Kumaş Türleri

Pegasus Kumaş Nedir? Pegasus Kumaş Özellikleri

Reklamlar

Pegasus kumaş, nefes alabilen, uzun ömürlü ve kırışmayan bir kumaştır. Giyim ürünlerinde kullanışlı olan bu kumaş, rahat hissettirir. Bu yazımızda pegasus kumaşın özelliklerini sizler için yazdık.

Pegasus Kumaş Özellikleri

Pegasus kumaş, sıvıların hızlı emilimine karşı koruyan hidrofobik bir tabaka oluşturan özel bir koruyucu film ile kaplanmış bir materyaldir. Su, hemen emilmek yerine malzemenin yüzeyinde kalır. Bu yüzden sıvı tutmaz. Şeffaf olmayan pegasus, transparan olmadığı için iç göstermez. Çamaşır makinesinde rahatça yıkanabilir, küçülme ve çekme yapmaz. Ayrıca kırışmayan bir kumaş olduğu için çoğunlukla ütü gerektirmez.

Bu kumaş esnek değildir. Ama giyim için kullanılan pegasus, genel olarak likra ile karıştırılır ve esneklik kazandırılır. Vücuda yapışmayan ve vücut hatlarını vurgulamayan bir kumaş olduğu için tesettür giyimde sık sık tercih edilir. Dayanıklı ve uzun ömürlü bir kumaş olan pegasus kumaşta renkler canlı ve hoş görünür.

Reklamlar
Pegasus Kumaş Nasıldır?
Pegasus Kumaş Nasıldır?

Pegasus Kumaş Nasıldır?

Pegasus kumaş esasen polyester kumaşın işlem görmüş halidir. Bu kumaşa bürümcük formu eklenmiştir. Polyester, genellikle petroleumdan elde edilen sentetik bir kumaştır. Bu kumaş dünyanın en popüler tekstil kumaşlarından biridir ve binlerce farklı tüketici ve endüstriyel uygulamada kullanılmaktadır.

Kimyasal olarak polyester kumaş, temel olarak ester fonksiyonel grubu içindeki bileşiklerden oluşan bir polimerdir. Çoğu sentetik ve bazı bitki bazlı polyester elyaflar, başka kaynaklardan da elde edilebilen petrolün bir bileşeni olan etilenden yapılır. Polyesterin bazı türleri biyolojik olarak parçalanabilir olsa da çoğu değildir ve polyester üretimi ve kullanımı dünya çapında kirliliğe katkıda bulunur.

Bazı uygulamalarda polyester, giyim ürünlerinin tek bileşeni olabilir, ancak polyesterin pamuk veya başka bir doğal elyafla karıştırılması daha yaygındır. Hazır giyimde polyester kullanımı üretim maliyetlerini düşürmekle birlikte giyimin rahatlığını da azaltmaktadır.

Polyester, pamukla karıştırıldığında, yaygın olarak üretilen bu doğal elyafın çekmesini, dayanıklılığını ve kırışma profilini iyileştirir. Polyester kumaş, çevresel koşullara karşı oldukça dayanıklıdır, bu da onu dış mekan uygulamalarında uzun süreli kullanım için ideal kılar.

Reklamlar

Bu kumaş, harikulade yetmişlerden ilham alan çok renkli, ipliği boyalı döşemelik düz bir kumaştır. Aynı zamanda giyim ürünlerinde de kullanılır. Pamuk gibi doğal bir kumaş değildir. Sentetik bir kumaş türüdür. Yaz mevsiminde terletebilen bu kumaştan yapılmış kıyafetler daha çok kış mevsiminde kullanılır.

İlginizi çekebilir: Patiska Kumaş Hakkında Her Şey

Instagram hesabımız: https://www.instagram.com/begonyakadin/

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx