Pratik Bilgiler

Dut Lekesi Nasıl Çıkar? Karadut Lekesi Nasıl Temizlenir?

Reklamlar

Karadut nasıl temizlenir sorusunu çoğunuz hayatınızın bir döneminde sormuşsunuzdur. Hele bir de, dut lekesi beyaz zeminin üstünde belirdiyse stres etkisi daha fazla görülmektedir. Gerek ağaca çıkarak, gerek manavdan aldığınızda, sulu sulu tükettiğiniz dutlar kimi zaman başınıza dert de açmaktadır. Bu sorunlar beylerden ziyade, hanımların en çok dert ettikleri problemlerin başında gelmektedir. Bununla birlikte, hangi malzemede hangi dutun leke yaptığı da önemlidir. Beyaz dut çok sorun yaratmazken, kırmızı/kara dut her yeri batırabilmektedir.

Dut Lekesi Nasıl Çıkar?

Dut, leke yaptığında şekerli de olduğu için, insanları paniğe sevk eden bir meyvedir. Yapış yapış olduğundan ötürü, iz bırakma ihtimali de yüksektir. Bu yüzden, dut yerken, tıpkı nar benzeri meyveleri yer gibi, ani hareket etmemek gereklidir. Keza, dut ağzınızdan damlayıp, elinizden kayıp üstünüze de bulaşabilir. Eğer, herhangi bir dut bulaşması durumu olduysa, bunun lekesini çıkarmak için şu yöntemlere başvurabilirsiniz:

  • Dutu çıkarmak için, en fazla önerilen yöntem ilginç bir şekilde yine dutun kendisinden gelmektedir. bu lekeyi çıkarmak için, dut yaprağı kullanılabilmektedir.
  • Yaprağı rondodan geçirip, soğuk suya karıştırmanız ve ilgili karışımı lekenin üstüne sürtmeniz yeterlidir.
Halıdan Dut Lekesi Nasıl Çıkar?
Halıdan Dut Lekesi Nasıl Çıkar?

Halıdan Dut Lekesi Nasıl Çıkar?

Halıda bu leke görüldüğünde, olaya ıslakken müdahale etmenin önemi büyüktür. Bunun için, bu leke olduğu anda hemen harekete geçmelisiniz. Öncelikle, lekenin akışkanlığını kesmeli, fazlalığını kağıt havluyla almanız gereklidir. Lekeyi kuruduğunda fark ederseniz, o zaman da çeşitli yöntemler vardır. Bunlar aşağıdaki gibidir:

Reklamlar
  • Halıdan bu lekeyi çıkarmak için, sıvı deterjan kullanabilirsiniz. Deterjanı ilgili bölgeye sürdükten sonra, ardından sirkeli suyla temizleyebilirsiniz. İyice sürttükten sonra, kurutma makinesiyle biraz kurutabilirsiniz.
  • Halıdan bu lekeyi çıkarmak için, yarım su bardağı beyaz sirkeyi 1 litre suya karıştırıp, ilgili yere sürün. Ardından, yarım saat kadar bekletip, durulayın.

Yataktan Dut Lekesi Nasıl Çıkar?

Dutu yatağa ya da koltuğa uzanarak yediğimizde, dökülürse hemen harekete geçmemiz gereklidir. Öyle ki, beyaz bir çarşaf varsa olay halinde daha fazla panik yapılması mümkündür. Bu koşulda aşağıdaki yöntemler lekeyi çıkarmak için uygulanabilir:

  • Yataktan bu lekeyi çıkarmak için, ilgili bölgeye biraz sirke, biraz tuz döküp, iyice ovalamalısınız.
  • İmkanınız varsa, ovaladıktan sonra çarşafı ya da örtüyü makineye atmalısınız.

İlginizi çekebilir: Ürün Ambalajlarında Bulunan Değişik Renklerin Anlamı Nedir?

Kurumuş  Dut Lekesi Nasıl Çıkar?

Kurumuş dut lekesi nasıl çıkar sorusu özellikle hanımların ya da ev dekorasyonu konusunda hassas olanların takıntı haline getirdikleri bir meseledir. Eğer, bu leke hemen fark edilmezse, zamanla ilgili alanda kuruyabilmektedir. Bu yüzden de, çıkarmak daha fazla zorlaştırabilir. Kurumuş lekeyi, alacağınız güçlü bir leke çıkarıcı vasıtasıyla çıkarabilirsiniz. Taşınmaz bir malzemede leke varsa, oraya leke çıkarıcı döküp, sürtebilirsiniz. Eğer, taşınabilir bir malzemeyse, leke çıkarıcıyı döküp, makineye atmanız mümkündür.

Islak Dut Lekesi Nasıl Çıkar?
Islak Dut Lekesi Nasıl Çıkar?

Islak Dut Lekesi Nasıl Çıkar?

Islak lekeyi çıkarmak için, öncelikle ilgili bölgedeki dut fazlalığını etrafına dağılmadan bir peçete yardımıyla almanız gereklidir. Ardından, bölgeyi özellikle rondodan çekilmiş dut yapraklarıyla karıştırılmış suyla silmeniz sizin için avantajlı olacaktır.

Reklamlar

Çamaşır Suyu Dut Lekesini Çıkarır Mı?

Çamaşır suyu, bu lekeye iyi gelmektedir. Özellikle, beyaz tişörtlerinizde, çarşaflarınızda domestos çamaşır suyu bu konuda çok etkilidir.

Kosla Dut Lekesi

Vanish Kosla Oxi Action Kristal Beyaz leke çıkarıcıyla bu lekeyi kolayca çıkarabilirsiniz.

Araba Koltuğundan Dut Lekesi Nasıl Çıkar?

Beyaz deri koltuktan dut lekesi nasıl çıkar sorusu bu konuda sıkıntı yaşayan insanların kafalarını meşgul etmektedir. Araba koltuğu için de yine bu leke kabus sayılabilmektedir. Bunun için, öncelikle yapmanız gereken şey leke yeniyken üstüne tuz dökmenizdir.

Bu yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Ayrıca yazımızı beğendiyseniz  Dondurma Lekelerinin Nasıl Çıkartılacağı hakkındaki yazımızı da okumak isteyebilirsiniz. 

YouTube kanalımıza abone olup, bildirimleri açarak yeni yüklenen videolarımızdan anında haberdar olabilirsiniz.

Buse Öztürk

Yazmak en büyük tutkum. Yaklaşık 4 yıldır profesyonel olarak içerik üretiyor ve kendimi geliştiriyorum.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx