Dizi Haberleri

Avatar Suyun yolu incelemesi Avatar Suyun yolu ne anlatıyor?

Avatar suyun yolu izlenmeli mi?

Reklamlar

Avatar 2009 yılında vizyona girdiğinde konusundan ve anlattığı hikayeden daha çok izleyenlere yaşattığı görsel şölen ile beğenileri toplamıştı. Filmin devam yapımı için karar  daha o yıllarda verilmişti. 13 yıl sonra Avatar filminin devam yapımı Avatar Suyun yolu 16 Aralık tarihinde Türkiye’de vizyona girecek. Peki Avatarın yeni filmi nasıl bir film, Avatar Suyun yolu incelemesi nedir, Avatar Suyun yolu ne anlatıyor ve Avatar Suyun yolu izlenmeli mi konularına açıklık getireceğimiz bir yazı hazırladık.

Avatar Suyun Yolu Ne Anlatıyor?

Avatar Suyun yolu filmi aynı anda tüm dünyada vizyona girecek. Yapılan tanıtım yazıları ve fragmanlar ilk filmi sevenleri umutlandırıyor. Yeni film olan Avatar Suyun yolu’nda ele alınan konu ise, Avatar’da yaşanan olaylardan birkaç sene ardından Jake ve Neytiri Pandora’da kendi ailelerini kurmuş. Fakat evlerini terk etmek zorunda kalır. Bu yüzden Jake ve Neytiri, suyun üzeri ve altı dahil olmak üzere Pandora’nın dışındaki yerleri keşfetme yoluna çıkarlar.

İlk filmde olduğu gibi ikinci filmin çekimleri ve izleyicilere yaşatacağı sinematik deneyim hikayenin önüne geçtiği filmin ön gösterimini izleyen eleştirmenler tarafından paylaşılan bilgiler arasında yer alıyor.

Reklamlar
Avatar Suyun yolu İncelemesi nedir?
Avatar Suyun yolu İncelemesi nedir?

Avatar Suyun yolu İncelemesi nedir?

Avatar Suyun Yolu filminin incelemesine başlayacak olursak, herkesin ortak fikri 3 boyutlu sinematik özellikleri en iyi kullanan ve bu deneyimi en iyi yaşatan filmlerin başında olduğu belirtiliyor.

Avatarın ilk filmi dönemin en iyi görsel şölene sahip filmleri arasında iken yeni filmin bu yapımın çok daha üstüne çıktığı ünlü eleştirmenler tarafından belirtiliyor.

IndieWire baş sinema eleştirmeni David Ehrlich “İlkinden açık ara daha iyi ve son yılların en iyi sinema deneyimlerinden biri” yorumu ile bekleyenleri heyecanlandırıyor.

Happy Sad Confused sunucusu Josh Horowitz ise “James Cameron bir kez daha sinemacılara bu işin nasıl yapıldığını gösteriyor” cümleleri ile film için çıtayı bir miktar daha yükseltmeyi başarıyor.

Reklamlar

James Cameron, şu anda şimdiye kadar yapılmış en iyi devam filmlerinden ikisine değil üçünü gerçekleştiren kişi. ‘Avatar: Suyun Yolu’ inanılmaz bir şekilde ortaya çıkarmış. Efektler ve aksiyon izleyenler için nefes kesici. Bu sefer kalbi attıran şey görsel şölenden daha çok hikayesi. Daha kişisel, daha karmaşık, çok daha duygusal.”

İlk ‘Avatar’ filmini beğenen ama sevmeyen bir eleştirmen yazısında şunu söylüyor: ‘Avatar: Suyun Yolu’  beni çok etkiledi. Görsellerde, hikâye anlatımında ve performanslarda benzerlerine göre son derece üstün olan bir devam filmi olmuş, Baştan sona ağzım açık izledim. James Cameron, devam filmlerinin bir numaralı yönetmenidir.”

Bir başka sinema eleştirmeni ise: “Avatar: Suyun Yolu için asla James Cameron bu işi başarabilir mi gibi bir şüpheye düşmeyin. Abartı cümleler kurmamaya çalışıyorum ama çalışıyorum ama teknik ve görsel açıdan hiç böyle bir deneyim yaşamadım. Bunu söylemesi çok zor, belki de çok abartılı. Bazen bir Pandora balığına baktığım için olay örgüsünü kaçırıyordum.”

Yine ünlü bir sinema yazarı “Avatar: Suyun Yolu hayatımda gördüğüm en inanılmaz görsel efekt ile nefes kesecek kadar güzel (3D olarak izledim) bir yapım olmuş. Hikaye ilkinden daha zayıf kalmış ve 3 saat ve 10 dakika süresi sanki gereksiz uzatılmış gibi geliyor, ancak izlemek her zaman harika ve son saat harika bir deneyim sunuyor.”

Avatar: Suyun Yolu’, Pandora’da teknik olarak harika yeni bir su dünyasını kültür olarak sunuyor. James Cameron’ın diyalog yazımı hala sorunlu ama bizi yeni karakterlere ve yaratıklara duygusal olarak yarattığı empati dünyası hikâye anlatımı yükselmesini sağlıyor. Beklemeye değdi hissi veren samimi, çarpıcı bir destansı bir yapım olmuş.”

Rotten tomatoes sinema eleştiri sitesine eleştirmenler tarafından, henüz vizyona girmeden 137 inceleme puanı girmiş. Ve bu puanların ortalaması 83. Ortalamanın oldukça üstünde bir puana sahip olan Avatarın yeni filmi, bu puanlar ile beklentilerin de yükselmesine sebep oluyor.

Avatar Suyun yolu ne zaman yayınlanacak?
Avatar Suyun yolu ne zaman yayınlanacak?

Avatar Suyun yolu ne zaman yayınlanacak?

Avatar 2 filmi 16 Aralık 2022’de bütün dünyada aynı gün içerisinde vizyona girecek.  Ayrıca yapılan anlaşmaların ardından eş zamanlı olarak yazılan Avatar 3, Avatar 4 ve Avatar 5’in sırasıyla Aralık 2023, Aralık 2025 ve Aralık 2027’de yayınlanması planlanıyor.

Avatar Suyun yolu izlenmeli mi?

Sinemanın edebiyattan en büyük farkı hikayeyi görsel ve işitsel duyularına da hitap ediyor. Eğer hikaye için beklentim çok yüksek değil ama görsel olarak çok üst düzey bir şeyler izlemek isteniyorsa Avatar ilk filmi kadar devam filmi olan Avatar Suyun Yolu da kaçırılmayacak filmler listesine rahatlıkla eklenebilir.Özetle sinama evrenin görselliği ile büyülenmek istiyorsanız bu film size göre.

Filmin yönetmeni James Cameron kimdir?

1954 Kanada doğumlu olan James Cameron, sinemanın aksiyon yönünü görsellik ile verebilen önemli yönetmenler arasında yer alıyor. Daha önce yönetmenliğini yaptığı filmlere bakıldığında; Allien, Piranha 2, Terminatör, Titanic filmlerine baktığımızda izleyicilere verdiği hislere bakıldığında Hollywood’un en çok aranan saygı değer yönetmenlerinden biri olduğunu görüyoruz.

James Cameron ayrıca ailesi ile birlikte vegan. Vegan aktivizmi üzerine çalışmaları ile Amerika gündeminde sık sık yerini alıyor. Bitkisel bazlı ürünlere olan yatırımları ile de gündeme geliyor. Ayrıca Veganlık üzerine yaptığı yapımlar da dikkati çekiyor.

İlginizi çekebilecek içerik: Sıcak Kafa dizisi incelemesi nedir?

Munise Demircioğlu

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx