Saç Bakımı

Isırgan Otu ile Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Reklamlar

Saç bakımı yapan herkes ısırgan otunun faydaları hakkında bilgi sahibidir. Sizler için ısırgan otu nedir, ısırgan otu ile saç bakımı nasıl yapılır, ısırgan otu kepek sorununa karşı kullanılabilir mi gibi soruları sizlerle beraber cevaplandırıp detaylı bilgiler vereceğiz.

Isırgan Otunun Saça Faydaları

Isırgan otu ısırgan giller ailesinden olan çiçekli ve derin köklü bir yapıya sahip faydalı bir bitkidir. Pek çok şampuan ve saç bakım ürününün içinde yer alan bu çiçek, hemen hemen her bölgede rahatlıkla yetişebilme özelliğine sahiptir. Isırgan otu özellikle saç bakımında kullanılır. Bileşiği itibari ile saça oldukça faydalı bir bitkidir. Pek çok saç bakım ürünü, serumlar, şampuanlar ve bakım kremleri ısırgan otu içermektedir.

Isırgan Otu Saça Faydaları

Reklamlar
  • Saçlarınız dökülüyorsa yeniden çıkmasına yardımcı olur.
  • Saç derinizdeki tahribatı onarır.
  • Isırgan otu yoğun bir antioksidandır.
  • Saçlarınızdaki kepek probleminin çözülmesine yardımcı olur.

Isırgan Otu ile Dökülen Saçlar Yeniden Çıkar

Dönem dönem saçlarımız dökülüyor. Bazen bu dökülmeler can sıkıcı olabilir. Pek çoğumuz saç dökülmesini dikkate almayız lakin aslında oldukça önemli bir sorundur bu durum. Erkek ya da kadın fark etmeksizin saç dökülmesi önlemi alınmazsa ppsikolojik sorunlara kadar uzayan bir problem listesi mevcut.

Uzmanların belirttiğine göre ısırgan otu dökülen saçların yeniden çıkmasına oldukça fayda sağlıyor. Ayrıca yapılmış pek çok klinik çalışma da ısırgan otunun saç dökülmesine karşı olumlu etkiler gösterdiğini ve hücreleri uyardığı yönünde sonuçlar alınmıştır. Omega 3 içeren ısırgan otu ile pek çok faydalı maske ve kürler oluşturulur. Bu sayede saç köklerini uyararak dökülen saçların yeniden çıkmasında fazlaca etki göstermektedir.

Isırgan Otu ile Saç Derinizi Onarın

Isırgan otu saç derisinin onarılmasında ve sağlıklı bir yapıya kavuşmasında oldukça etkili bir bitkidir. Saç derinizin dış etkiler yüzünden zaman içindeki yıpranması ve hücrelerinin yenilenememesi sorunlarını ısırgan otu ile çözebilirsiniz. Saçlarımızı kuruturken uyguladığımız yüksek ısı, rüzgar, yağmur, toz, saç düzleştiriciler ve saça uygulanan ürünler saç derimize zarar vererek ömrünü azaltmaktadır.

Isırgan otu sayesinde bakterileri ve saç derimize zararlı etkilere karşı güçlendirme etkisi vardır. Isırgan otu kullanılarak hazırlanan pek çok saç maskesi vardır. Bu maskeler sayesinde saç derinizi koruma altına alarak hem derinizi yenileyebilir hem de saçlarınızın daha sağlıklı çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Reklamlar

Isırgan Otu İyi Bir Antioksidandır

Isırgan otu bakterilere karşı koruma sağlayan anti bakteriyel özelliği sahip bir bitkidir. Bu özelliği sayesinde saçlarınızı ve saç derinizi iyi derecede koruyabilir. Zrarlı dış etmen ve bakterileri ısırgan otu kullanarak yok edebilirsiniz. Isırgan otu bünyesinde yüksek oranda C vitamini ve E vitamini barındırır. Bu sayede saç derisinin onarılması ve kan dolaşımının hızlandırılmasını kolayca gerçekleştirir. Isırgan otu yüz yıllardır dünyanın her yerinde bu amaçla kullanılmaktadır.

Isırgan Otu İyi Bir Antioksidandır
Isırgan Otu İyi Bir Antioksidandır

Isırgan Otu Kepeğe Ortadan Kaldırır

Saç derimizde çeşitli sebepler ile ölü deriler çoğalabilir. İşte kepek bu ölü deriler yüzünden oluşan bir durumdur. Bu sorunu aşmak için aslında uygulanabilecek basit tedbirler mevcutken zamanında alınmayan bu tedbirler yüzünden saçlarda kepeklenme oluşur.

Kirli hava, beslenme alışkanlıklarınız, yanlış ya da kalitesiz saç bakım ürünleri, fazla fön çekilmesi ve saç düzleştirici kullanımı gibi zarar verici etmenler yüzünden saçlarımızda kepek oluşabilir. Isırgan otu ile kepek sorunlarından kurtulabilirsiniz. Isırgan otunun saç derisini onaran ve yenileyen yapısı sayesinde ölü saç derilerinizden kolayca kurtulabilir ve kepek sorunlarınıza veda edebilirsiniz.

Isırgan Otu ile Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Isırgan otu saç maskesi yapılarak saçınız için kullanılabilir. Isırgan otundan saç maskesi elde etmek için zeytinyağı ile birleştirilebilir, ısırgan otu çayı yapılabilir, sabun şeklinde kullanabilir. Ve bunların dışında Hindistan cevizi yağı ile ısırgan otunu birleştirerek maske elde edilebilir. Bu yöntemlerin hepsini değil tercih edeceğiniz bir tanesini saçınız için uygulamanız saçlarınıza faydalı olmasını sağlayacaktır. Isırgan otu ile elde edebileceğiniz maskeler şu şekildedir;

Isırgan Otu ile Saç Bakımı Nasıl Yapılır
Isırgan Otu ile Saç Bakımı Nasıl Yapılır

Isırgan Otu ile Yapılabilecek Maskeler

Isırgan Otu Zeytinyağı Maskesi

Isırgan otu saç dökülmesi sorunu olan kişilerde çok etkilidir. Isırgan otu ve zeytinyağı ile maske elde edip saçınıza uygularsanız kısa sürede değişimi fark edeceksiniz. Bunun için yapmanız gereken bir miktar kurutulmuş ısırgan otu ile zeytinyağını karıştırmalısınız. Sonrasında elde ettiğiniz karışımı tülbent ile süzdükten sonra saçınıza güzelce uygulayın. Ve saçınızı bone ile kapatınız. Saçınızda 2-3 saat bekletiniz ve süre sonunda saçlarınızı doğal içerikli bir şampuan ile yıkayınız. Ve bu uygulamayı 3-6 hafta arasında tekrarlayınız. Sonrasında saç dökülmesi sorununuzun kaybolduğunu fark edeceksiniz.

Isırgan Otu Çayı Maskesi

Isırgan otu saçlar için çok faydalıdır. Bir faydası da dökülen saçları yeniden çıkartmasıdır. Yapmanız gereken ısırgan otu çayı demlemek ve bu çayı içebilir ya da saçınıza maske olarak uygulayabilirsiniz. İki şekilde de saçlarınıza olan faydasını göreceksiniz. İki ya da üç ay içinde saçlarınızın yenilerinin çıktığını göreceksiniz.

Isırgan Otu Sabunu Maskesi

Aktarlardan ve saç bakım ürünü satılan yerlerden ısırgan otu sabunu alabilirsiniz. Saçlarınızı onarıp güçlendirecektir. Kimyasal içerikli sabunlar yerine ısırgan otu sabunu çok iyi bir tercihtir. Saçınızı yıkarken tek başına bu sabunu kullanabileceğiniz gibi şampuanınızla birlikte de kullanabilirsiniz.

Isırgan Otu Hindistancevizi Yağı Maskesi

Isırgan otu ve Hindistan cevizi yağı ile saç ve saç derisindeki sorunları yok edecek etkili bir maske elde edebilirsiniz. Çünkü her ikisinin de saç ve saç derisine çok sayıda faydası vardır. Yapmanız gereken iki malzemeyi karıştırıp saç diplerinize masaj yaparak uygulamaktır. Ve iki üç saat saçınızda beklettikten sonra saçınızı doğal içerikli bir şampuan ile yıkamalısınız. Bu maskeyi saçınıza haftada bir ya da iki kere uygulayabilirsiniz. Kısa zamanda faydasını göreceksiniz.

Isırgan Otu, Lavanta ve Adaçayı Maskesi

Isırgan otunun en etkili olduğu yerlerden birisi saç dökülmesidir.  Isırgan otu, lavanta ve adaçayını karıştırarak demlemelisiniz. Ve karışımı süzüp içine bir çay kaşığı da zeytinyağı ekleyiniz. Ve karışımı saçlarınıza sürüp masaj yaparak uygulamalısınız. Sonrasında saçlarınızı tarayıp uçlarına ve diplerine sürünüz. Bir iki saat beklettikten sonra saçınızı doğal içerikli bir şampuan ile yıkamalısınız.

Saçlarınızda dökülme, kırılma, kuruluk, kepeklenme ve elektriklenme sorunları varsa ısırgan otu kullanarak saçlarınız tekrar eski güzelliğine kavuşacaktır. Bu yöntemleri denemeden önce saç bakım uzmanından destek alabilirsiniz. Saç analizi yaparak saçlarınızda yaşadığınız problemlerin nedenlerini öğrenebilirsiniz. Çünkü bazı saçlardaki aynı sorunlarda nedenler farklı sebeplerden kaynaklanabilmektedir. Bundan dolayı da herhangi bir ürün kullanmadan önce doktorunuza danışmanız en sağlıklısıdır.

Kelliği Sona Erdiren Isırgan Kürü Tarifi

Hormonal hastalıklar ve stres gibi etkenler nedeni ile kellik sorunu yaşanabilmektedir. Saç dökülmesine ısırgan otu çok iyi geldiği için ısırgan kürü uygulayarak kellik sorununa veda edebilirsiniz. Ve yeniden dökülen saçlarınızın yerine yenisinin çıkmasını sağlayabilirsiniz. Isırgan otunun çok sayıda faydası vardır. Ancak ilk defa kullanıyorsanız vücudunuzun küçük bir yerinde alerji yapıp yapmadığını kontrol etmelisiniz.

Kelliği sona erdiren ısırgan otu kürü için gerekli malzemeler 5 su bardağı su ve yarım demet ısırgan köküdür. Yapmanız gereken 5 su bardağı suyun içerisine 1 tutam ince doğranmış ısırgan kökü eklemektir. Isırgan kökünü suyun içinde 1 gün boyunca bekletmelisiniz. 1 günün sonunda 4 ölçü ısırgan otu yaprağı ekleyip ve karışımı ocağa almalısınız. Ocakta karışımı iki taşım kaynatmalısınız.

Sonrasında ağzı kapalı şekilde 10 dakika demlenmesini beklemelisiniz. Karışım iyice demlendikten sonra süzgeçten geçirmelisiniz. Ve oluşturduğunuz karışım ile saç derinize masaj yapabilirsiniz. Uygulamayı bir ay boyunca düzenli olarak tekrarlarsanız saç dökülmeniz azalacak ve dökülen saçlarınızın yerine yenileri çıkacaktır. Bir başka bitkisel saç bakımı yazımız olan defne yaprağı ile saç bakımı yazımızı da mutlaka incelemenizi öneririz.

İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx