Pratik Bilgiler

Nar nasıl saklanır? Nar buzlukta saklanır mı? Nar saklamanın püf noktaları nelerdir?

Reklamlar

Nar nasıl saklanır? Nar suyu içmenin ve nar meyvesinin kendini tüketmenin sağlık için ne kadar çok faydası bulunduğu ve şifalı bir meyve olduğunu hepimiz biliyoruz. Çarşıdan aldım bir tane, eve geldim bin tane bilmecesi ile birçok neslin aşina olduğu narın faydalarından bir başka yazımızda elbette bahsedeceğiz. Ancak nar pek çok meyve gibi sadece mevsiminde bulunan ve geriye kalan aylar boyunca lezzetini özlediğimiz meyve.

Hal böyle iken, niçin bu lezzetten uzun süre mahrum kalalım diye düşünerek sizler için nar uzun süre nasıl saklanır, oda sıcaklığında duran nar ne kadar süre saklanabilir, nar buzlukta derin dondurucuda saklanır mı, nar saklamak için en uygun metotlar nelerdir öğrenmek için bir araştırma yaptık. Yazımızın detaylarında bu çok sevilen kış meyvesinin nasıl saklanması gerektiği ile ilgili tüm detayları bulabilirsiniz.

Bozulmadan nar nasıl saklanır?
Bozulmadan nar nasıl saklanır?

Bozulmadan nar nasıl saklanır?

Mevsiminde tüketilen taze sebze ve meyvenin verdiği lezzeti, konsantre ya da kurutulmuş ürünlerde bulamayan kişilerdenseniz bu yazımız tam da size göre. Oda sıcaklığında bekletmeniz halinde bozulacak kadar çok sayıda narınız var ve bu meyveleri nasıl değerlendireceğinizi bilemiyorsanız az sonra okuyacağınız nar saklama yöntemleri ile bu soruna bir çözüm bulabilirsiniz. Böylelikle hem evinizdeki nar ziyan olmaz, hem de mevsimi geçtiği zaman dahi taze nar tüketmenin keyfini yaşayabilirsiniz.

Reklamlar

Nar oda sıcaklığında nasıl saklanır? Ne kadar sürede tüketmek gerekir?

Satın almış olduğunuz nar sayısı çok fazla değil ve bu nedenle buzluğa koymaya gerek olmadığını düşünüyorsanız, narları oda sıcaklığında saklama şansına sahipsiniz. Fakat şifa deposu olan narları oda sıcaklığında bozulmadan muhafaza edebilmeniz için satın alma sırasında bazı noktalara dikkat etmeniz gerekiyor. Nar meyvesinin en dayanıklı ve sağlam taneye sahip olanları sert ve kalın kabuklu narlardır.

Aynı zamanda alacağınız narın büyük olması da bozulmadan saklamanız için arayacağınız nitelikler arasında olmalıdır. İşin bu kısmını çözdükten sonra geriye narları uygun ortamda muhafaza etmeniz kalıyor. Kısa sürede tüketmek için aldığınız fakat bozulmasını istemediğiniz narları olabildiğince nem ve rutubetten uzak, güneş ışığı görmeyen bir yerde saklamanız yeterli olacaktır.

Buzlukta nar nasıl saklanır?
Buzlukta nar nasıl saklanır?

Buzlukta nar nasıl saklanır? Nar hangi yöntemlerle bozulmadan saklanabilir?

Kısa sürede tüketemeyeceğiniz miktarda nar almış ve aradan uzun zaman geçmiş olsa dahi aynı tazeliği yakalamak isterseniz, size tavsiyem narları derin dondurucuda saklamanızdır. Narları bütün halinde buzlukta saklayabileceğiniz gibi tanelerine ayırıp o şekilde de saklama şansına sahipsiniz. Şimdi nar derin dondurucuda nasıl saklanır ve bunun için hangi yöntemleri uygulamak gerekir, bunları paylaşalım

Nar diğer meyvelerin aksine buzluğa bir bütün halinde konup saklanabilen nadir meyvelerden biridir. Bunda kabuğunun çok kalın ve sert bir yapıda olmasının etkisi yadsınamaz. Buzlukta bütün halinde nar muhafaza etmek için öncelikle nar güzelce yıkanır ve ardından hiç ıslaklık kalmayacak şekilde kurulanır. Kilitli veya normal bir buzdolabı poşetinin içene koyarak poşetin havasını tamamen almalı ve kapatmalısınız.

Reklamlar

Bu yöntem ile uzun süre bozulmadan nar saklamak mümkün ve yaklaşık bir sene boyunca taze kalan narlardan dilediğiniz vakit, önce çözülmesini bekleyip tüketebilirsiniz. Anlattığım nar saklama yöntemi en uzun süre nar muhafaza etme yöntemi olması nedeniyle en fazla tercih edilen saklama şekli olmakla beraber, söylemeliyim ki buzlukta bir hayli yer kaplıyor. Narları bütün olarak derin dondurucuda saklayacağınız zaman bu gerçeği göz önünde bulundurmalısınız.

Nar tanelerini buzlukta saklayabilirsiniz

Buzlukta nar nasıl saklanır sorusunun bir başka yanıtı ise, narları tane haline getirdikten sonra buzluğa koyup o şekilde muhafaza etmek. Fakat narın yapısı gereği buzluğa konduğunda suyu eriyip sadece çekirdek kısımları kalabiliyor. Bu nedenle kısa zaman içerisinde tüketmeyi düşündüğünüz narları bu yöntemle saklamanızın daha yerinde olacağını düşünüyorum. Her zaman yaptığınız gibi narı ortadan ikiye ayırıp tanelerini bir kap içerisine boşaltın ve buzdolabı poşetine koyup derin dondurucunuza yerleştirin. Yaklaşık 2 ila 3 ay gibi bir süre taze nar tanelerini sağlıklı bir şekilde tüketebilirsiniz.

Buzlukta nar suyu saklanır mı?
Buzlukta nar suyu saklanır mı?

Buzlukta nar suyu saklanır mı?

Mevsiminde taze sıkılmış nar suyunun içerdiği vitaminlerin ne kadar önemli olduğunu ve yüksek oranda C vitamini içerdiğini duymuşsunuzdur. Maalesef her meyvenin suyu derin dondurucuda saklanamıyor ve saklamış olsanız dahi içerdiği vitaminler niteliğini kaybetmiş oluyor. Fakat nar suyu o meyve sularından biri değil ve narı uzun süre saklamanın en güzel yolu, suyunu sıkarak buzlukta saklamak. Ortasından kestiğiniz narların tanelerini bir kase içerisinde toplayın ve daha sonra ister katı meyve sıkacağı, isterseniz de süzgeç yardımı ile narların suyunu çıkarabilirsiniz.

Katı meyve sıkacağı, nar tanelerinin tamamın ezdiği için çekirdek kısmı da nar suyunun içinde olacağından tadını bozmaması için süzgeçle süzmek daha iyi bir fikir olabilir. Elde ettiğiniz nar suyunu 0,5 litrelik pet şişelere doldurarak derin dondurucuda uzun süre saklayabilirsiniz. Buzlukta taze sıkılmış nar suyu saklamakla, her mevsim taze nar lezzetini tadabilir ve sağlıklı yaşayabilirsiniz.

Bonus: Nar en kolay nasıl ayıklanır?

Narı meyve olarak tüketmenin ya da nar suyu içmenin sağlık ve güzellik için olan yararları saymakla bitmez. Nar ve nar suyu buzlukta nasıl saklanır bunu öğrendim fakat narları bir türlü doğru ayıklayamıyorum, her yer nar suyu lekesi oluyor diyorsanız bunun için de pratik bir önerim var. Güzelce yıkayıp ortadan ikiye kestiğiniz narın altına geniş bir kap koymalı ve yarım narı ters çevirerek üstünden kaşığın arka tarafıyla yavaş yavaş vurduğunuzda nar tanelerinin tek tek tabağa düştüğünü görebilirsiniz.

Nar Kabuğunun Özellikleri Nelerdir?

Nar kabuğu, antioksidan açısından zengin ve serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olan bileşenlere sahiptir; cildinizin yumuşak, pürüzsüz ve esnek olmasına yardımcı olurlar.

Bazı insanlar ciltlerinin renginde bir değişiklik fark ettiler ve aynı zamanda kabuğu kullandıklarında da bir fark gördüler. Nar kabuğunun kullanımı güvenlidir: Yan etkisi yoktur, göz çevresinde ve çocuklarda kullanılabilir. Alınması gereken tek önlem, kabuğu açık yaralarda veya kesiklerde kullanmaktan kaçınmaktır; Özellikle hemen temizlenmezse, kesim uygun bakım olmadan çok uzun süre açık kalır.

Bazı insanlar, buzdolabında sakladıktan sonra kabuğun daha iyi çalıştığını fark ettiler. Gerekli olmadığı için koruyucu içermez; bu nedenle açılır açılmaz kullanılabilir. Birçok insan kabuğun sadece bir bölümünü keser, ancak bazıları kabuğun tamamını kullanmayı tercih eder. Nar kabuğu nemlendiriciler içerdiğinden, cildine nem kazandırmak için daha sonra nemlendirici sürülebilir.

Bu peelingi kullanırken unutulmaması gereken en önemli ipucu yüzünüzü veya vücudunuzu kullandıktan sonra temizlemektir çünkü tahriş veya yanma olmaz ve yüzünüzde veya vücudunuzda (parlak ve ışıltılı cilt dışında) hiçbir şey kalmaz.

 Nar kabuğu, tahrişe ve yanmaya neden olmadığı, antioksidan açısından zengin olduğu, nemlendiriciler içerdiği ve içeriğindeki maddeler gözeneklerinizi tıkamayacağı için diğer kabuklara göre daha iyi bir alternatiftir. Nar kabuğunu kullandıktan sonra kırışıkların azalmasına yardımcı olması için başka ürünler almanıza gerek yok; pürüzsüz bir cilde sahip olacaksınız ve yüzünüzde veya vücudunuzda iz kalmayacak.

Nar kabuğu, cildinizi pürüzsüz, yumuşak ve esnek yapan nemlendiriciler (jojoba yağı gibi) içerir. Kabuk ayrıca serbest radikallerin cildinize saldırmasını ve kırışıklara neden olmasını engelleyen antioksidanlar içerir. Kabuk cildi kurutmaz; cilt üzerinde kullanımı çok nazik ve güvenlidir.

Kabuğu, narın kendisinde bulunan ve cilde iyi gelen antioksidanları içerir. Cildinizi yumuşak, pürüzsüz, esnek ve parlak yapan başka bileşenler de vardır. Nar kabuğunda bulunan birçok antioksidan nedeniyle size “parıltı” verdiği bilinmektedir. Hiçbir yan etkisi yoktur, ancak iyileşene kadar kesiklerde veya herhangi bir açık yarada (parmağın kesilmesi gibi) peeling kullanmaktan kaçınılmalıdır.

Bu nar kabuğu çok naziktir ve cildinizi daha yumuşak, pürüzsüz ve esnek hale getirmeye yardımcı olan bileşenler içerir. Bu peeling cildinizin görünümünü iyileştirecektir; Kırışıklıkları yok etmek veya ince çizgileri ve çatlakları azaltmak istiyorsanız bu ürün tam size göre. Bunu çevrimiçi olarak veya sağlıklı gıda mağazalarında satın alabilirsiniz.

Nar kabuğunu kullanırken yanma olmadığı için yüzünüzde veya vücudunuzda tahriş olmaz. Peeling, hassas ciltlerin yanı sıra kuru ciltler, yağlı ciltler ve akneye meyilli ciltler ile gerçekten iyi çalışır. Hamile olan bayanlar da kullanabilir.

İlginizi çekebilecek içerik: Marul nasıl saklanır?

Bizi Begonya Kadın adlı Instagram hesabımızdan takip edebilirsiniz!

Deniz Solmaz

Merhaba Deniz ben. Bundan sonra bende buradayım, kadına ve yaşama dair keyifli yazılarda buluşmak dileğiyle.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx