Beslenme

Kızılcık Şerbeti Nasıl Yapılır?

Reklamlar

Kızılcık şerbeti, ülkemizde sıkça tüketilen ve ferahlatıcı bir içecektir. Üstelik sağlığa pek çok yararı bulunur.

Aslında, kızılcık meyvesinin gerçekten de bir süper gıda olduğu ve ortaya koyduğundan çok daha fazlasını sunduğu ortaya çıktı. Bitki aslında on ila yirmi cm yüksekliğe kadar uzanan ve küçük, yaprak dökmeyen yaprakları olan bir maki, sürünen çalı veya asmadır. Meyvenin kendisi, 2.3 ila 2.5 arasında değişen bir pH ile tadı küçük ve çok asidiktir. Kızılcık (Bilimsel Adı: Vaccinium Macrocarpon), C vitamini ve lif, çok yönlü sağlık için gerekli olan fito-besinler açısından zengindir ve ayrıca diş çürüklerinden, idrar yolu enfeksiyonundan ve iltihaplanmadan koruma sağlayabilecek çeşitli kimyasal maddeler içerir.

Bu yazımızda kızılcık şerbeti nedir, kızılcık şerbeti faydaları nelerdir, kızılcık şerbeti yapımı nasıldır, kızılcık şerbeti tarifi nasıldır ve kızılcık şerbeti nasıl yapılır gibi sorulara cevaplar bulacaksınız.

Reklamlar
Kızılcık Şerbeti Nedir?
Kızılcık Şerbeti Nedir?

Kızılcık Şerbeti Nedir?

Kızılcıklar, yaprak dökmeyen kızılcık çalılarının meyveleridir. Kızılcık bitkisi (bilimsel adı: Vaccinium macrocarpon), Ericaceae familyasına ait küçük sürünen veya sürünen bir bitkidir. Amerika Birleşik Devletleri, Türkiye, Kanada ve Şili’de yaygın olarak yetişir. Kızılcık, çeşitli sağlık yararları için övülür. Kızılcık bir süper gıda olarak kabul edilir. Kızılcık şerbeti ve bütün kızılcıkların sağlığa faydaları burada…

İdrar yolu enfeksiyonlarını iyileştirir

Birkaç araştırma çalışması, kızılcıkların ve kızılcık şerbetinin idrar yolu enfeksiyonlarını daha hızlı iyileşmeye yardımcı olduğunu göstermiştir. İdrar yolu enfeksiyonları riski yüksek olan veya tekrarlayan, idrar yolu enfeksiyonları geçiren kişileri içeren araştırmalar, kızılcık ürünlerinin idrar yolu enfeksiyonları riskini yaklaşık yüzde 33 oranında azalttığını göstermiştir. Hamile kadınlar, jinekolojik prosedürler geçiren kadınlar ve yaşlılar gibi belirli yüksek risk gruplarını içeren araştırmalar, kızılcıkların idrar yolu enfeksiyonları riskini düşürmede faydalı olduğunu bulmamıştır.

Sağlıklı cilt bakımı için idealdir
Sağlıklı cilt bakımı için idealdir

Sağlıklı cilt bakımı için idealdir

Kızılcık şerbeti, cildi nemli ve sağlıklı tutan vitamin ve minerallerle yüklüdür. Yüksek antioksidan içeriğinin yaşlanma belirtilerini azalttığı düşünülmektedir. Ayrıca yüksek antioksidan içeriği sebebiyle cildin yaşlanmasını engeller.

Kilo vermeye yardımcı olur

Kızılcık meyvesi yüksek lif içeriği daha uzun süre tok kalmaya yardımcı olur ve böylece kalori alımını sınırlar. Kızılcık şerbetini tüketmek gün boyu tokluk hissi yaratır.

Reklamlar

Bağırsak sağlığını korur

Kızılcık şerbetinin bağırsak mikrobiyomunu iyileştirdiği gösterilmiştir (bağırsakta iyi bakterilerin büyümesini teşvik eder). Sindirime yardımcı olurlar ve bağırsakla ilgili hastalıkları önlemeye yardımcı olabilirler.

Ağız sağlığını korur

Kızılcık şerbeti, ağızda sağlıklı bir pH’ı korur. Ağız kokusu, çürükler, diş eti hastalıkları ve diş çürümesi gibi ağız sorunlarının önlenmesine yardımcı olurlar.

Kronik sağlık durumlarını yönetmeye yardımcı olur

Kızılcık şerbeti, uzun süredir devam eden hastalıkları yönetmeye yardımcı olabilecek mükemmel bir besin içeriğine sahiptir. Kuersetin, mirisetin ve ursolik asit gibi çeşitli antioksidanlar açısından zengindirler. Bunlar kanser, kalp hastalıkları ve yüksek tansiyon gibi durumların önlenmesine yardımcı olabilir.

Kızılcık şerbeti genellikle güvenli ve sağlıklı kabul edilse de, özellikle büyük miktarlarda alındığında sorunlara neden olabilir. Kızılcık şerbeti özellikle küçük çocuklarda ishale ve mide rahatsızlığına neden olabilir. Uzun süre aşırı kızılcık şerbeti içmek böbrek taşı riskini paradoksal olarak artırabilir. Kızılcık şerbeti, Warfarin gibi kan sulandırıcılara müdahale edebilir ve etkinliklerini azaltabilir. Kızılcık şerbetinin hamilelik ve emzirme dönemindeki güvenliği tam olarak belirlenmemiştir.

Herhangi bir sağlık amacı için kızılcık suyu içmeye karar verirken bir doktorun fikrini almak her zaman daha iyidir. Kanıtlanmış tedavi önlemlerinin etkinliği ve önemi, kızılcık şerbeti de dahil olmak üzere hiçbir çare tarafından zayıflatılamaz.

Kızılcık Şerbeti Faydaları
Kızılcık Şerbeti Faydaları

Kızılcık Şerbeti Faydaları

Kızılcık şerbetinin sağlığa faydalarını bu bölümde bulacaksınız.

Antioksidanlar açısından zengindir

Kızılcık meyvesi genel olarak çilek, ahududu, ıspanak, brokoli ve kiraz gibi hastalıklarla savaşan antioksidanlarda hemen hemen tüm meyve ve sebzelerden daha başarılı olduğunu biliyor muydunuz? Bir su bardağı kızılcık aslında toplam 8.983 antioksidan kapasiteye sahiptir. Kızılcık şerbetinde bulunan zengin antioksidanlar, vücudun ve cildin yaşlanmasını engeller. Ciltteki ince çizgiler ve kırışıklıkların oluşumunu engeller.

İdrar yolu iltihabını iyileştirir

Kızılcık şerbeti, belki de en iyi idrar yolu iltihabı önlemedeki rolüyle bilinir. Kızılcıktaki yüksek proantosiyanidin seviyesi, belirli bakterilerin idrar yolu duvarlarına yapışmasını azaltmaya yardımcı olarak enfeksiyonlarla savaşır. American Journal of Obstetrics and Gynecology’de yayınlanan bir araştırmaya göre, kızılcık idrar yolu iltihabını önlemeye yardımcı olur. Bununla birlikte, kızılcık şerbeti, bakteri yapışmasını önlemek için son derece yüksek bir kızılcık konsantrasyonu gerektirdiğinden çok daha az etkilidir.

Beyin Gücünü Artırır

Araştırmalara göre kızılcık şerbetinde bulunan antioksidan ve antienflamatuar bileşikler hafızayı canlı tutar. Bu nedenle, beyin sağlığını korumak istiyorsanız, günlük olarak kızılcık şerbeti tüketebilirsiniz.

Kanseri Önler

Araştırma, kızılcık şerbetinin tümör ilerlemesini yavaşlatmada faydalı olduğunu ve prostat, karaciğer, meme, yumurtalık ve kolon kanserlerine karşı olumlu etkiler gösterdiğini göstermiştir.

Kilo Kaybına Yardımcı Olur
Kilo Kaybına Yardımcı Olur

Kilo Kaybına Yardımcı Olur

Kızılcık şerbetinin vücutta biriken yağlar üzerinde eritici bir etkisi vardır ve bu da kilo kaybına yardımcı olur. Kızılcık şerbeti lifle yüklü olduğu için kişinin daha uzun süre tok kalmasına yardımcı oluyor.

Diş Çürükleriyle Mücadele Eder

Rochester Üniversitesi Tıp Merkezi’ndeki Oral Biyoloji Merkezi ve Eastman Diş Hekimliği Bölümü’ndeki araştırmacılara göre, kızılcıklarda bulunan proantosiyanidinler, diş eti hastalıklarının ve bakterilerin dişlere bağlanmasını önleyerek ağız sağlığına fayda sağlayabilir.

Cildi Besler

Kızılcık şerbeti, cildi beslemeye ve daha esnek hale getirmeye yardımcı olur. Bu yüzden günlük olarak kızılcık şerbeti tüketebilirsiniz. Çeyrek fincan balı iki yemek kaşığı kuru kızılcık ve çeyrek yemek kaşığı esansiyel yağı karıştırıp daha iyi sonuçlar için cildinize on dakika boyunca uygulayabilirsiniz.

Bağışıklığı Artırır

Kızılcıklar antioksidanlar ve fitokimyasallar açısından zengin olduğundan, sağlıklı bir bağışıklık sistemini destekler ve hastalanma ihtimalinizi azaltır.

Kalp Sağlığını İyileştirir

British Journal of Nutrition’da yayınlanan bir araştırmaya göre, günde bir bardak şekersiz kızılcık şerbeti içen kişilerde HDL kolesterol yani iyi kolesterol seviyeleri yaklaşık yüzde 10 oranında artıyor. Kızılcıkta bulunan polifenoller, trombosit oluşumunu önleyerek ve kan basıncını düşürerek kardiyovasküler hastalık riskini de azaltabilir.

Kızılcık Şerbeti Yapımı
Kızılcık Şerbeti Yapımı

Kızılcık Şerbeti Yapımı

Muhtemelen, bu makaleyi okuyorsanız, eklenen şeker, sebze konsantresi, renklendirici ve daha fazlasından kaçınmak istediğiniz için sıfırdan kızılcık şerbeti yapmakla ilgileniyorsunuzdur.

Görünüşte sağlıklı olan şeylerin bile rafa dayanıklı olması için belirli miktarda katkı maddesi ve koruyucu içermesi gerekir. Neyse ki, kendi kızılcık şerbetini yaptığınızda, içine giren her şeyi kontrol ediyorsunuz – bunu yapmayı sevmemin bir nedeni de bu. Kızılcık şerbeti lezzetli ve enfes olsa da besleyicidir. İşte düzenli olarak içmeyi düşünmek için birkaç neden…

Kızılcık şerbeti antioksidanlar ve polifenollerle yüklüdür. Kardiyovasküler hastalıkları azaltmada rol oynayabilir. Ağız sağlığını iyileştirebilir. Yaşa bağlı hasarlarla savaşır. Lif oranı yüksektir, kanserle mücadele özellikleri vardır ve sindirim sağlığını destekler. İdrar yolu enfeksiyonlarına neden olan bakterilere karşı faydalıdır. Evde hiç kızılcık şerbeti yapmadıysanız, emin olun, inanılmaz derecede kolay…

Aşağıda iki yöntemi gösteriyorum – blender ile yapılan kızılcık şerbeti ve ocakta yapılan kızılcık şerbeti… Blender versiyonunu tercih ediyorum çünkü hemen alabilirim ama eğer blenderiniz yoksa set üstü ocak seçeneği harika. Kızılcık şerbeti yapmak için taze veya dondurulmuş kızılcıklara, saf filtrelenmiş suya, taze portakal suyuna (isteğe bağlı) ve tatlandırılmış isterseniz bala ihtiyacınız olacaktır.

Blender yöntemi için Vitamix gibi yüksek güçlü bir blender ve ince gözenekli bir elek (tüm posayı yakalamak için daha iyi) veya tülbent (benim tercihim) gerekir. Ocak üstü yöntemi için sadece ince bir elek gerekir. Kızılcık posasının boşa gitmesine izin vermeyin! Bunun yerine, ekşi tat ve ekstra beslenme için keklere veya ekmeklere ekleyin veya gerçekten kullanmıyorsanız, kompost kutunuza ekleyin veya hayvanlarınıza besleyin.

Ev yapımı kızılcık şerbeti ekşi, lezzetli, doyurucu, besleyicidir ve sadece dört bileşen gerektirir. İşte bir blender veya ocakta kolayca nasıl yapacağınız!

İki su bardağı kızılcık taze veya dondurulmuş kızılcık ve iki su bardağı suyu bir blendırla iki dakika boyunca yüksek hızda karıştırın. Katı kızılcık parçalarının kalıp kalmadığını kontrol edin ve varsa kaybolana kadar tekrar karıştırın. İnce gözenekli bir elek veya tülbentten süzün. İsterseniz bir buçuk su bardağı limon suyu veya portakal suyu ve stevia ya da bal ilave edin. Benimkini şekersiz tercih ederim, ama bazıları için çok keskin olabilir. Kızılcık şerbeti buzdolabında birkaç gün saklanır. Yüksek hızlı bir blendırınız varsa ve kızılcık şerbetindeki posadan çekinmiyorsanız, süzme adımını atlamayı düşünün ve tüm kızılcıktan yararlanın!

Eğer kızılcık şerbetini ocakta yapmak istiyorsanız, iki su bardağı kızılcık taze veya dondurulmuş kızılcık ve iki su bardağı suyu bir tencereye alın ve iyice kaynatın. Ocağın ısısını düşürün ve kızılcıkların yaklaşık yirmi dakika kaynamasına izin verin. Meyveler açılmalı ve su parlak kırmızıya dönmelidir. Karışımı ince bir elekten geçirin. Tatlandırmak için stevia ya da bal ekleyin. Taze sıkılmış bir buçuk su bardağı limon suyu veya portakal suyu da kızılcık şerbetinin lezzetini artırmaya yardımcı olur.

Bu tarifteki süzme kızılcık posası, besin ve lezzetinin çoğunu suya kaybetmiş olsa da, onu atmaya kıyamıyorum. Bunun yerine, keklere veya ekmeklere biraz ekstra nem ve lezzet katmak için kullanıyorum.

Kızılcık Şerbeti Tarifi
Kızılcık Şerbeti Tarifi

Kızılcık Şerbeti Tarifi

Kızılcık şerbeti genel olarak C vitamini bakımından çok yüksektir, bu nedenle onu içmek bağışıklık sisteminizi güçlendirmenin harika bir yoludur. Bu, enfeksiyonları önlemeye ve genel sağlığınızı artırmaya yardımcı olmanın harika bir yolu olduğu anlamına gelir.

Kızılcık şerbeti nasıl yapılır merak ediyor musunuz? Bu ev yapımı taze kızılcık şerbeti tarifi ile sadece birkaç dakika içinde nasıl olduğunu öğrenin. İdrar yolu enfeksiyonlarını önlemeye yardımcı olabilirler ve hatta bazı insanlar kan pıhtılarını önlemek için tip 2 diyabet, kronik yorgunluk için kullanırlar. Bu meyveler antioksidanlar, C vitamini ve salisilik asit ile yüklenir. İyi bir ev yapımı kızılcık şerbeti tarifinin neden doğru yol olduğunu anlayabilirsiniz.

Bu içeceği marketin meşrubat reyonundan alırsanız, satın aldığınız şeyin bir kokteyl olma ihtimali vardır. Temel olarak bunun anlamı, meyve suyu ve ekstra şeyler satın almanızdır – lider markayı satın alıyorsanız genellikle yüksek fruktozlu mısır şurubu içerir. Her sabaha yüksek fruktozlu mısır şurubu yardımı ile başlamanın büyük bir hayranı değilim, bu yüzden benim için taze kızılcık şerbeti en iyisi…

Bu ev yapımı taze kızılcık şerbeti tarifini büyük veya küçük bir partide yapabilirsiniz. Bir tek ben içtiğim için birkaç gün yetecek kadar yapıyorum. İçinde koruyucu bulunmadığını unutmayın. Bu nedenle üç gün içerisinde kullanılmalıdır. İsterseniz daha uzun süreli depolama için buzluğa da atabilirsiniz. Bu tarif çok kolay ve hızlı.

İçeceğinizin tadını nasıl güzelleştireceğinizi merak ediyorsanız, muhtemelen marketten aldığınız kokteyl karışımlarını içmeye alışmışsınızdır. İçeceğin kendisi çok ekşi, bu da bazı insanlar için hoş değil. İçmenin sizin için daha kolay olup olmadığını görmek için az miktarda elma veya üzüm suyuyla karıştırmayı deneyebilirsiniz.

Alternatif olarak kızılcık şerbetini tatlandırmak için bal, akçaağaç şurubu veya stevia kullanabilirsiniz. Eğer ekşiliğini dert etmezseniz tatlandırıcısız da içebilirsiniz. Bu şekilde çok tatlı değil, ama ekşiliği de sizi rahatsız etmez.  Sadece kolay erişim için buzdolabında saklayın.

Bu, sıfırdan yapmak gerçekten kolay bir kızılcık şerbeti… Kahvaltının yanında afiyetle tüketecekseniz, bir gece önceden yapın ki gece soğuması için buzdolabında bekletin.

Bu tarifi yapmak çok kolaydır. Çok fazla karmaşık malzemeye veya süslü mutfak aletlerine ihtiyacınız yok. Kızılcıkları kaynatmak için kapaklı büyük bir tencereye ihtiyacınız olacak. Meyveleri, meyve suyundan süzmek için oluklu bir kaşık veya süzgeçe ihtiyacınız olacak. Bu ev yapımı kızılcık şerbetindeki malzemeler sadece çilek, su ve bir çeşit tatlandırıcıdır. Bal, akçaağaç şurubu veya stevia’yı tercih ederim çünkü onlar sizin için daha iyi. Ama isterseniz şeker veya agave nektarı deneyebilirsiniz. Daha önce taze kızılcık suyunu hiç bu şekilde denemediğim için ölçümleri denemeniz gerekecek.

Kızılcık şerbetini, zencefilli gazoz ile karıştırıp içebilirsiniz. Bir tencereye dört su bardağı taze kızılcık ve dört su bardağı suyu koyun ve kaynatın. Kızılcıklar yumuşayıp patlayana kadar on beş dakika pişirin. Meyvelerin suyunu süzün ve suyu tavaya geri koyun. Yarım su bardağı akçaağaç şurubu veya bal ya da stevia ekleyin ve eriyene kadar ısıtın. Bir şişeye dökün ve soğutun.

Kızılcık Şerbeti Nasıl Yapılır?

Meyve kokteyline benzer bir kızılcık şerbeti yapmak için bir greyfurt, iki adet portakal bir misket limonu ve bir su bardağı kızılcığı bir meyve sıkacağına yerleştirin ve suyunu çıkarın. İçine az miktarda zencefil rendeleyin. İçine yarım kahve fincanı soda ekleyin. Ardından içine bir ya da iki yemek kaşığı akçaağaç şurubu, bal ya da stevia ekleyin. Hepsini karıştırın. İşte hepsi bu kadar!

İlginizi çekebilir: Meyan Kökü Şerbeti Nasıl Yapılır?

YouTube Kanalımız: https://www.youtube.com/c/begonyakadin

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx