Cilt Bakımı

Çil Doğal Yöntemlerle Nasıl Geçer?

Çil Tedavi Yöntemleri

Reklamlar

Çil, genel olarak ülkemizdeki kadınlarda ve erkeklerde sıklıkla görülür. Pek çok kişi çillerinden rahatsız olabilir. Çil neden oluşur, çil nasıl geçer, çil aldırma nasıl yapılır, çil azaltıcı kremler nelerdir, çil doğal yöntemlerle nasıl geçer gibi soruların cevaplarını yazımızda bulacaksınız.

Çil Neden Oluşur?

Çiller, güneşe maruz kalan ciltte düz, küçük ten rengi veya açık kahverengi lekelerdir. Çillerin çoğu ultraviyole ışığa maruz kalınarak üretilir ve genel olarak kışın solar. Kızıl saçlı, sarı saçlı, sarışın ve zayıf pigmentli bireylerin yüzünde çiller daha yaygındır. Çillerin kendisi oldukça zararsızdır ve nadiren cilt kanserine dönüşür.

Olağandışı görünen çiller kötü huylu cilt kanserine dönüşebilir. Kendine özgü görünen veya semptomatik renkli veya pigmentli lekeler dermatoloğunuz tarafından muayene edilmelidir. Rahatsız edici çilleri hafifletmek veya ortadan kaldırmak için tedaviler mevcuttur. Sağlık açısından böyle bir durumla karşı karşıya kaldıysanız doktor kontrolüne gitmenizde fayda var.

Reklamlar

Çiller, genel olarak metal bir çivi başı boyutunda olan düz, bej, kahverengi dairesel lekelerdir. Noktalar çoktur ve güneş ışığına tekrar tekrar maruz kaldıktan sonra güneşe maruz kalan ciltte gelişebilir. Bunlar özellikle kızıl saçlı ve açık tenli kişilerde yaygındır. Bir veya iki yaş gibi küçük çocuklarda görünebilirler.

Çillerin çoğu genellikle tek tip renktedir ancak renkleri biraz değişebilir. Kırmızımsı, sarı, ten rengi, açık kahverengi, kahverengi veya siyah olabilirler. Ancak temelde çevreleyen deriden biraz daha koyudurlar. Güneşe maruz kaldıktan sonra daha koyu ve belirgin hale gelebilir ve kış aylarında solabilir. Çiller, melanin adı verilen koyu pigment miktarındaki ve melanosit adı verilen pigment üreten hücrelerin toplam sayısındaki artıştan kaynaklanır. 

Ephelides, çil için Yunanca sözcük ve tıbbi terimdir. Bu terim, bronz, hafif kırmızımsı veya açık kahverengi olan ve tipik olarak güneşli aylarda görülen bir ila iki milimetre büyüklüğündeki düz noktaları ifade eder. Çoğunlukla açık tenli kişilerde bulunurlar ve bazı ailelerde kalıtsal (genetik) bir özelliktirler. Kırmızımsı saçlı ve yeşil gözlü insanlar bu tür çillere daha yatkındır. Düzenli güneş kremi kullanımı da dahil olmak üzere güneşten kaçınma ve güneşten korunma, çillerin görünümünü bastırmaya yardımcı olur.

Çil Doğal Yöntemlerle Nasıl Geçer?

Lentigines, Latince mercimek kelimesinden gelir ve en yaygın olarak önceki güneş yanığı ve güneş hasarı bölgesinde bulunan bazı büyük pigmentli lekeler için tıbbi terimdir. Lentijinler genellikle sıradan çilden daha koyu renktedir ve genellikle kışın solmaz. Bu tür noktalara lentigo simplex veya solar lentigo denir. Melanosit ve melanozomların sayısı (melanin pigmenti içeren hücresel yapılar) sayı ve görünüm olarak normaldir. Zaman zaman lentijinler bazı nadir genetik sendromların bir parçası olsalar da, çoğunlukla izole edilmiş ve önemsiz noktalardır.

Reklamlar

Çillerin, genetik yatkınlık (kalıtım) ve güneşe maruz kalma kombinasyonunun bir sonucu olarak geliştiği düşünülmektedir. Güneş ve floresan bronzlaşma ışıklarının her ikisi de ultraviyole (UV) ışınları yayar. Bu da cilt tarafından emildiğinde kutanöz melanositler tarafından melanin pigmentinin üretimini artırır. Sarı veya kızıl saçlı, açık renkli gözleri ve açık tenli kişiler özellikle UV ışınlarının zararlı etkisine karşı hassastır ve çil geliştirme olasılığı yüksektir. Çil, esasen derideki bir noktada alışılmadık derecede ağır bir melanin birikiminden başka bir şey değildir.

Çilli Yüz - Megan Markle
Çilli Yüz – Megan Markle

Çil Nasıl Geçer?

Çiller nadiren tedavi edilir. Çillerin görünümünü hafifletmeye veya azaltmaya yardımcı olacak birkaç güvenli ancak pahalı yöntem mevcuttur. En iyi sonuçlar için sıklıkla birden fazla veya birden fazla tedavi gerekebilir. Herkesin cildi benzer tedavilerle iyileşmez ve çiller genellikle tekrarlanan UV maruziyetleriyle tekrarlayabilir. Ağartma veya solma kremleri de bir tedavi türüdür. Hidrokinon ve kojik asit içeren ürünler reçeteli ve reçetesiz satın alınabilir. Daha yüksek hidrokinon konsantrasyonları (% 2’nin üzerinde) reçete gerektirir.

Bu ürünler, aylarca tutarlı bir şekilde uygulanırsa çillerin hafiflemesine yardımcı olabilir. Ağartma veya solma kremleri en çok güneşten korunma ve güneşten korunma ile birlikte kullanıldığında etkilidir.

Retinoidler, bazen diğer ağartıcı kremlerle birlikte kullanılır, tretinoin (vitamin A asit, Retin-A), tazaroten (Tazorac) ve adapalen (Differin), birkaç aylık bir süre boyunca sürekli olarak uygulandığında çillerin hafiflemesine yardımcı olabilir.

Kriyocerrahi, doktor muayenehanesinde sıvı nitrojen içeren hafif dondurucu bir tedavidir ve bazı çil türlerini tedavi etmek için kullanılabilir. Tüm çiller bu terapiye yanıt vermez.

Birden fazla lazer türü, çillerin görünümünü güvenli ve etkili bir şekilde hafifletmeye ve azaltmaya yardımcı olabilir. Kriyocerrahi gibi, bu, yüksek başarı oranı ve düşük yara izi veya cilt renginin bozulması riskiyle basit ve güvenli bir prosedürdür.

Fotofasiyal veya yoğun darbeli işık tedavileri, çilleri hafifletmek ve çıkarmak için başka bir yöntemdir. Bu gerçek bir lazer tekniği değil, yoğun bir ışık kaynağıdır.

Kimyasal peelingler ayrıca çilleri hafifletmeye ve düzensiz pigmentasyonu iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Çil Aldırma
Çil Aldırma

Çil Aldırma Nasıl Yapılır?

Lazer tedavisi, cildin yaralı bölgelerini hedeflemek için odaklanmış, yoğun ışık darbeleri ile tedavi eder. Farklı lazer türleri vardır. Örneğin, 2015 yılında yapılan bir araştırmaya göre, 1064 Q-Switched Nd YAG lazer çillerin tedavisinde etkili olduğu görülmüştür. Çalışma sonuçları, bu lazerle yapılan tedavinin, katılımcıların yüzde 62’sinde çillerin yüzde 50’sinden fazlasını hafiflettiğini gösterdi.

Lazer tedavisi genellikle güvenlidir. Yara izi oluşma riski düşüktür. Bununla birlikte, kaşıntı, şişme, kırmızılık, kabuklanma, cilt temizleme, enfeksiyon ve ten rengindeki değişiklikler de dahil başka yan etkiler ortaya çıkabilir.

Ağzınızda uçuk geçmişiniz varsa, lazer tedavisi almadan önce antiviral bir ilaç kullanmanız gerekir. Bunun sebebi, lazerin ağzınızın etrafında uçuğun tekrar alevlenmesini neden olmasıdır. 

Doktorunuz işlemden önce başka ilaçlar veya kremler yazabilir. Prosedürden önce bazı ilaçlardan veya ürünlerden kaçınmayı da önerebilirler. Kullandığınız herhangi bir ilaç veya krem ​​hakkında doktorunuza bilgi verin.

Lazer tedavisinin iyileşmesi iki haftayı bulabilir. İstenilen sonuçları elde etmek için genellikle birden fazla seans gerekir.

Kriyocerrahi, anormal cilt hücrelerini dondurmak ve yok etmek için, tedavi gerçekleştirmek için sıvı nitrojen formunda aşırı soğuk kullanır. Kriyocerrahi genellikle güvenli bir tedavi yöntemidir ve anestezi gerektirmeden yapılır. Ayrıca kriyocerrahinin kısa bir iyileşme süresi vardır. Kriyocerrahinin bazı potansiyel yan etkiler hipopigmentasyon, kanama ve su toplamadır. Kriyocerrahi çok seyrek olarak yara izine neden olur.

Çil Azaltan Krem Önerileri
Çil Azaltan Krem Önerileri

Çil Azaltıcı Krem Önerileri

Çiller herkes için güzel bir özellik olabilir ancak herkes çillerle doğmaz. Çiller ancak cildimiz güneş ışığına maruz kaldığında oluşur. Farklı insanların ciltlerinde farklı miktarlarda melanin bulunur, açık bir teniniz varsa daha az melanin, koyu teniniz varsa daha fazla melanin vardır.

Güneşten gelen zararlı UV ışınlarını emmek için cildimizde melanin var. UV ışınları cilde zarar verebilir ve kansere neden olabilir. Bu nedenle açık tenli insanlar doğrudan güneş ışığından uzak durmayı severler.

UV ışınlarından cildinizin hasar görmesini önlemek için cildinizde koruyucu bir kalkan olarak çilleriniz ve koyu lekeleriniz meydana gelir. Bugün cildimizi korumak için güneş kremleri gibi başka harika ürünler var. Çillerinizden, koyu lekelerinizden, güneş lekelerinizden veya yaşlılık lekelerinden kurtulmak istiyorsanız, korumayı en az bir SPF 30 güneş kremi veya nemlendirici kremle değiştirmeniz gerekir.

Çillerin kendileri cildimize zarar vermez ancak genellikle cilt tonunuzun düzensiz görünmesine neden olabilir ve yüzünüzde estetik nedenlerle olmasını tercih etmeyeceğiniz koyu lekeler bırakabilir. Güneş ışığına daha fazla maruz kalırsa, hepimizin kaçınmak isteyeceği kanserli noktalara dönüşebilirler.

Porcelain Skin Whitening Serum

Bu ürün, normal cilt bakımı rutininizle birlikte kullanılacak bir serumdur. Cildinizi temizledikten ve tonladıktan sonra serumunuzu uygulayın. Serum, hasar görmüş hücreleri onarmak ve bu durumda herhangi bir renk değişikliğini gidermek için cildin derinliklerine nüfuz eden hafif bir yağdır.

Bu serum, yaşlılık lekelerini, çilleri, güneş lekelerini, sivilce izlerini ortadan kaldırdığı ve ortadan kaldırdığı ve düzensiz cilt tonunu düzelttiği için harikadır. Porcelain Skin Whitening Serum, koku, parabenler ve sülfatlar hariç yüzde 97 doğal bileşenlerden oluşur.

Ne kadar doğal olursa o kadar iyidir ve cildinize o kadar az zarar verir. Bileşenlerin çoğu doğal olsa da Porcelain Skin Whitening Serum, yalnızca cilt testi yaptıktan sonra kullanılması gereken aktif bir hidrokinon bileşeni içerir.

Bu serum akşamları günlük olarak kullanmalısınız. Bu serumu cildinize uyguladıktan sonra yarım saat bekledikten sonra nemlendirici kreminizi uygulayabilirsiniz. Etkilenen bölgede hafif bir soyulma oluşabilir fakat bu normaldir ve cilt yenileme sürecinin bir parçasıdır. Güneşe maruz kalarak cildinize daha fazla zarar vermemek için bu ürünü kullanırken cildinizi güneşten iyi koruyun ve güneş kremi kullanın.

Bu serumdaki doğal bileşenler, yaşlanmayı geciktirme, cilt aydınlatma ve cilt lekelerini temizlemede bilinen bir Japon bileşeni olan kojik asidi içerir. Hidrokinon ciltteki melanini azaltır, çillerinizi veya diğer koyu lekeleri temizler.

Glikolik asit, cildinizi ölü cilt hücrelerinden arındıran ve yeni bir yüzün yolunu açan bir eksfoliyatördür. Bu üründeki en sevdiğimiz içeriklerden bazıları, yaşlanmayı geciktirme ve aydınlatma özelliklerine sahip olan C vitamini, meyan kökü ve dut özü içerir.

Paula’s Choice-RESIST Triple-Action Dark Spot Eraser

Bu güçlü ciltteki koyu leke soldurucu, salisilik asit ve hidrokinon içerir. Bu ürün genel olarak hiperpigmentasyon ile savaşır ve cildi aydınlatır. 

Paula’s Choice-RESIST Triple-Action Dark Spot Eraser, cildinizi temizledikten ve tonladıktan sonra kullanılacak hafif bir jel serumdur. Bugün birçok cilt bakım ürünü gibi, bunun kokusuz olduğundan ve hayvanlar üzerinde test edilmediğinden de cruelty-free olduğundan emin olabilirsiniz.

Jel serumu kaygan bir gümüş tüp içinde gelir ve günde bir veya iki kez uygulanabilir. Gün içinde koyu lekelerin yeniden ortaya çıkmasını önlemek için yüzünüze bir SPF korumalı güneş kremi uygulamanız gerekir. Piyasadaki en iyi çil giderici kremlerden biridir.

Paula’s Choice jel serumu üç şekilde çalışır, önce hidrokinon melanini inhibe ederek koyu lekeleri soldurur. Ardından salisilik asit cildi temizleyerek taze yüzünüze yol açar ve sonunda doğal antioksidanlar beslenmeye çalışır. Yeni cilt ve genç bir görünüm sağlar.

Doğrudan doğadan gelen parlak yatıştırıcı, temizleyici ve iyileştirici özelliklere sahip aloe ve epilobium angustifolium çiçeği özünden harika antioksidan sonuçlar bekleyin.

Hassas bir cildiniz varsa, yatıştırıcı bileşenler ve ayrıca tahriş önleyici olarak işlev gören dipotassium glycyrrhizate içerdiği için bu ürünü kullanabilirsiniz.

Bazı kullanıcıların bu ürünün göze zarar verdiğini söylediğini bilin, her zaman dikkatli olun çünkü hiçbir ürünü göz bölgesine çok yakın uygulamamalısınız. Aynısı bu serum için de geçerlidir. Bu çil tedavi kremiyle sekiz ila on iki hafta içinde sonuç almayı beklemelisiniz.

Murad Rapid Age Spot and Pigment Lightening Serum

Güvenilir yaşlanma karşıtı Murad markasından, bu çil bakım kremi, Dr. Howard Murad tarafından cilt renginin değişmesi sebebiyle yaşlanmayı geciktirmenin hızlı tedavisi için yaratılmıştır. Bu, zarif bir pompalı cam şişede gelen başka bir serumdur. Bu ürün diğerlerinden daha yüksek bir fiyatı vardır ancak bir hafta içinde sonuç gösterir.

Murad Rapid Age Spot and Pigment Lightening Serum, renk değişikliğinden, yaşlılık lekelerinden veya eşit olmayan cilt tonundan hızlı ve hızlı bir şekilde kurtulmak istiyorsanız mükemmeldir. Herhangi bir üründe olduğu gibi sonuçlar değişebilir ancak geri bildirimlerin tümü olumlu olduğu için denemeye değer.

Murad Rapid Age Spot and Pigment Lightening Serum, hidrokinon, hexpeptid-2 ve glikolik asit içeren bir üründür. Bu bileşenlerin tamamı, hasarlı cildi onarmak, cildi yenilemek, cilt tonu eşitsizliğini gidermek, taze ve yenilenmiş cildi korumak ve daha fazla melanin üretimini engellemek için birlikte çalışır. Hiperpigmentasyon, koyu lekeler veya melizma hastasıysanız, bu ürün, özellikle hızlı rahatlamaya ihtiyacınız varsa, sizin için harikadır.

Sadece cildin renginin bozulması için harika bir tedavi olmakla kalmaz aynı zamanda ince çizgilerin, düzensiz cilt tonunun ve çevresel yaşlanma hasarının düzeltilmesine de yardımcı olur.

Murad, yirmi beş yılı aşkın süredir güvenilen yaşlanmayı geciktirici ve cilt bakım ürünleri sunmaktadır. Bu serum, diğer Murad ürünleriyle birlikte veya kendi cilt bakımı rutininizde kullanılabilir.

Cildinizi temizledikten ve tonikledikten sonra kuru cilde bu serumu uygulayın, birkaç dakika bekletin ve ardından bir nemlendirici krem ile işlemi bitirin, serumu gündüz uygulamayı seçerseniz en az 30 SPF koruma güneş kremi uygulamanız gerekir. 

Nadolina Skin Bleach – Oily

Nadolina Skin Bleach, yağlı ciltler için formüle edilmiştir. Bu ürün bir tüpte gelir ve normal cilt bakımı rutininizden sonra kullanılacak bir kremdir. Temizledikten, tonikledikten ve nemlendirdikten sonra Nadolina Skin Bleach ürününü uygulayabilirsiniz.

Bu ürün, nemlendirici kremin yerine kullanılmamalıdır. Diğer en iyi çil giderici kremlerde olduğu gibi UV ışınlarına karşı koruma sağlayan bir bileşen içerir ancak ürünü gün içinde uyguluyorsanız, uygulamadan sonra yine de bir SPF koruması kullanmanız önerilir.

Yağlı ciltler için Nadolina Skin Bleach, cilt renginin bozulmasına ve koyu lekelerin açılmasına yardımcı olur. Yağlı cildiniz varsa ve hafifletilmesi gereken yaşlılık lekeleri, karaciğer lekeleri, çiller veya diğer koyu renkli alanlarınız varsa iyidir.

Çoğu ülkede krem ​​hidrokinon içerir, eğer bir ürün yüzde 2’den fazla hidrokinon içeriyorsa, o zaman bir dermatolog veya genel doktordan reçete almanız gerekir. Satın almadan önce bir cilt bakım uzmanına bu ürünün cilt tipiniz için güvenli olduğunu kontrol edin.

Nadolina Skin Bleach, bazı nemlendirici yağlar sayesinde cildinizi nemlendirir ve yumuşatır, yumuşak ve pürüzsüz hissetmesini sağlar.

Bu, yağlı ciltte kullanılması en iyisidir, çünkü bu ürünü düzenli olarak kuru ciltte kullanırsanız, cildinizi daha da kurutur. Online olarak, yerel süpermarkette ve birçok eczanede kolayca bulunabilen bir üründür.

Ürünü kullanmadan önce cildinizin kullanım için fazla hassas olmadığından emin olmak için bir cilt testi yaptığınızdan emin olun. Sonuçları iki ila üç hafta içinde görmelisiniz.

Clinique ‘Even Better’ Clinical Dark Spot Corrector

Clinique markasının bu süper kompakt silindiri koyu leke düzelticidir. Ünlü ve güvenilir cilt bakım markası Clinique’den geldiği için kesinlikle denemeye değerdir. Daha da iyi bir cilt tonunu ifade eder.

Bu koyu leke düzeltici tüm cilt tipleri için kullanılabilir ve alerjiler için test edilmiştir, paraben, ftalat veya koku içermez, bu da onu hassas bir cilt için mükemmel bir seçim haline getirir.

Clinique ‘Even Better’ Clinical Dark Spot Corrector, eski akne izlerinin yanı sıra koyu lekeleri de hafifletmek ve soldurmak için çalışır. Tüm yıl boyunca kullanılabilen cilt dostu harika bir üründür.

Serumu günde iki kez, sabah ve akşam iki ila üç pompa kullanarak cildinize uygulayın. Clinique, koyu lekelerin ve eşit olmayan cilt tonunun yüzde 58’inin on iki haftalık kullanımdan sonra düzeltileceğini ve dört hafta sonra tüm cilt tiplerinin cilt tonlarının iki ton daha açık olmasını bekleyebileceğini iddia ediyor.

Koyu lekeler düzeltici zerdeçal, salatalık ve dut özleri içerir. Zerdeçal, cildin tonunu bile koruyan bir anti-enflamatuar görevi görürken, salatalık cildi tazeler ve nemlendirir. Tüm bu doğal bileşenler, cildi serbest radikallerden ve daha fazla güneş hasarından koruyan antioksidanlar içerir.

Clinique ürünleri dünya çapında mevcuttur ve uzun yıllardır cilt bakımı sektöründedir. Bu koyu leke düzelticisi kendi ürün yelpazesindeki diğer ürünlerle eşleştirebileceğiniz için, klinik olarak test edilmiş çok çeşitli cilt bakımı sunarlar.

Organys Glow Brightening Cream

Organys Glow Brightening Cream, koyu lekeleri ve cilt tonunu eşitlemek için sorumlu ve doğal bir şekilde formüle edilmiş bir kremdir. Bu ürün bir kremdir ancak serum gibi kullanılır.

Cildi temizledikten ve tonik yaptıktan sonra bir bezelye miktar kadar bu kremi uygulayın, cildin ürünü düzgün şekilde emmesi için yaklaşık on dakika bekleyin. Ardından rutininizi seçtiğiniz nemlendirici krem ve güneş korumasıyla bitirin. Organys, bu parlatıcı kremle kullanabileceğiniz, sorumlu bir şekilde formüle edilmiş eksiksiz bir ürün yelpazesine sahiptir.

Sorumlu bir şekilde formüle edilmiş olmaları, cilt bakım serilerinde zararlı kimyasallar kullanmadıkları anlamına gelir ayrıca ürünleri glütensizdir ve vegan dostudur. Ambalaj sofistike ve geri dönüştürülebilir, bu da bir artı özelliğidir.

Amerika’da üretilen Organys, karton kutulardan uzaklaşmayı seçti, bu nedenle ürününüz karton kutu olmadan ve sadece plastik bir kılıfla geldiğinde şaşırmayın. Bunu kağıt kullanımını azaltmak için yapıyorlar.

Bu krem, eşit olmayan cilt tonunu düzeltmek, renk değişikliğini gidermek ve cildi aydınlatmak isteyenler için mükemmeldir. Yeşil çay ekstresi gibi güçlü antioksidanlar içeren doğal içeriklerden formüle edilmiş olup, çevreye odaklanmışsanız harikadır.

Marka, en iyi sonuçları elde etmek için sağlıklı bir yaşam tarzına odaklanmanız ve iyi bir beslenme düzenine sahip olmanız, bol su tüketmek, cilde zarar verebilecek ürünler kullanmanız ve güneş korumanızı uygulamanız gerektiğini tavsiye ediyor.

Nadolina Skin Bleach – Dry

Daha önce yağlı ciltler için Nadolina Skin Bleach ürününe bakmıştık, şimdi kuru ciltler için Nadolina Skin Bleach ürününe sahibiz. Daha önce de belirtildiği gibi, bu ürün bir kremdir, serum değildir. Normal cilt bakımı rutininizden sonra kullanılmalı ve normal nemlendirici kremin yerine kullanılmamalıdır.

İçerikler açısından bu krem ​​yağlı cilt kremi ile hemen hemen aynı şeyi sunar ancak cildi daha fazla kurutmamak için kuru cilt üzerinde iyi etki edecek şekilde formüle edilmiştir. Kullandıktan sonra nemlenmiş ve pürüzsüz bir cilde sahip olacaksınız.

Hem kuru hem de pullanan cildiniz varsa ve düzeltmek istediğiniz bazı koyu lekeler veya düzensiz cilt tonunuz varsa, bu iyi bir üründür.

Burada bir pakette iki tüp alırsınız ki bu büyük bir miktardır. Bu ürün, yüzde 3 oranında hidrokinon içerir, eğer daha önce cildinizde kullanmadıysanız, bir cilt bakım uzmanına ve doktorunuza sormanız ve yüze tam uygulamadan önce bir cilt testi yapmanız akıllıca olacaktır.

Herhangi bir cilt bakım ürünü gibi göz çevresine çok yakın uygulamamaya dikkat edin. Günde iki kez iki ila üç haftalık kullanımda sonuçları görmelisiniz.

BFE Dark Spot Corrector Cream

BFE markasının bu kaygan görünümlü silindir ürünü, hassas cilt tipleri için mükemmel bir seçenektir ancak tüm cilt tiplerinde iyi çalışır çünkü zararlı kimyasallar içermez ve ekstra hassas ciltler için mükemmel şekilde uygundur.

Doğal bileşenler, çeşitli botanik özlerden elde edilen antioksidanların kullanımıyla cildi hafifletmek ve aydınlatmak için çalışır. Bu bileşenler kızarıklığı, koyu lekeleri, güneş lekelerini, yaşlılık lekelerini ve hatta çil gidermeyi azaltmaya ve azaltmaya çalışır.

Hidrokinon gibi aktif maddeler içermediğinden, yüzünüzde, boynunuzda ve ellerinizde kullanmak güvenlidir ve reçetesiz satılır, bu nedenle reçete gerekmez.

BFE Dark Spot Corrector Cream, koyu leke düzeltici krem, BFE Cilt Aydınlatıcı Serum ve Nemlendirici ile UV SPF 45 ile eşleştirildiğinde en iyi sonucu verir.

Piyasada lekeleri, yara izlerini ve çilleri solacak ve yok edecek çok ürün var. Hangi ürünün sizin için en iyisi olduğunu bilmenin en iyi yolu bir cilt bakım uzmanına ya da dermatoloğa danışmaktır. Doğru ürünü seçerken dikkate alınması gereken birkaç nokta vardır.

Ürünü ne amaçla kullanmak istiyorsunuz, diğerleri cilt beyazlatma ürünleri iken, çoğu çillere veya yaşlanmayı geciktirmeye özeldir. Ürünlerdeki çeşitli bileşenlerin iyi araştırılmış bir anlayışına sahip olmak da iyi bir fikirdir.

Daha doğal içerikli ürünler, tüm cilt tipleri için her zaman daha iyi bir seçenektir. Normalde kullanılan miktara bağlı olarak reçeteye ihtiyaç duyabilecek ilaçlı bir içerik olduğundan, ürünün hangi aktif bileşenlere sahip olduğuna dikkat etmek iyidir.

Doğal Çil Tedavisi
Doğal Çil Tedavisi

Doğal Çil Tedavisi Yöntemleri

Yüzünüzde ve boynunuzda koyu ve dairesel lekeler oluştu mu? Bunlara zararsız olan ve UV radyasyonuna maruz kalma nedeniyle aşırı melanin üretimi nedeniyle oluşan çiller denir. Genetik bir yatkınlık da çillere yol açabilir. Yüzünüzdeki, boynunuzdaki ve kollarınızdaki koyu lekelerin nedeni güneş ışığı veya genetik bir durum değilse, büyük olasılıkla acil tıbbi yardıma ihtiyaç duyan kötü huylu cilt kanserinin bir işaretidir. 

Çillerden kurtulmak için maliyetli kimyasal ve güzellik prosedürlerinden kurtulmak ve bazı ev ilaçlarını denemek istiyorsanız, işte size yardımcı olabilecek bazı mutfak malzemeleri…

Elma sirkesi

The Journal of Clinical and Aesthetic Dermatology’de yayınlanan bir araştırmaya göre elma sirkesi, koyu cilt hücrelerini temizleyen ve çilleri aydınlatan malik asit içerir. Kullanmak için küçük bir kase alıp içine bir yemek kaşığı elma sirkesi ve bir tatlı kaşığı bal ekleyin. Bu maskeyi iyice karıştırın ve etkilenen bölgeye uygulayın. Yaklaşık yirmi dakika bekletin ve ardından ılık suyla yıkayın. 

Limon

Limonda bulunan C vitamini, zararlı güneş ışınlarına karşı koruma sağlayan anti-pigmenter ve foto-reaktif özellikler gösterir. The Journal of Clinical and Aesthetic Dermatology’de yayınlanan bir araştırmaya göre, uygulamanın melanin üretimini azaltabilir ve etkilenen çilleri hafifletebilir. Pamuklu ped kullanarak etkilenen bölgeye limon suyu uygulayabilirsiniz. Yirmi dakika sonra durulayın. Bunu haftada iki kez tekrarlayın.

Aloe vera

Aloe vera jelinin topikal olarak uygulanması, ciltte güneş ışığının zarar görmesini önleyebilecek metalotiyonin üretimini uyarabilir. Aloe vera jeli ayrıca melanin birikimini azaltabilir ve çilleri azaltabilir. Çillerden kurtulmak için yüzünüze günde beş dakika aloe vera jeli ile masaj yapın. On dakika beklettikten sonra ılık suyla yıkayın.

Ayran

Ayran, çillerin azaltılmasına yardımcı olan başka bir düzenli mutfaktır. Aynı zamanda cildimizi esnek ve nemli bırakır. Çillerinizde ayran kullanmak için yulaf ezmesi kullanarak yoğun bir macun yapın. Bu iki malzemeyi karıştırıp yüzünüze maskeyi sürün ve on beş dakika bekletin. Ardından cildinizi ılık suyla durulayın. Daha hızlı sonuç almak için bu maskeyi haftada iki kez uygulayın.

Badem yağı

Badem yağı, cildi beslemeye ve pigmentasyonları azaltmaya yardımcı olan A vitamini ve E vitamini bakımından zengindir. İki ila üç damla badem yağı alın ve ısıtın. Parmaklarınızın yardımıyla yüzünüze masaj yapın ve yaklaşık bir saat veya cilt yağı tamamen emene kadar bekletin ve ılık suyla durulayın. Bu yağı bir gecede bile uygulayabilirsiniz.

Nane ve muz

Nane, çillerin azaltılmasına yardımcı olan antioksidanlar açısından zengindir. Ayrıca muzda bulunan besinler cildin nemlenmesine yardımcı olur. Bu yüz maskesini yapmak için, mikser kullanarak yapabileceğiniz nane püresine ihtiyacınız olacak, şimdi püresi muz ekleyin. Her iki malzemeyi de iyice karıştırın ve yüzünüze uygulayın. Yaklaşık sekiz ila on iki dakika bekletin. Daha iyi sonuçlar için bu maskeyi haftada üç kez tekrarlayın.

Zerdeçal

Araştırmalar, zerdeçalın ana bileşeni olan kurkuminin melanogenezi engellediğini gösteriyor. Bu, ciltte çillere neden olan aşırı melanin birikimini azaltabileceği anlamına gelir.

Bir cam kasede, bir tatlı kaşığı zerdeçal tozu ve bir tatlı kaşığı limon suyunu iyice karıştırın. Zerdeçal tozu ve limon suyundan ince bir hamur yapın. Bu macunu çilli bölgelere sürün ve kurumasını bekleyin. Cildinizi su ile iyice durulayın. Bu maskeyi haftada bir yapın.

Bal

Bal, tirozinaz aktivitesini engellemeye yardımcı olabilecek fenolik ve flavonoid bileşikler içerir. Bu, cildinizdeki aşırı melanin üretimini kontrol eder ve bu da çil oluşumunu azaltabilir.

Bir cam kasede bir tatlı kaşığı limon suyu ve bir yemek kaşığı taze balı iyice karıştırın. Bu maskeyi çilli bölgelere uygulayın. Bu maskeyi durulamadan önce on beş ila yirmi dakika bekletin. Bu maskeyi  haftada iki kez yapın.

Okaliptüs yağı

Okaliptüs yağı, farmakolojik özellikleri nedeniyle yaygın olarak kullanılan uçucu bir yağdır. Okaliptüs yağı, tirozinaz aktivitesini ve melanin sentezini inhibe ederek hiperpigmentasyonu azaltmaya yardımcı olur. Böylece çillerin azalmasına yardımcı olabilir.

Bir kehribar rengi, damlalıklı cam şişenin içine üç damla okaliptüs yağı ve birkaç damla taşıyıcı yağı (jojoba yağı en iyisidir) iyice karıştırın. Bu karışımı çilli bölgelere uygulayın ve yaklaşık yirmi dakika bekletin. Bir bez kullanarak cildinizi temizleyin ve bol su ile yıkayın. Bu karışımı yatmadan önce her gün bir kez yapın. Aşırı hassas cildiniz varsa bu karışımı denemeyin.

Pomelo esansiyel yağı

Pomelo yağının anti-melanojenik ve antioksidan özellikler sergilediği bilinmektedir. Bu, melanin sentezini azalttığı ve çillerin görünümünü azaltabileceği anlamına gelir.

Bir kehribar rengi, damlalıklı cam şişenin içine üç damla pomelo uçucu yağı ve birkaç damla taşıyıcı yağı (jojoba yağı en iyisidir) iyice karıştırın. Bu karışımı çilli bölgelere uygulayın ve yaklaşık yirmi dakika bekletin. Bir bez kullanarak cildinizi temizleyin ve bol su ile yıkayın. Bu karışımı yatmadan önce her gün bir kez yapın. Aşırı hassas cildiniz varsa bu karışımı denemeyin.

Kakao yağı

Kakao yağı, ışıktan koruma sağlayan ve UV kaynaklı cilt hasarının etkilerini tersine çevirebilen polifenoller dahil olmak üzere biyoaktif bileşikler içerir. Böylece çillerin neden olduğu koyu lekelerin oluşmasını engelleyebilir.

Bir ila iki tatlı kaşığı kakao yağı alın. Çillere uygulayın ve nazikçe cildinize masaj yapın. Gece boyunca bırakın ve ertesi sabah bir temizleyiciyle yıkayın. Üç hafta yatmadan önce bunu her gece tekrarlayabilirsiniz.

Shea yağı

Shea çekirdeklerinin melanogenezi inhibe ettiği bulunmuştur. Shea yağı melanin sentezini azaltmaya ve çil oluşumunu azaltmaya yardımcı olabilir.

Bir ila iki tatlı kaşığı shea yağı eriyene kadar ısıtın. Çilli bölgelere nazikçe masaj yapın. Gece boyunca bırakın ve sabah durulayın. Bu uygulamayı yaklaşık üç ila dört hafta boyunca her gece tekrarlayın.

Patlıcan

Patlıcan, vitaminler, fenolikler ve antioksidanlar gibi biyoaktif bileşikler açısından zengindir. Bu bileşikler, güneşin UV ışınlarına maruz kaldığında cildin zarar görmesini önlemeye yardımcı olabilecek ışık koruyucu özellikler sergiler. Bu çillerin azalmasına yardımcı olabilir.

Taze patlıcanı dilimler halinde kesin. Bu dilimleri çillere dairesel hareketlerle sürün. Patlıcan suyunu on beş dakika boyunca cildinizde bırakın. Ardından yüzünüzü su ile iyice yıkayın. Bu uygulamayı her gün bir kez tekrarlayın.

Muz kabuğu

Muz kabuğu, melanogenezi engelleyen ve böylece çilleri azaltan biyoaktif bileşikler içerir. Olgun bir muzun kabuğunu cildinizin çilli bölgelerine sürün. Yirmi dakika bekletin. Ardından yüzünüzü bol ılık suyla yıkayın. Bu uygulamayı her gün bir kez tekrarlayın.

Kivi ve çilek maskesi

Kivi meyvesi, tirozinaz aktivitesini engelleyebilen quercetin gibi flavonoidler içerir. Bu, çiller dahil herhangi bir cilt pigmentasyonunda bir azalmaya yol açabilir.

Bir kivi ve üç çileği harmanlayarak yoğun bir hamur yapın. Bu meyve maskesini çilli bölgelere uygulayın. Durulamadan önce yaklaşık yirmi ila yirmi beş dakika bekletin. Bu maskeyi haftada iki kez yapın.

Çil Doğal Yöntemlerle Nasıl Geçer yazımızda, Çil Neden Oluşur? Çil Nasıl Geçer? Çil Azaltıcı Krem Önerileri ve Doğal Çil Tedavisi Yöntemlerini anlattık. Konu hakkında aşağıda yorum yapın yayınlayalım.

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx