Moda

100 Yıllık Moda Akımları

Moda Akımları Nelerdir?

Reklamlar

Moda akımları çılgınca değişiyor. Bu, o kadar hızlı bir şekilde değişiyor ki takip etmek her an zor hale geliyor. Bu yazımızda giyim stilleri, moda akımları, geçmişten gelen ve güncellenen moda akımlarını konuşacağız. Bu yazıyı okuduktan sonra ince zevkleriniz ve bilgilerinizi uygulayarak harika kombinler oluşturabilirsiniz.

100 Yıllık Moda Akımları / Moda Akımları Nelerdir?

Moda Akımları Giyim Tarzları

Düşündüğünüz zaman, insanlık tarihi boyunca yüz yıl pek de uzun bir zaman değil. Ancak moda tarihi boyunca, kemikleri parçalayan bir kuşak ve ayak bileği uzunluğundaki etekle etrafta dolaşmaya çalışmak ile şu anda giydiğiniz Nike taytları ve Vans spor ayakkabılar arasındaki fark budur.

Aradan geçen yıllarda, teknoloji, politika, kültür ve sosyal normlarda büyük değişiklikler oldu ve moda bunu sürekli değişen trend döngüsüne yansıtıyor. 70’lerin göğe yükselen platformlarından, 40’ların yüksek belli bikinilerine kadar, onlarca yıl öncesinin en popüler görünümlerinin bugün tasarımcılara ilham kaynağı olduğunu görüyoruz.

Reklamlar

Aşağıda, 1900’lerden bugüne en etkili trendlere bir göz atın ve hangilerini hala giymeyi düşündüğünüzü görün.

Moda akımları bugünkü giyim tarzlarımız oluşturuyor. Çünkü birçok ünlü tasarımcı, geçmiş yılların modasından ilham alarak yeni eklemeler ve güncellemelerle tasarımlarını oluşturuyor. Bu bölümde yıllara göre en ünlü moda akımlarını mercek altına alacağız.

S Kemer Korse
S Kemer Korse

1900’lü Yıllar: S Kemer Korse

Edward dönemi, kullanıcının duruşunu değiştiren ve şok edici öncekilerden daha sağlıklı olmayan bir stil olan bel ve kalçalarda S şeklinde bir kıvrım oluşturan korsenin piyasaya sürüldüğünü gördü. On yılın sonuna doğru moda, kuşaklara geçti ve on yıllardır kadınlardan talep edilen dramatik kum saati silüetlerinden uzaklaştı. Blazerler, uzun etekler ve yün kazaklar gibi seçenekler birçok kadın gardırobunun bir parçası haline gelen eğlence kıyafetleri de tanıtıldı.

Hobble Etek
Hobble Etek

1910’lı Yıllar: Hobble Etek

Son olarak, etek boyu ayak bileğini hafifçe geçerek yürümeyi daha az angarya haline getirdi. Maalesef bu, ayak bileği boyunca dar olan ve bazen diz altından bantlanan tasarımcı Paul Poiret tarafından popüler hale getirilen bir tarz olan “Hobble etekler” trendiyle aynı zamana denk geldi. Hobble etekler o kadar dardır ki üstelik ayak bileklerinden kuşaklarla bağlıdır ve bu hareketi imkansız hale getirir. Kadın hareketini daraltmakta ve bazen yaralanmalara yol açmaktadır. Bu moda çok uzun sürmese de, dönemin daha pratik tozlukları ve bağcıklı çizmeleri bugün modada yankılanıyor.

Reklamlar
Flapper Tarzı
Flapper Tarzı

1920’li Yıllar: Flapper Tarzı

Flapper yani püsküllü elbiseler, 1920’lerin görünümü olarak anında tanınır ve nedenini görmek kolaydır. Rahat düşük belleri, süslü boncuklu tasarımları, şık püskülleri ve tüylü aksesuarlarıyla, dönemin trendleri kalıcı bir çekiciliğe sahiptir. Ancak en etkili tarz daha incelikli olabilirdi. Coco Chanel bu on yılda kendi küçük siyah elbisesini tanıttı. Bu elbise, sadelik ve zarafet sunuyordu ve hizmetkarlarla veya dullarla ilişkilendirilen bir renk olmak yerine siyahı şık hale getirdi.

Çapraz Kesim Gece Kıyafetleri
Çapraz Kesim Gece Kıyafetleri

1930’lu Yıllar: Çapraz Kesim Gece Kıyafetleri

Amerikan halkı Büyük Buhran’dan sarsılırken, beyazperde hoş bir kaçış yeri haline geldi. Orada, Bette Davis, Jean Harlow ve Joan Crawford gibi film ikonları, göz alıcı gece kıyafetleri ve özel dikilmiş etek takımlarıyla göz kamaştırdı. 1930’lu yıllarda moda akımı Siluet, kısmen kumaşın vücudu örtmesine izin veren bir teknik olan verev kesiminin popülerleşmesi sayesinde uzun ve inceydi.

1940'lı Yıllar: Bikiniler
1940’lı Yıllar: Bikiniler

1940’lı Yıllar: Bikiniler

Savaş zamanının daha az tahmin edilebilir sonuçlarından biri, 1943’te ABD hükümeti tarafından uygulanan kumaş kısıtlamasının bir sonucu olan iki parçalı mayonun artan popülaritesiydi. Üç yıl sonra, Fransız tasarımcı Louis Réard bugün bildiğimiz bikiniye adını vererek tanıttı. 

1950 Yılların Modası
1950 Yılların Modası

1950’li Yıllar: Yeni Görünüm

1947’de Christian Dior, gelecek on yılı şekillendirecek olan “Yeni Görünüm” silüetine giriş yaptı. Yaban arısı beli, yapılandırılmış büstü ve hacimli tafta katmanlı eteğiyle, savaş zamanı kısıtlamasının antiteziydi. Sonunda orta sınıf kadınlar arasında yaygın hale gelen daha hafif giysiler bile bu belirgin kadınlığın çoğunu korudu. Korsajlı elbiseler, full skirt stili etekler ve kazaklar trend haline geldi.

1960 Mini Etek Modası
1960 Mini Etek Modası

1960’lı Yıllar: Mini Etekler

Etek boyu 60’larda bacakların yukarısına doğru çıktı. O zamanlar tartışmalıydılar, ancak açıkça, itiraz edenler nihayetinde aşırı güçlüydü. Ek olarak, Uzay Çağı’nın en popüler iki tonu – uygun şekilde – kumaş teknolojisindeki gelişmelerin sonucu olan iki renk trendi olan beyaz ve gümüştü. Örneğin André Courrèges’in imzası olan optik beyaz, tarihçi Valérie Guillaume’ye göre 60’ların sonlarında yeni bir ağartıcının piyasaya sürülmesiyle mümkün oldu.

Platform Topuklu Ayakkabılar
1970 Platform Topuklu Ayakkabılar

1970’li Yıllar: Platform Topuklu Ayakkabılar

70’li yıllarda kot pantolonlar genişledi, topuklar yükseldi ve sentetik kumaşlar moda mağazalarını sular altında bıraktı. New York’ta, Halston’ın Studio 54’te yaşayan havalı kızlar grubu, Lurex halter bluzlar ve palazzo pantolonlar gibi disko trendlerini ana akıma getirirken, Atlantik’in diğer tarafında Vivienne Westwood ve Malcolm McLaren liderliğindeki punk sahnesi gelişti. Punk stillerinde ise yırtık tişörtler ve çengelli ekose etekler ortaya çıktı.

1980'li Yıllar Parlak Taytlar
1980’li Yıllar Parlak Taytlar

1980’li Yıllar: Parlak Taytlar

80’lerde bugün olduğu gibi her yerde bulunan bir ürün varsa, o da taytlardır. On yılın aerobik çılgınlığının yanı sıra, spandex taytlar gerçek bir moda trendi haline geldi ancak o zamanlar bacakları ısıtmak için taytlar giyiliyordu. Omuzdan düşen tişörtler ve saç bantları ile giyiliyordu. Daha profesyonel düşünen kadınlar için geniş omuzlu güçlü takım elbiseker, ofisin temel unsuru haline geldi ve bunun iyi bir nedeni vardı. Tarihçi Bonnie English’in 20. ve 21. Yüzyıllarda Moda Tarihi’nde yazdığı gibi, “Profesyonel kariyerlerdeki kadınlar modayı, büyük şirketlerin yönetim yapılarındaki güç ve konum beklentilerini açıklamak için politik bir dil olarak kullandılar. Bu dönemde iş kadınları, ceketlerde geniş ve gösterişli vatkalar kullandılar.

1990'lı Yıllar: Minimalizm
1990’lı Yıllar: Minimalizm

1990’lı Yıllar: Minimalizm

Bu yıllar genel olarak gençlik odaklı kültürü, Marc Jacobs’ın Perry Ellis için hazırladığı çığır açan S/S 93 koleksiyonunun ardından olduğu gibi, grunge için etkili bir zemin oluşturdu. Gençler ve yirmili yaşlarındaki ergenler bol pantolonlar ve çiçek baskıları kucakladı ve bugün hala onları vintage mağazalarında buluyorlar. Başka yerlerde, saten elbiseler, şeffaf kumaşlar ve podyumları yöneten siyah, gri ve beyaz bir paletle minimalizm modada büyük bir haber haline geldi. Son olarak, hip-hop’un etkisi, MTV nesli klip görünümleriyle TLC, Aaliyah ve Salt-N-Pepa gibi sanatçılar üzerinde gördükleri ana akıma yayıldı.

2000’li Yıllar: Eşofmanlar

Ah evet, eşofmanların on yılı. Jennifer Lopez, Paris Hilton ve Britney Spears gibi isimler tarafından sevilen Juicy Couture’un kadife iki parçası şimdiden bazı ünlülerin – markanın kendisinden bahsetmiyorum bile – geri getirmeye çalıştığı nostaljik parçalardır. Grafik tişörtler, göbeği açık üstler ve logolu ağır çantalar da egemen oldu. Umarım, kamyon şoförü şapkası trendi 2004 yılında kalır ve tekrar geri dönmez. Yine de bazı ünlüler onu yeniden canlandırmaya çalışıyor.

2010’lu Yıllar: Atletik Kıyafetler

Geride kalan on yılın altı buçuk yılıyla, zaman içinde en çok hangi eğilimlerin devam edeceğine dair tahminlerimizde kendimizi güvende hissediyoruz. Skinny jeans, yavaş yavaş ana akıma girdikten sonra bu on yılda kendi haline geldi ve ölümlerini müjdeleyen sonsuz makalelere rağmen, yakın zamanda herhangi bir yere gitmeleri pek olası değil. Aynı şey atletik kıyafetler için de geçerli. Artık bütün gün spor ayakkabı, tişört ve kapüşonlu eşofmanlarla dolaşmanın zevkini yaşadığımıza göre, hala şık görünürken kim eskiye dönmek ister ki!

Günümüzde Moda Akımı
Günümüzde Moda Akımı

Çağdaş Moda Akımları

Günümüzde moda akımları en güncel moda trendleri, giymesi kolay ama yine de bu garip günler ve gecelerde ne yapıyorsanız onu yapmak için yeterince çaba sarf etmiyormuşsunuz gibi görünen trendler. İster günlük Zoom toplantıları, ister birkaç önemli iş, ara sıra sosyal mesafeli açık hava akşam yemeği, hafta sonu park gezileri veya yüz yüze çalışmalarda hepimiz bize ayrı bir rahatlık ve hoşluk hissi veren giysiler kullanabiliriz.

Podyumda ortaya çıkan moda trendlerini tahmin etmek, boşuna bir alıştırma olmamakla birlikte, her zaman etkili olacaktır. Öyle görünüyor ki tasarımcılar ve perakendeciler, ilham almak için sosyal medyaya, gençlik kültürüne, nostaljiye, sokak stiline ve ünlülere daha sık bakıyorlar. 

Her birimiz için ideal olmayan bir yılı tamamlamaya başlarken, 2020’de satın almış olabileceğiniz güncel moda trendlerinin yalnızca 2021’de daha yaygın olacağı gerçeğiyle kendinizi teselli edin. Küçük zaferler!

Vintage Hırkalar
Vintage Hırkalar

Güzel Vintage Hırkalar

Bu vintage esintili trend, Alessandra Rich ve LoveShackFancy gibi üst düzey markalar arasında başladı ve kaçınılmaz olarak dünyanın Zara mağazalarına ve başka markalara taşındı. Bu trenddeki vintage hırkalar, kot pantolon veya midi etekle olduğu kadar eşofmanlarla da sevimli görünüyor. Ayrıca, ister tek başına düğmeli bir gömlek, ister altına uyumlu bir bluz ile, yatağa yatarken giydiğiniz flanel pijama altıyla kombinleseniz bile Zoom üzerinde etkileyici olacaktır.

Traktörden i̇lham alan botlar

Görünüşe göre Balenciaga’dan Zara’ya kadar her tasarımcı ve perakendeci, 2020 sonbaharında büyük bir artış gösteren ve bu yıl daha yaygın hale gelecek olan mütevazı traktör bagajından ipuçları alıyor. Neredeyse komik bir şekilde yuvarlak bir ayak ucu ve kalın, sağlam bir taban ile karakterize edilen bu model, uzun bir elbisenin altında veya salaş eşofman altı veya taytlarla eşleştirildiği için süper kısa bir etekle şık görünen güncel moda trendleri arasında yer alıyor. Bunu yatırıma değer mevcut moda trendlerinden biri olarak düşünün.

Şeker renkli eşofman altları

En sevdiğiniz eskitme gri eşofmanınızın yerini çok az parça alabilir, ancak bu yıl – karantina yüzünden kanepe giyimi revaçta – pastel ve sulu koyu renkler de dahil olmak üzere çeşitli renklerde eşofmanlara olan talep güçlüydü. Tekrar dışarı çıkmak için kendimizi rahat hissettiğimizde, rahatlığa olan bağlılığımız değişmedi, ancak yine de genel olarak renkli eşofman koleksiyonlarında biraz daha eğlenceli hissettiren parçalar için alışveriş yapmak ve giymek istedik.

Shaketlar

Gömlek ve ceketin bir karışımı olan ekose oduncu gömleklerine benzer shaketlar artık her yerde, her zaman giyilebilecek güncel moda trendleri arasında yer alıyor. Flanel bir gömlekten daha ağır ama tam bir palto kadar hacimli değil, bahar mevsimlerinde özellikle mükemmeller. Ayrıca eşofmanlardan balıkçı yakalara kadar halihazırda giydiğiniz çoğu şeyle harika görünüyorlar.

Puf kollu bluzlar

Güncel moda trendleri arasında bu, fark edilmek için yapılmıştır ve bu nedenle, gerçekten dışarı çıkıp hayatı yaşarken biraz daha eğlenceli olabilirdi ama aynı zamanda ara sıra markete giderken, açık havada akşam yemeği, ya da Zoom üzerinden toplantılarda taze görünen bir şeyler giymek isteyebilirsiniz. 

İşçi tulumları

Bu tek ve bitmiş işçi tulumu parçası, bu yıl podyumdan en sevdiğiniz uygun fiyatlı mağazalara kadar her yerde karşımıza çıktı. Kolay, havalı ve pantolon ve gömlek seçmenin stresini ortadan kaldırıyor. Çünkü şu anda hepimizin düşünecek yeterince şeyi var. Ekstra mevsimsel hale getirmek için işçi tulumunun altına bir balıkçı yaka ekleyin.

Kova Şapkaları

Kova şapkasını, Rihanna ve Bella Hadid dahil olmak üzere dünyadaki en şık kadınlardan bazıları tarafından sevilen birçok güncel moda trendinden biri olan çok 2021 kova şapka ile değiştirin.

2000’lerden gelen çantalar

Birini biliyorsunuz. Yarım daire gibi ve kısa bir kayışı olan çantalar. Sadece ihtiyacınız olanı taşımak için mükemmel, ki bu daha önce hiç bu kadar alakalı hissettirmedi. Fendi, “baget” şeklini yeniden sundu ve büyük bir canlanma yaşadı, Prada ise yakın zamanda ikonik 2000 ve 2005 naylon versiyonunu yeniden yayınladı. Yine de bir tasarımcı bütçesine sahip olmanıza gerek yok. Hemen hemen her uygun fiyatlı perakendecinin şu anda kendi sürümü var. Gerçekten erken dönemlere geri dönmek istiyorsanız, parlak sert tüylerden yapılmış olanları tercih edin.

Kaplan baskılar

Geçen yılın yaygın leopar baskısında bu güncellemeyi düşünün. Bu yıl, sweatshirt‘lerinizden ve elastik belli eşofman altlarında bir molaya ihtiyacınız varsa, rahat örgü kazaklardan ve bol kesim pardösülerden prim bluzlara ve elbiselere kadar her şeyde kaplan baskıları ortaya çıkıyor.

Blazer ceket altında kapüşonlular

Hepimizin biraz giymekten bıktığımız “rahat” karantina parçasını alın ve bir ceketin altına katlayın ve meşru bir şekilde mükemmel, yeterince cilalanmış – dışarısı veya içeriden – bir görünüme sahip olursunuz. İster geniş kesimli blazer ceketleri tercih edin, ister daha kişiye özel stilleri tercih edin, bu trendi bozamazsınız.

Dünden bugüne 100 yıllık moda akımı yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder, bir başka yazımızda görüşmek dileğiyle hoşça kalın…

Bizi https://www.instagram.com/begonyakadin/ da takip edebilirsiniz.

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx