Dizi Haberleri

Netflix’in yeni seri katil dizisi Monster: the Jeffrey Dahmer Story incelemesi

Jeffrey Dahmer gerçek hikaye mi? Oyuncuları kimlerdir

Reklamlar

Netflix yeni seri katil dizisi olan Monster: The Jeffrey Dahmer Story Türkiye’de DAHMER Canavar: Jeffrey Dahmer’in Hikayesi ismi ile yayınlandı. Eylül ayının 3 haftası yayınlanan dizi tüm dünyada izlenme süreleri dikkate alındığında en iyi giriş yapan 5.dizi ünvanını da aldı. Türkiye kataloğunda en çok izlenen diziler arasında bu sıralar 1 Numara.  Dizinin başrol oyuncusu Evan Peters’in başarılı oyunculuğu ile dizi izleyicilerin ilgisini çekmiş görünüyor.

Monster: The Jeffrey Dahmer Story (Canavar: Jeffrey Dahmer’in Hikayesi) dizisi ne anlatıyor?

Monster: The Jeffrey Dahmer Story (Canavar: Jeffrey Dahmer’in Hikayesi) dizisi ile Netflix 1978-1991 yılları arasında 17 yetişkin erkek ve ergen erkek çocuğu çeşitli yöntemlerle öldüren acımasız bir seri katile ekranlara taşıyor. Gerçek bir hayat hikayesinden esinlenilmiş olan dizinin baş karakteri Dahmer, 1960 Amerika doğumlu. Çocuk yaşlarında ölü hayvanlar ve çeşitli iskeletlerin koleksiyonunu yapmaya ilgisi olduğu belirtiliyor. Lise yıllarından itibaren suça olan yönelimi başlamış. Cesetleri parçalara ayırma, yamyamlık, ve nekrofili (ölü bedenlerle cinsel ilişki) hastalıklarına sahip olduğu belirtilmiş. Yakalandığı sırada evinde çeşitli insan bedenleri bulunmuş. Cinayetleri işlediği süre içerisinde kendisine “Milwaukee Yamyamı” ismi takılmış.

Dahmer genellikle 14-33 yaşları arasında latin Amerikalı, Asyalı erkekleri kendisine hedef olarak seçtiği görülmüş. Aralarında gay barlar (eşcinsellerin gittiği barlar) bulunduğu mekanlarda buluşmayı tercih eden Dahmer, cinayetlerin bir çoğunu evinde işlediği düşünülüyor.

Reklamlar

Yakalanmasının ardından 1992 yılında ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. 957 yıl süreyle hesaplanmış olan 15 kez müebbet cezasının ardından 16. müebbet cezası da verilmiş oldu.

1994 yılında cezasının 2.yılındayken, Dahmer aynı hapishanenin başka bir hükümlüsü tarafından saldırıya uğradı. Başına metal bir bar ile vurulan Dahmer, Chirstopher Scraver tarafından öldürüldüğü kayıtlara geçti.

Ölümünden yaklaşık 20 yıl sonra New York Post’ta çıkan bir röportajda “Hapishane bazı insanları pişmanlık hissine kavuşturur. Ama Dahmer onlardan biri değildi” şeklinde kendisinden bahsedildi.

Monster: The Jeffrey Dahmer Story (Canavar: Jeffrey Dahmer’in Hikayesi) dizisi izlenir mi?
Monster: The Jeffrey Dahmer Story (Canavar: Jeffrey Dahmer’in Hikayesi) dizisi izlenir mi?

Monster: The Jeffrey Dahmer Story (Canavar: Jeffrey Dahmer’in Hikayesi) dizisi izlenir mi?

Dizi ilk bölümde kasvetli bir hava ile açılıyor. Bütün bu kasvet yavaş tempo, bir katilin hislerinin izleyicilere verebilmek için çok başarılı bir şekilde aktarılmış. Bir katilin içinde yaşamış olduğu karanlığın aktarımı konusunda iyi bir giriş olduğunu söyleyebiliriz.

Reklamlar

Dahmer’in işlediği cinayetleri hangi ruh hali ile işlediğini anlatımı bahane üretmekten uzak olması kötülüğün bilinçli seçilmemesi gerektiğine dair bir mesajı sürekli izleyiciye hatırlatmaya çalışıyor. Bazı seri katil filmlerindeki empati hissinin işlenen cinayetleri normalleştirmeme çabası takdir edilmeli.

Mekan hikaye oyunculuk üçlemesi bazı sahnelerde çok yukarılara çıkmış olarak görüyoruz. Tempoyu yükseltmemeye; gerginliği sürekli izleyeciye vermek isteyen yapımcılar, dizinin macera aksiyon filmine dönüşmemesini çok iyi başarmışlar.

İşitme engelli bir mağdurun yer aldığı bölümde yönetmenin yarattığı atmosfer mağdurun dünyasına daha kolay girmemizi sağlıyor.

Dizinin aydınladığı sahnelerde iyi insan olma umudunun artığı hissinin verilmek isteniyor olması etkileyici yöntemlerden birisi olarak ön plana çıkıyor.

Netflix’in eşcinsel güzellemelerine artık yeter diyen bir kitle için sonunda eşcinsel bir katil de tanıdık dedirtebilecek bir dizi, Monster: The Jeffrey Dahmer Story (Canavar: Jeffrey Dahmer’in Hikayesi).

Başrol oyuncusu Evan Peters saplantılı eşcinsel bir katili çok başarılı canlandırmış.

Sinema ve Televizyon eleştirmenleri tarafından ortalama bir dizi statüsünde değerlendirilen Monster: The Jeffrey Dahmer Story (Canavar: Jeffrey Dahmer’in Hikayesi), genel olarak izleyenler tarafından beğenilmiş görünüyor. Yayınladığı haftanın izlenmelerinde 1 numaraya yerleşen dizi son dönemlerde türün meraklıları tarafından kaçırılmayacak bir dizi olarak ön plana çıkıyor. 

Monster: The Jeffrey Dahmer Story (Canavar: Jeffrey Dahmer’in Hikayesi) başrol oyuncusu Evan Peters kimdir?

Evan Thomas Peters 1987 Amerika doğumludur. Emmy ödülü kazanmış oyuncular arasında yer almaktadır. Amerikcan Horror Story’in tanınmış yüzlerinden biridir. Ayrıca Kate Winslett’in başrolünü oynadığı  Mare of Easttown dizisinde oyunculuğu ile Primetime Emmy Ödülünün sahibi olmuştur.

Monster: The Jeffrey Dahmer Story (Canavar: Jeffrey Dahmer’in Hikayesi) hangi platformda?

Monster: The Jeffrey Dahmer Story (Canavar: Jeffrey Dahmer’in Hikayesi) 21 Eylül 2022 tarihinde Netflix platformunda yayınlandı. 10 bölüm olan dizinin bölüm süreleri yaklaşık olarak 50 dk.

Öner Ünlü

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx