Teknoloji

En İyi Duşakabin Silikonu

Reklamlar

Bu yazımızda sizlere en iyi duşakabin silikonu önerilerinde bulunacağız. Duşakabinler günlük hayatımızda oldukça yaygın olan ve çok tercih edilen bir üründür. Banyoda suların etrafa dağılıp sıçraması ile oluşacak ıslak ve kirli zeminleri önlemek için  kullanılır. Duşakabinlerin su sızdırmasını önlemek için birleşme yerlerini silikon çekilir.

Bu silikonlar zamanla eskiyerek su sızdırmaya başlar. Ya da silikonlarda kararmalar ortaya çıkar ve bu da istenmeyen görüntülere sebep olur. Bunlardan kurtulmak için bu silikonların temizlenmesi gerekebilir. Zamanla eskiyen ve su sızdıran silikonlar sökülüp yenilenmesi gerekir. Bunun içinde en iyi duşakabin silikonu tercih etmek gerekecektir. En iyi duşakabin silikonu kullanılmadığı takdirde yapılan çalışmalar boşa gidecektir.

Duşakabin Silikonu Alırken Dikkat Edilecek Hususlar Nelerdir?
Duşakabin Silikonu Alırken Dikkat Edilecek Hususlar Nelerdir?

Duşakabin Silikonu Alırken Dikkat Edilecek Hususlar Nelerdir?

Tercih edilecek en iyi duşakabin silikonu ürünün içerisinde solvent denilen bir madde varsa bu silikonları tercih etmemek gerekir. Solvent içeren ürünler sağlığa zararlıdır. İçerisinde kanserojen maddeler içerir. Solunduğu takdirde boğazda yanma gibi sorunlara yol açar.

Reklamlar

En iyi duşakabin silikonu alırken yeterince araştırma yapmak, yorumları okumak ve en çok tavsiye edilen ürünü kullanmak gerekir. Yüksek kalitedeki silikonlar tercih edildiği zaman daha uzun ömürlü olacak ve zamanla oluşan kararmaların önüne geçilmiş olacaktır. Uygun fiyatlı diye bilinmeyen bir marka ve modelde silikon alınması, sürekli değiştirmeye yol açacağı için daha maliyetli bir hale gelecektir. 

Aynı zamanda silikonlar nemli bir ortamda kullanıldığı için zamanla içerisinde bakteri ve mikroplar oluşacaktır. Bu sebeple tercih edilecek en iyi duşakabin silikonu ürünün anti bakteriyel olması da oldukça önemlidir.

En İyi Duşakabin Silikon Markaları

Çeşitli araştırmalar ve kullanıcı memnuniyetleri sonucunda en iyi duşakabin silikonu modelleri şu şekildedir;

Würth Duşakabin Silikonu
Würth Duşakabin Silikonu

Würth Duşakabin Silikonu

Piyasada çok farklı marka ve silikon modelleri vardır. Bunlar içinde en çok tavsiye edilen en güzel sonuçlar veren ürün olarak bu silikon karşımıza çıkmaktadır. Kullanıcı memnuniyeti oldukça fazladır. Çok uzun süreli kullanımlarda bile herhangi bir karar mı ya da deforme oluşmamıştır. Ürün içeri 310 milimdir. 

Reklamlar

İçerisinde solvent dediğimiz madde bulunmamaktadır. Uzun süre kullanımlarda ve çok aşırı sıcak sularda bile herhangi bir deforme görülmemiştir. Ürün şeffaf ve beyaz renk olarak iki seçeneği mevcuttur. Kullanımı oldukça kolay bir üründür. En iyi duşakabin silikonu markalarının başında gelir.

Akflix Duşakabin Silikonu

En iyi duşakabin silikonu arayan kullanıcılar tarafından oldukça memnun kalınan bir üründür. Uzun süreli kullanımlarda herhangi bir çatlama ya da küflenme ile karşılaşılmamıştır. Bu ürünün birçok farklı kullanım alanı mevcuttur. Ürün içeriği 310 milimdir. İçerisinde bulunan silikon şeffaf bir yapıdadır.

Selsil Duşakabin Silikonu

Bu ürünün içerisinde bulunan silikon da şeffaf bir silikondur. Ürün İçerisi 310 milimdir. Piyasadaki diğer ürünlere göre fiyatı da oldukça uygundur. Fiyatına göre göstermiş olduğu performans yüksektir. Hem hesaplı hem de kaliteli ürün arayanların tercihleri arasında gösterebileceği bir üründür. Küflenmeye, kararmalara karşı oldukça dayanıklı bir üründür. Uzun süre kullanımlarda herhangi bir sorun yaşanmayan en iyi duşakabin silikonudur.

Çekomastik 877 Duşakabin Silikonu
Çekomastik 877 Duşakabin Silikonu

Çekomastik 877 Duşakabin Silikonu

En iyi duşakabin silikonu markaları arasında oldukça çok kullanılan ve tavsiye edilen bir üründür. Diğer ürünlere göre kuruması biraz daha uzun sürebilir. Bu sebeple silikon uyguladıktan sonra en az 24 saat duşa kabini kullanmamakta fayda vardır. Doğru uygulandığı zaman uzun süre kullanımda herhangi bir çatlama ya da kararma meydana gelmediği görülmüştür.

Master Duşakabin Silikonu

Bu ürün çoğunlukla doldurma işlemlerinde kullanılır. Duşakabin işi ile uğraşan birçok ustanın da çok fazla tercih ettiği bir üründür. Bu ürün ile ilgili de çok fazla müşteri memnuniyeti vardır. Uzun süre kullanımda herhangi bir çatlama ya da kararma meydana gelmediği görülmüştür. Gönül rahatlığıyla alınıp kullanılabilir.

Tytan Duşakabin Silikonu 

Bu üründe sorunsuz kullanımı ile oldukça verimli ve memnuniyet sağlayan bir üründür. Beyaz ve şeffaf seçenekleri mevcuttur. Piyasada bulunan diğer ürünlere göre fiyatı da oldukça uygundur. 

Duşakabinlerde Mevcut Silikonun Temizlenmesi
Duşakabinlerde Mevcut Silikonun Temizlenmesi

Duşakabinlerde Mevcut Silikonun Temizlenmesi

Duşakabinlerde mevcut bulunan silikonlar zamanla eskiyerek, çatlamalara ya da su sızdırma Lara sebep olur. Sürekli nemli bir ortamda bulunan silikonlar zaman içerisinde küflenir ve kararır. Bu sebeple bu silikonların değiştirilmesi gerekir.

Silikonları değiştirmek için öncelikle mevcut silikonların tamamen temizlenmesi gerekir. Silikon temizlenirken esnek bir madde olduğu için ısıtılarak kolayca çıkartılabilir. Ya da ıspatula gibi bir cisimle bulunduğu yerden kazınabilir. Uygulanacak yüzeydeki mevcut silikonun tamamen temizlenmesi gerekir. Temizlemeden üzerine tekrar silikon çekildiğinde hem kötü bir görüntü oluşturacak hem de istenilen verim alınamayacaktır. 

Duşakabinlerde Silikon Uygulaması 

Duşakabinlerde silikon uygulanacak yerin silikonları tamamen temizlendikten sonra, uygulanacak alan çok iyi kurutulmalıdır. Kurutma işlemi çok iyi yapılmadığı takdirde uygulanacak silikon zemine tamamen tutunamayacaktır. Dolayısıyla yerinden kalkmalara, çatlamalara sebep olacaktır.

Silikon uygulanacak bölge tamamen temizlenip kurulandıktan sonra silikon düzgün bir şekilde alana çekilir. Silikon çekme işlemi bittikten sonra en az 24 saat silikonun kuruması beklenir. Bu aşamada herhangi bir su teması olmamalıdır. Beklenmesi gereken süreden daha önce kullanılırsa yine silikonda esnemeler ve çatlaklar oluşacaktır. Bu da uygulanan silikonun daha kısa ömürlü olmasına sebep olur.

Silikonun Kullanım Alanları
Silikonun Kullanım Alanları

Silikonun Kullanım Alanları

Silikon kullanım amacına göre çok fazla çeşidi vardır. Reçineden elde edilen ve akışkan bir sıvı olan silikonun çok sayıda kullanım alanı mevcuttur. Boşlukları kapatmak, yapıştırma işlemi yapmak ya da yalıtım yapmak gibi kullanım alanları vardır. Kullanımı oldukça kolay olduğu için evlerde çokça tercih edilen bir üründür. Aynı zamanda okullarda elişi derslerinde de öğrencilerinde kullandığı bir üründür.

Amacı doğrultusunda ağır sanayi dallarında da çokça tercih edilen bir üründür. Kuruduktan sonra sertleşen bir madde olduğu için kullanılan yüzeyini dış yüzey ile temasını tamamen keser. Duşakabin, lavabo kenarı, küvet başta olmak üzere akvaryum, havuzlar, pencereler, zemin kaplama, arabalar, tekneler gibi birçok kullanım alanı vardır. Sızdırmazlık özelliği sebebiyle bu ihtiyacın giderilmesine yönelik kullanım alanları daha çoktur.

Silikon Çeşitleri ve Modelleri

Kullanılacak alana göre uygulanacak silikon marka ve modelleri de çok fazla sayılardadır. Hobi işlerinde kullanımından tutunda endüstriyel işlerde kullanımına varana kadar çok sayıda çeşidi mevcuttur. Silikonun çok yüksek ısılara ya da yüksek soğuklara dayanıklılık özelliği vardır. Aynı zamanda yapıştırma özelliğinden dolayı kullanım alanları oldukça yaygındır.

Silikonlar sıcak silikon ve soğuk silikon olarak ayrılır. Bunlar yüzeylere bir tabanca yardımı ile uygulanır. Bazı modellerinde, katı bir çubuk şeklinde bulunan silikon bir tabanca yardımıyla ısıtılarak kullanılır. Bu ısıtma sayesinde silikon sıvılaşarak uygulanacak alana doldurulur. Bazı modellerinde ise, ısıtmaya gerek kalmaz kullanılacak silikon ürünün içerisinde hazır sıvı bir vaziyette bulunur. 

Sıcak tabanca silikonu soğuk silikona göre daha avantajlıdır. Bunun sebebi; uygulanacak olan silikon katı halde olduğu için daha uzun ömürlü olmasıdır. İstenildiği zaman, istenilen yüzeye ısıtılarak hemen uygulanır. Kuruma süresi de daha kısa bir üründür. 

Soğuk silikon da ise silikon bir tüp içerisinde akışkan bir halde bulunur. Isıtmaya gerek duyulmadan direkt kullanımı sağlanır. Hazır oluşu hemen kullanımda pratiklik sağlar. Yalnız açıldıktan sonra hava ile temas edeceği için daha kısa ömürlüdür. Kullan at şeklinde bir modeldir. Daha çok tek seferlik işler için tercih edilir.

İlginizi çekebilir: En İyi 11 Vantilatör Markası

Daha fazla içerik için bizi Instagram’dan da takip edebilirsiniz: https://www.instagram.com/begonyakadin/

Buse Öztürk

Yazmak en büyük tutkum. Yaklaşık 4 yıldır profesyonel olarak içerik üretiyor ve kendimi geliştiriyorum.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle
Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx