bakarsanız, bu çizgilerin normalden daha erken oluşmasını önleyebilirsiniz.

Sadece bir tane ideal yaşlanma karşıtı cilt bakımı rutini var

Kız kardeşiniz, en iyi arkadaşınız, anneniz, komşunuz yani kısaca herkesin farklı bir cilt bakım rutini vardır. Peki, birisinin kırışıklıkları önleyen mükemmel bir cilt rutininin sırrı var mı ve diğer herkes sadece zamanını boşa harcıyor mu? Kısa cevap hayır. Kaçırdığınız tek bir mükemmel yaşlanma karşıtı cilt bakımı rutini yok.

Cilt bakımı rutinleri birçok deneme yanılma ve sizin için en iyi olanı bulmayı içerir. Bununla birlikte, herkes için geçerli olan dikkate alınması gereken bazı temel faktörler ve maddeler vardır. Yaşlanma karşıtı cilt bakımı rutininizden en iyi şekilde yararlanmak için bazı önerilerimiz var.

Bir ürünle başlayın ve ek ürünleri kullanmaya başlamadan önce cildinizin buna uyum sağlamasına olanak tanıyın. Başlangıçta birden fazla yaşlanma geciktirici ürün kullanmak cildinizi tahriş edebilir. Retinoller, antioksidanlar ve peptitler gibi kanıtlanmış klinik sınıf içerikli ürünler kullanın. Düzenli bir cilt bakım rutini oluşturun. Çoğu yaşlanma karşıtı ürünün gerçekten işe yaraması en az altı hafta sürer ve bazıları üç aya kadar sürebilir.

İşe yarayan ürünleri kullanmaya devam edin ve istediğiniz sonuçları gördükten sonra durmayın. Önleme burada anahtardır. 

Cildinizin bakımı konusunda uzmanlaşmış birinci basamak sağlık hizmeti sağlayıcınız, dermatolog veya plastik cerrahınız gibi kaynaklarınızdan yararlanmayı unutmayın.

Kırışıklıklar için en iyi tedaviler pahalıdır

Kırışıklıklar kaçınılmaz olduğundan, birçok şirket cildinizi pürüzsüz ve kırışıksız hale getirdiğini iddia eden tedaviler ve prosedürler geliştirmiştir hatta bu tedaviler ve ürünlerden bazıları yüksek bir fiyat etiketi ile gelir. Ancak kırışıklık tedavilerinin çok pahalı olması gerekmez ve aşırı miktarda para harcamadan cildinize bakmanın yolları vardır.

Kendinizi düzinelerce farklı kırışıklık önleyici krem ​​için yüzlerce lira harcadığınızı fark ettiyseniz, aşırı tedavi ve fazla harcamayı bırakın. En etkili kırışıklık rutinleri minimumdur ve mümkün olduğunca az ürün kullanmalısınız. Rejiminizi küçültmek paradan tasarruf etmenizi sağlar ve cildiniz için daha iyidir. Son olarak, tıbbi sınıf ürünleri öncelikle düşünün çünkü bunlar genellikle departmanlarda veya güzellik malzemeleri satan mağazalarda satılan ürünlerden daha güvenli, daha etkili ve daha ucuzdur.

Nemlendirme kırışıklıkların oluşmasını önler

Cildinize nem yoluyla biraz sevgi vermek bir zorunluluktur ancak kırışıklıkların oluşmasını engellemeyecektir. Ancak, onları biraz daha az fark edilebilir hale getirebilir.

Nemlendirici, güneş kremi ile birlikte en kritik cilt bakım ürünlerinden biridir. Bununla birlikte, kırışıklıkları önlemenin bir yolu olarak genellikle biraz yanlış tanıtılmaktadır.

Nemlendirici uyguladığınızda, suyu cildinize hapsederek cildinizi nemli ve dolgun tutabilirsiniz. Bu, kırışıklıklarınızı daha az görünür hale getirebilir ancak ilk etapta onların oluşmasını engellemez. Yine de nemlendiricinizi ihmal etmeyin. Nemlendirici, kırışıklıkların görünümünü azaltmanın yanı sıra cildinizi aydınlatır. Bu da kırışıklıkları daha az belirgin hale getirmeye yardımcı olur.

Sonuç olarak, düzenli olarak cildinizi nemlendirin ancak yaşlanma sürecini durdurmak ve kırışıklıkların oluşmasını önlemek için tek başına nemlendirici kremlere güvenmeyin.

Yalnızca hava güneşli olduğunda güneş kremi kullanmanız gerekir

Güneş parladığında, cildinizi yaktığını hissedebilirsiniz. Size güneş kremi sürmenizi ve yeniden uygulamanızı hatırlatır. Bununla birlikte, bulutlu havalarda bile güneş kremi sürmek ve şapka ve güneş gözlüğü gibi koruyucu güneş koruyucu aksesuarları takmak çok önemlidir.

Güneş kremi sadece cilt kanseri olasılığınızı azaltmakla kalmaz aynı zamanda mevcut en etkili yaşlanma önleyici ürünlerden biridir. Güneş kremi cildinizi UV ışınlarına zarar vermekten korur ve ayrıca cildinizin daha fazla hasarı önlemek için kendi kendini onarmasını sağlar. En yeni güneş kremleri, mavi ışık, kızılötesi ve kirlilik gibi diğer zararlı kuvvetlere karşı daha fazla koruma sağlayabilir ve bu da cildin yaşlanmasına önemli ölçüde katkıda bulunur.

Güneş kreminizden en iyi şekilde yararlanmak için, UVA ve UVB ışınlarının yanı sıra diğer hasar kaynakları için koruma içeren geniş spektrumlu bir güneş kremi kullanın. Ayrıca ışıktan ve kirlilikten ekstra koruma sağlamak için antioksidanlar içeren bir güneş kremi bulmalısınız.

Güneş kremi kullanmamanın verdiği zararı tamamen tersine çevirebilecek hiçbir ürün veya prosedür yoktur. Bronz bir cilt görünümünü tercih ediyorsanız, bronzlaşma yataklarından ve solaryumdan kaçının çünkü bunlar güneşten daha fazla değilse de daha fazla hasara neden olabilirler. Self-tanner bronzlaştırıcı ürünlerini deneyin, cildiniz bunun için size teşekkür edecek.

Yüz Kırışıklıkları
Yüz Kırışıklıkları

Yüz Kırışıklıkları Nasıl Geçer?

Daha genç bir görünüm veren ve cildi iyileştiren yüz görünümünde dikkate değer değişiklikler elde edilebilir. En iyi sonuçlar için genellikle farklı kozmetik prosedürlerin kombinasyonları gerekir.

Her gün maruz kalan bölgelerde güneş kremleri kullanarak cildi ömür boyu güneşten korumak ve sigara içmekten ve sigara dumanı veya diğer kirleticilere maruz kalmaktan kaçınmak çok önemlidir.

Yüz kırışıklıklarını tedavi etmek için aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz.

Nemlendirici kremler

Düzenli olarak uygulandığında yaşlanan cilt daha iyi hisseder ve görünür. Bunlar cildin su tutma kapasitesini iyileştirir. Uygulaması güzel olan, tahriş etmeyen, yakmayan veya akneye neden olmayan bir nemlendirici krem seçmeniz gerekir.

Yüzünüzü günde iki kez yıkamak için ılık veya ılık musluk suyu ve sabun içermeyen bir temizleyici kullanmalısınız. Kısa süreliğine de olsa dışarıda kalacaksanız, sabah rejiminizin bir parçası olarak UV korumasını dahil etmelisiniz.

Yaşlanma önleyici formüller

Pek çok yüz kremi, yaşlanmayı geciktiren bileşenler içerebilir. Bunlar, topikal retinoidler, C vitamini, alfa hidroksi asitler (AHA), polipeptitler ve çeşitli bitki özleri gibi antioksidanlar ve eksfoliyantları içerebilir.

Cilt yenileme tedavileri

Yeniden yüzey kaplama, epidermisin üst katmanlarının kimyasal veya mekanik araçlar kullanılarak soyulduğu çeşitli teknikleri ifade eder. Kabuklar pigmentasyonu eşitleyebilir ve cilt dokusunu iyileştirebilir. İnce çizgileri ve statik olukları iyileştirebilirler ancak dinamik çizgiler üzerinde hiçbir etkisi yoktur.

Yüzeysel ve orta derinlikte kimyasal peelingler dermabrazyon ve mikrodermabrazyon olmak üzere iki şekilde yapılabilir. Ayrıca neodimyum yöntemiyle yağ veya karbondioksit lazer yenileme yapılabilir. Bunun dışında ablatif olmayan lazer ile yoğun atımlı ışık veya termaj dahil termal yüzey yenileme işlemi ve tedavisi yapılabilir.

İmplantasyon

Tek tek çizgiler ve oluklar implantlarla, yani geçici veya kalıcı dolgular veya greftlerle yok edilebilir. İnce bir dudağın görünümünü iyileştirmek için de kullanılabilirler.

Botulinum toksini

Botulinum toksini en çok dinamik çizgiler için faydalıdır. Kaş çatma çizgileri, kaz ayakları ve alın çizgilerinden sorumlu olan kasları felç etmek için kullanılabilir. Diğer kullanımların yanı sıra kaşların şeklini değiştirmek ve dudak çevresindeki çizgileri yumuşatmak için de kullanılabilir.

Kozmetik cerrahi

Kozmetik yüz cerrahisi, yüz dokularının yeniden konumlandırılmasını (ritidektomi) ve sarkan dokuların yapısını değiştirmeyi içerir. Yüz germe veya orta yüz germe, aşırı deriyi alır ve yüzün üçte ikisinin (yanak ve boyun) altta yatan kaslarını sıkılaştırır. Alın veya kaş kaldırma ve orta temporal kaldırma, statik çizgileri azaltır ve sarkık kaşları kaldırır. Rinoplasti burun ucunu kaldırabilir, yeniden şekillendirebilir veya rinofima nedeniyle aşırı dokuyu inceltebilir. Üst ve alt blefaroplasti, fazla deri ve yağ yastıkçıklarını göz kapaklarından çıkarır. Boyundaki platismal bantların açık plikasyon tekniği ile düzeltilmesi sarkık boyun görünümünü iyileştirir.

Yüz Kırışıklıkları
Yüz Kırışıklıkları

Yüz Kırışıklıkları İçin Masaj Yöntemleri

Yüz gerdirmenin tüm yüz zayıflatma ve sıkılaştırma faydalarını bıçak altına hiç girmeden elde edebileceğinizi söyleseydik, buna inanır mıydınız? Kulağa gerçek olamayacak kadar iyi geliyor ancak cilt bakımı markaları, spalar ve hatta yüz için spor salonları tarafından lanse edilen yeni teknikler, belirli hareketlerin dolaşımı artırabileceğini ve zamanla cildi kaldırıp sıkılaştırabileceğini söylüyor. 

Tıpkı diğer fitness rejimlerinde olduğu gibi, yüzünüzdeki kasları çalıştırmak daha iyi bir ton ve zayıflık sağlayabilir. Ancak, bir yüz sporu rutininin plastik cerrahinin hatta yaşlanmayı geciktirici kremlerin yerini alacak kadar etkili olup olmadığını öğrenmek için buradayız.

Yüz yogası etkili midir?

Kısacası, evet ama rejime bağlı kalmanız gerekiyor. Yüzün yaşlanması kısmen kas kaybına bağlı olduğu için bir rutine girebilirseniz, egzersiz bu kasları güçlendirerek tüm yüzün daha sıkı ve genç görünmesini sağlayabilir.

Bir çalışmada, iki ay boyunca günde dakika, ardından üç ay boyunca her gün yüz egzersizi yapan test uzmanları, yanaklarında yaklaşık üç yaş daha genç görünmelerine neden olacak şekilde artan dolgunluk bildirdi. Yüz yogası, genç görünümünüzü yeniden kazanmak için gerçekten harika bir doğal çözüm ve botoks ve plastik cerrahiye harika bir alternatiftir.

Sonuçları görmek için ne sıklıkla yüz yogası yapmalısınız?

İyi sonuçlar görmek istiyorsanız ideal olarak her gün yüz yogası yapmalısınız. Tutarlılık, başarının tek anahtardır. Bir meydan okumayı seviyorsanız ve en az beş ay boyunca otuz dakikalık bir günlük güzellik rutinine sadık kalırsanız, muhtemelen birkaç yaş daha genç görünebilirsiniz. Ancak bu egzersizlerin yaşlanma karşıtı cilt bakımı ve güneşten korunmanın kanıtlanmış etkinliğinin yerini almaması gerektiğini ekliyor.

Yüz yogası nasıl çalışır?

Cilt tonunuzu iyileştirmek için yüzünüzdeki uyuyan kaslarınızı uyandırmayı ve yüzünüzü gevşetmeyi öğreneceksiniz. Yüz kasları, özellikle kırışıklıklara neden olan aşırı çalışmış kaslarınızdır. Kırışıklıkları düzeltmek ve sarkık noktaları sıkılaştırmak için en iyi yüz yoga egzersizlerini burada bulabilirsiniz. İlk başta bu yüz ifadeleri yapmak konusunda rahatsız hissedebilirsiniz ancak sonuçları görünce çok şaşıracaksınız.

Isınma egzersizi

Sadece dudaklarla değil, yanaklarla da abartılı bir şekilde üfleyerek ısınma turlarına başlayın. Yüz kaslarını gevşetmek için daha büyük titreşim daha iyidir. Dudak kasları yüzün temel kasıdır. Bu kasları gevşetirseniz diğer kaslar da gevşer. Günde en az bir kez ve en fazla üç kez bu hareketi yapmalısınız.

Çene inceltme egzersizi

Omuzlarınızı aşağıda ve gevşeterek, üst boyun ve çene bölgesinde gerginlik hissedene kadar çenenizi tavana doğru kaldırın. Ardından, her bir pozda beş saniye kalarak ördek dudakları yapın ve yine boyun yukarıdayken beş saniye dilinizi çıkarın. Tüm bu pozları üç kez tekrarlayın. 

Çenenizi iyice germeniz ve tüm süre boyunca boynunuzu gergin tutmanız gerekir. Bu, biraz yorucu bir harekettir. Yorulmazsanız, etkili olmaz. Günde bir ya da iki kez bu egzersizi yapabilirsiniz.

Pürüzsüz gülümseme çizgileri egzersizi

Öncelikle, gülümsemeyi ve gülmeyi bırakmayın! Gülümsemezseniz, yanak kasınız olmaz. Bunun yerine, dili kullanarak kastaki gerginliği içeriden dışarıya doğru kırarak gülümseme çizgilerinin üstesinden gelin.

Çizgilerin en derin olduğu burundan başlayarak, dilinizi ağzınızın içine sokun ve dudak çizgisi üzerinde küçük bir daire yapın. Gülümseme çizgilerini yumuşatmak için her iki tarafta saat yönünde ve saat yönünün tersine beş daire yapın. Günde bir kez bu egzersizi yapabilirsiniz.

Sarkık yanaklar ve gıdı için egzersiz

Bulldog suratı köpekler için sevimli ama bizim için sevimli değil! Sarkık yanakları gergin hale getirmek için her şeyi bir kenara çekin. Sağ dişlerinizi ağzınızın sol tarafına çektiğini hayal edin. Yana doğru öpücük gibi görünmesi gereken bir şekilde bu hareketi yapmalısınız. Aynı anda hem eğiten hem de esneyen etkili bir egzersiz için on saniye bu pozda bekleyin. Cilt elastikiyetini iyileştirmenin harika bir yoludur. En iyi sonuçlar için günde üç ila beş defa bu egzersizi yapabilirsiniz.

Göz kırışıklıkları ve kaz ayakları için egzersiz

Omuzlarınızı geride ve rahat tutun, çenenizi göğsünüze doğru tutun ve ağzınızı oval hale getirin. Aynı zamanda, sadece gözlerle yukarı doğru bakın. Başınızı veya omuzlarınızı hareket ettirmeyin, gözün alt kısmının gerildiğinizi hissetmelisiniz. Üç saniye bu pozda kalın ve ardından üst dudağı ağzın içine sokun. Bu hareketi günde bir kez yapmalısınız daha fazla değil…. Aksi takdirde, cilde ve yüz kaslarına çok fazla gerilme riski yaşarsınız.

Yüz Kırışıklıkları
Yüz Kırışıklıkları

Yüz Kırışıklıkları İçin Krem Önerileri

Evet, 2020 yılındayız ancak ne yazık ki zaman makineleri henüz yok! Yani, kırışıklıklarınızdan kurtulmak için zamanı geri çevirmeye çalışıyorsanız şansınız yok, üzgünüm. Yine de stres yapmayın. Her gün güneş kremi sürmekten başka yapabileceğiniz başka şeyler de var. Fakat cidden, cildinizin genç ve sağlıklı görünmesini sağlamanın en iyi yolu güneş kremidir. Pürüzsüz ve melek gibi bir cilde sahip olmanıza yardımcı olacak bir kırışıklık kremine yatırım yapmak en iyi fikirdir. 

Bugünün kırışıklık kremleri koyu lekeleri soldurur, ince çizgileri azaltır ve cildinizin dokusunu iyileştirir ancak hangisi sizin için doğru? Neyse ki, sizi koruduk. Jennifer Lopez kadar iyi görünmenizi sağlayacak en iyi kırışıklık kremlerini bulmak için okumaya devam edin.

OleHenriksen Goodnight Glow Retin-ALT Sleeping Crème

Cildiniz retinole biraz fazla duyarlıysa, yeni MVP içeriğiniz olan bakuchiol ile tanışın. Bitki bazlı bir retinol alternatifi, retinolün aynı şaşırtıcı yaşlanma karşıtı etkilerini eksi olumsuz yanlarını düşünün. Çünkü bazı kişilerde retinol kızarıklık, soyulma, tahriş gibi yan etkiler gösterir. Bu kırışıklık kremi, bakuchiol ve AHA gibi faydalı maddeler ile doludur ve daha parlak bir cildiniz olmasını sağlar ve kırışıklıkları minimize eder.

Dr. Dennis Gross Skincare Ferulic + Retinol Anti-Aging Moisturizer

Bu kırışıklık kremi, kavanozdaki parıltı gibidir. Yaşlanmayı geciktiren iki süper kahraman bileşeni  retinol ve ferulik asit içerir. Cildinizin dokusunu yumuşatmak, nem seviyelerini artırmak ve koyu lekeleri yok etmek için birlikte çalışır.

SkinCeuticals A.G.E. Interrupter Mature Skin Treatment

Tamam, bu kırışıklık kreminin fiyat etiketinden korkmayın! Evet, pahalı ama buna değer… Yaban mersini özü ve fitofingozin gibi yaşlanma karşıtı bileşenlerin karışımı, kollajen seviyenizi (derideki her şeyi sıkı ve sıkı tutan protein) artırmaya, cildi dolgunlaştırmaya ve ince çizgileri doldurmaya yardımcı olur.

NeoStrata Triple firming Neck Cream

Herhangi bir kırışıklık kremi, sadece ürünü boynunuza uygularsanız boyun kremi olabilir. Ancak, o bölge için biraz daha hedeflenmiş bir şeye ihtiyacınız varsa bu kremi kullanın. Pro-amino asitler, shea yağı ve boyun ve göğüs bölgenizi kaldıran, sıkılaştıran ve dolgunlaştırarak daha pürüzsüz, daha parlak ve kırışıksız hale getiren E vitamini ile doludur.

Emma Hardie Moisture Boost Vit C Cream

Bu kırışıklık kremi ne yapamaz? B3 vitamini cildinizin bariyerini güçlendirir, shea yağı cildinizi nemlendirir, üzüm çekirdeği yağı antioksidanlarla doludur ve son olarak C vitamini o sinir bozucu koyu lekelerden kurtulmanızı sağlar. Cidden, şişedeki yaşlanma karşıtı bir mucize…

Biossance Squalane + Omega Repair Cream

Pürüzsüz ve dolgun bir cildi kim istemez? Bu doğal kırışıklık kreminin geleneksel bir krem ​​kadar yaptığı iki şeydir. Formülün içinde yüzen hyaluronik asit, lipitler ve seramidler var, pürüzlü lekeleri yumuşatıyor ve ince çizgileri ve kırışıklıkları doldurmak için cildinizi dolgunlaştırıyor.

No7 Protect & Perfect Intense Advanced Serum Bottle

Teknik olarak bu bir kırışıklık kremi değil ancak sonsuza kadar genç kalmanıza yardımcı olacak daha hafif bir şey istiyorsanız, bu serumu sepetinize ekleyin. Bu serum, cildinizdeki kolajen üretimini artırabilir. Formüldeki peptidler derinleşmiş kırışıklıklarınızın geçmişte kalmasına yardımcı olur.

StriVectin Intensive Eye Concentrate for Wrinkles

Gözlerinin etrafında kaz ayaklarını görüyorsanız, bu kırışıklık kremine ihtiyacınız var. Göz çevreniz için özel olarak yapılmıştır bu yüzden endişelenmeyin, tahriş edici olmayacaktır ve peptidler ve antioksidanlar sayesinde çizgileri yumuşatır.

Neutrogena Rapid Wrinkle Repair Regenerating Cream

Cilt bakımında altın standart olan retinolü düşünün. Lazerler bir yana, cilt yenilenmesini tetiklemek için dermatologların başvurduğu en güvenilir içeriktir. Spesifik olarak, hücre döngüsünü hızlandırmaya ve kollajen ve elastin üretimini (cilt sıkılığından sorumlu iki protein) artırmaya yardımcı olur ve sizi ince çizgilerden arındırır. Yüzünüzü temizledikten sonra her gece bu nazik, etkili kremi pürüzsüz hale getirin.

Olay Regenerist Whip

Olay’dan gelen bu krem, tüm kırışıklık kremlerinin yoğun ve ağır olması gerekmediğinin kanıtıdır. Nefes alabilen formül, cildinizi parlak, mat bir görünümle bırakırken, çizgileri yumuşatmak ve elastikiyeti artırmak için niasinamid ve peptidler kullanır.

Dr. Loretta Anti-Aging Repair Moisturizer

Antioksidan lipokroman, cildinizi kirlilikten (serbest radikal hasarını tetikleyen bilinen bir cilt yaşlandırıcı) korumaya yardımcı olurken, bir E vitamini türevi HEV ışığından (aynı zamanda çizgiler ve koyu lekeler gibi yaşlanma belirtileriyle bağlantılı olan akıllı cihazlardan yayılan mavi ışınlar) korur. 

Sunday Riley Tidal Brightening Enzyme Water Cream

Bu parlatıcı kırışıklık kremi, cildi dolgunlaştırmak ve nemlendirmek için iki tür hyaluronik asit kullanır. Ayrıca pul pul dökmek için papaya enzimleri ve renk bozulmasını en aza indirmek için arbutin özü içerir.

Origins Plantscriptions Youth-Renewing Power Night Cream

Yaşlanma karşıtı bitki özlerinden oluşan bir kokteyl örneğin bezelye özü (cildinizin yapısal proteinlerini oluşturan bir amino asit kaynağı), crithmum (ciltte retinoik asit gibi davranır) ve anogeissus (vücudunuzun doğal fibrilin üretimini destekleyen, cildinize esnek bir görünüm kazandırır) içerir. Amacınız daha sıkı bir cilt ve daha eşit bir ten rengiyse, bu kırışıklık kremini satın alarak mükemmel bir seçim yapın.

Algenist Genius Sleeping Collagen

Yatmadan önce bu kremi sürün. Bu tamamen vegan olarak ürünün dokusu oldukça yumuşaktır. Daha pürüzsüz, daha parlak bir cilde uyanın. Bitki bazlı kollajen, alguronik asit ve seramidlerin kombinasyonu, çizgileri en aza indirmek ve cilt dokusunu iyileştirmek için gece boyunca çalışır. 

L’Oréal Paris Revitalift Cicacream

Hassas cilt tipleri için mükemmel olan bu kokusuz kırışıklık kremi, cildinizin en dıştaki koruyucu bariyerini yeniden oluşturmak için centella asiatica ile birlikte kolajen ve elastini artırmak için retinol kullanır. Bu dış bariyer en iyi şekilde çalıştığında, cildiniz daha az kızarır ve tahriş olur ve bunun yerine daha nemli ve yumuşak olur.

Yüz Kırışıklıklarını Önlemek İçin Bitkisel Yöntemler

Hiç kimse bir gün kalkıp gözlerinin etrafında kaz ayaklarının farkına varmak istemez. Kırışıklıkların yaşlanma belirtisi olarak görüldüğü bir dönem vardı. Ancak bugünlerde, yirmili yaşların ortasında olsanız bile ortaya çıkmaya başlaması artık bir sürpriz değil! Yoğun yaşam tarzı, stres, uykusuzluk ve uygun olmayan beslenme sıklıkla ciltte hasara yol açarak esasen kırışıklıklara neden olur.

Güzellik uzmanı Şems Arslan kırışıklıkları gidermek için maske tarifi vermişti. Bunun yanı sıra aşağıda verilen önerileri dikkate alabilirsiniz.

Kırışıklıkları ve ince çizgileri fark etmeye başladığınız anda, onlardan kurtulmak için yöntemler ararsınız. Bıçağın altına yatmak ve ünlülerin tercih ettiği botoks tedavilerini yaptırmak istemezsiniz. Birçok doğal ve ev yapımı çözüm mevcuttur. Bu yöntemleri kullanarak sadece genç nesil değil, yaşlılar bile ciltlerinin daha sağlıklı ve genç görünmesini sağlayabilir.

Çözümler ucuzdur ve takibi kolaydır. En iyi yanı, kırışıklıklar için bu ev yapımı maskelerin minimum ila sıfır yan etkiye sahip olmasıdır. 

Kırışıklıklar İçin Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı cildinize doğal bir ışıltı ve ışıltı verir. Hindistan cevizi yağı cilt için nemlendirici ve yumuşatıcı olduğu için sık sık kullanmak kırışıklıkları ve çizgileri azaltmaya yardımcı olacaktır. Cildin elastikiyetini büyük ölçüde geri kazandırır.

Hindistan cevizi yağını göz altına ve diğer etkilenen bölgelere birkaç dakika masaj yapın. Nazik dairesel hareketler kullanın. Hindistan cevizi yağını gece boyunca ciltte bırakın. Yatmadan önce bunu her gece tekrarlayın.

Kırışıklıklar İçin Hint Yağı

Hint yağı, yumuşatıcı olmasının yanı sıra ciltteki elastin ve kolajen üretimini artırır. Bunun sonucunda kırışıklıklar ve ince çizgiler zamanla azalmaya ve hatta kaybolmaya başlar.

Etkilenen bölgelere hint yağı uygulamak için pamuk kullanın. Cildinizi suyla durulamayın. Bir gece hint yağını cildinizde bekletin. Bu uygulamayı her gece yapın.

Kırışıklıklar İçin Üzüm Çekirdeği Yağı

Üzüm çekirdeği yağı kırışıklıklarınızı yok edebilir. Bu küçük meyvenin tohumu cildinizi sıkılaştırmanıza ve ona sağlıklı bir parlaklık kazandırmanıza yardımcı olacaktır. Bunu cilde yağ asitleri, polifenoller ve E vitamini sağlayarak yapar.

Üzüm çekirdeği yağını etkilenen bölgeye masaj yapın. Bir gece boyunca üzüm çekirdeği yağını cildinizde bekletin daha sonra yıkayın. Birkaç hafta içinde birkaç kez tekrarlayın ve cildiniz esnek ve kırışıksız hale gelir.

Kırışıklıklar İçin E Vitamini

E vitamininin cildi nemlendirme özelliği ve antioksidanları ile cildinizi nemlendirdiği ve tazelediği bilinmektedir. Aynı zamanda cilt üzerinde antiinflamatuar ve ışık koruyucu etkileri vardır. Bu, cildin canlılığını yeniler ve kırışıklıkları azaltır.

Bir E vitamini serumunu kırın ve içindeki yağı küçük bir kaseye dökün. Etkilenen alanı kaplamak için gerektiği kadar serum kırın. Bu yağı cildinize uygulayın ve bölgeye birkaç dakika masaj yapın. Birkaç saat açık bırakın. Bu uygulamayı en iyi her gece yatmadan önce yapın.

Kırışıklıklar İçin Argan Yağı

Argan yağı cilt tarafından kolaylıkla emilir. Cildi yenileyen yüksek miktarda esansiyel yağ asitleri ve E vitamini içerir. Düzenli kullanımı kırışıklıkları ve ince çizgileri azaltacaktır.

Etkilenen bölgeye argan yağı ile masaj yapın. Bir gece boyunca argan yağını cildinizde bekletin daha sonra yıkayın. Bu uygulamayı günde bir veya iki kez tekrarlayın.

Kırışıklıklar İçin Elma Sirkesi

Elma sirkesinin pH dengeleyici özelliği, balın iyileştirici özellikleriyle birlikte cildinizin genç bir görünümle ışıldamasını sağlayacaktır.

Bir yemek kaşığı elma sirkesi ve bir yemek kaşığı balı bir cam kasede karıştırın. Bu maskeyi yüzünüze ve boynunuza uygulayın. Yirmi dakika bekletin. Cildinizi ılık suyla durulayın ve kurulayın. Cilt tipinize uygun bir nemlendirici uygulayın. Bu maskeyi haftada iki kez uygulayın.

Kırışıklıklar İçin Vazelin

Kırışıklıklar için vazelin kullanmak ünlüler tarafından bile sevilen bir yöntemdir. Tıkayıcı bir ajandır yani ciltteki nemi hapseder. Vazelinin kırışıklıkları nasıl azalttığı ve önlediğinin kesin mekanizması hala belirsizdir ancak vazelin topikal olarak kullanmak güvenli olduğundan bu yöntemi denemenin bir zararı yoktur.

Etkilenen bölgeye ince bir vazelin tabakası uygulayın. Kolayca emilmesi için birkaç dakika masaj yapın. Bir gece cildinizde bırakın. Bu uygulamayı her gece yatmadan önce yapın ve kısa sürede sonuçları fark etmeye başlayacaksınız. Fakat akneye eğilimli bir cildiniz varsa bu yöntemi kullanmayın.

Kırışıklıklar İçin Yumurta Beyazı

Bu kırışık önleyici kremleri denemek yerine, yumurta beyazını kullanabilirsiniz. Bu basit ev ilacı ile kırışıklıklar ve sarkmış cilt yakında geçmişte kalacak. Yumurta beyazı cildinizi doğal olarak sıkılaştırır, ince çizgileri ve gülme çizgilerini hafifletir. Bu çare özellikle yağlı cilde sahip kişiler için iyidir çünkü yumurta akı aynı zamanda gözenekleri açar ve ciltteki fazla sebumu emer.

Yavaşça yumurta akını çırpın ve cildinize uygulayın. Tamamen kurumasını sağlayın. Daha sonra cildinizi ılık suyla durulayın. Bu yüz maskesini haftada bir veya iki kez kullanın.

Kırışıklıklar İçin Avokado

En sevdiğiniz doğal kırışıklık karşıtı kremi malzemelerini hiç kontrol ettiniz mi? İçinde avokado mutlaka vardır. Bu meyve erken kırışıklıkları olanlar için bir nimettir. Erken yaşlanmayı durdurmanın yanı sıra, kırışıklıkları azaltır ve cildinizi sağlığına kavuşturur. Cildiniz ışıltı ve canlılıkla parlayacak.

Avokadonun kabuğunu soyun ve çekirdeğini çıkarın. Pürüzsüz bir macun elde etmek için avokadoyu bir cam kasede çatal yardımıyla ezin. Bu püreyi cildinize uygulayın ve otuz dakika bekletin. Ardından cildinizi ılık suyla durulayın. Bunu haftada bir veya iki kez tekrarlayın.

Kırışıklıklar İçin Aloe Vera

Aloe vera jeli, cilt için bir güçlendirici olan ve yumurta akı ile birlikte mükemmel şekilde çalışan zenginleştirilmiş bir E vitamini kaynağıdır. Aloe vera ayrıca içerdiği antioksidanlar ve antienflamatuvar bileşiklerle donuk cildi iyileştirir.

Bir yemek kaşığı aloe vera jeli ve bir yumurta akını bir cam kasede iyice çırpın ve bu maskeyle yüzünüze nazikçe masaj yapın. Yarım saat bekletin ve cildinizi durulayın. Aloe vera jelini tek başına da uygulayabilirsiniz. Bu yüz maskesini haftada iki kez uygulayın.

Kırışıklıklar İçin Salatalık Maskesi

Doğal olarak kurumasını bekleyin ve ardından suyla durulayın. Bunu her gün bir kez tekrarlayın.

Bu, kırışıksız ciltler için bir başka ev ilacıdır ve oldukça başarılıdır. Salatalığın yüzde 95’i su ve birçok mineral ve vitamin içerir. Birkaç uygulama içerisinde kırışıklıkların ve koyu halkaların gözle görülür şekilde azaldığını göreceksiniz.

Salatalığın çekirdeklerini çıkarın ve kalanını rendeleyin. Suyu çıkarmak için rendelenmiş salatalığı sıkın. Cildinizi nazikçe temizleyin ve salatalık suyunu yüzünüzün her yerine uygulayın. 

Kırışıklıklar İçin Bal

Ağır işler gerçekten gözlerinize yansır ve yaşlandıkça kırışıklıklar olur ve çok yorgun görünürler. Buna karşı, en kaliteli arı balını gözlerinizin derisine sürün. Cildin pH’ını dengeler ve kırışıklıkların ve ince çizgilerin görünümünü azaltacak şekilde koşullandırır.

Cildinize bal sürün ve bir dakika kadar masaj yapın. Yarım saat beklettikten sonra ılık suyla durulayın. Ayrıca küçük bir parça zencefil parçalayabilir ve daha fazla fayda sağlamak için bala ekleyebilirsiniz. Sağlıklı ve genç bir cilt için bu uygulamayı her gün yapın.

Kırışıklıklar İçin Kuşburnu Yağı

Kuşburnu yağı, derin kırışıklıklar ve diğer erken yaşlanma belirtileri için mükemmeldir. Bu yağın yaşlanma karşıtı etkileri bilimsel olarak kanıtlanmıştır. İçinde bulunan A vitamini, E vitamini ve yağ asitleri cildin daha derin katmanlarına nüfuz eder ve yara izlerini hafifletir ve kırışıklıkları giderir.

Dört damla kuşburnu yağını yüzünüze uygulayın ve emilene kadar masaj yapın. Bir gece yüzünüzde bırakın. Bunu her gece kullanın.

Kırışıklıklar İçin Limon Suyu

Limon suyu sadece yaz aylarında susuzluğunuzu gidermek için yararlı değildir aynı zamanda güzellik bakımınızın bir parçası olarak da kullanabilirsiniz. C vitamini içeriği, ciltteki kolajenin yeniden inşa edilmesine yardımcı olur ve bu da kırışıklıkları ve ince çizgileri ortadan kaldırır.

Eşit miktarda limon suyu ve balı bir cam kasede karıştırın. Karışımı yüzünüze ve boynunuza uygulayın. On dakika kurumasını bekleyin. Daha sonra cildinizi ılık suyla durulayın. Bunu haftada iki kez tekrarlayabilirsiniz.

Kırışıklıklar İçin Shea Yağı

Shea yağı cilt için son derece nemlendiricidir. Cildin elastikiyetini artırır ve ayrıca kollajen sentezini destekler.

Nazik dairesel hareketlerle etkilenen bölgeye shea yağı ile masaj yapın. Bu uygulamayı en iyi her gün duş aldıktan sonra yapmanız gerekir.

Yüz Kırışıklıkları İçin Jojoba Yağı

Jojoba yağı, cilt tarafından üretilen doğal yağa oldukça benzer. Cilde kolayca emilir ve cildi yağlar. Düzenli kullanımla ince çizgiler ve kırışıklıklar azalır.

Yüzünüze birkaç damla jojoba yağı sürün. Nazikçe masaj yapın. Birkaç saat açık bırakın. Ardından cildinizi bol suyla durulayın. Kırışıksız bir cilt için bunu her gün yapın.

Kırışıklıklar İçin Zerdeçal Maskesi

Zerdeçal ve şeker kamışı, cildin gevşemesini sinerjik olarak yavaşlatır. Şeker kamışı suyu, ölü deri hücrelerini temizleyen glikolik asit içerir ve zerdeçal, cildi gençleştiren iyileştirici özelliklere sahiptir.

Daha az leke bıraktığı için topikal olarak kullanılması amaçlanan zerdeçal tozu kullanın. Yemek pişirmek için kullanılan zerdeçal cildinizde çıkarması zor sarı lekeler bırakacaktır.

Bir yemek kaşığı zerdeçal tozu ve iki yemek kaşığı şeker kamışı suyunu bir cam kaseye alın. Topak kalmayacak şekilde iyice karıştırın. Bu maskeyi cildinize uygulayın ve on ila on iki dakika bekletin. Ardından yüzünüzü ılık suyla durulayın. Bu maskeyi haftada iki kez kullanın.

Kırışıklıklar İçin Çörek Otu Yağı

Orta Doğu ve Güneydoğu Asya’da iyileştirici özellikleri nedeniyle yaygın olarak kullanılan çörek otu yağı veya kalonji yağı, vücut ve cilt için faydalı olan zengin çeşitli fitokimyasallar içerir. Linoleik asit ve oleik asit gibi doymamış yağ asitleri cildi nemlendirir. İçinde bulunan antioksidanlar, oksidatif stresin neden olduğu hasarı tersine çevirir bu sayede yüz kırışıklıkları tedavi edilebilir.

Bir yemek kaşığı zeytinyağı ve bir çay kaşığı çörek otu yağını bir cam kasede iyice karıştırın ve etkilenen bölgeye uygulayın. En az birkaç saat durulamayın. Bunu her gece yatmadan önce yapabilirsiniz.

Kırışıklıklar İçin Karbonat Maskesi

Karbonat, ölü hücreleri ve ayrıca gözeneklerinizde birikmiş kirleri temizleyen bir peeling ürünüdür. Kırışıklıkları azaltmaya yardımcı olan hücre döngüsünü ve kan dolaşımını iyileştirir. Bu ev ilacı cildinizi biraz kuru bırakabilir. 

Bir yemek kaşığı karbonat ve bir yemek kaşığı suyu bir cam kasede macun haline getirin ve etkilenen bölgelere nazik bir şekilde peeling yapmak için kullanın. Dairesel hareketlerle birkaç dakika masaj yapın. Ardından cildinizi su ile durulayın, kurulayın ve nemlendirin. Ayrıca karbonat macununu maske olarak uygulayabilir ve durulamadan önce yaklaşık on dakika kurumasını bekleyebilirsiniz. Daha sonra cildi nemlendirmeyi unutmayın. Karbonat maskesi haftada iki kez kullanılabilir.

Kırışıklıklar İçin Tarçın Maskesi

Tarçın ve bal kombinasyonu harika bir yaşlanma karşıtı maskedir. Tarçının serbest radikal süpürme aktivitesi bal sayesinde daha da artar. Her ikisi de antiinflamatuar ve antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Bal aynı zamanda yumuşatıcıdır. Tarçın, bazı cilt tipleri için tahriş edici olabilir. Kullanmadan önce bir yama testi yapın.

Bir çay kaşığı toz tarçın ve bir yemek kaşığı balı bir cam kasede iyice karıştırın. ve bu karışımı maske olarak uygulayın. Bu maskeyi cildinizde on dakika bekletin. Ilık suyla durulayın ve kurulayın. Bu yüz maskesini haftada iki kez kullanın.

Kırışıklıklar İçin Kivi

Kivi, C vitamini, E vitamini ve likopen gibi antioksidanlar açısından zengin olduğu için cildi gençleştirir. Sıkı ve daha genç görünen bir cilt için gerekli olan kolajen ve elastin üretimini artırır ve bu sayede cilt kırışıkları hücrelerini yeniler ve parlaklık kazandırır.

Orta boy bir kiviyi soyun ve küçük parçalar halinde kesin. Bir macun elde etmek için bir blendırda öğütün. Bu püreyi yüzünüze uygulayın ve on beş dakika bekletin. Ardından cildinizi su ile durulayın. Kivi püresini haftada iki kez yüz maskesi olarak kullanın.

Kırışıklıklar İçin Yeşil Çay

Sıcak bir bardak kahvenin tadını çıkarırken yeşil çayı yudumlayan birkaç düzine insana hiç güldünüz mü? Bir dahaki sefere bir fincan yeşil çay içen birine gülmeyin, durup tenine bakma cazibesine kapılırsınız. Ne kadar ışıltılı ve ışıltılı göründüklerine şaşıracaksınız. Yeşil çay, vücudu temizlemeye, kırışıklıkları ve cilt sarkmalarını azaltmaya yardımcı olan antioksidanlarla doludur ve yüz kırışıklığı sebeplerini ortadan kaldırmaya yardımcı olur..

Bir su bardağı sıcak suda bir poşet yeşil çayı demleyin. Yeşil çayın içine bir tatlı kaşığı balı karıştırın ve her gün iki bardak tüketin.

Yüz Kırışıklıkları için Bitkisel Tedaviler
Yüz Kırışıklıkları için Bitkisel Tedaviler

Yüz Kırışıklıkları İçin Maske Tarifleri

Yüz kırışıklıkları için sizlerle paylaşacağımız maske tariflerini uygulayın. Sonuçlarına şaşıracaksınız.

Papaya ve Muz Maskesi

Papaya, papain gibi enzimlerle yüklüdür, muz ise cildinizi canlandırmaya yardımcı olan vitaminler açısından zengindir. Bu meyve maskesi, erken yaşlanma belirtileri için iyi bir panzehirdir ve yüz kırışıklıkları tedavisinde etkilidir.

Küçük bir papaya dilimi ve yarım muzu bir blendırda püre haline getirin ve bu maskeyi alnınızdaki ince çizgilere uygulayın. Yirmi dakika beklettikten sonra ılık suyla durulayın. Bu meyve maskesini haftada bir veya iki kez kullanın.

Kırışıklıklar İçin Yoğurt Maskesi

Yoğurtta bulunan laktik asit ve diğer doğal enzimler gözenekleri temizler ve küçültür. Bu, cilt üzerinde sıkılaştırıcı bir etki yaparak ince çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü azaltır. Yoğurt ayrıca yara izlerini azaltır ve cildinizi pürüzsüzleştirir.

Dört yemek kaşığı yoğurt ve bir yemek kaşığı zeytinyağını bir cam kasede karıştırın. Karışımı yavaşça çırpın böylece yağ yoğurtla tamamen karışır. Bu maskeyi yüzünüze ve boynunuza uygulayın. Yirmi dakika bekletin. Ardından cildinizi ılık suyla durulayın. Bu maskeyi haftada iki kez tekrarlayın.

Kırışıklıklar İçin Aspirin Maskesi

Aspirin, gözenekleri açan ve aynı zamanda onları küçülten asetilsalisilik asitten oluşur. Bu kimyasal aynı zamanda peeling özelliklerine de sahiptir. Düzenli uygulama ile ince çizgileri ve kırışıklıkları azaltarak ciltte yaşlanma karşıtı etkiler yaratır.

Kuru cildiniz varsa, bu maske cildinizi daha da kurutabilir. Kuru lekeleri önlemek için her uygulamadan sonra cildinizi iyice nemlendirin.

On tane aspirin tabletini ezin ve macun yapmak için yeterli miktarda su ekleyin. Bu maskeyi yüzünüze uygulayın ve on beş dakika bekletin. Cildinizi su ile durulayın ve kurulayın. Bunu haftada iki kez yapın.

Kırışıklıklar İçin Domates Maskesi

Domates, zararlı güneş ışınlarının neden olduğu hasarı tersine çeviren beta-karoten ve likopen bakımından zengindir. İnce çizgiler, kırışıklıklar, yaşlılık lekeleri ve çiller bu domates maskesi ile azaltılabilir ve hafifletilebilir.

Bir küçük ve olgun domatesi ikiye bölün ve iç yarısını iki yemek kaşığı deniz tuzuna batırın. Yüzünüze bu domates dilimiyle masaj yapın. Derinize sızan domates suyunu beş dakika bekletin. Cildinizi su ile durulayın. Bunu haftada iki kez tekrarlayın. Daha iyi sonuçlar için beslenme düzeninize domates ekleyebilirsiniz.

Kırışıklıklar İçin Turp Tohumu Maskesi

Turp tohumları genellikle siyah noktalardan ve çillerden kurtulmak için kullanılır. Kozmetik alanında kullanımları halihazırda yerleşmiş olsa da, çok az kişi bu tohumların kırışıklık önleyici tedavi için de kullanılabileceğini biliyor. İyileştirici özelliklere sahip olan saponinler, tanenler ve fenoller içerirler.

Bir havaneli veya kuru bir öğütücü kullanarak bir avuç turp tohumunu öğütün. Macun yapmak için yeterince su ekleyin. Turp tohumu ezmesini etkilenen bölgeye uygulayın ve yirmi dakika bekletin. Maskeyi ılık suyla yavaşça temizleyin. Bu maskeyi haftada iki kez uygulayabilirsiniz.

Kırışıklıklar İçin Badem Maskesi

Badem, cildin doğal elastikiyetini geri kazandıran E vitamini içerir. Sütün yanı sıra badem cildi nemlendirir, yumuşak ve parlak hale getirir.

Altı adet bademi yarım çay bardağı sütün içinde bir gece boyunca bekletin. Sabah badem kabuklarını çıkarın ve ıslatıldıkları sütle birlikte öğütün ve bir maske yapın. Bu maskeyi yüze uygulayın ve on beş dakika kurumasını bekleyin. Daha sonra cildinizi suyla durulayın. Genç ve sağlıklı ciltler için bu maskeyi haftada iki kez yapın.

Kırışıklıklar İçin Kereviz Maskesi

Kerevizin su içeriği çok yüksektir ve cildi yeniden nemlendirmede mükemmeldir. Ayrıca magnezyum ve potasyum gibi mineraller ve cildi besleyen A, B1 ve B6 gibi vitaminler içerir. Akne izi, kereviz yüz maskelerinin kullanıldığı yaygın bir rahatsızlıktır. Kerevizin aynı iyileştirici özellikleri kırışıklıkları azaltmak için kullanılabilir.

İki yemek kaşığı toz yulaf ezmesi ve iki yemek kaşığı kereviz suyunu bir cam kasede iyice karıştırın. Bu maskeyi yüzünüze ve boynunuza uygulayın. On ila on beş dakika bekletin. Ellerinizi ıslatın ve bu maskeyi dairesel hareketlerle nazikçe yüzünüze sürün. Yüzünüzü suyla iyice durulayın. Bunu haftada iki kez yüz maskesi olarak kullanın.

Kırışıklıklar İçin Çemen Otu Maskesi

Çemen otu yaprakları genellikle cilt rahatsızlıklarını tedavi etmek için kullanılır. Kırışıklıkları ve ince çizgileri azaltmaya yardımcı olan birçok mineral ve vitamin içerirler.

Pürüzsüz ve eşit bir macun elde etmek için bir avuç çemen otu yaprağı biraz suyla öğütün. Çemen otu ezmesini yüz maskesi olarak uygulayın ve on iki ila on beş dakika kurumasını bekleyin. Daha sonra cildinizi durulayın ve kurulayın. Bu yüz maskesini haftada bir veya iki kez uygulayın.

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle
Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx