Dizi Haberleri

2022’nin en iyi filmlerinden biri BERGEN Amazon Prime’da… BERGEN filmi konusu nedir?

BERGEN film inceleme yorumlar nelerdir? BERGEN film oyuncu cast kadrosu kimlerdir?

Reklamlar

2022 yılında en yüksek gişenin sahibi olan BERGEN filmi Ekim Ayının ilk haftasından hemen sonra Amazon Prime’da yayında.

BERGEN filmi konusu nedir?

BERGEN filmi 1980 ler arabesk ekolünün önemli kadın ses sanatçılarından biri olan Belgin’in sahne ve özel hayatında yaşadıklarından yola çıkılarak yazılmış bir hikayeden ekranlara çekilmiş. Belgin, keşfedilmesinin ardından Bergen sahne ismi ile tüm Türkiye’de tanınmaya başlar. Önceleri modern batı müziklerini özel kulüplerde söyleyen Bergen bir süre sonra dönemin koşulları nedeni ile Arabesk tarzına yönelmek zorunda kalır. Bu yönelme ise dönemin erkeklerinin elinde olan eğlence sektörünün baskıları ile gerçekleşir. Yine erkeklerin dünyasında kendisine yer edinmeye çalışan Bergen, çeşitli manipülasyonlara maruz kalıp Halis Serbest ile evlenir.

Erkek şiddeti ile birlikte yaşamak zorunda kalır. Kaçar kurtulur yine bir manipülasyona maruz kalır tekrar evlenir. Yine erkek şiddeti yine kaçar. Ardından Halis Serbest intikam için Bergenin suratına Kezzap atar. Bergen tek gözünü kaybeder. Sahnelere dönmek istemese de ikna olur güçlü bir kadın karakter olarak Türkiye gündeminde yer edinir. Fakat Halis Serbest. Bergen’in peşini bırakmaz. Silahlı bir saldırıda Bergen hayatını kaybeder. BERGEN filmi arabeskin kraliçesi olarak anılan dönemin yıldızının erkek baskısı ve  şiddeti ile son bulan yaşamından esinlenilmiş.

Reklamlar
BERGEN filmi inceleme ve yorumları
BERGEN filmi inceleme ve yorumları

BERGEN filmi inceleme ve yorumları

Öncelikle BERGEN filmi erkekler dünyasının baskısı altında yaşam mücadelesi veren bir kadın hikayesi şeklinde bakmak gerekiyor. BERGEN filmi ile ilgili tüm yorumlar eleştirler ve övgüler bu çerçevede yapılıyor.

BERGEN filmi senaryosunu bir kadın bakış açısı ile yazılmış. Bu oldukça güzel bir nokta. Sema Kaygusuz’un senaristliği Yıldırım Beyazıt ile birlikte yapmış. Yönetmen kadrosunda bir kadın olmaması ise eksik noktalarından biri olarak görünüyor.

BERGEN filmi bir dönem filmi. 1970ler ve 1980ler döneminde geçen hikayede iç çekimlerin bir kısmı o dönemin havasını veriyor. Bergenin yaşadığı ev dahil olmak üzere bir takım çekim yerleri ise çekim tekniğinden dolayı olmalı bizleri 1970lere pek götürmüyor. Sanki günümüz dünyasında geçiyormuş gibi hissettiriyor. Bu bilinçli yapılmış bir seçim olabilir. Özellikle bazı dış çekim sahnelerinde kostüm ile dekor uyumsuzluğunu da fark ediyoruz.

Bergen rolünü Farah Zeynep Abdullah üstlenmiş. Farah Zeynep’in performansı bu rol için çok mu naif kalmış sorusunu film boyunca düşündürdü. Sanki kadın şiddetine maruz kalan birinin korkularını alamıyoruz. Fakat diğer yandan Bergene yakıştırılan kırılganlık ve manipülasyona müsait hayalperestliği çok iyi yansıtmış. Erdal Beşikçioğlu Halis Serbest için aktarılmak istenen şiddete meyilli kararsız kıskanç aşık rolünü iyi oynamış.

Reklamlar

2022 yılının şu ana kadar en çok gişe yapan filmi listesinde üst sırada BERGEN filmi yer alıyor. Yavaş yavaş raflara kalkmaya başlayan filmin bu dönemde bir platformda gösterime giriyor olması ise ilginin devam edeceği yönünde yorumlanıyor.

Bergenin ağzından dinlediğimiz film müzikleri ise bize nostaljik bir yolculuğa çıkarıyor. 1982 yılında ilk albümünü çıkaran Bergen, 1989 yılında öldürülene kadar geçen müzik yolculuğuna kısa da olsa eşlik etmemizi sağlıyor.

Hayatın birçok noktasında erkek zorbalığına maruz kalan kadın öykülerinden birisi olarak kurulan BERGEN filmi, gösteri dünyası içerisinde güzel bir kadın olmanın zorluklarını bizlere göstermeye çalışmış. Bergenin evlenmesi ile ilgili detayı entrikadan daha çok manipülasyon üzerine kurması ise senaryonun özelliklerinden birisi olarak karşımıza çıkmış. Artık entrikalardan daha çok duyguların oynandığını gösteren bir bakış açısı ile kadına olan şiddeti sadece dayak üzerinden görmüyor olmak BERGEN filminin güzel özelliklerinden biri olmuş. Fakat yapılmak istenen bu hikaye anlatım şekli ekranlara ne kadar yansımış o pek tatminkar olmamış.

BERGEN filmi izlenir mi?
BERGEN filmi izlenir mi?

BERGEN filmi izlenir mi?

BERGEN filmi dönem dizisi üzerinden anlatılan kadına baskı hikayelerini sevenler için kaçırılmaz bir hikaye.

BERGEN filmi oyuncuları kimlerdir?

  • Farah Zeynep Abdullah: 1989 İstanbul doğumludur. Liseyi Fransız Saint Michel başladı İngiltere de tamamladı. 2013 yılında İngiltere Kent Üniversitesinde Fransızca Drama Bölümünü bitirdi. Öyle bir geçer zaman ki dizisi ile Televizyon ekranlarında kendisine yer bulmaya başladı. Kurt Seyit ve Şura dizisinde başrol oynadı. Bi küçük Eylül Meselesi filminde Engin Akyürek ile birlikte başrolü paylaştı. 2014  yılında Unutursam Fısılda ile önemli rollerinden birini canlandırdı. Ekşi Elmalar Masumlar Apartmanı Arif v216 Bizim için Şampiyon Kelebeğin rüyası gibi filmlerin önemli rollerinde kendine yer buldu. Altın Palmiyeyi 2020 yılında kazandı.
  • Erdal Beşikçioğlu: 1970 Ankara doğumlu başarılı tiyatro sanatçısıdır. Televizyon ekranlarında Behzat Ç karakteri ile ulusal çapta herkes tarafından tanınır oldu. Ortaöğretim ve Lise hayatını İzmirde tamamladı. Ardından Hacettepe Devlet Konservatuarı bitirdi. Barda, Hayat Var, Vali, Kardelen, Bal, Fakat Müzeyyen bu derin bir tutku, Kapı, Acı kiraz, Çiçero gibi filmlerde önemli rollerde göründü. Behzat Ç ile tanınan Erdal Beşikçioğlu ayrıca Reaksiyon, 46 yok olan, Adı Efsane, Çocukluk, Kağıt Ev, Hakim gibi dizilerinde rol aldı. Gain yapımcı ortağı olan Kaan Müjdecinin senarist ve yönetmenliğini üstlendiği Hamlet dizisinin oyuncu kadrosunda da kendisini görmekteyiz.
Öner Ünlü

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx