Cilt Bakımı

Argan Sabunu Nedir? Argan Sabunu Nasıl Kullanılır?

Argan Sabunu Faydaları

Reklamlar

Argan sabunu, doğal argan yağından yapılan bir cilt bakım ürünüdür. Cilt bakımında ve saç bakımında sıklıkla kullanılan argan sabunu ne işe yarar, argan yağlı sabun yüze faydaları, argan sabunu zararları, argan sabunu nasıl kullanılır ve argan sabunu nasıl yapılır gibi soruların cevaplarını bulacaksınız.

Argan Sabunu Ne İşe Yarar?

Doğal Fas argan yağı, Akdeniz’e özgü Argan ağacının meyvesinden elde edilen nadir ve değerli bir yağdır. Argan ağaçları Akdeniz’in yarı çöl bölgelerinde büyür ve mucizevi bir şekilde hayatta kalır. Argan ağacının derin kökleri ve küçük yaprakları, kurak rüzgarlara ve su kaybına direnmesine izin vererek benzersiz yağ profiline sahip bir ceviz elde edilmesini sağlar.

Saf argan yağı, argan ağacının cevizinden toplanan ve ekstrakte edilen nadir ve değerli bir yağdır. Argan yağından yapılan argan sabunu, sayısız faydası nedeniyle birçok kozmetik ve güzellik ürününde popüler bir bileşendir. Yüzyıllar boyunca, Akdeniz’deki kadınlar canlı, sağlıklı görünen cilt ve saçlar için güzellik rejimlerinde argan yağı kullandılar. Argan yağı sabunu cildinizi besler ve güzel saçlar ve tırnaklar için nemi hapseder. Antioksidanlar açısından zengin olan bu çok amaçlı güzellik ürünü, cildinizin canlılığını etkileyebilecek hava durumu gibi günlük çevresel faktörlere karşı korunmasına da yardımcı olur.

Reklamlar
Argan Sabunu Ne İşe Yarar
Argan Sabunu Ne İşe Yarar

Bu güzel doğal sabun, birçok kullanım alanına sağlık ve canlılık unsurları getirir ve saç esnekliği, kırılgan tırnakları, ciltteki kırışıklıkları ve ince çizgileri, akne, sedef hastalığı, kuru cilt, karma cilt rahatsızlıkları, göz altındaki koyu halkalar ve morlukları iyileştirebilir.

Argan Yağı Sabunu Ne İse Yarar?

Argan yağı, Fas’ta bulunan bir ağaç olan argan ağacından elde edilir. Geleneksel mutfakta olduğu gibi kozmetik ürünlerde de kullanılmaktadır. Argan sabunu, argan yağı ile aynı özelliklere sahip olduğu için çok popüler bir sabundur. Peki faydaları tam olarak nedir ve nasıl kullanılır?

Erdemleri sayesinde tüm dünyaya sabun, saf yağ veya karışık yağ şeklinde ihraç edilmektedir. 2000’li yıllarda bu güzellik ürünü moda oldu ve talep fiyatların patlamasına neden oldu. Nitekim, bu yağ nadir ve değerlidir, fiyatı ambalajına bağlı olarak litre başına 200 lira ile 1000 lira arasında değişebilir. Ancak dikkat edin, bazı sözde “argan yağı” ürünleri çok az içermez. Bu nedenle tetikte olmalı ve organik veya zanaat ürünü argan yağı bazlı ürünleri tercih etmelisiniz.

Argan sabunu, esas olarak yağlardan oluştuğu için argan yağının tüm erdemlerine sahiptir. Bu yağ, cildin kurumasını önleyen esansiyel yağ asitleri, omega 6 ve E vitamini ve antioksidanlar açısından zengindir. Bu nedenle bu yağ, olağanüstü bir onarım gücüne sahiptir çünkü dermal dokuların yenilenmesine katkıda bulunur. Nemlendirme etkisi ana kalitesidir. 

Reklamlar

Saç dökülmesine karşı da etki eder, kırışıklıkların görünümünü engeller ve egzamaya karşı etkisi vardır. Kullandıktan sonra cildin yumuşak, esnek ve nemli olduğunu görebilirsiniz. Bu nedenle çeşitli özelliklere sahiptir ve örneğin yatıştırıcı ve antiseptik özelliklere sahip olan Halep yağı sabunundan çok daha kararsızdır. Argan sabunu, özellikle saçın parlaklığı ve gücü üzerinde etkisi olan shea yağı ile karıştırmayın. Bu nedenle argan sabunu, argan yağının tüm özelliklerine sahiptir, ancak bir sabun olduğu için durulandığında kaybolur. Bu nedenle, faydalarından daha uzun süre yararlanabilmek için genellikle argan sabunu ile yıkandıktan sonra argan yağı ilave edilmesi önerilir.

Argan Yağı Sabunu Ne İse Yarar?
Argan Yağı Sabunu Ne İse Yarar?

Argan Yağlı Sabun Yüze Faydaları

Argan yağı, Fas’a özgü argan ağaçlarında yetişen çekirdeklerden yapılır. En sık olarak, topikal olarak (doğrudan cilde) uygulanabilen veya çeşitli sağlık yararları sağlamak için dahili olarak kullanılabilen saf yağ olarak satılır. Ağızdan alınacak argan yağı genel olarak kapsül formunda gelir. Ayrıca şampuanlar, sabunlar ve saç kremleri gibi bir dizi kozmetik ürünle karıştırılır.

Argan yağından yapılan sabun geleneksel olarak cilt, saç ve tırnakların sağlığını iyileştirmek için topikal olarak kullanılmıştır. Cilt sağlığını güçlendirmek için güçlü bir kombinasyon oluşturan bir dizi farklı faydalı özellik ve vitamin içerir. Bu bölümde argan sabununun cilde faydalarından bahsedeceğiz.

Cildi güneşin zararlarından korur

Faslı kadınlar ciltlerini güneşin zararlarından korumak için uzun süredir argan sabunu kullandılar, bir uygulama 2013 yılında yapılan bir araştırma tarafından desteklendi. Bu çalışma, argan sabunundaki antioksidan aktivitenin cildi güneşin neden olduğu serbest radikal hasarına karşı korumasına yardımcı olduğunu buldu. Bu, sonuç olarak yanıkları ve hiperpigmentasyonu önledi. Uzun vadede bu, melanom dahil cilt kanseri gelişimini önlemeye bile yardımcı olabilir. Bu faydalar için argan sabununu topikal olarak cildinize uygulayabilirsiniz.

Cildi nemlendirir

Argan yağı sabunu cildi nemlendirmek için en ideal ürünlerden birisidir. Nemlendirici etki için topikal olarak cilde ve vücuda argan sabunu uygulanabilir. Bu, büyük ölçüde, ciltte su tutmayı iyileştirmeye yardımcı olabilecek yağda çözünen bir antioksidan olan bol miktarda E vitamini sayesindedir.

Bir dizi cilt sorununu tedavi eder

Argan sabununun, antioksidan ve antienflamatuar özellikleri de dahil olmak üzere çok sayıda şifalı etkisi vardır. Her ikisi de sedef hastalığı ve rosacea gibi pek çok farklı iltihaplı cilt rahatsızlığının çeşitli semptomları azaltmaya yardımcı olur. En iyi sonuçlar için saf argan yağından yapılmış argan sabununu doğrudan sedef hastalığından etkilenen cilt bölgelerine uygulayın. 

Sivilceyi tedavi eder

Hormonal sivilce genel olarak hormonların sebep olduğu ciltteki aşırı sebum yani yağın bir sonucudur. Argan sabunu, ciltteki sebum miktarını etkili bir şekilde azaltan anti-sebum etkilerine bir güzellik ürünüdür. Bu, birkaç farklı sivilce ve akne türünü tedavi etmeye ve daha pürüzsüz, daha sakin bir cilt sağlamaya yardımcı olabilir. Argan yağı veya argan yağı içeren argan sabunlarını günde en az iki kez doğrudan cildinize uygulayın. Dört hafta sonra sonuçları görmeye başlamalısınız.

Cilt enfeksiyonlarını iyileştirir

Argan sabununun en çok kullanımlarından birisi de cilt enfeksiyonlarını iyileştirmektir. Argan sabunu hem antibakteriyel özelliklere sahiptir hem de mantar öldürücü özelliklere sahiptir. Bu, ona hem bakteriyel hem de fungal cilt enfeksiyonlarını iyileştirme ve engellemeye yardımcı olma yeteneği verir. Etkilenen bölgeye günde en az iki kez argan sabunu uygulayın ve ardından bol suyla durulayın.

Argan Yağlı Sabun Yüze Faydaları
Argan Yağlı Sabun Yüze Faydaları

Yaraların hızlı iyileşmesini sağlar

Antioksidanlar açıkça güçlü bir güçtür. Argan sabununda bulunan güçlü antioksidan ve E vitamini kombinasyonu, yaraların ve kesiklerin daha hızlı iyileşmesine yardımcı olmak için kullanılabilir. Bu faydayı vücudunuzda deneyimlemek için düzenli olarak argan sabunu kullanabilirsiniz.

Atopik dermatiti rahatlatır

Atopik dermatit, kaşıntılı, kırmızı cilt gibi semptomları olan yaygın bir cilt rahatsızlığıdır. Araştırmalar, etkilenen bölgeye argan yağının topikal olarak uygulanmasının semptomların tedavisine yardımcı olabileceğini bulmuştur. E vitamini ve argan yağında bulunan doğal enflamatuar özelliklerin her ikisi de bu yatıştırıcı etkiye yol açabilir.

Bir çalışma, dermatit hastalarını, argan yağında bol miktarda bulunan plasebo veya oral E vitamini ile tedavi etmek için gerçekleştirildi. Araştırmacılar, E vitamini alan katılımcıların semptomlarda önemli bir azalma gördüklerini buldular.

Cildin yağlılığını azaltır

Bazı kişilerin doğal olarak diğer insanlardan daha yağlı bir cildi var. Cildinizde oluşabilecek yağlı parlaklıktan kurtulmak için sık sık yollarını kaybedenler için argan sabunu idealdir. Argan sabununun sebumu azaltıcı özellikleri sayesinde toplam sebumu azaltmaya ve cildin yağlılığını azaltmaya yardımcı olabilir. Bir çalışma, argan sabununu günde iki kez ​​uygulamasının sadece dört hafta içinde önemli sebum aktivitesini ve yağlılığı azalttığını buldu.

Çatlakları önler ve azaltır

Çatlaklar özellikle hamilelik sırasında yaygındır ancak çatlaklar pek çok farklı insanda olabilir. 2016’da yapılan bir araştırma, argan yağı içeren bir güzellik sabununun cilt elastikiyetini artırdığını buldu. Bu sabun, çatlakların erken dönemde önlenmesine ve tedavi edilmesine yardımcı oldu.

Argan sabununu doğrudan etkilenen bölgeye günde en az iki kez uygulayın. En iyi sonuçlar için çatlaklar görebileceğinizden veya görmeye başlayabileceğinizden şüphelendiğiniz anda bunu yapın.

Argan Sabunu Zararları

Argan sabunu, çoğu insanın kullanması için genellikle güvenli kabul edilir. Bununla birlikte, bazı kişiler, kullanımının bir sonucu olarak küçük yan etkiler yaşayabilir. Topikal olarak kullanıldığında argan yağı sabunu cildi tahriş edebilir. Bu, kızarıklık veya sivilcelerin oluşmasına neden olabilir. Bu, ağaç yemiş alerjisi olanlarda daha yaygın bir reaksiyon olabilir. Argan sabunu sert çekirdekli bir meyveden gelse de, bu tür alerjileri olanları ağırlaştırabilir. Bundan kaçınmak için, cildinizi tahriş etmeyeceğinden emin olmak için argan yağını küçük, kolayca gizlenen bir cilt parçası üzerinde test etmelisiniz.

Argan Sabunu Nasıl Kullanılır?

Argan sabunu, vücudu, yüzü, saçı ve elleri temizler ve besler, her türlü ciltte etkili temizlik sağlar. Argan sabunu, kuru veya pul pul cildi nemlendirmek ve beslemek için özellikle faydalı kılan zengin bir temel yağ asitleri ve E vitamini kaynağıdır.

Antioksidan bakımından zengin argan yağı sabunu cildi yumuşak, pürüzsüz ve nemlendirir. Anti-enflamatuar özellikler sivilcelerden kurtulmaya yardımcı olur. Ayrıca, cildi parlatır ve dolaşımı uyarır.

Vücut, eller, yüz ve saç için uygundur. Yüze daha nazik bir uygulama için eller arasına sabun sürün, biraz suyla köpürtün ve cilde masaj yapın. Gerektiği kadar sık ​​kullanın. Harici kullanım için bir kozmetik üründür.

Argan Sabunu Nasıl Yapılır?

Bu sabunun canlı altın rengi, doğal olarak onu üretmek için kullanılan argan yağından elde edilir. SLS ve SLES içermez, E vitamini bakımından zengindir ve tamamen bitkisel bazlıdır. Rengi bir kokuya işaret ederken, sabun bazının nötr bir kokusu (kendi kokunuzu eklemek için mükemmeldir) ve yüksek gliserin içeriği vardır. Sanırım bayılacaksınız!

Argan yağı ve kalendula sabununuzu yapmak için sabun bazı, kalendula (aynısefa çiçek yaprakları), ateşe dayanıklı bir kase, seçtiğiniz bir esansiyel yağ, silikon sabun kalıbı ve bir sprey şişesine doldurulmuş tuvalet ispirtosu gerekir.

Küçük ve ateşe dayanıklı bir kasede kalendula çiçek yapraklarınızı hazırlayın. Çiçek yapraklarınızı nereden satın aldığınıza bağlı olarak, yaprakları çiçeğin kendisinden çıkarmanız gerekebilir ve bunu yapmak biraz zaman alabilir.

Argan yağlı sabun bazını alın ve eritmesi için kolay küçük küpler halinde kesin. Bu noktada sabun bazının oldukça opak olduğunu fark edeceksiniz. Sabun bazınızı on beş ila otuz saniye aralıklarla mikrodalgada, her aralıktan sonra, sabun bazınızı tamamen eriyene kadar karıştırın. Sabunu gereğinden fazla eriterek aşırı ısıtmadığınızdan emin olun, çünkü bu, sabunun sertleştiğinde nemini kaybetmesine neden olur ve sabun bazının taşmasına neden olabilir.

Argan Sabunu Cilde Faydaları / Argan Sabunu Nasıl Kullanılır

Sabun bazı eridikten sonra, harika bir koku için seçtiğiniz bir esansiyel yağı ekleyin, iyice karıştırın ve sabun bazını, silikon sabun kalıbınıza dökün. Cam kaseniz sıcak olabileceğinden fırın tutacağı kullanmanız gerekir.

Sabununuz kurumaya başlamadan önce (çok uzun süre beklerseniz sabun kalıbının üzerinde yavaşça ince bir kurumuş sabun tabakası oluşmaya başladığını göreceksiniz), kuru kalendula çiçeği yapraklarını, silikon sabun kalıbının üstüne nazikçe ve dikkatlice serpin. Çiçek yapraklarının, sabunun üstüne yapışmasını sağlamak için aşağı bastırın. Yapraklar, sabun bazı karışımının üzerinde yüzmelidir ancak birkaçı dibe batarsa ​​sorun değil. Sabun bazı berrak ve opak olduğu için yine de güzel bir etki yaratacaktır! Sabun kalıplarında eğer kabarcıklar oluştuysa, biraz tuvalet ispirtosu sıkın.

Silikon kalıplardan, sabun kalıplarını ayırmadan önce sabun bazının iyice kurumasını bekleyin! Bu işlem, sabun kalıbının boyutuna ve derinliğine bağlı olarak birkaç saat sürebilir ve sabunu çok erken çıkarmak, sabunun güzel görünümünü bozabilir.

Bu yazımız ile sizlere Argan yağı sabunu hakkında detaylı bilgileri aktarmış olduk. Cilt bakımı için yaygın olarak kullanılan bu sabun hakkında asorulan Argan Sabunu Nedir? Argan Sabunu Ne İşe Yarar? Argan Sabununun Faydaları Nelerdir? gibi soruların yanıtlarını vermeye çalıştık. Eğer bu yazımızı beğendiyseniz bir diğer cilt bakımı için faydalı olduğunu düşündüğümüz Mersin Yağı Cilde Faydaları Nedir? konulu yazımızı da incelemenizi öneririz. Hepinize sağlıklı günler dileriz.

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx