Saç Bakımı

Zeytinyağı ile Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Reklamlar

Zeytinyağı ile saç bakımı en çok merak edilen konuların başında gelir. Zeytinyağı adeta doğanın bir mucizesidir. Yemek pişirmek, boya çıkarmak ve elbette saç bakımı harikaları için zeytinyağı kullanabilirsiniz. Saç, cilt ve güzellik uygulamaları söz konusu olduğunda doğal bir güç merkezidir. Zengin, nemlendirici özellikleri saçlarınızda kullanım için idealdir. 

Güzellik dolabınızda bir şişe zeytinyağı tutmak saçınızın sağlıklı, parlak ve güçlü görünmesine yardımcı olabilir. Düzenli bir saç kremi, sıcak yağ tedavisi veya şekillendirici ürün olarak kullanın, saçlarınız şüphesiz bu inanılmaz mutfak malzemesinden faydalanabilir. 

Saç bakım rejiminizin faydalı olması ve size arzu ettiğiniz uzun sağlıklı saçları vermesi için yardıma ihtiyacınız olabilir. Saç için zeytinyağı kullanmanın yanı sıra, cilt bakımında ve mutfağınızda da zeytinyağı kullanmalısınız. Vücudunuzun iç kısmında tükettiğiniz şeyin dış görünüşe büyük etkisi olduğunu biliyor muydunuz? Gelin hep birlikte zeytinyağı ile saç bakımının yapılışını öğrenelim!

Reklamlar

Zeytinyağının Saça Faydaları

Zeytinyağı, Akdeniz havzasına özgü zeytin ağacının meyvesidir ve ayıklanır. Kadınlar yüzyıllardır zeytinyağını doğal bir ilaç ve güzellik ürünü olarak kullanıyorlar. Cilt bakımı ve saç bakımı için ev ilacı olarak uzun bir geçmişe sahiptir. 

Zeytinyağı vitaminler, mineraller ve proteinlerle doludur ve bu onu önemli bir güzellik çözümü haline getirir. Doğal olarak yaşlanma karşıtı antioksidanlar ve nemlendirici skualen ile doludur, bu da sağlığı ve parlaklığı geri kazandırmak için mükemmeldir. 

Zeytinyağı ayrıca saçtaki keratini koruyan ve nemi kilitlemeye yardımcı olan A ve E vitaminleri bakımından da zengindir. Tüm besin maddeleri nedeniyle, zeytinyağının alerjik reaksiyona neden olması muhtemel değildir. Bu da hassas cilt ve saçlarda kullanım için idealdir. Ama tek başına zeytinyağı yeterli değildir. Kullandığınız ürün türlerine de dikkat etmelisiniz. 

Saçlardaki kepeği tedavi eder

Zeytinyağı, doğal bir nemlendirici olduğu için kepek için harika bir ilaçtır. Zeytinyağı, kuruluğu önlemek için doğrudan saç derisine masaj yapabilir veya kepeği tedavi etmek için harika çalışan zeytinyağı ve limon suyu karışımını kullanmayı deneyebilirsiniz. 

Reklamlar

Limon suyu, kepeklerin neden olduğu kuru, pul pul olan cildi gevşetmeye yardımcı olurken, zeytinyağı yeni, pul pul dökülmüş cildi nemlendirmeye çalışır. Eşit miktarda zeytinyağı, limon suyu ve suyu karıştırın. Her birinden iki yemek kaşığı yeterli olmalıdır. Karışımı nemli saç derinize masaj yapın, 20 dakika bekletin, sonra durulayın ve şampuanlayın. Bu tedavi 2 haftada bir kereden fazla yapılmamalıdır çünkü daha sık kullanmak saçınızı kurutabilir.

Saç kırıklarını tedavi eder

Kuru kış aylarında, saç kırılmaya daha yatkın olduğunda, saç kırıkları ve hasar görmüş teller, saçınızın sağlıksız ve dağınık görünmesine neden olabilir. Zeytinyağı kullanmak bu sorunların giderilmesine yardımcı olabilir. Saça ağırlık ve nem ekler ve hızlı bir şekillendirici olarak harikadır. Parmaklarınıza birkaç damla zeytinyağı alın ve kabarmayı ve saç kırıklarını evcilleştirmek için saçınızdan geçirin.

Saçların kolayca şekil almasına yardımcı olur

Saç kuru ve yetersiz beslendiğinde, stil vermek zor olabilir. Zeytinyağını sıcak yağ tedavisi olarak kullanmak, hasar görmüş saç tellerine tekrar hayat kazandıracaktır. Zeytinyağı, saça diğerlerinden daha iyi nüfuz edebilen en iyi yumuşatıcılardan biridir ve saçlarınız için mükemmel bir nemlendiricidir. Saçınıza yarım bardak sıcak zeytinyağı sürün ve 30 dakika boyunca bekletin ardından iyice durulayın. Zeytinyağı, saçınızın daha kolay şekil alır bir duruma getirmek için ihtiyaç duyduğu nemi verecektir.

Saçlara güç ve parlaklık kazandırır

Normal saç kreminizi zeytinyağı ile değiştirmek saçınıza nem getirmeye yardımcı olacak, sağlıklı görünmesini ve parlak kalmasını sağlayacaktır. Zeytinyağı, saçtaki keratinin korunmasına ve nemin sızdırılmasına yardımcı olan A vitamini, E vitamini ve antioksidanlar açısından zengindir. Zeytinyağı, yeni saç çıkmasını engelleyen sebum birikiminin giderilmesine yardımcı olabilir böylece yeni saçların çıkmasını sağlamak ve kullanmak için harika bir yağ haline gelir.

Saçlara ekstra yumuşaklık kazandırır

Zeytinyağı saçınızı yumuşatmaya ve kırılgan saç uçlarını kapatmaya yardımcı olabilir. Zeytinyağı, kuruluğu önlemeye, saçların parlaklığını geri kazandırmaya ve saçlarınızı yumuşak hissetmeye yardımcı olan doğal bir saç kremidir. Hem saç derinize hem de saçınıza yumuşaklık ve parlaklık kazandırmak için hepsi bir arada bir çözümdür.

Saç dökülmesini önler

Zeytinyağı, saç köklerinin daralmasına neden olan ve saç dökülmesini başlatan DTH hormonunun üretimini önlemeye çalışır. Şampuanınızda veya saç derisi bakımı için düzenli olarak saçlar için zeytinyağı kullanmak saç dökülmesi riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

Saçlardaki bitleri yok eder

Zeytinyağı doğal anti-bakteriyel ve antifungal özelliklere sahiptir, bu da saç bitlerinden kurtulmanın güvenli, etkili ve doğal bir yoludur. Bitleri boğmak için saçlarınızda zeytinyağını kullanın ve taramayı kolaylaştırmak için saçı yağlayın. Bitler saçtan tarandıktan sonra, saç derisine ve saçlara daha fazla zeytinyağı sürün ve bir duş başlığı ile örtün. Kalan bitleri ve bit yumurtalarını öldürmek için saçtaki zeytinyağı ile uyuyun böylece bitler yaklaşık 5 saat içinde boğulur.

Saç derisinde kan dolaşımını arttırır

Sağlıklı saç uzamasını sağlamak için saç derisinde iyi kan dolaşımına ihtiyaç vardır. Zeytinyağı saç derisine kan akışını iyileştirerek saçınızın güçlü ve sağlıklı kalması için gereken besinleri almasını sağlar.

Hasar görmüş saçları onarır

Zeytinyağı, birçok saç bakım ürününde bulunan kimyasal maddelerin oluşturduğu hasarı azaltmaya yardımcı olan antioksidanlarla doludur. Şekillendirici ürünlerin aşırı kullanımı saç derinize zarar vererek pullara ve kuruluğa neden olabilir. Zeytinyağı, saç derisindeki kuru cildi tedavi etmenin doğal bir yoludur ve aynı zamanda daha fazla hasarı önlemek için çalışır.

Saçların hızlı uzamasını sağlar

Zeytinyağı, yeni saç foliküllerinin oluşmasını engelleyebilen sebum birikimini giderme kabiliyeti nedeniyle saç uzatma tedavisi olarak kullanılabilir. Temiz ve sağlıklı bir saç derisine sahip olmak saçların uzamasını teşvik edecektir.

Zeytinyağının Saça Zararları

Zeytinyağının saçlara olan tek zararı, saçlardan yıkamanın çok zor olmasıdır. Zeytinyağını saçlarına uygulayan kişiler, ilk denemelerinde tam olarak saçlarını yıkayamıyorlar. Eğer saçlarınızdan zeytinyağını arındıramazsanız mısır nişastası ve suyu karıştırarak bir çözelti hazırlayın. Daha sonra bu çözelti ile saçlarınızı yıkayın.

Zeytinyağı ile Saç Bakımı
Zeytinyağı ile Saç Bakımı

Zeytinyağı ile Saç Bakımı

Zeytinyağı veya başka bir uçucu yağ kullandığınızda, saçlarınızı yumuşak ve sert içerik içermeyen ürünlerle yıkamak iyi bir fikirdir. Kullandığınız şampuan organik ve doğal olmalıdır. Bu şampuan, saçlarınızı nemlendirirken ve saçlarınızı güçlendirirken saçlarınızı nazikçe temizleyecek ve bakım yapacak doğal içeriklere sahip bir ürün olmalıdır.

Zeytinyağı Saç Maskeleri

Zeytinyağı ile saç bakımı yapmak için çeşitli maskeler hazırlayabilirsiniz. Zeytinyağı ile saç bakımı maskeleri tarifleri burada…

Şampuan öncesi zeytinyağı tedavisi

Eski Mısır döneminden beri zeytinyağı saç bakımı olarak kullanılmaktadır. Saçlarınızın daha sağlıklı ve güçlü olması için normal şampuan rutininizden önce zeytinyağı kullanın. İlk olarak, zeytinyağını mikrodalgada ısıtın. Sonra saçlarınıza ve saç derinize bolca uygulayın ve masaj yapın. Aklaşık 20 dakika bekletin, sonra  normal şampuanınız ile saçlarınızı yıkayın ve bol suyla iyice durulayın.

Zeytinyağı ile saç maskesi

Zeytinyağının saç için faydalarını gerçekten elde etmek için, evde bir saç maskesinde bir bileşen olarak kullanın. Zeytinyağını birkaç damla limon suyu ve çırpılmış yumurta sarısı ile karıştırın. Daha iyi bir koku için lavanta yağı eklenebilir. Maskeyi saçınıza uygulayın ve 15 dakika bekletin. Tamamen durulayın ve normal şekilde şampuan ile saçlarınızı yıkayın. Daha sonra bol suyla saçlarınızı durulayın.

Kepek önleyici zeytinyağı ile saç maskesi

Mantar önleyici özellikleri nedeniyle zeytinyağı tamamen doğal bir kepek tedavisidir. 10 damla çay ağacı yağı ve 3 yemek kaşığı zeytinyağını bir cam kasede karıştırın. Bu maskeyi yatmadan önce saçlarınıza uygulayın ve gece boyunca bırakın böylece saç deriniz tarafından tamamen emilebilir. Sabah saçınızı şampuanlayın ve iyice duruladığınızdan emin olun. Bu tedavi, en iyi sonuçlar için haftada iki kez uygulanmalıdır.

Hızlı saç uzaması için zeytinyağı ile saç maskesi

Zeytinyağı, saç uzamasını teşvik etmek için kullanılabilir. 2 yemek kaşığı zeytinyağı, 1 yemek kaşığı bal ve 1 çay kaşığı tarçını bir cam kasede iyice karıştırın. Her bileşen için kullanılan miktar saçınızın uzunluğuna bağlı olarak artırılabilir. Bir maske oluşturmak için malzemeleri karıştırın ve saçınıza uygulayın. Uygulandıktan sonra maskeyi saçınızda yaklaşık 15 dakika bekletin, sonra bol suyla iyice durulayın. Daha sonra saçlarınızı şampuanla yıkayın ve tekrar bol suyla iyice durulayın. 

Saçların nemlendirilmesi için zeytinyağı ile saç maskesi

Zeytinyağı saçlarınız için mükemmel bir nemlendiricidir ve en iyi sıcak yağ tedavisi olarak kullanılır. Zeytinyağının hint yağı ile karıştırılması nemlendirici faydalarını arttırır. Karışım, eşit miktarda zeytinyağı ve hint yağı olmalıdır. Saçınızın uzunluğuna bağlı olarak her yağdan 1-2 yemek kaşığı kullanın. 

Yağ karışımını hafif ılık hale gelinceye kadar ısıtın ve daha sonra kökten uca saçınıza uygulayın. Karışımı saç derinize yaklaşık 10 dakika masaj yapın, sonra başınızı ılık bir havluyla sarın. Havlu, saçlarda nemi tutmaya yardımcı olacaktır. Yaklaşık 30 dakika sonra, saçları iyice durulayın ve saçlarınızı her zamanki gibi yıkayın.

Doğal zeytinyağı şampuanı

Şampuanda kullanıldığında, zeytinyağı nemlendiricidir ve hem saçları hem de vücudu temizlemek için mükemmeldir. Basit bir zeytinyağı şampuanı yapmak için 1 bardak sıvı castile sabunu, ¼ bardak zeytinyağı ve ⅛ bardak balı karıştırın. Güzel bir koku için birkaç damla en sevdiğiniz esansiyel yağdan bu şampuana ekleyin. Bu şampuan ile saçlarınızı yıkayın ardından bol suyla durulayın.

Şampuanınıza zeytinyağı ekleme

Şampuanınıza zeytinyağı eklemek saçlarınızı ipeksi ve pürüzsüz hale getirecektir. En sevdiğiniz şampuanı 1 bardak ölçün ve küçük bir şişeye dökün. Küçük miktarda bir parti yapmak saç tipinize göre şampuan ve zeytinyağı oranlarını ayarlamanıza izin verecektir. Normal saçlarınız varsa 2 yemek kaşığı zeytinyağı ekleyin, yağlı veya ince saçlar için 1 yemek kaşığı kullanın. İnce saçlar için daha az miktarda kullanarak, saçınızı yağlı yapma veya ağırlaştırma riski olmadan zeytinyağının yumuşatıcı etkilerinden yararlanabilirsiniz. Kuru saçlar için şampuanınıza ¼ bardak zeytinyağı ekleyin. 

Daha fazla miktarda zeytinyağı, boyalı veya permalı saçları düzeltmeye yardımcı olacaktır. Şampuanınıza zeytinyağı eklendikten sonra şişeyi karıştırmak için hafifçe çalkalayın. Zeytinyağının taze kalmasına yardımcı olmak için karışımınızı serin ve karanlık bir yerde saklayın. Kullanmadan önce şişeyi hafifçe çalkalayın.

İlginizi çekebilir: Yumurta ile Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Begonya Instagram hesabı: begonyakadin

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx