Cilt Bakımı

Yüzdeki Kolajen Nasıl Artırılır?

Reklamlar

Kolajen cildimizin olmazsa olmazıdır. Peki yüzdeki kolajen nasıl artırılır, bu sorunun cevabı için yazımızı okumaya devam ediniz. Bazı etkenlere bağlı olarak vücudumuzdaki kolajen miktarı zaman içinde azalabilir. Kolajen azalınca da yaşlı görünüm ve birçok cilt sorunu meydana gelebilir.

Yüzdeki Kolajen Nasıl Artırılır?

Kolajen Nedir, Ne İşe Yarar?

Kolajen bir bağ dokusudur ve temel hücresi fibroblastlardır. Diğer hücreler tarafından vücudumuz üretilen yapısal bir protein çeşididir. Kolajenin vücudumuza birçok faydası vardır. Birlikte ele alacağız.

Kolajen Nedir? 5 Maddede Kolajenin Faydaları

Kolajenin vücudumuza sağladığı başlıca faydalar şunlardır:

 • Kolajen eklem, kas, kemik, kıkırdak yapı, kas, tendon gibi kısımların hareket etmesine yardımcı olur ve eklem sağlığını korur,
 • Kolajen vücudu oluşturan dokuları bir arada tutar,
 • Kolajen vücudumuzdaki bağ dokuya esneklik kazandırdığı için cildimizin daha gergin ve sıkı görünmesini sağlar,
 • Kolajen ile cildimiz kendini yeniler ve onarır,
 • Ciltte yeterli miktarda kolajen varsa cilt iç ve dış etkenlere karşı daha dirençli olur,
 • Sadece cilt değil beyin, kalp gibi yaşamsal fonksiyonlarımızı sağlayan organlarımızın sağlığı için de kolajen olmazsa olmazdır,
 • Kolajen saçlarınızı ve tırnaklarınızı güçlendirir,
 • Hücre zarını koruyup, güçlendirmesini sağlar.

Vücudun yaşlanması aslında zaman içinde tüm organizmalarda olan yavaşlama sonucunda meydana gelir. Yaş arttıkça hücre yenilenmesi ve onarımı daha yavaş olacaktır. Yani yaşımız ilerledikçe hücrelerin kendini yenilemesi ve onarımı azalmaya başlar. Bu nedenle de cildimizden yaşamsal organlarımıza, hücre zarına kadar koruma ve yenilenmesini sağlayan kolajen miktarı azalacaktır. Kolajen sadece cilt sağlığımız için değil vücut sağlığımız için de çok önemli bir bileşendir.

Reklamlar
Kolajeni Artırmak İçin Ne Yapılmalı?
Kolajeni Artırmak İçin Ne Yapılmalı?

Kolajeni Artırmak İçin Ne Yapılmalı? Kolajen Nasıl Artırılır?

Vücutta kolajen miktarının azalmasına neden olan faktörlerden en önemlileri; yaş, sigara kullanımı, yaşanan hastalıklar, kilo alıp vermek ve düzensiz, eksik beslenmektir. Bunların bir yada birkaçı varsa vücudunuzda zaman içinde kolajen kaybı yaşayabilirsiniz. Kolajen özellikle 30lu yıllardan sonra azalmaya başlar. Ve yılda %1-2 civarında olmaya başlar. Bu oran yaşın ilerlemesiyle birlikte artar.

Kolajen üretimini artırmak için dikkat edilmesi gerekenler;

Beslenme:

Kolajen miktarını arttırmak için ilk olarak beslenmenize dikkat etmeniz gerekir. En çok kolajen içeren besinler Omega 3 içeren besinlerdir ve bunları, et, yeşil sebzeler, yumurta akı, antioksidan içeren gıdalar takip eder. Kolajen üretimini arttıran bir diğer gıda da kemik suyudur. Vücut ve cilt sağlığımız için çok önemlidir.

Güneşten korunmak:

Vücudumuzun olmazsa olmaz D vitamini kaynağı güneştir. Ama uzun süre güneş koruyucu kullanmadan güneşte kalmak cildinize zarar verebilir. Bunun için mutlaka güneşe çıkmadan güneş korucuyu sürülmelidir.

Hyaluronik asit:

Cildimizin doğal yapısında yer alan yapı taşlarından birisi de Hyaluronik asittir. Vücudumuzdaki eksikliği tamamlamak için besin takviyesi alabilir ya da enjektör yardımı ile takviye alınabilir.

Reklamlar

C Vitamini:

Kolajen cildimizin olmazsa olmazı olduğu gibi C vitamini de cildimiz için çok önemlidir. Bu nedenle eğer C vitamini eksikliğiniz varsa doktorunuza danışarak takviye almalısınız. Ve C vitamini içeren besinler tüketmelisiniz. C vitamininiz arttıkça kolajen üretiminiz artacaktır.

Krem, losyon, serum vb ürünler:

Cilt sağlığınız için içinde retinol olan vitaminler, antioksidan, asit gibi bileşenler ile kolajen üretimini artırıp, korumaya yardımcı olabilmektedirler. Bunun için krem, losyon ve kremler kullanabilirsiniz.

Estetik uygulamalar:

Vücuttaki Hyaluronik asit miktarını arttırmak için estetik uygulamalar ile deri altına Hyaluronik asit, mineral, vitamin, asitler vb. faydalı bileşenler enjekte edilerek kolajen üretimi artırılabilmektedir.

Bol sıvı tüketimi:

Kolajen üretiminin azalmasına neden olan bir diğer etken de cildin susuz kalmasıdır. Su tüketimimize dikkat ederek vücudumuzun susuz kalmamasını sağlamalıyız.

Sağlıklı yaşam alışkanlıkları:

Kolajen üretimini arttırabilmek için egzersiz yapmak, sağlıklı beslenme, sigara, alkol gibi alışkanlıklardan, stresten uzak kalmak çok önemlidir. Bu noktalara dikkat ederek sağlıklı bir vücuda sahip olabilirsiniz. Bunun yanında kolajen üretimini artırmak için yaptırdığınız uygulama, aldığınız takviyelerden daha etkili ve uzun süreli sonuçlar almanızı da sağlayabilmektedir.

Birçok kolajen çeşidi vardır. İhtiyacınız olan kolajen çeşidini bilerek ihtiyacınıza uygun kolajeni bulabilirsiniz. Gelin kolajen türlerine göz atalım:

Kolajen Türleri
Kolajen Türleri

Kolajen Türleri

Tip 1 Kolajen:

Cildin altındaki dokular genellikle Tip 1 kolajenden oluşmaktadır. Bu nedenle eğer yaşlanma için kolajen takviyesi almak istiyorsanız Tip 1 kolajen sizin için uygundur. Hatta Tip 1 ve Tip 3 kolajeni beraber kullanmanız daha etkili olacaktır.

Tip 2 Kolajen:

Tip 2 kolajen ise kemik, kıkırdak ve eklemlerdeki kolajendir. Bu nedenle Tip 2 kolajen eklem sağlığını koruma, kireçlenmeyi önleme gibi durumlarda kullanılır.

Tip 3 Kolajen:

Vücudumuzdaki iç organlarımız, yumuşak dokularımız, damar ve kan gibi dokular vardır. Tip 3 kolajen hücre zarında bulunan tip 3 kolajen dokulara esneklik, dayanıklılık ve sağlık kazandırır.

Tip 4 Kolajen:

Cildin derin katmanlarında bulunup sindirim ve solunum yüzeylerini oluşturmaktadır.

Tip 10 Kolajen:

Yeni kemiklerin oluşumu, eklem kıkırdaklarının gelişiminde rol almaktadır.

Yüz İçin Hangi Kolajen?

En çok yüzümüz için kolajen kullanarak cildimizin bakımlı olmasını isteriz. Bu durumda yaşlanmayı geciktirmek yüzümüzün daha genç ve sağlıklı görünmesini sağlamak için tip 1 kolajen kullanılmalıdır. Hatta tip 3 kolajen de esneklik kazandırdığı için tip 1 ve tip 3 kolajenlerin birlikte kullanılması daha etkili olacaktır.

Yüzdeki Kolajeni Artırmak İçin Ne Yapmalı?
Yüzdeki Kolajeni Artırmak İçin Ne Yapmalı?

Yüzdeki Kolajeni Artırmak İçin Ne Yapmalı?

Yüzdeki kolajen nasıl artırılır? Daha genç ve sağlıklı bir yüze sahip olmak için yüzdeki kolajen nasıl arttırılır sorusunun cevabı için dikkat edilmesi gerekenler şu şekildedir;

 • Sağlıklı beslenme (özellikle kolajen üretimini destekleyen),
 • Güneşten korunma,
 • Egzersiz
 • C vitamini alma,
 • Yeterli miktarda sıvı alımı,
 • Zararlı alışkanlıklardan uzak durma,
 • Stresi azaltma,
 • Düzenli uyku,
 • Şeker ve rafine ürünleri azaltmak,
 • Krem, serum, maske vb. ürünleri kullanma,

Kolajen takviyeleri alma kolajen üretimini arttırmaya yardımcı olacaktır.

Bu önlemlere rağmen cildiniz istediğiniz gibi sağlıklı görünmüyorsa bu durumda cildinizin altına hyaluronik asit bileşenleri olan serumlar enjekte edilebilir. Böylece cildinizin kolajen üretimi artacaktır. Bunun yanında cildinize mezoterapi, lazer vb. estetik gençleştirme uygulamaları yapılarak da kolajen üretiminin artması sağlanabilir. Bu uygulamalar direkt cilt altına etki ettiği için etkili ve uzun süreli sonuçlar alınabilmektedir.

Yazımızda kolajen nedir, kolajen çeşitleri nelerdir ve yüzdeki kolajen nasıl artırılır sorularının cevaplarını ele aldık. Sizler de cildinizde kolajen arttırımını sağlamak için önerilerimizi uygulayabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

Video içeriklerimizi takip edebileceğiniz Begonya Kadın youtube kanalımıza abone olarak bize destek verebilirsiniz.

İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx