Cilt Bakımı

CİLDİM MAHVOLDU ve Sadece Bu SİVİLCE MASKESİ ile Pürüzsüz Oldu ! │ Cilt Bakımı Aras Barlas

Aras Barlas Sivilce Maskesi Nasıl Yapılır?

Reklamlar

Cilt Bakımı Aras Barlas’ın Youtube platformunda harika cilt bakım maske tarifleri paylaşıyor. Gerçekten denediğimde cildim pürüzsüz ve porselen gibi oldu. Bu yüzden Aras Barlas’ın videosundaki tarifi yazmak istedim. Bu maskenin içinde bulunan patates ve mayanın cilde faydalarını öğrenelim. Ardından bu tarifin nasıl yapıldığını ve cilde nasıl uygulandığını öğrenelim.

Maya Cilde Faydaları
Maya Cilde Faydaları

Maya Cilde Faydaları

Focaccia, simit ve ekmek gibi unlu mamullerin en önemli bileşenlerinden biri olan maya, artık cilt bakımı dünyasında yerini alıyor. Yüksek kaliteli yüz maskeleri, esanslar veya kremler, maya özleri ile artık cilt iyileştirici özellikleri için araştırılıyor. Canlandırıcı özellikleri sayesinde, fırıncının vazgeçilmez malzemesi olan yaş mayalar bir süredir kozmesötikler kullanılıyor. Aslında, nemlendirme ve iltihaplanmayı azaltmanın yanı sıra pigmentasyonla mücadele için dermatologlar maya bazlı cilt bakım ürünleri reçete ediyorlar ve öneriyorlar.

Bazı meyvelerin kabuklarında doğal olarak bulunan bu küçük mantar, en az on altı amino asit, on dört mineral ve on yedi vitamin içerir. Kozmetik faydaları için kapsüller (tozu alabilirsiniz), tabletler ve son olarak maya şeklinde olmak üzere üç şekilde kullanılır.

Reklamlar

Buna ek olarak, mayanın cilt bakım ürünlerinde kullanılmasının başlıca nedenlerinden biri cildi radikal hasarlardan korurken, aynı zamanda cildin onarılmasına ve nemlenmeye yardımcı olmasıdır. Birkaç doğal cilt bakımı markası, saç maskeleri, şampuanlar ve nemlendiricilerin formülasyonunda maya kullanıyor. 

Mayadaki antioksidanlar cilt bütünlüğünü korumaya yardımcı olur

Cilt bütünlüğü kirlilik nedeniyle sıklıkla bozulan bir şeydir. Maya, cilt bütünlüğünü desteklemeye yardımcı olan B vitamini açısından zengindir. Cildin yeniden dengelenmesine yardımcı olur ve bu da cildin akne, sebum ve diğer bu tür cilt sorunları ile savaşmasına yardımcı olur. Serbest radikallerle savaşan bir beta-glukan kaynağı olan maya, mükemmel antioksidan özelliklere sahiptir. Aynı zamanda fagositoz yoluyla hücre yenilenmesini destekler. Böylece detoksifiye edici bir eylemi kolaylaştırır. Her iki işlev de cildin parlaklığını artırmaya yardımcı olur. Fermente form cildi parlatmada da işe yarıyor. Maya, topikal bir cilt ürünündeki bileşenleri daha emilebilir hale getiren ve aynı zamanda kozmetiklerin raf ömrünü uzatan bir fermentasyon ajanı olarak kullanılıyor. Cilt hücresi yenilenmesine yardımcı olan ve aynı zamanda kolajen sentezini geliştiren amino asitler ve peptitler üretir.

Cildin nemli kalmasını sağlar

Maya, cildi nemlendirmeye ve beslemeye yardımcı olan ve böylece cildin hidrasyon seviyelerini artıran biyo yüzey aktif maddeler olarak görev yapan lipitler içerir. Hidrasyon, sağlıklı bir cilde ulaşmanın ilk adımıdır.

Evde cilt bakımı ilaçları için maya kullanırken dikkatli olun

Cilt bakımında maya kullanmanın faydaları yavaş yavaş fark edilmesine rağmen, uzmanlar evde maya yüz maskesi yaparken dikkatli olmayı tavsiye ediyorlar. Öncelikle, pişirme mayasının aktifleştirilmiş maya, cilt bakım ürünleri için kullanılan formun ise devre dışı bırakılmış olduğu anlaşılmalıdır. Ayrıca, bağımsız bir ürün olarak kullanıldığında aktif olabilir mi? Hayır, yalnızca bileşiklerin karışımıyla eklendiğinde işe yarıyor.

Reklamlar

Yağlı cilde karşı savaşır

Maya, cildi arındırmak ve arındırıcı bir maske için dengelemek için kullanışlıdır, yumuşak bir macun yapmak için bir paket maya içeriğini biraz ılık suda seyreltin. Yüze kalın bir tabaka uygulamadan önce otuz dakika bekletin. Yirmi dakika beklettikten sonra ılık suyla durulayın.

Kuru cilde karşı savaşır

Bir poşet mayayı biraz ılık suyla karıştırın ve otuz dakika bekletin. Başka bir kapta çatal ile yumurta sarısı ve bir yemek kaşığı buğday tohumu yağı ile çırpın. İki karışımı birleştirin ve yüze uygulayın. Bu maskeyi on beş dakika beklettikten sonra ılık su ile iyice durulayın.

Cilde oksijen takviyesi sağlar

Maya, hızlı çoğalmayı seven bir kum tanesinden daha küçük olan küçük bir mantardır. Bu, ekmek pişirirken, örneğin pişirme kabındaki hamur taştığında fark edilir.

Maya kültürlerinin, laboratuvarda nem bağlayıcılar veya cilt yatıştırıcıları yapmak için kozmetik araştırmalarında da popüler olmasına şaşmamalı. Bu arada kimyagerler biliyorlar ki, özellikle sözde bira veya fırıncı mayası sadece bir besin çözeltisi olarak ideal değil, aynı zamanda cilt için harika bir bileşendir.

Hücre kültürleriyle yapılan laboratuar deneylerinde maya, tek tek deri hücrelerine oksijen tedarikini artırmayı başardı. Kişi çok az uyuduğunda azalır. Ya da yıllar geçtikçe, gittikçe daha fazla ince damar cilde taze oksijen sokmaya bırakılır.

Cildiniz gri ve soğuk görünebilir. Maya artık yorgun cilt hücrelerine uygun bir oksijen desteği sağlamayı başarıyor. Aynı zamanda, hücre bölünmesi de uyarılır ve bu da yalnızca kırktan itibaren azaltılmış kuvvetle sona erer. Sonuç olarak, epidermiste yeni hücreler büyür, cilt daha pembe ve pürüzsüz görünür.

Serbest radikaller ile savaşır

Serbest radikaller, agresif moleküller, hücre duvarlarına ve hücre çekirdeklerine saldırır. Bu nedenle maya, kendini bozulmadan korumak için oldukça etkili temizleyiciler üretir. Bu yakalayıcılar aynı zamanda ciltteki saldırıları başarılı bir şekilde savuşturabilir. Örneğin, uzun dalga UVA ışınları cilde çarptığında ve serbest radikaller milyarlarca kez çoğaldığında bu olabilir.

Bu oldukça sık olur çünkü UVA güneyde ve kuzeydeki kadar güçlü yaz veya kış fark etmeksizin her zaman gökten yayılır. Destek olmazsa cilt lipitleri (yağlar) ve bağ dokusu tahrip olur ve cilt daha hızlı yaşlanabilir. Bunun olmadığından emin olmak için kozmetik kimyagerler kültürlerden gelen radikal temizleyicileri çözer ve onları koruyucu kremlere koyar.

Cildi korur

Maya özleri enzimlerle enjekte ederek cildin kendi yağ üretimini uyarır ve böylece koruyucu tabakasını güçlendirir. Cildi mikroplardan ve nemden korumak için yağ ve yenileyici hücrelerden oluşur. Kışın soğuk ve sıcak havadan muzdarip olan ve hızla kırılgan ve pürüzlü hale gelebilen saldırıya uğramış ciltler için iyidir.

Daha pürüzsüz cilt için iyidir

Maya habercileri ayrıca cildin daha derin katmanlarına sinyaller gönderirler. Bağ dokusu hücrelerini kırışıklıkları desteklemek için daha fazla destekleyici lif (kolajen) oluşturmaya teşvik ederler. Bağ dokusunu en üstteki deri tabakasına bir cırt cırt gibi bağlayan daha fazla sözde çapa molekülünün oluşmasını sağlarlar.

Sonuç olarak, iki katman arasındaki değişim daha iyi çalışır, cildin üst kısmında daha fazla besin bulunur. Cilt daha pembe ve daha dolgun görünüyor. Maya bakterilerinin etki yarıçapı yalnızca cilt yüzeyinde işe yaramaz. Bir tedavi, doğal bir maya özünün yüksek konsantre özünü içeriyorsa, cilt yapısı üzerinde önemli ölçüde iyileştirici bir etkiye sahiptir ve mükemmel bir nem ve besin dengesi oluşturur.

Sivilce karşıtıdır

Bilimsel bir komite, arındırıcı özellikleri ve antibakteriyel özelliği nedeniyle kronik akne tedavisinde kullanımını onayladı. Her şeyden önce tedavinin başlangıcında sabırlı olun, yeni akneler görünebilir. Bu normaldir, vücudunuzun toksinleri atması gerektiğinin bir işaretidir.

Maya, değerli proteinler, B vitaminleri, eser elementlerin yanı sıra çinko, demir ve kalsiyum gibi güzellik bileşenleri açısından doğal olarak zengindir. Asya güzellik bakımında, maya uzun süredir cilt bakımının temellerinden biri olmuştur.

Besin arttırıcı olarak kullanılır

Uykusuzluk, telaşlı tempo ve tek taraflı beslenme, cildin gri ve soluk görünmesine neden olur. Vücut stres moduna geçer ve yaşamsal öneme sahip besin ve nem eksikliğini tasarruf ederek telafi etmeye çalışır. Maya ile zenginleştirilmiş tedaviler, cilt hücrelerine daha fazla oksijen sağlar, dolaşımı uyarır ve hücre bölünmesini ve hücre yenilenmesini uyarır. Cilt yenilenir ve daha genç görünür.

Gözenekleri arındırır

Tonikler, sıvılar ve maskelerde kir, sebum ve makyaj kalıntılarının gözeneklerini etkin bir şekilde temizleyerek diğer sivilce önleyici bileşenlerin cilde daha iyi nüfuz etmesini ve çalışmasını sağlar.

Saç dökülmesiyle savaşır

Saç, her gün biraz kaybediyorsun ama stres, yorgunluk ya da mevsim değişikliğinde saç dökülmesi büyüyor! Bazen de bir eksikliğin sonucudur. Bu yüzden güzel saçlar bulmak ve saç dökülmesini azaltmak için B8 vitaminine (H vitamini) ihtiyacımız var. Neyse ki, maya içerir! Böylelikle iki ay boyunca iyileşeceğine inanılıyor. Yılda birkaç kez yenilemekten çekinmeyin, acıtmaz! Genel olarak, mayanın da saçın canlılığı ve parlaklığı üzerinde olduğunu unutmayın. Bu nedenle maske tedavisinde kullanılabilir.

Yarım poşet maya içeriğini küçük bir kaseye dökün ve üzerine iki ila üç yemek kaşığı ılık su ekleyin. Otuz dakika bekletin ve karıştırın. Saçınızı ıslatın, bu karışımı köklere uygulayın ve parmak uçlarınızla saç derinize nazikçe masaj yapın. Otuz dakika bekletin ve ardından ılık suyla iyice durulayın.

Kırılgan tırnakları tedavi etmek i̇çin kullanılır

B vitamini ve kalsiyum, demir, iyot, magnezyum gibi minerallere çok ihtiyaç duyan güzel tırnaklar için harikadır. Bunu yapmak için düzenli olarak maya uygulayın.

Kore güzellik bakımları bir süredir güzellik dünyamızı alt üst ediyor ve bu iyi bir şey çünkü güzel Asyalı kadınlar kusursuz bir cilt için neyin önemli olduğunu tam olarak biliyorlar.

Parlak bir cilt için kullanılır

Taze, pembe bir cilt, en önemli güzellik özelliklerinden biridir. Uyku ve stres eksikliği, aynı zamanda yetersiz oksijen kaynağı soluk bir görünüme neden olur. Maya cilt hücrelerini oksijenle besler, kan dolaşımını uyarır ve böylece hücre bölünmesini uyararak cilt hücrelerinin yenilenmesine neden olur. Cilt yenilenir, genç ve taze görünür.

Parlak bir cilde ek olarak, pürüzsüz bir cilt bile büyük talep görmektedir. Ek olarak, maya bakterileri, bağ dokusunu en üst deri tabakasına bağlayan sözde çapa moleküllerinin oluşumunu da etkiler. İki katman birlikte daha etkili bir şekilde çalışabilir, bu da cildin daha iyi kan dolaşımını ve daha dolgun olmasını sağlar.

Patates Suyu Cilde Faydaları
Patates Suyu Cilde Faydaları

Patates Suyu Cilde Faydaları

Bir patatese baktığınızda, yağlı, yuvarlak sebzenin veya suyunun sizin için tahmin edebileceğinizden daha fazla şekilde faydalı olabileceği hiç aklınızdan geçti mi? İşte bu yüzden bugün bu makaleyi size basit patates suyu hakkında muhtemelen bilmediğiniz her şeyi ve daha fazlasını anlatmak için yazıyorum.

Basitçe söylemek gerekirse, çiğ patateslerden gelen meyve suyudur. Patates suyu, B ve C vitaminleri, potasyum, kalsiyum, demir, fosfor ve bakır gibi bir dizi besin içerir. Patates suyu besin açısından yoğun olduğu için vücut için çok çeşitli faydalar sunar. Bazılarına bir göz atalım.

Patates suyu genel sağlığımız için birçok fayda sağlar. Bunlardan bazıları araştırmalarla destekleniyor ve bazıları on yıllardır körü körüne takip ediliyor. Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Patates, soğuk algınlığı ve enfeksiyonla savaşan ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olan önemli miktarda C vitamini içerir. Bir bardak patates suyu içmek düzenli olarak hastalıkları önler ve bağışıklığınızı geliştirir.

Ülseri İyileştirir

Patates suyunun gastrointestinal koruyucu etkilere sahip olduğu araştırmalarda bulunmuştur. Ülser tedavisine de yardımcı olabilir. Her gün bir bardak patates suyu içmek mide ülseri oluşumunu durdurmak için doğru bir önlemdir. Aynı zamanda antibakteriyel probiyotik bir içecek olarak da çalışır.

Karaciğer ve Safra Kesesini Detoksifiye Eder

Patates suyu, karaciğeri ve safra kesesini temizlemenin en ideal bileşenlerinden birisidir. Japonlar, patates suyunu hepatiti tedavi etmek amacıyla kullanıyor. Her gün sabah uyandığınızda veya kahvaltıdan en az otuz dakika önce bir bardak patates suyu içerek detoks etkisinden yararlanmanız mümkün olur.

Kolesterolü Düşürür

Patates, lif ve A ve B kompleksi ve C vitaminleri gibi temel besinleri içerir. Bu besinler vücuttaki kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olur. Posasını süzmeden bir bardak patates suyu içmek genel sağlığınız ve kolesterol seviyeleriniz için oldukça faydalı olabilir.

Migren Tedavisinde Kullanılır

Çiğ patates ve suyunun yüzyıllardır Avrupa geleneksel tıbbında kullanıldığı söyleniyor. Ağrıyı, stresi ve hatta migreni hafifletmek için alnınıza ve şakaklarınıza bir dilim patates yerleştirebilirsiniz veya patates suyu sürebilirsiniz. Henüz bu iddiayı destekleyecek bilimsel bir araştırma yapılmadı ancak dünyanın her yerinden insanlardan olumlu sonuçlar alındı.

Kabızlığı İyileştirir

Patates, kabızlığı tedavi etmek ve sindirim sistemimizi temizlemek için son derece yararlı olan besin içermeyen önemli miktarda lif içerir. Posası ile birlikte bir bardak patates suyuna sahip olmak, bağırsak kanalını temizlemeye ve kabızlığı iyileştirmeye yardımcı olur.

Yara İyileşmesini Hızlandırır

Patates, enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olan ve yara iyileşmesini destekleyen bir besin olan C vitamini açısından zengindir. Yaralıysanız, patates suyunu yaraya sürerseniz, yara iyileşmesini ve doku iyileşmesini hızlandırmaya yardımcı olabilir.

Dolaşımı İyileştirir

Patates suyu, B vitamini kompleksinin bir bileşeni olan bol miktarda niasin içerir. Bu vitamin sadece enerji seviyemizi yükseltmeye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda oksijenin ve gerekli besinlerin vücudun farklı organlarına verilmesini sağlar. Anekdot niteliğindeki kanıtlar, bu besinin kan akışını artırabileceğini ve dolayısıyla normal vücut fonksiyonunu artırabileceğini göstermektedir. Ancak, bu konuda daha fazla araştırma yapılması gerekiyor.

Kanser Riskini Azaltır

Kanser önleyici kapasitelerini test etmek için farklı patates çeşitleri üzerinde 2016 yılında bir araştırma yapıldı. Çalışma, kanser hücrelerinin hızlı bölünmesinin patates tüketilerek önemli ölçüde azaltıldığını kanıtladı.

Patatesler, anti-tümör özelliklere sahip olan glikoalkaloidler adı verilen kimyasal bileşikler içerir. Bu nedenle, düzenli olarak patates suyu içmek kansere yakalanma riskinizi azaltır.

Siyatiği Rahatlatabilir

Siyatik, alt sırt bölgesinden başlayan ve bacaklara yayılan dayanılmaz bir ağrı ile karakterize edilir. Ev yapımı ilaçlar içinde patates suyu, siyatik tedavisinde çok işe yarar ve patates suyunun en etkili ilaçlardan biri olduğu söylenir.

Patates suyu sinirlerdeki tahrişi azaltır ve bacakların daha rahat hareket etmesine yardımcı olur. Ağrıyı hafifletmek için günde en az iki kez yarım bardak çiğ patates suyu tüketmelisiniz.

Gut Hastalığını Giderebilir

Gut, ürik asit fazlalığının birikmesine bağlı olarak eklemlerde oluşan iltihaplanma ve şişlikten kaynaklanan bir artrit türüdür.

Patates suyunun antienflamatuvar özellikleri vardır ve eklemlerdeki fazla ürik asidi nötralize eder ve azaltır. Bu, patates suyunu artrit ile ilişkili gut ve ağrı için en iyi doğal tedavilerden biri yapar.

Kardiyovasküler Hastalıkları Önleyebilir

Patates suyu, kalbi arter tıkanıklığından ve kalp durmasından koruyan antioksidan ve antienflamatuar özellikler içerir, dolayısıyla kalp sağlığını destekler.

Kilo Vermeye Yardımcı Olur

İnsanlar yanlış bir şekilde patates tüketmenin kilo almaya yol açacağını varsayarlar. Bununla birlikte, araştırmalar patateslerin aslında kilo vermeye yardımcı olduğunu göstermiştir. Bu özellikle patates suyu için geçerlidir. Diyetinizdeki bazı karbonhidratları patates porsiyonlarıyla değiştirmek bile yardımcı olabilir.

Patates suyu, metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olan çok miktarda C vitamini içerir. Arizona ve Columbia Üniversiteleri tarafından yürütülen bir araştırma, patatesin muhtemelen kilo vermek için düşünülebileceğini öne sürüyor.

Yemeklerden sonra patates suyu içmek, açlık hormonlarının (grelin ve leptin) büyümesini engelleyerek aşırı yemeyi önler ve kilo kaybına neden olur. Genel sağlığımız için patates suyunun çok sayıda faydasını gördük, peki ya cilde faydaları? Peki, öğrenelim.

Cildinizi Nemlendirir

Patates suyu, C vitamini bakımından oldukça zengin bir maddedir. Bu yüzden, patates suyu genel olarak cildinizi nemlendirmek için çok faydalıdır. Daha derin sıvı alımı için patates suyunu yoğurtla bir cam kasede karıştırın ve bu maskeyi cildinize uygulayın. On beş dakika sonra cildinizi durulayın. Bu maske sonrasında cildinizin daha parlak, daha sıkı ve nemlendiğini fark edeceksiniz.

Cildinizi Temiz ve Kusursuz Hale Getirir

Soğuk patates suyuyla cildinizi yıkamak yüzdeki koyu lekelerin temizlenmesine ve solmasına yardımcı olabilir. Bu eski bir kullanım olmasına rağmen, bugün hala işe yarayabilir.

Yaşlanma Karşıtı Etkileri Vardır

Patates suyu yaşlanma karşıtı bir bileşendir ve yüzdeki kırışıklıkları ve ince çizgileri azaltmaya yardımcı olabilir. Patates suyunu biraz lor ile karıştırın ve ince çizgiler ile kırışıklıkları azaltmak ve geciktirmek için düzenli olarak yüze bu maskeyi uygulayın. İnce çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü azaltmak ve yüzünüze genç bir ışıltı vermek için her gün bir pamuk yardımıyla yüzünüze patates suyu sürebilirsiniz.

Egzamayı İyileştirir

Egzama, ciltte kızarıklık, kaşıntı, pullanma ve pullanma gibi diğer semptomların yanı sıra, esas olarak aşırı cilt kuruluğu ile karakterize bir cilt rahatsızlığıdır.

Egzamayı tedavi etmek için en iyi bitkisel ilaçlardan biri patates suyudur. Her gün bir bardak patates suyu içebilir veya etkilenen bölgelere topikal olarak uygulayabilirsiniz. Ancak bu iddiayı destekleyen hiçbir araştırma yok.

CİLDİM MAHVOLDU ve Sadece Bu SİVİLCE MASKESİ ile Pürüzsüz Oldu ! │ Cilt Bakımı Aras Barlas Maske Tarifi

Bu maskeyi yapmak için bir paket yaş maya ve bir tatlı kaşığı patates suyuna ihtiyacınız var. Bir orta boy patatesi soyun. Bir cam kasenin içine patatesi rendenin ince tarafıyla rendeleyin. Ardından başka bir cam kaseye patates rendesini iyice sıkın ve bu kasenin içine iyice suyunu çıkarın. Bu kasenin içinde bir tatlı kaşığı patates suyu ve bir paket yaş mayayı alın ve tüm malzemeleri iyice karıştırın. Ardından bu maskeyi bir fırça yardımı ile cilde uygulayın ve otuz dakika bekletin. Daha sonra cildinizi bol ılık suyla durulayın. Ardından cildinize hafif dokulu ve su bazlı bir nemlendirici krem uygulayın. Haftada iki kez bu maskeyi uygulayabilirsiniz.

Aras Barlas YouTube hesabı

CİLDİM MAHVOLDU ve Sadece Bu SİVİLCE MASKESİ ile Pürüzsüz Oldu ! │ Cilt Bakımı Aras Barlas Videosu

İlginizi çekebilecek içerik: Yüz Gerdirme ile Gençlik Çok Yakınınızda!

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx