Pratik Bilgiler

Marul nasıl saklanır? Marulu taze tutmanın yolları nelerdir?

Reklamlar

Marul nasıl saklanır? Soframızı süsleyen ve sağlıklı beslenme için mutlaka tüketilmesi gereken yeşillikleri hepimiz çok seviyoruz. Özellikle marul, çeşitli salataların ana malzemesi ve bazı yemeklerin de olmazsa olmaz garnitürlerinden biridir. Sizde, pazarda yemyeşil ve taptaze görünen marullar eve getirmenizin hemen ertesi günü sararıp solmaya başlıyor ve çöpe atmak zorunda kalıyor musunuz? Bu soruya yanıtınız hiç düşünmeden evet ise, marulu saklarken birtakım yanlışlıklar yapıyor olabilirsiniz. Sofraların baş tacı olan ve asla vazgeçemediğimiz marul nasıl saklanır, marul ne şekilde muhafaza edilir, marulların sararması için ne yapılır ve uzun süre marul nasıl saklanır sorularını yanıtladığımız bugünkü yazımız umuyoruz ki bu konuda size fayda sağlayacaktır.

Uzun süre marul nasıl saklanır?
Uzun süre marul nasıl saklanır?

Uzun süre marul nasıl saklanır?

Diğer yeşillikler gibi marulda maalesef çok çabuk sararıp solan ve hatta pörsüyen bitkilerden biri. Marulun barındırdığı vitamin ve minerallerde bitkinin sararmaya başlamasıyla birlikte özelliğini yitiriyor ve hatta bakteri üretmeye başlıyor. Peki, bu durumu engellemek ve marulları daha uzun bir süre taze tutmamızın bir yolu yok mu? Hayatınızı kolaylaştıracak pratik bilgileri paylaştığımız köşemizde bugün sizlerle öyle püf noktaları vereceğiz ki, bundan böyle marullarınızı ilk günkü gibi diri, çıtır çıtır ve taze tutmayı başarabileceksiniz.

Marulu taze tutmanın yolları nelerdir?

Manavdan ya da pazardan aldığınız yeşil marulları taze tutmanızın ilk şartı, kesinlikle marul yapraklarının kuru olmasıdır. Olduğundan çok daha canlı görünmeleri için satıcılar marullar sürekli ıslatırlar ve cazip bir hale getirirler. Şayet pazardan aldığınız marulu eve gelir gelmez buzdolabına koyarsanız, en fazla 2 gün sonra marul yapraklarını sararmış görmeniz kaçınılmazdır. Bu nedenle buzdolabına yerleştirmeden önce marulu poşetinden çıkarıp, yapraklarının kurumasını sağlamalı ve yeni kuru bir poşet ile dolaba koymalısınız.

Reklamlar

Marulu tamamen kurutup poşetle buzdolabına yerleştirmenizin ardından poşetin ağzını bağlamadan koyabilirsiniz. Her gün marul poşetini yarım saatliğine buzdolabından çıkarıp hava almasını sağlayarak nemlenmesini önleyebilirsiniz. Bu şekilde sakladığınız taze marulların 6-7 gün boyunca sararmadığını ve bozulmadığını görebilirsiniz.

Bir başka marulu uzun süre taze olarak saklamanızın yolu ise, birçok kişinin bilmediği fakat çok pratik olan bir yöntem. Üstelik marulları bu şekilde muhafaza ettiğinizde neredeyse 10 gün süre ile taptaze kaldıklarına tanık olacaksınız. Marulları bu şekilde saklamak için tüm marul yapraklarını tek tek ayırıp bol su ile yıkamalısınız. Tüm yıkama işlemi tamamlandığında yine tüm yaprakları kağıt havlu veya sebze kurutucu ile kurutup, kalın parçalar halinde doğrayabilirsiniz. Bu sırada geniş bir saklama kabının içerisine kağıt havlu sererek üzerine yıkayıp kuruttuğunuz marulları yerleştirerek bütün marullar saklama kabına konulduktan sonra üzerlerine yeniden kağıt havlu serip, kapağını sıkıca kapatmalısınız.

Marulları bozulmadan saklamak için ne yapılır?
Marulları bozulmadan saklamak için ne yapılır?

Marulları bozulmadan saklamak için ne yapılır?

Gördüğünüz gibi marulları taze tutmak ve bozulmadan saklamak için çok pratik yöntemler bulunuyor. Hele ki şimdi paylaşacağım marul saklama yöntemi sayesinde neredeyse 1 ay boyunca marulları ilk günkü tazeliğinde ve çıtırlığında muhafaza edebilirsiniz. Son paylaştığımız yönteme benzemekle birlikte bazı değişik yolların izlendiği marul saklama sırrını öğrendikten sonra inanıyorum sizde hemen uygulamak isteyeceksiniz.

Marulların yapraklarını önce bol su ile yıkayıp, hemen ardından yaklaşık yarım saat sirkeli suyun içerisinde bekletin. Bekleme süresi dolduğunda marul yapraklarını sebze kurutucu ya da kağıt havlu ile iyice kurulamalısınız. Son aşamada ise, kilitli bir buzdolabı poşetinin içine kağıt havlu sererek tüm marul yapraklarını üst üste bu poşetin içine dizin. Ve tüm marullar bittiği vakit bu kez üst kısmı bir kağıt havlu ile kapatın ve tüm gücünüzle üfleyerek poşetin içini tamamen hava ile doldurup kilidini kapatın. Yaptığınız bu işlem sonrası uzun süre marulları taze olarak saklayabilirsiniz.

Reklamlar

Marul derin dondurucuda saklanır mı?

Derin dondurucuya konup saklanamayacak gıdalardan biri de maruldur. Marulu keserek ya da bütün yaprak halinde derin dondurucuya koyarsanız marullar direkt donar ve çözüldüğünde aşırı yumuşamış, çürümüş bir maruldan farkı kalmayacaktır. Bu nedenle marulları derin dondurucuda değil, paylaştığımız marul saklama yöntemlerinden herhangi biri ile buzdolabının soğutucu kısmında saklamalısınız.

Sararmış marul tüketilebilir mi?
Sararmış marul tüketilebilir mi?

Sararmış marul tüketilebilir mi?

Marulun sararmaya başlaması, bakteri üretmeye ve dolayısıyla çürümeye başlamasının bir belirtisidir. Aynı zamanda içerdiği vitamin ve minerallerin kaybolması anlamına gelir. Bu nedenle marullarınızda sararma ve solma gördükten sonra tüketmemeli, çöpe atmalısınız.

Solmuş marulu nasıl canlandırırım?

Aniden yemeğe davetsiz bir misafir gelip marul salatası yapmak zorunda kaldınız ve buzdolabını açtığınızda birde ne gördünüz, tüm marullar solmuş ve kullanılamaz hale gelmiş. Evet, bu söylediğim birçok kişinin zaman zaman yaşadığı talihsiz bir durum. Neyse ki böyle bir sahne ile karşılaşmanız durumunda sizi kurtaracak pratik bir önerimiz var. Solmuş marulu canlandırmak için yapacağınız işlem çok basit; uygun bir kabın içerisini buzlu su ile doldurun ve yarım limon suyu ilave edin. Marulları hazırladığınız buzlu suyun içine koyarak buzdolabında yarım saat beklettikten sonra yeniden canlandıklarını görebilirsiniz.

Marul nasıl saklanır adlı yazımızı beğendiyseniz, Avokado nasıl saklanır? adlı yazımızın da ilginizi çekebileceğini düşünüyoruz.

Bizi Begonya Kadın adlı Instagram hesabımızdan takip edebilirsiniz!

Deniz Solmaz

Merhaba Deniz ben. Bundan sonra bende buradayım, kadına ve yaşama dair keyifli yazılarda buluşmak dileğiyle.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx