Saç Bakımı

Kepeksiz Saçlar İçin Saç Derisini Eksfoliye Etme Yolları

Kepeksiz Saçlar İçin Peeling

Reklamlar

Kepeksiz saçlar hepimizin hayali değil mi? Aslında kepeksiz saçlara kavuşmak mümkün. Kış, cildimiz için oldukça sert olabilir. Özellikle basınçlı havanın olduğu bir yerde yaşayanlar için. Bu sadece yüzümüz, ellerimiz ve kollarımızdaki deri için değil, aynı zamanda kafamız için de geçerlidir. Bu doğru: saç derisi ve orada, kuru cilt eşittir kepek demek. Her zamanki kepek şampuanlarının hayranı değilseniz veya sadece kepek oluşumunu engellemiyorsa, saç derinizi eksfoliye etmek için başka bir yöntem denemek isteyebilirsiniz. İşte bilmeniz gerekenler…

Saç derisi peelinginden kimler yararlanabilir?
Saç derisi peelinginden kimler yararlanabilir?

Saç derisi peelinginden kimler yararlanabilir?

Herkesin cildi – saç derisi de dahil olmak üzere – farklıdır bu nedenle peeling yapmak sizin için yararlı olmayabilir. Aslında, yüzünüzdeki cildi pul pul dökmek gibi, saç derinizin iyi tepki verdiği bir şey olmayabilir. Ancak diğerleri için saçınızda ve saç derinizde birikebilecek kir, yağ, ürün ve diğer kalıntıları temizlemek için yararlı bir şey olabilir.

Peki saç derisine peeling uygulanıp, pul pul dökülmesinden fayda sağlayıp sağlayamayacağınızı nasıl anlarsınız? Kesinlikle, en bariz ipucu saçlarda beyaz kabukların olduğudur: ya kendiliğinden düşen kuru pullar ya da saçınızda ve/veya saç derinizde kalan daha büyük, daha yapışkan pullar. Bir diğeri, saçınızın kökünden “acıması” – kir, yağ ve ürün birikmesinden kaynaklanan iltihaplanmanın neden olduğu bir şey belirtileridir.

Reklamlar
Saç derinize nasıl peeling yaparsınız?
Saç derinize nasıl peeling yaparsınız?

Saç derinize nasıl peeling yaparsınız?

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, kafa derisi sağlığınızı korumanıza yardımcı olacak bir sürü araç ve ürün var. Ancak bu, hepsinin çalıştığı veya gerekli olduğu anlamına gelmez (daha fazlası aşağıdadır). MindBodyGreen, oradaki seçeneklerin birçoğunu bozdu.

Şampuanlar ve scrublar

Klasik kepek ilacı, biriken yağ ve kalıntılardan kurtulan çay ağacı yağı veya salisilik asit içeren şampuan kullanmaktır. Ayrıca, yüzünüzde ve vücudunuzda kullandığınıza benzer şekilde çalışan, kafa derisindeki ölü deriyi gevşeterek yıkayabileceğiniz saç derisi peelingleri de vardır.

Ancak saç deriniz için güvenli olan (ve küçük granülleri olan) bir ovma aldığınızdan emin olun ve nazik olun. Ve pul pul dökmek için ne kullanırsanız kullanın, tırnaklarınızı değil parmak uçlarınızı kullanın, bu da saç derinizi çizebilir ve ek sorunlara neden olabilir.

Fırçalama
Fırçalama

Fırçalama

Ölü deriyi ve diğer kalıntıları saçınızdan temizlemenin başka bir yoluydu (ancak yağdan kurtulmayacak). Fırçalama normalde yaptığınız bir şey değilse, en azından ara sıra başlamak isteyebilirsiniz.

Reklamlar

Ve elbette, bu rotaya gitmek istiyorsanız, bol miktarda özel saç derisi fırçası (saç derisi masajı olarak da adlandırılır) mevcuttur. Bunlar genel olarak daha küçük, yuvarlak (üstte bir sap ile) ve silikon veya plastikten yapılmış kıllara sahiptir. 

Bütün bunları söyledikten sonra, herkesin saç derisini pul pul dökmek için kendi yolundan gitmesi gerekmiyor. Ve her iki durumda da, dışarı çıkıp bir sürü yeni saç bakım ürünü satın almak zorunda değilsiniz ve almamalısınız ve yapmazsanız kendinizi iğrenç hissetmenize gerek yok. Diğer benzer sağlık/güzellik uygulamaları gibi, sizin için en iyi olanı yapın ve gereksiz şeylere para yatırmak için baskı hissetmeyin.

Kepeksiz Saçlar İçin Saç Derisini Eksfoliye Etme Yolları adlı yazımızın faydalı olduğunu umuyoruz. Saç bakımı ile ilgileniyorsanız, Saçlarınızı Ne Sıklıkla Kestirmelisiniz? adlı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Begonya Kadın’ı YouTube kanalımızdan da takip edebilirsiniz!

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx