Cilt Bakımı

Göz Çevresi Bakımı İçin Bitkisel Yağlar ile Tedaviler

Göz çevresi bakımı için bitkisel yağlar, göz çevresindeki şişlikler ve ödemleri iyileştirir. Ayrıca göz çevresi bakımı için bitkisel yağlar, göz çevresinde oluşan morlukları ve koyu halkaları giderir. Bunun dışında göz çevresindeki ince çizgileri ve kırışıklıkları yok eder ve gözlerde canlı ve genç bir görünüm sağlar.

Reklamlar

Göz çevresi bakımı için bitkisel yağlar, göz çevresindeki şişlikler ve ödemleri iyileştirir. Ayrıca göz çevresi bakımı için bitkisel yağlar, göz çevresinde oluşan morlukları ve koyu halkaları giderir. Bunun dışında göz çevresindeki ince çizgileri ve kırışıklıkları yok eder ve gözlerde canlı ve genç bir görünüm sağlar. Bitkisel göz çevresi bakımı nasıl yapılır, göz çevresi bakımı için bitkisel yağlar nasıl kullanılır, hangi tür yağlar kullanılır, göz çevresi için bitkisel yağlarla yapılan cilt maskeleriyle ilgili merak ettiklerinizin cevapları bu yazıda…

Göz Çevresi Bakımı
Göz Çevresi Bakımı

Bitkisel Göz Çevresi Bakımı Nasıl Yapılır?

Esansiyel yağlar, çeşitli rahatsızlıkları ve cilt rahatsızlıklarını tedavi etmek ve parfümler için binlerce yıldır kullanılmaktadır. Bazı esansiyel yağların, göz çevresindeki alanı nemlendirdiği, dokuların yeniden doğmasına yardımcı olduğu ve göz kırışıklıklarını azaltmaya yardımcı olduğu düşünülüyor. Bazı uçucu yağların göz hastalıklarına yardımcı olabileceğini söylüyor. Uçucu yağlar tek başına kullanılamayacak kadar güçlüdür ve badem yağı veya jojoba yağı gibi taşıyıcı yağlarla karıştırılmalıdır. Bu esansiyel yağları kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın. Bitkisel göz çevresi bakımının hangi yağlarla ve nasıl yapılacağını anlattık.

Keten tohumu yağı

Keten tohumu yağındaki omega-3 yağ asitleri göz sağlığına fayda sağlayabilir. Keten tohumu yağı, diğer takviyelerle birlikte veya tek başına günlük olarak alındığında kuru gözlerden muzdarip kişilere yardımcı olur. Keten tohumu yağı, yanma, batma, kızarıklık ve flu görme bozukluğu dahil kuru göz semptomlarını azaltır. Ayrıca katarakt ve makula dejenerasyonu insidansında bir azalmada keten tohumu yağı ile mümkündür. Fakat keten tohumu yağını göz bölgesinde kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

Reklamlar

Papatya yağı

Eski Mısırlı kadınların ciltlerinde ezilmiş papatya yapraklarını kullandıklarını biliyor muydunuz? Papatya yağı, antioksidan, anti-inflamatuar ve detoksifiye edici özelliklere sahiptir. Bu uçucu yağ kan damarlarını daraltır, kızarıklığı azaltır ve gözlerdeki şişliği yok eder. Papatya yağı, göz çevresindeki kuru cildi yatıştırmak için de kullanılabilir. 

Lavanta yağı ve limon yağı

Lavanta yağı ve limon yağı, arpacık ve konjunktiviti tedavi etmek için kullanılabilir. Lavanta yağı ve limon yağını kaynamış suyla karıştırın ve karışım ılık hale geldikten sonra bu karışımla gözlerinizi yıkayın. Lavanta yağı, göz çevresindeki cildi yatıştırır ve iyileştirir. Lavanta yağı ve limon yağının göz bozukluklarını tedavi ettiği klinik olarak kanıtlanmamıştır.

Gül yağı ve gül ağacı yağı

Gül yağının kuru cildi rahatlattığı ve kırışıklıkları azalttığı bilinmektedir. Önerilen bir karışım, jojoba yağında gül yağı, tütsü yağı ve sandal ağacı yağını karıştırmaktır. Gül yağı hassas ciltler için iyidir ve cildinizi canlandırdığı bilinmektedir. Gül ağacı yağı da kırışıklıklar için bir bileşendir. Dokuyu yenilemek ve kırışıklıkları azaltmak için nazik gül ağacı yağı kullanabilirsiniz. 

Göz Çevresi Bakımı
Göz Çevresi Bakımı

Göz Çevresi Bakımı İçin Bitkisel Yağların Faydaları

Göz altındaki koyu halkaların ve morlukların görünümü, çoğumuz için en büyük güzellik sorunudur. Gözlerinizi gerçekte olduğundan daha yaşlı gösterirler. Göz altındaki koyu halkalardan ve morluklardan kurtulmak için nedenini anlamak isteyebilirsiniz. Göz çevresindeki cilt kırılgan ve ince dokuludur. Hassas doku nedeniyle, buradaki kan damarları cilt yüzeyine yakındır. Gözün hassas cildinin altındaki kan damarlarında şişmeye neden olan herhangi bir şey, koyu halkalar olarak da bilinen peri-orbital hiper-pigmentasyona neden olur. 

Reklamlar

Göz altındaki şişliğin en yaygın nedenleri dehidrasyon, yorgunluk, uykusuzluk ve güneşe maruz kalma olabilir. Koyu halkalar ve morluklar, o sırada yüz yüze olabileceğiniz huzursuzluk ve stresi ortaya çıkararak sizi donuk ve yorgun gösterir.

Dünyanın çeşitli kültürlerinde insanlar, cildi eski haline getirmek ve beslemek için doğal bir çare olarak esansiyel yağları kullanıyorlar. Uçucu yağların göz altındaki koyu cildi canlandırmaya ve aydınlatmaya yardımcı olduğuna inanılıyor. Antioksidatif, büzücü, temizleyici ve nemlendirici özelliklere sahiptirler. Bununla birlikte, uçucu yağlar oldukça konsantredir bu yüzden taşıyıcı yağlarla seyreltmeden bunları doğrudan cildinizde kullanamazsınız. Bu yazıda, göz altı koyu halkaların görünümünü en aza indirmede hangi uçucu yağların etkili olduğunu tartışacağız.

Göz Çevresi Bakımı

Papatya özü yağı

Papatya esansiyel yağı, antidepresan ve antienflamatuar özelliklere sahiptir ve bu da gözün altındaki cildin parlaklığını artırmaya yardımcı olur. Cildin yatıştırılmasına yardımcı olur, hidrasyonu artırır ve genel cilt sağlığını iyileştirir. Papatya esansiyel yağının, temizleyici özelliği nedeniyle daha genç görünen cildi teşvik ettiği de bilinmektedir. 

Göz altındaki koyu halkaları en aza indirmek için papatya yağı kullanmak için kayısı çekirdeği yağı ile karıştırabilirsiniz. 15 mililitre kayısı çekirdeği yağı ile bir damla papatya yağını bir şişeye alın. Karışımı iyice karıştırın. Gözünüze çok yaklaşmadan, parmaklarınızla hafifçe vurarak karışımı göz altlarınıza uygulayın. Yararlı sonuçlar için bir gece bu yağı cildinizde bırakın.

Buhur esansiyel yağı

Buhur yağı, bilinen en popüler ve en eski uçucu yağdır. Buhur yağı, çok yönlü cilt bakımı ve sağlık açısından faydalara sahiptir. Antioksidan ve anti-inflamatuar özelliklerinden dolayı göz altındaki koyu halkaların ve morlukların solmasında faydalı olduğu bilinir. Buhur yağı, kuru cilt ve kaşıntıyı yatıştırmaya yardımcı olur. Cilt tonunu eşitler ve kırışıklıklar ve yaşlanma belirtileriyle savaşmaya yardımcı olur. Göz altındaki koyu halkaları azaltmak için buhur yağı kullanmak için uygun bir taşıyıcı yağ ile karıştırın. 15 mililitre taşıyıcı yağ ile 1 mililitre buhur yağı ekleyin. Uygulamadan önce yağları tamamen karıştırın. Karışımı dikkatlice göz altı bölgesine, göze temas etmeden ve gözünüze çok yaklaşmadan uygulayın. Olumlu bir etki için bir gece cildinizde bırakın.

Biberiye esansiyel yağı

Biberiye esansiyel yağı, kozmetik ve parfümlerde aktif bir bileşendir. Losyon, sabun ve kokularda kullanımına katkı sağlayan taze ve tatlı bir kokusu vardır. Çeşitli tıbbi ve iyileştirici faydaları vardır. Aromaterapide, bu aroma dolu yağ gevşemeyi artırır ve kaygıyı hafifletir. Biberiye yağı, anti-inflamatuar ve detoksifikasyon özelliklerinden dolayı cildin sıkılaşmasına yardımcı olur ve akne eğilimli cildi rahatlatır. 

Anti-inflamatuar özellikleri şişkinliği rahatlatır ve koyu halkaların görünümünü azaltır. Koyu halkalarda biberiye esansiyel yağı kullanmak için, temiz bir pamuk topu demlenmiş yeşil çay poşetine batırın. Islatılmış pamuk parçasına bir damla biberiye esansiyel yağı ekleyin. Pamuk topu gözle teması ettirmeden nazikçe göz altı bölgesine hafifçe tampon yaparak uygulayın. Hızlı sonuçlar için bu işlemi her gün uyumadan önce tekrarlayın.

Lavanta esansiyel yağı

Lavanta esansiyel yağı, cilt sağlığını artırıcı özelliklerle bol miktarda bulunur. Anti-inflamatuar ve antifungal özelliklerinden dolayı akneye eğilimli cilt üzerinde hafifletici bir etkisi olduğu bilinmektedir. Cildi temizlemeye ve renk değişikliğini azaltmaya yardımcı olan oksitlenme önleyici özellikler bakımından zengindir. 

Lavanta esansiyel yağı, sağlıklı görünen cildi korumak için ideal bir nemlendirici yağdır. Göz altındaki koyu halkaları en aza indirmede inanılmaz bir etkiye sahiptir. Koyu halkaları aydınlatmak için lavanta esansiyel yağı kullanmak için hindistan cevizi yağı ile karıştırın. Yarım yemek kaşığı hindistan cevizi yağı ile bir damla lavanta esansiyel yağı bir cam kaseye alın. Karışım yapmak için yağları iyice karıştırın. Karışımla, gözlerinize çok yaklaşmadan nazikçe masaj yapın. Rahatlatıcı etki için bir gece cildinizde bırakın.

Göz Çevresi Bakımı
Göz Çevresi Bakımı

Göz Çevresi Bakımı İçin Bitkisel Yağlar

Bazı insanlar makyajı hızlı bir çözüm olarak kullanır. Daha önce de belirtildiği gibi, birkaç nedenden dolayı göz altında şişlikler, torbalar, morluklar ve koyu halkalar oluşur. Tedaviye başlamadan önce, gözünüzün altındaki bu çirkin görünümün nedenlerini belirlemek en iyisidir. Uçucu yağlarla yapılan bu ilaçların yararlı olduğunu umuyoruz. 

Göz altı torbaları, genellikle yaşlanmayla ilişkilendirilse de, alerjik reaksiyonlar, sıvı tutulması, göz enfeksiyonu, tahriş ve daha fazlasından da kaynaklanabilir. Bazı insanlar için göz altı torbaları adet dönemlerinden hemen önce ortaya çıkabilir bu nedenle hormonal değişiklikler de bir neden olabilir.

Nedeni ne olursa olsun, göz altı torbalarını, koyu halkaları, şişlikleri ve morlukları tedavi edebilir ve onlardan kurtulabilir veya en azından basit ev ilaçları kullanarak görünümünü azaltabilirsiniz!

Kimyasal bazlı karışımlara rağmen kurtulamadığınız o sinir bozucu göz altı morlukları ve koyu halkalardan muzdarip olanlardan mısınız? Neler yaşadığınızı anlıyoruz. Sebepler her birimiz için farklı olsa da çoğumuz bu aşamadan geçer. Bazıları için, kötü yaşam tarzı alışkanlıklarından, genlerden, uykusuzluktan, susuzluktan veya hatta sürekli ekranlara bakmayı içeren işlerimizden kaynaklanıyor olabilir! Burada size koyu halkalar için uçucu yağları kullanmanın ve gözlerdeki morluklara, göz çevresindeki kırışıklıklara veda etmenin yollarını gösteriyoruz!

Hint yağı

Hepimiz hint yağının ve göz şişkinliğini azaltmaya ve kan damarlarını küçültmeye nasıl yardımcı olduğunun farkındayız. Göz altı çevreleri için hint yağı, içerdiği omega 3 yağ asitleri nedeniyle göz şişmesini azaltmaya yardımcı olduğu için en iyi sonucu verir. Göz altındaki cildi yatıştırmaya ve aydınlatmaya yardımcı olur. Antioksidanlarla yüklü hint yağı cildinizi nemli tutar. Sıvı tutulmasını ve ödemi azaltır. Düzenli kullanım, göz altı cildinizin daha sıkı ve daha parlak görünmesini sağlar.

İki damla hint yağı alın Göz altı bölgesine uygulamak için parmaklarınızı kullanın. Uygularken dairesel hareketler yapın. Gece boyunca cildinizde bırakın ve sabah durulayın.

Limon yağı

Gözlerin altındaki koyu halkalar ve morluklar sizi rahatsız ediyorsa, göz çevresindeki cildi aydınlatmaya ve parlatmaya yardımcı olduğu için ideal çare limon yağı olacaktır. Koyu halkalarda iyi çalışır ve onları nemlendirmeye ve cilt tonunu eşitlemeye yardımcı olur. Vitamin yönünden zengindir ve göz çevresindeki hücrelerin yenilenmesine yardımcı olur. C vitamini yüklü limon esansiyel yağı, göz çevresindeki cildin temizlenmesine, koyu halkaların ve morlukların giderilmesine yardımcı olur.

Birkaç damla limon yağını bir cam kaseye alın ve bir yemek kaşığı zeytinyağı, E vitamini yağı ve birkaç damla buhur yağı ekleyin. Ardından tüm malzemeleri iyice karıştırın. Limon yağını asla doğrudan cildinize sürmeyin ve daima bir taşıyıcı yağ ile seyreltmeye dikkat edin. Parmak uçlarınızı kullanın ve yağı gözünüzün altına masaj yaparak nazikçe uygulayın. Bir gece cildinizde bırakın. Daha parlak görünen bir cilt için sabah yıkayın.

Karanfil yağı

Baharat olarak bilinmesinin yanı sıra, karanfilin başka birçok kullanım alanı da vardır. Bu yağın anti-inflamatuar ve antioksidan özellikleri vardır. Cildi oksidatif stresten korur. Göz altındaki hassas cildin gençleşmesine ve pigmentli bölgenin aydınlatılmasına yardımcı olur. Kan dolaşımını uyarır ve koyu halkalarda iyi çalışır.

Birkaç damla karanfil yağını bir cam kaseye alın ve birkaç damla zeytinyağı ekleyin. Buradaki cilt çok hassas olduğundan, göz çevresindeki bölgeye nazikçe uygulayın. Dairesel hareketler kullanarak masaj yapın. Gece boyunca cildinizde bırakın ve sabah bol suyla durulayın. En iyi sonuçları almak için bunu her gün yapın.

Badem yağı

Koyu halkalar gözlerinize yorgun bir görünüm verebilir. Göz altı çevreleri için badem yağı, şişmiş gözleri azalttığı ve göz altındaki cilt bölgelerini sıkılaştırdığı için en iyi sonucu verir. Koyu halkalarda etkili bir şekilde çalışan antienflamatuar ve antioksidan özelliklere sahiptir. Badem yağındaki E vitamini cilde karşı naziktir ve cildi yumuşak tutar.

Parmak uçlarınızı kullanın ve koyu halkaların olduğu göz altı bölgesine birkaç damla badem yağı sürün. Hafif olan yağ kolayca emilir. Göz bölgesinin her yerine uygularken bir masaj eylemi kullanın. Düzenli kullanımla koyu halkaların ve morlukların azaldığını göreceksiniz. Bir gece cildinizde bırakabilir ve sabah durulayabilirsiniz. Daha iyi sonuçlar için her gün bu karışımı kullanın.

Lavanta yağı

Koyu halkalar için lavanta yağının faydasını hepimiz biliyoruz. Göz altındaki koyu halkalar ve ince kırışıklıkları gidermek için gerekli olan kan dolaşımını uyarır. Güçlü oksidanlar içerir ve cildi nemlendirmenin yanı sıra gençleştirir. Bu yağ, şişkinliği azaltır ve cildi nemlendirir. Göz altı bölgesini sıkılaştırır ve buradaki cildi rahatlatır.

Birkaç damla lavanta yağını, iki damla karanfil yağı ile karıştırın. Bu karışımı göz altı bölgesine parmaklarınızla uygulayın. Bu alana nazik bir biçimde masaj yapın. Bu yağı cildinizde gece boyunca bırakın ve sabah durulayın. Görünür değişiklikler için günlük kullanın.

Çay ağacı yağı

İşte hepimizin duyduğu, koyu halkalarda işe yarayan başka bir yöntem… Göz altındaki koyu halkalar için çay ağacı yağı, göz altındaki cildi beslediği ve nemlendirdiği için en iyi sonucu verir. Cilt tonunun eşitlenmesine yardımcı olur. Ciltteki doğal yağ dengesini geri kazandırır, kırışıklıklar ve ince çizgiler üzerinde de çalışır.

Seçtiğiniz bir taşıyıcı yağda birkaç damla çay ağacı yağını seyreltin. Göz çevresine bu karışımı parmaklarınızı kullanarak masaj yapın. Hafif bir baskı uygulayın ve hafif dairesel hareketler yapın. Bir gece boyunca bu karışımı gözlerinizde bırakın. Sabah yıkayın ve durulayın. Etkili sonuçlar için her gün gece kullanın.

Nane yağı

Bu yağ, koyu göz bölgesindeki şişkinliği azaltmaya yardımcı olur. Şişliği azaltan anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Koyu halkalar için düzenli nane yağı kullanımı, doğal bir sıkılaştırıcı olduğu için göz altı bölgesine genç bir görünüm kazandırır, cildin daha parlak ve sıkı görünmesini sağlar.

Bu yağdan birkaç damla alın. Tercih ettiğiniz bir taşıyıcı yağ ile seyrelttikten sonra göz altı bölgesine nazikçe uygulayın. Bu karışımı nazik bir şekilde göz altı bölgesine masaj yaparak uygulayın. Koyu göz bölgesinde gözle görülür değişiklikleri görmek için bu yağı geceleri her gün kullanın. Sabahları soğuk suyla durulayın.

Kayısı yağı

Bu yağın yaşlanmayı geciktirici özellikleri vardır. Yağ asitleri bakımından zengindir. İltihap giderici ve şişlik ve ödemin azalmasına yardımcı olur. Düzenli kullanım, koyu halkaların kaybolmasına yardımcı olur. Koyu halkalar için kayısı yağı ince çizgileri ve kırışıklıkları azaltmaya yardımcı olur. Bu besleyici yağ en iyi koyu göz altı bölgelerinde çalışır ve cildi aydınlatır.

Kayısı yağını parmak uçlarınızla nazikçe göz altı bölgesine sürün. Hafif bir yağ olması cilde kolayca emilir. Yağ ile masaj yaparken dairesel hareketler kullanın. Yatmadan önce günlük olarak uygulayın. Gece boyunca kalmasına izin verin. Etkili sonuçlar için bunu her gece kullanın.

Jojoba yağı

Bu yağ, gözlerdeki şişliğin, ödemin ve göz altı torbalarının giderilmesine yardımcı olur. Cilt tonunu eşitler ve yorgun görünen gözleri aydınlatır. Göz altı bölgesinde bu yağdan sadece birkaç damla kullanın. Bu yağ ile göz altı bölgesine yirmi dakika dairesel hareketlerle masaj yapın ve bir gece beklettikten sonra soğuk suyla yıkayın. Bu yağ tek başına taşıyıcı yağ olarak kullanılabilir bu nedenle herhangi bir seyreltme gerektirmez. Cilde karşı naziktir ve hassas cilde sahip kişiler tarafından kullanılabilir.

Hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağının faydaları hepimiz tarafından bilinmektedir. Göz altı halkaları için hindistan cevizi yağı, göz altındaki cildi nemlendirmeye yardımcı olur. Düzenli kullanımla koyu halkaları aydınlatabilir. Sadece cildi nemlendirmekle kalmaz, nemi hapseder. Göz çevresindeki iltihap ve şişlikleri azaltır. Hindistan cevizi yağını seçtiğiniz bir uçucu yağla karıştırın.

Birkaç damla hindistan cevizi yağı alın. Parmaklarınızı kullanın ve gözlerin altına uygulayın. Kullandığınız basıncın hafif olmasını sağlayın ve nazikçe masaj yapın. Bu yağı gece boyunca cildinizde bırakın ve sabah yıkayın.

Itır esansiyel yağı

Itır çiçekleri Afrika’ya, özellikle Mısır ve Güney Afrika’ya özgüdür ve uçucu yağı, çiçeklerin buharla damıtılmasıyla elde edilir. Itır çiçeğinin, su tutulmasını hafifleterek şişmiş gözleri ve göz altı torbalarını azaltmak da dahil olmak üzere birçok güzellik faydası vardır. Yaşlanma karşıtı özellikleri, onu olgun ve yaşlanan ciltler için harika bir uçucu yağ yapar. Aşağıdaki tarifi kullanmak sadece göz altı torbalarını azaltmaya yardımcı olmakla kalmaz aynı zamanda göz alanınızı erken ince çizgiler ve kırışıklıklardan uzak tutar. 

Itır çiçeği göz altı jelini hazırlamak için iki damla sardunya esansiyel yağını, bir çay kaşığı saf aloe vera jeli ile bir cam kasede karıştırın. Şişliği ve göz altı torbalarını azaltmak ve cildi gerginleştirmek için bu karışımı her gözün altına nazikçe uygulayın.

Rezene esansiyel yağı

Rezene esansiyel yağı, olgun ciltte kırışıklıkları önlemede ve yumuşatmada etkilidir bu nedenle cilt yaşlanmasına bağlı göz altı torbaları tedavisi için harikadır. Göz altı torbaları da dahil olmak üzere cildi sıkılaştırır ve gergin hale getirir ayrıca göz altındaki şişkinliği azaltmaya yardımcı olur. 

Rezene yağı ile göz altı torbalarını yok etmek için bir çay kaşığı cadı fındığına bir damla rezene esansiyel yağı karıştırın. Sabah uyandığınızda bu karışımı göz altı torbalarınıza nazikçe uygulayın.

Alman papatyası uçucu yağı

Alman papatyası esansiyel yağı, şişmeyi azaltmaya yardımcı olan anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Papatya çayı poşetleri göz altı torbalarını hafifletmede de çok işe yarıyor ancak gözünüze poşet çay koyarak hareketsiz duracak vaktiniz yoksa aşağıdaki tarife bakın!

Sakinleştirici papatya yağı göz serumu hazırlamak için koyu renkli bir serum şişesini jojoba yağı gibi cilt için en sevdiğiniz taşıyıcı yağla doldurun ve bir veya iki damla papatya esansiyel yağı ekleyin. İyice çalkalayın ve yatmadan önce temiz parmak uçlarınızı kullanarak bu karışımla nazikçe göz altı bölgesine masaj yapın.

Selvi esansiyel yağı

Göz altı torbalarının azaltılması söz konusu olduğunda, selvi esansiyel yağı bir mücevherdir. Çünkü selvi esansiyel yağı damar büzücü özellikleri ile şişmiş damarları azaltmaya yardımcı olur, büzücü özellikleri göz altındaki sarkmayı ve torbaları küçültür ve cildin gergin görünmesini sağlar ve ödem önleyici özellikleri sıvı tutulmasını önlemeye yardımcı olur. Selvi esansiyel yağı, shea yağı ile gerçekten iyi karışır! 

Selvi yağı ile bir göz altı serumu hazırlamak için bir çay kaşığı shea yağı içine bir damla selvi esansiyel yağı koyun ve iyice karıştırın ve göz altı torbalarınıza nazikçe masaj yaparak bu karışımı uygulayın.

Biberiye esansiyel yağı

Biberiye esansiyel yağı, biberiye yapraklarından elde edilir. Biberiye en çok saç uzamasını teşvik etmesiyle, hafızayı ve hatırlamayı geliştirmesiyle bilinmesine rağmen, göz altı torbalarını azaltmak için de iyi olduğunu söyleyebiliriz. Biberiye esansiyel yağı, her ikisi de iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olan güçlü anti-inflamatuar ajanlar olan seffeik ve rosemarinik asit içerir. Aynı zamanda şişliği azaltan hafif bir ödem söktürücü görevi görür.

Biberiyeyağı ve yeşil çay göz altı toniği hazırlamak için kendinize buharı tüten bir fincan antioksidan bakımından zengin yeşil çay demlediğinizde, göz torbaları altındakiler için biraz ayırın! Yeşil çayın tamamen soğumasını bekleyin ardından içine temiz bir pamuk koyun ve sadece bir damla biberiye esansiyel yağı ekleyin. Sıkılaştırmak, tonlamak ve şişliği azaltmak için her bir gözün altına hafifçe tampon yaparak uygulayın.

Göz Çevresi Bakımı
Göz Çevresi Bakımı

Göz Çevresi Bakımı İçin Bitkisel Yağlar Nasıl Kullanılır?

Göz çevresi bakımı için bitkisel yağları kullanırken taşıyıcı yağlar ve esansiyel yağların farkını bilmeniz gerekir. Taşıyıcı yağlar kategorisinde zeytinyağı, hindistan cevizi yağı, susam yağı, fındık yağı, jojoba yağı, badem yağı, ceviz yağı, buğday yağı, kayısı yağı, fıstık yağı, soya yağı, kenevir yağı, ayçiçek yağı ve avokado yağı bulunur. Bunların dışında meyve ve çiçeklerden yapılan tüm yağlar esansiyel yağ kategorisine girer. Esansiyel yağlar cilt üzerinde kesinlikle tek başına kullanılmaz mutlaka bir taşıyıcı yağ ile seyreltilerek kullanılmalıdır.

Göz Çevresi Bakımı İbrahim Saraçoğlu Maske Tarifi

İbrahim Saraçoğlu göz çevresi bakımı için bitkisel yağlar ile yaptığı maske tarifini uygulayarak göz çevresinde daha canlı, enerjik ve genç bir görünüm elde edebilirsiniz. 

Bu maskeyi yapmak için öncelikle iki patatesi haşlayın, kabuklarını soyun ve bir cam kasede bir çatalla ezerek püre haline getirin. Bu patates püresine bir gazlı bezin üzerine alın ve göz altı bölgesine gazlı bezleri kapatın. Yaklaşık kırk beş dakika kadar bekletin. Ardından cildinizi ılık suyla durulayın. Son işlem olarak papatya yağı ile göz çevresine nazik hareketlerle masaj yapın. Bu maskeyi haftada üç kez uygulamanız gerekir.

İbrahim Saraçoğlu göz çevresi bakımı için bitkisel yağları kullanarak verdiği bir diğer maske tarifi ise göz altı morluklarını ve koyu halkalarını giderir. Bu maskeyi hazırlamak için taze ebegümeci yapraklarını bir cam kasede ezin. Bu kaseye bir çay bardağı doğal elma suyu ekleyin ve iyice karıştırın. Bu karışımı bir gazlı bezin üzerine alın ve göz altı bölgesine gazlı bezleri kapatın. Yaklaşık yirmi dakika kadar bekletin. Ardından cildinizi ılık suyla durulayın. Son işlem olarak papatya yağı ile göz çevresine nazik hareketlerle masaj yapın. Bu maskeyi haftada iki defa uygulamanız önemlidir.

Bizi İnstagramda Takip Edebilirsiniz: https://www.instagram.com/begonyakadin/

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

1 Yorum
Eski
Yeni Çok Oy Alan
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle
Reklamlar
Başa dön tuşu
1
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx