Dizi Haberleri

İnsanlar İkiye Ayrılır filmi ne anlatıyor? İnsanlar İkiye Ayrılır Film incelemesi?

İnsanlar İkiye Ayrılır oyuncuları kimlerdir?

Reklamlar

İnsanlar İkiye Ayrılır filmi Eylülün son haftasında Netflix platformunda yayınlanmaya başladı. 2020 yapımı olan film günümüz borç düzeni üzerinden kendisine bir hikaye yaratmış.

İnsanlar İkiye Ayrılır filmi ne anlatıyor?

İnsanlar İkiye Ayrılır filminde ekonomik düzenin bankaya borçlu olanların borçlarını satın alan bir şirketin borçları tahsil edebilmek için kullandıkları yöntemler üzerinden hikayeyi anlatıyor.

Duygu (Burcu Biricik) uzun zamandır iş bulamamıştır. son çare bankalar adına telefonla borçların tahsilatını yapma işine girer. Burada eğitimlerde borçlular üzerine nasıl baskılar kurulacağını onları nasıl manipüle edebileceğine dair metotlar öğrenmeye başlar. Psikolojik baskı kurma konusunda başarılı olmaya başlayan Duygu kısa zaman içerisinde şirketin büyük primlerini kazanabilecek kadar başarılı olmaya başlar. Bu prim konusunda kendisine büyük bir rakip vardır; Bahadır ( Aras Aydın). Bahadır ile Duygu arasında ek primi kazanmak için kıyasıya mücadele başlar. Amaç en yüksek tahsilatı yapabilmektir.

Reklamlar

Ceren Gürel’in (Pınar Deniz) dosyalardan birine beklenmedik şekilde müdahil olması ile rekabetin boyutu değişir. Her ikisi de Cerenin kendi taraflarına çekebilmek için manipüle etmeye çalışır. Ceren başlangıçta Duygu ile birlikte hareket etmeyi seçmiş olsa da, Bahadır farklı bir yöntemle kendisini bir kez daha etkiler. Ceren zamanla Bahadırın etki alanında onun telkinlerine göre hareket etmeye başlar. Ancak Ceren Gürel dosyası göründüğünden daha karmaşık hale gelir.

İnsanlar İkiye Ayrılır film incelemesi
İnsanlar İkiye Ayrılır film incelemesi

İnsanlar İkiye Ayrılır film incelemesi

İnsanlar İkiye Ayrılır filmini hikaye ve anlatım olarak iki şekilde inceleyelim.

Filmimizin meselesi borçlular üzerine yapılan zorbalık psikolojik baskı kurma yöntemlerini öğretme sahnesi ile başlıyor. Burada günümüz dünyasında borçlanmaya alıştırılmış insanların üzerine kurulan baskı yöntemlerinden biri krediyi çektiniz harcadınız öderken mi zorlanıyorsunuz şeklinde basitleştirilmiş ve borçluyu mağdurdan suçlu konumuna getirildiğini bizlere ifade ediyor. Bu günümüz dünyasının oldukça gerçekçi meselelerinden biri.

Filmin güzel yanlarından biri açılış sahnesinde bu filmin kahramanı kim olacak sorusuna verdiği değişken cevap. Önce Bankaları ve Alacakları masumlaştıran filmin ilerleyen zamanında kahramanı borçlunun kendisi oluyor. Burada yönetmen/senaristin borçlu alacaklı ilişkisinde yetişkinlere anlatılan bütün hikayelerin aslında uyutma öncesi masallardan ibaret olduğuna dair çok güzel göndermeler var. Filmin başından sonuna kadar iyi kötü insan maskeleri Bahadır ile Duygu arasında gider  gelir. Bir süre Duygu borçlunun dostu gibi görünür bir süre düşmanı gibi. O süreler içerisinde Bahadır ise diğer maskeyi takar. Filmin içerisinde gözünü karartmış bir şekilde hedefine ulaşmaya çalışan kurt hedefine ulaşırken plansız ve sadece hedef odaklı hareket eder. Hedefe ulaşmaya başladıkça maske yine yer değiştirir.

Reklamlar

Filmin eğildiği önemli konulardan biri ise Psikolojik Baskı yani zorbalığı kelimeler üzerinden yapıyor olması. Eray (Erdem Akakçe) bir tahsilat şirketi kurmuştur bu şirketin hedefi bankalara borçları olanlardan tahsilat ile gelir elde etmektir. İnsanları borcunuzu ödemenizi rica ediyoruz cümlesinin ikna edemiyor olması, Eray ve çalışanlarını farklı bir dil kullanması için yönlendirir. Kurulan dil baskıcı ve sadece tahsilatı amaçlamaktadır. Bu dile maruz kalan insanın durumunun tek önemi, yine hedefe ulaşabilme amaçlı bir ipucu olmasıdır.

Hikayenin ana kahramanlarından biri olan Ceren krediyi çektiği kişi tarafından terkedilmiş olmanın boşluğunu hissetmesi, Bahadırın yardımsever kurtarıcı rolüne inanır. Bahadır amacı için Ceren’in duygusal boşluğundan yararlanır. Ünlü Psikologlar şu şekilde belirtir: birinin etki altına almak için bir direnç ile karşılaşıldığında efendi rolü, rahatlama ve güven hissi için kendisine yardım ediyor destek oluyor hissini vermeyi tercih eder. Böylece kurban hissetmiş olduğu güven ile kendisini avcıya teslim etmiş olur.

İnsanlar İkiye Ayrılır filmi bir macera kurgu filmi tadında çekilmiş olduğunu düşünülse de meraklıları için derin psikolojik ve sosyolojik göndermeler içeriyor. Ceren Bahadır Duygunun karakterlerinin bazen av bazen avcı olduğu filmin temposu seyir konusunda bize sıkılmadan zaman geçirmemizi sağlıyor. Gizem çözme peki şimdi ne olacak kim haklı aslında soruları ile finale kadar merak hissini kaybetmiyoruz.

İnsanlar İkiye Ayrılır film incelemesi
İnsanlar İkiye Ayrılır film incelemesi

İnsanlar İkiye Ayrılır filmi izlenir mi?

Eğer filmlerde problem çözmeyi peki şimdi ne olacak sorusunu seviyorsanız. İncelikli detaylı karakter yaratım çabasını izlemek istiyorsanız. 90 dk boyunca empati kurduğumuz kişinin iyi mi kötü mü şeytan mı melek mi olduğun çözmeyi seviyorsanız 2020 yapımı bu film izlemek için sizlere göz kırpıyor.

İnsanlar İkiye Ayrılır oyuncuları kimlerdir?

Pınar Deniz kimdir?

1993 Adana doğumlu. Son dönemde Yargı dizisinin kanunları eğip büken cesur gözü pek Avukatı rolünde tanınıyor. Öncesinde yine bir netflix yapımı olan Aşk 101’in güzel öğretmeni olarak karşımıza çıktı. Bu filmde Ceren rolünde görüyoruz. Borcu var ve bu borcundan kurtulması gerekiyor. Kafası karışık duyguları kullanılmış boşluk içinde bir karakter Ceren.

Burcu Biricik kimdir?

1987 Ankara doğumludur. Son dönemde Camdaki Kız dizisi ile gündemde. Netflix orjinal dizisinin Fatma karakterini oldukça başarılı canlandırdı. Şeref Meselesi, Beni böyle sev gibi yapımlarda yer aldı. İnsanlar İkiye Ayrılır filminde yeni girdiği işte başarılı olmak isteyen zeki hırslı Duygu rolünde.

Aras Aydın kimdir?

1989 Eskişehir doğumlu. Daha önce Kiraz mevsimi, Şefirin kızı, Saklı kalan, Şefkat Tepe, İkimizin Sırrı gibi yapımlarda yer aldı. İnsanlar İkiye Ayrılır filminde büyük primin peşinde olan Duyguyu alt etmeye çalışan onun başarısına engel olmaya çalışan ya da Ceren’i şirketten koruyan Bahadır karakterinde görüyoruz.

İlginizi çekebilecek içerik: Bay Harrigan’ın Telefonu Filmi İnceleme Yorum

Öner Ünlü

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx