Teknoloji

Laptop Aşırı Isınma Sorunu

Reklamlar

Laptop aşırı ısınma sorunu pek çok kişide karşılaşılan sorunlar arasın da yer almaktadır. Uygun bir kullanım gösterilse bile pek çok bilgisayar da ısınma sorunu ön plana çıkar. Bu sorunun pek çok farklı sebebi olabilir. Sebepler doğru bir şekilde ortadan kaldırılır ise ısınma sorununu ortadan kaldırmak da mümkün hale gelecektir. Laptop uzun süreli bir kullanım gösterildiği zaman motor kısmından ses gelebilir. Aynı zaman da bir süre sonra ısınma durumu da ortaya çıkabilir.

Yeni olan bilgisayarlar da bu durum yaşanmazken eski bilgisayarlar da çok fazla meydana gelmektedir. Laptop aşırı ısınma sorunu çözüm bulunmaz ise bilgisayara çok daha ciddi hasarlar vermesi söz konusu olabilir. Sebeplerini göz önünde bulundurarak buna uygun olacak şekilde çözümler üretmek gerekmektedir. Böylece en etkili sonucu bulmak mümkün olacaktır.

Laptop Neden Isınır?
Laptop Neden Isınır?

Laptop Neden Isınır?

Laptop pek çok farklı sebebe bağlı olarak ısınma gösterebilir. Bu sebeplerin ortadan kaldırılması ile Laptop aşırı ısınma sorunu da ortadan kalkar. En doğru çözümü bularak için ilk olarak sorunun neyden kaynaklı olduğunu öğrenmek gerekir. Aşırı sıcak yaz ayların da sürekli olarak açık kalan bilgisayarlar da olduğundan daha sıcak olma ve fanlardan sıcak hava üslenme gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Bu sorun çok normal olarak karşılanmaktadır.

Reklamlar

Soğuk olan bir cismi laptopun üzerine bırakarak soğumasını sağlamak ve bu şekilde kullanmak en ideal çözüm yollarından biri olacaktır. En uygun olacak çözüm yollarını bulmak ve buna göre davranmak gerekmektedir. Laptoplar sabit ve uzun süreli kullanım gösterildiği zaman ısınma sorunu çok sık meydana gelir. Orta derece ısınma sürekli kullanım için normal sayılsa da aşırı ısınma söz konusu olduğu zaman mutlaka soğutma yöntemlerine başvurmak gerekmektedir.

Fanın Tozlanması

Laptop aşırı ısınma sorunu denildiği zaman akla gelen ilk sebep fan sistemi olmaktadır. Fan sisteminde ciddi bir tozlanma durumu olduğu zaman bilgisayar hem çok fazla ısınmaya başlar hem de çok farklı sesler çıkarmaya başlar. Bu sebeple fan sisteminin en iyi şekilde temizlenmesi gerekmektedir. Fan sistemini temizlemek için elektrikli süpürgenin başlığını çıkararak tozları bu şekilde uzaklaştıra bilirsiniz. Bunun dışında bilgisayarın arka kısmı açılarak içerisinde bulunan tozlar kuru bir bez yardımı ile de temizlenebilir. Bu işlem sık sık yapılır ise bilgisayarın fanında bozulma durumu meydana gelir. Bu sebeple sadece ses ve aşırı ısınma durumu meydana geldiği zaman temizleme işlemini yapmak gerekir. Aynı zaman da bu işlemi yaparken fan tellerinin zarar görmesini engellemek için de dikkatli davranmak gerekmektedir.

Laptopu Yüksek Düzeyde Kullanmak
Laptopu Yüksek Düzeyde Kullanmak

Laptopu Yüksek Düzeyde Kullanmak

Aşırı ısınma gibi bir sorun yaşayan kişilerin yapması gereken en önemli şeylerden biri bilgisayarın alt kısmında açıklık bırakmaktır. Bunun için özel olarak üretilmiş olan aparatlar da mevcut olmaktadır. Laptopun arka kısmına yerleştirilen aparat sayesinde arada bir açıklık durumu meydana gelebilir. Bu açıklık ile birlikte laptop alt kısımdan hava alır ve böylece ısınma durumu aşırı olacak şekilde meydana gelmez.

Laptop aşırı ısınma sorunu genellikle laptopun sabit ve yüksekte kullanılmamasından kaynaklı olarak meydana gelmektedir. Bu sorunun temel çözümü olan aparatları mutlaka tercih etmeniz gerekir. Bu şekilde kullanım gösterilir ise aynı zaman da kişinin de sağlıklı bir kullanım göstermesini ortaya çıkarır. Özellikle son yıllar da bu konu ile alakalı olarak pek çok aparatın üretim durumu da meydana gelmektedir. Aşırı ısınma sorununu ortadan kaldırmamak daha büyük olan pek çok farklı sorunun da meydana gelmesine sebep olur.

Reklamlar

Termal Macun Yerleştirmek

 Laptop aşırı ısınma sorunu yaşayan kişilerin yapması gereken en önemli çözüm yollarından bir diğeri ise termal macun yerleştirmek olmaktadır. Termal macun bilgisayarın daha verimli bir şekilde çalışmasını sağlamaktadır. Aynı zaman da aşırı ısınma sorununun da önüne geçen bir yöntem olmaktadır. İlk olarak batarya çıkarılır. Daha sonra ise bilgisayarın arkasında bulunan vidalar çıkarılarak arka kısım tamamen kaldırılır. Fan ve soğutma sitemi üzerinde bulunan vidaları da sökün. Bu işlem yapılırken çok dikkatli bir şekilde davranmak gerekir. Daha sonra ise ortaya çıka nalana temiz bir bez yardımı ile termal macunu hafifçe yerleştirin.

Laptop aşırı ısınma sorunu bu şekilde tamamen ortadan kalkacaktır. Fan ve soğutma sistemi en iyi şekilde çalışma göstereceği için ısınma sorunun tamamen çözümlenmesi de mümkün hale gelecektir. Termal macun sürerken yan taraflardan başlamak çok daha etkili bir sürüm yapmanızı sağlayacaktır. 

Soğutucu Pad Kullanımı
Soğutucu Pad Kullanımı

Soğutucu Pad Kullanımı

Laptop aşırı ısınma sorunu ile karşı karşıya kalan kişiler kendilerine ne uygun olan çözüm yolları aramaktadır. Laptop ve telefonlar da aşırı ısınma sorunu en sık karşılaşılan sorunlar arasında yer almaktadır. Bu gibi sorunları ortadan kaldırabilmek için pek çok farklı çözüm yol söz konusu olmaktadır. Bu çözüm yollarından bir diğeri de soğutucu ped kullanımı olmaktadır. Soğutucu pad pek çok anlamda laptop kullanıcısına kolaylık imkânı sağlamaktadır. Soğutucu pad kullanmadan önce fan ve soğutma sistemini temizlemek çok daha ciddi bir fayda sağlamanıza yardımcı olacaktır.

Fan sistemi temizlendikten sonra ve soğutucu pad kullanımı başladıktan sonra ısınma sorununa kesin bir çözüm bulmanız söz konusu olacaktır. Soğutucu pad sayesinde masa üzerinde bilgisayarı daha iyi kullanma durumunuz da mümkün hale gelecektir. Özellikle bu konudan dolayı son yıllar da çok fazla tercih edilmeye başlamıştır. Doğru bir kullanım gösterilir ise bilgisayarın daha hızlı ve ısınmadan çalışması da sağlanmış olur. Soğutucu padler pek çok yerde satılmaktadır. İsterseniz laptop ürünleri satan bir mağazadan isterseniz de internet üzerinden sipariş vererek soğutucu padleri satın alabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Piranha Akıllı Kumanda

Daha fazla içerik için bizi Instagram’dan takip edebilirsiniz: https://www.instagram.com/begonyakadin/

Buse Öztürk

Yazmak en büyük tutkum. Yaklaşık 4 yıldır profesyonel olarak içerik üretiyor ve kendimi geliştiriyorum.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx