Pratik Bilgiler

Gerçek Deri Nasıl Anlaşılır?

Reklamlar

Gerçek deri nasıl anlaşılır sorusu birçok kişinin kafasına takılan ve merak ettiğimiz konular arasındadır. Gerçek deriyi anlama konusunda bazı yöntemleriniz ve bilgileriniz olsa da çevremizde fazlasıyla yanlış bilgi kirliliği bulunmaktadır. Şimdi bildiğiniz tüm bilgileri unutarak yerine doğru bilgilerle doldurmak için sizleri bilgilendiriyoruz. Bu Yazımızda sizlere gerçek deri ve suni deri arasındaki ayrımı nasıl yapacağınızı ve gerçek deriyi kolaylıkla anlayabilmeniz için bilmeniz gereken püf noktaları ileteceğiz. İşte bilmeniz gerekenler;

Gerçek Deri Her Renk Olabilir

En bilindik yanlış bilgilerden biridir. Gerçek derinin renkli olması sizi yanıltmasın. Çünkü gerçek derilere de boya eklenir ve her renkte deri elde edilebilir. Bitkisel tabaklama yapılır ve gerçek derinin yapısını bozmaz. Böylelikle de rahatlıkla anlayabilirsiniz. Yani deri bir ürün tercih ederken rengine değil de verdiği hissiyata, aldığınız kokuya, gerçek deri olduğunun net bir şekilde belirtilmesine bakmalısınız.

Gerçek Deri Suni Deriye Göre Daha Pahalıdır
Gerçek Deri Suni Deriye Göre Daha Pahalıdır

Gerçek Deri Suni Deriye Göre Daha Pahalıdır

Eğer gerçek derinin peşindeyseniz kesenin ağzını bir miktar açmalısınız. Uygun fiyatlı deri aramanız suni deriyle karşı karşıya kalmanıza sebep olacaktır. Unutmayın ki gerçek bir derinin maliyeti gereği pek de uygun fiyatlı olmayacaktır. Suni deri yapımında makineler kullanıldığı için uygun fiyatlarla piyasaya sunulur. Ancak gerçek deri yapımında kullanılmakta olan derilerin özel olması doğal olarak fiyata fazlasıyla etki eder. Bunun için gerekli araştırmaları yaparak suni deri ile gerçek derinin ayrımını yapabilmeniz şarttır.

Reklamlar

Gerçek Deri Sıvıyı Emer

Eğer bir derinin gerçekliğini test etmek istiyorsanız üzerine su döktüğünüzde suyu emdiğini göreceksiniz. Suni deri de döktüğünüz zaman su akıp gidecektir. Bu önemli detay gerçek deri ile suni deri arasında ayrım yapmanıza yardım edecek ve farkı anlayacaksınız.

Ürünün Gerçek Deri Olduğu Belirtilmelidir

Alacağınız ürünün gerçek deri olduğunu direkt net bir şekilde belirtilmesi gerekmektedir. Eğer belirtilmiyor veya kaçamak cevaplar veriliyorsa ürünün suni deri olduğunun sinyalleri verilmektedir. Özellikle de kaçamak verilen cevaplar ve lafın dolandırılması müşteriyi yanıltmaya yöneliktir. Gerçek deri kullanılan ürünlerde; hakiki deri, gerçek deri ve hayvansal ürün kullanıldığı için bu tür bilgiler içerdiğine dair bilgiler verilmelidir.

Gerçek Deri Katmanlardan Oluşur
Gerçek Deri Katmanlardan Oluşur

Gerçek Deri Katmanlardan Oluşur

Suni derilerin üretimi makinede yapıldığı için kusursuz bir şekilde olabilir. Plastikten yapıldığı için de herhangi bir katmanı yoktur. Bu yüzden kenarları, köşeleri kusursuz bir şekilde görünmesi kaçınılmazdır. Unutmayın ki gerçek bir deri birçok katmandan oluşur ve kenarları bu katmandan dolayı kabarık gözükür.

Gerçek Deriye Baskı Yapıldığında İz Kalır

Bu yöntemde dikkat edilmesi gereken durum baskının sonrasında oluşacak izdir. Suni deriye de baskı uyguladığınızda tabi ki iz bırakacaktır fakat bu iz kısa süreli olacaktır. Yapısı sert olduğundan şeklini koruyacak ve eski haline dönecektir. Gerçek deriye baskı yapıldığında ise aynı tenimizdeki gibi kırışıklıklar olacaktır. Hayvan derisiyle kıyas yaptığınızda anlamanız çok daha kolay olacaktır.

Reklamlar

Gerçek Derinin Doğal ve Küflü Bir Kokusu Vardır

Suni derilerde plastik kullanıldığı için yoğun bir plastik kokusu yayacaktır etrafa. Gerçek derilerde işlenmiş hayvan derisi bulunduğu için doğal ve küflü bir kokuya sahip olacaktır. Tabi bu kokuyu bilmeyebilirsiniz ve ayırt etmekte de zorlanabilirsiniz. Fakat plastik kokusunu iyi bilmeniz ve ağır kokusu aradaki farklı kolaylıkla anlamanıza yardımcı olacaktır.

Gerçek Derinin Yüzeyinde Gözenekler Bulunur

Unutmayın ki gerçek bir deri asla kusursuz olamaz. Hayvan derisinden işlenip yapıldığı için her parçası birbirinden farklı ve özgün olacaktır. Tabi ki deri işlenerek ürünü kullanabilecek hale getirmeye çalışılıyor. Fakat bu işleme kusursuz derecede olması mümkün değildir. Fazla düzgün ve kusursuz görünen ürünler ürünün makineden çıkmış gibi bir ürün olduğunun göstergesi olacaktır.

Bu yazımızda gerçek deri ile suni deri ayrımını kolaylıkla yapabilecek ve deri alışverişlerinizde bu yöntemleri kullanacaksınız. Tabi böylelikle de gerçek deriyi kolaylıkla bulabilecekseniz. Varsa sorularınızı ve yorumlarınızı bekler, okuduğunuz için teşekkür ederim.

İlginizi çekebilir: Buzdolabı Kokusu Nasıl Giderilir?

Daha fazla içerik için bizi Instagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz: https://www.instagram.com/begonyakadin/

Elif Akkaş
Elif Akkaş

Merhaba ben Elif. 23 yaşındayım. Halkla ilişkiler ve Tanıtım bölümü öğrencisiyim. Sizler için araştırdığım konuları özgün ve sade bir dille anlatarak daha kaliteli içerikler okumanıza yardımcı oluyorum. Yazılarımın yolunuza ışık saçması dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx