Saç Bakımı

Brezilya Fönü Hakkında Merak Edilenler

Reklamlar

Tüm kadınlar bakımlı görünmek ister. Brezilya fönü ile rahat ederler. Brezilya fönü hakkında merak edilenler, brezilya fönü nedir, nasıl uygulanır gibi merak ettiğiniz soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Kadınlar çok vakit bulamadıkları zaman sürekli bakımlı görünmek için brezilya fönü ile saçlarının bakımlı görünmesini sağlayabilir. Brezilya fönü saç tellerine zarar vermeden bakım yapar. Dışarıdan uygulanan saç düzleştirici, fön gibi işlemler sonucunda saçlarınız zarar görür. Saçlarınızda meydana gelen zararı en aza indirmek için brezilya fönünü tercih edebilirsiniz. Çünkü brezilya fönü hem saçlarınıza bakım yapar hem de saçlarınızın onarılmasına yardımcı olur.

Brezilya fönü ile diğer ısı veren işlemler gibi saç telleriniz hasar görmez. Aynı zamanda sürekli fön çektirme ücretine göre cebinizden de tasarruf etmenize yardımcı olacaktır.

Reklamlar

Perma saçınızın aylarca dalgalı kalmasını sağladığı gibi brezilya fönü ile de saçlarınızın aylarca düz görünmesi sağlanır. Bu uygulamayı saçları kabarık olanlar ve elektriklenen kişiler tercih etmektedir. Eğer bu şekilde saçlara sahipseniz brezilya fönü tam size göre. 

Brezilya Fönü Hakkında Merak Edilenler
Brezilya Fönü Hakkında Merak Edilenler

Brezilya Fönü Hakkında Merak Edilenler

Brezilya Fönü Nasıl Uygulanır?

Brezilya fönü uygulaması sırasında bazı aşamalar göz önüne alınmalıdır. İlk olarak saçlarınız güzelce temizleyen bir şampuan ile iki kere yıkanmalıdır. Saçın yüzde 80 oranında kuruması beklenir. Sonrasında keratin saç diplerinize ve saçlarınızın tamamına uygulanır. 20 dakika yarım saat kadar bekledikten sonra saçlarınız orta ayarlı bir fön makinesi ile kurutulur. Ve bir düzleştirici ile 200- 230 derece ısı ile saçlarınız düzleştirilir. Düzleştirme sırasında daha etkili sonuç almak için tutamların çok ince alınmasına dikkat edilmelidir.

Saçlarınızı brezilya fönü uygulamasından sonraki 24 – 72 saat arasında yıkamalısınız. Daha erken yıkamamalısınız. En az 48 saat durması daha etkili olacaktır. Kullanılan şampuan tuz, sülfat ve paraben içermemelidir. Bu uygulamalardan sonra saçlarınız düz ve ipeksi bir görünüme kavuşacaktır. Tek dikkat etmeniz gereken saçınızı yıkarken kullandığınız ürünler ve duştan sonra saçlarınızı güzelce kurutmaktır.

Brezilya Fönü Evde Uygulanabilir Mi?

Brezilya fönü gibi spesifik işlemlerin alanında uzman olan kişiler tarafından yapılması en doğrusudur. Bu konuda eğitim alan kuaförler hakkını vererek yaparlar ve sonuçtan çok memnun kalırsınız. Ancak bazı sebeplerden dolayı evde brezilya fönü uygulamak istiyorsanız Natura Keratin markasını tercih edebilirsiniz. Ve ücretli bir şekilde alacağınız eğitim videolarından da faydalanabilirsiniz.

Reklamlar

Pandemi sebebiyle kuaförler kapanınca ya da kuaföre gitmek istemeyen kişiler bu ve benzeri işlemlerin evde yapılmasına sebep olmuştur. Kuaföre gitseniz de hangi markayı kullandığına ve ürünün doğal içerikli olmasına dikkat etmelisiniz. Kaliteli bir keratin ile saçınız hem istediğiniz gibi olacak hem de sağlığını koruyacaktır.

Piyasada yer alan ucuz keratinler, çok yüksek miktarda formaldehit içermektedir. Uygulama sonunda başarılı bir sonuç olsa da zaman içinde saçlarınız yıpranacak ve cansız bir görünüme sahip olacaktır. Kullanılan keratin iyi ise iyi bir sonuç alacaksınız. Tabi ki uygulama adımlarını dikkatli bir şekilde uygulamalısınız. Keratini gerektiğin kadar sürmelisiniz. Olması gerekenden fazla sürmeniz daha iyi olacağı anlamına gelmemektedir. İnce ve az sürülen keratin çok daha etkilidir. Ve düzleştirme aşamasında çok ince tutamlar halinde almak başarılı bir sonuç almak için çok etkilidir.

Evde Brezilya Fönü İçin Gerekli Malzemeler ve Yapılışı

Evde brezilya fönü yapılabilir. Fakat elinizden geldiğince işi uzmanlara bırakmanız gerektiğinden bahsetmiştik. Ancak kuaföre gidecek vaktiniz yoksa evde brezilya fönü nasıl yapılır hangi malzemeler kullanılır. Ve brezilya fönünün aşamalarını anlatacağım.

Evde brezilya fönü yapmak için gerekli olan malzemeler;

 • Kozmetik ürün satan güvendiğiniz bir yerden tercihen Natura Keratin markasında bir keratin almalısınız.
 • Uygulama sonrası için kullanacağınız sülfat, paraben ve tuz içermeyen bir şampuan almalısınız.
 • İnce uçlu bir tarak
 • Düzleştirici

İlginizi çekebilir: Beyaz Saça Kına Yakmanın Püf Noktaları

Evde Brezilya Fönü İçin Gerekli Malzemeler ve Yapılışı
Evde Brezilya Fönü İçin Gerekli Malzemeler ve Yapılışı

Evde Brezilya Fönü Yapılışı Adım Adım

 • Uygulamadan önce saçlarımızı doğal içerikli hatta keratin içeren bir şampuanla dikkatli bir şekilde yıkamalısınız.
 • Saçlarımızı suyu çekmesi için bir havluya sarıp 10 dakika kadar bekletmelisiniz. Sonrasında fön makinesi ılık olacak şekilde kurutacağız. Yalnız saçınızın yüzde 80 oranında kurumuş olması yeterli olacaktır buna dikkat etmelisiniz.
 • Saçlarımızı dörde ayırmalıyız.
 • Saçlarımızın tarzına uzunluğuna göre en fazla 80 ml olacak şekilde keratini saç derinize, ensenize, gözünüze ve yüzünüze değmeyecek şekilde saç diplerinizden uçlarına kadar güzelce uygulamalısınız.
 • Keratin sürdüğünüz tutamı keratin tarağı ile tarayınız. Böylece saç tellerinize keratin işleyecektir.
 • Her tutama dikkatli bir şekilde keratin uyguladıktan sonra tüm saçınızı kapatacak şekilde bone takıp 25 dakika yarım saat kadar beklemelisiniz.
 • Normal bir derecede çok sıcak olmadan saçlarınızı güzelce kurutmalısınız.
 • Saçlarınız kuruduktan sonra en dikkatli yapmanız gereken saçınızı düzleştirme işlemine sıra gelmiştir. Eğer saçlarınızın telleri kalın ise 235 derece de ve ince tutamlar alarak saçınızı düzleştirmelisiniz. Eğer saçlarınız ince telliyse 200 derece düzleştirmek için uygundur.
 • Çok ince tutamlar alarak her tutam saçın üzerinden 9-10 kere geçerek düzleştirmelisiniz.
 • İşlemi yaptıktan bir gün sonra tekrar saçlarınızı düzleştirmelisiniz. Saçınız için uygun olarak derecede.
 • Saçlarınızı iki gün yıkamamalısınız 3. Günün sonunda saçlarınızı aynı şekilde düzleştirip sonrasında tuzsuz bir şampuan ile saçınızı yıkamalısınız. Eğer normal şampuan kullanırsanız keratinin ömrü çok kısalır.
 • Saçlarınıza bakım yağları da uygulayarak daha uzun süre ve daha sağlıklı bir şekilde kullanabilirsiniz.

Brezilya Fönünün Zararları Nelerdir?

Brezilya fönü kolaylık sağlasa hayatımızı kolaylaştırsa da kullanılan maddeler özellikle bazı keratinlerin içinde bulunan formaldehit sağlığı tehdit etmektedir. Özellikle bazı keratin markalarında bu formaldehit maddesi çok miktarda bulunmaktadır. Bu keratin markalarından kesinlikle uzak durmalısınız.

Brezilya fönü hamile ve emziren anneler içinde çok uygun değildir. Aynı zamanda astım ve solunum yolu rahatsızlıkları olan kişilerin de saç botoksu keratinleri ile işlem yapmaları tavsiye edilmektedir.

Fakat dikkat etmeniz gereken bir nokta da Formaldehit maddesinin farklı kozmetik ürünlerinde de koruyucu olarak kullanılmasıdır. Sağlık Bakanlığı onayı olmadan kaçak olarak üretilen denetlemelere girmeyen ve yüksek miktarlarda formaldehit ve zararlı kimyasal içeren keratinler vardır. Çok fazla ismi bilinmeyen ürünleri kullanmamaya özen gösteriniz. Bu maddeleri içeren ürünler yapılan işlemler hem sağlığınız, hem de saçlarınız için çok zararlıdır.

Brezilya Fönünün Ömrü Nasıl Uzatılabilir?

Brezilya fönünü daha uzun süre kullanmak için bazı noktaları dikkate almalısınız. İlk olarak saç tipine, kullanımına ve brezilya fönü yapılırken seçilen ürüne göre kullanma süresi değişiklik gösterecektir. Brezilya fönünün uzun süre kalıcı olması için ilk olarak saçlarınız için tuzsuz bir şampuan ile yıkamalısınız. Aynı zamanda röfle, ombre, perma gibi işlemler ve saçlarınızı sıkı bir şekilde toplamak da brezilya fönünün ömrünü kısaltacaktır. Bir diğer dikkat edilmesi gereken faktör de saçınızı yıkadıktan sonra güzelce kurutmaktır. Eğer saçınızı kurutmazsanız brezilya fönünün ömrü kısalacaktır. Bu bahsettiklerimize dikkat ederseniz Brezilya fönünü birkaç ay yerine 3-6 ay arası kullanabilirsiniz.

Brezilya Fönü Ne Kadar Kalıcıdır?

Brezilya fönü özellikle dalgalı ve kıvırcık saçlara sahip olanların tercih ettiği bir işlemdir. Eğer doğru şekilde bakılırsa ve işlem doğru şekilde uygulanırsa 6- 7 ay civarında düz saçlara sahip olabilirsiniz. Uzun süreli çözüm arayan saçlarının her zaman bakımlı görünmesini isteyenlerin tercihidir.

Bu Uygulama Ne Kadar Zaman Almaktadır?

Brezilya fönü uygulamasının süresi saç tipinize ve saçlarınızın yoğunluğuna göre değişmektedir. En az 3 3,5 saat gibi bir zaman ayırmalısınız. Ve brezilya fönünü saçlarınız dalgalı ve az kıvırcık ise 7-8 ay kullanabilirsiniz. Çok kıvırcık saçlara sahipseniz maksimum 5-6 ay kullanabilirsiniz. Saçlarınızın dalgalı ya da kıvırcık olması brezilya fönünün ömrünü belirlemektedir.

Brezilya Fönü Üzerine Sıkça Sorulan Sorular / Merak Edilenler

Brezilya Fönüne Saçlarınız Uygun Mu?

Saçlarınız kimyasal işlemler sonucu zarar görebilir. Bu işlemde de kimyasal bulunmaktadır. Eğer saçlarınızda ciddi bir sorun varsa evde istediğiniz sonucu alamıyorsanız bu yönteme başvurmalısınız. Keratin yanlış seçilirse o zaman sıkıntı yaşayabilirsiniz. Ve saçlarınız zarar görebilir. Bu sebeple kullanılan keratinin kaliteli olduğundan da emin olmalısınız.

Brezilya Fönü Fiyatları Ne Kadardır?

Brezilya fönünün fiyatları da saçlarınızın uzunluğuna, gürlüğüne ve saç tipinize göre değişiklik göstermektedir. 150 lira ile 750 lira arasında tutacaktır. Tabi ki bu faktörlerin yanında kuaförün kaliteli olması, bulunduğu yer de fiyatları etkilemektedir. Fakat çok ucuza kaçmamalı saçlarınızı riske atmamalısınız. Doğal içerikli keratin kullanarak saçlarınızın zarar görmeden başarılı bir sonuç elde etmesini sağlayabilirsiniz. Maddi anlamda uygun olduğu için kuaför tercihi yapılmamalı parayı ikinci planda tutmalısınız. Kalite çok daha önemlidir.

Yazımızda brezilya fönü nedir, nasıl yapılır evde brezilya fönü nasıl uygulanır, brezilya fönünün ömrü ne kadardır, fiyatları ne kadardır gibi merak edilen birçok soruya yanıt bulabilirsiniz.

İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx