Beslenme

Şalgam Kilo Yapar Mı? Kalorisi Ne Kadar?

Reklamlar

Şalgam tüketimi kimi zaman, “Şalgam kilo yapar mı?” sorusunu akıllara getirebilir. Hem şalgam hem de diğer turpgillerden oluşan sebzeler, lif içeriği yüksek olan besinlerdir ve çok daha uzun süre tok hissetmenize yardımcı olur. Ayrıca kalori açısından da son derece düşük besinlerdir. Yüksek lifli öğünler ayrıca kan şekeri seviyelerinin de  sabit tutulmasında tol oynar.

Şalgam lezzetli bir kök sebzedir ve yüzyıllardır yetiştirilmektedir. Etkileyici bir besin profiline sahip olmakla birlikte harika bir C vitamini, lif, manganezyum ve potasyum kaynağıdır.

Şalgam Kilo Aldırır Mı?

Şalgam Kilo Aldırır Mı

Diyetinize şalgam eklemek, hastalıkların önlenmesi ve sağlıklı kilo yönetimi gibi bazı sağlık yararlar sağlayabilir. Şalgamın faydaları arasında daha iyi kalp sağlığı ve daha fazla kilo kaybı da yer alır. Bu nedenle de şalgam suyu ile kilo verenler olabilmektedir. Ayrıca kanserle savaşan bileşikler içerirler ve hatta bazı çalışmalarda kanser riskinin azalmasıyla ilişkilendirilmiştir. Araştırmalara göre şalgam benzeri turpgiller ailesinden daha fazla sebze tüketmek aynı zamanda daha düşük göğüs, mide ve akciğer kanseri riski ile ilişkili olabileceği ortaya çıkarılmıştır. Şalgamdaki lif içeriği ayrıca sağlıklı bir sindirim sistemi için de düzenliliği artırabilir. Düzenli, yeterli bağırsak hareketleri, safra ve dışkı yoluyla toksinlerden kurtulmak için çok önemlidir.

Reklamlar

Şalgam Kilo Yapar Mı?

Şalgam Kilo Yapar Mı

Şalgam, 18 mg veya önerilen günlük oranın yaklaşık %20’sini sağlayan mükemmel bir C vitamini kaynağıdır. Ayrıca potasyum, manganez, kalsiyum ve B6 vitamini dahil olmak üzere küçük dozlarda da diğer besinleri sunmaktadır. Bir fincan porsiyon başına sadece 34 kaloride, şalgam, hedefiniz kilo kaybı veya kilo yönetimi ise diyetinize akıllıca bir katkı olabilir. Şalgamdaki lif (3,1 g), önerilen günlük 28 gramlık günlük alım miktarını karşılamanıza da yardımcı olur.
Lif, karbonhidratların sindirilemeyen kısmıdır. Lif içeriği yüksek yiyecekler yemek, yedikten sonra daha uzun süre tok hissetmenize yardımcı olur. Bu nedenle, gıdanın mideden sindirim sisteminin geri kalanına geçiş hızını yavaşlattığı için kilo yönetimi için lifli düşük kalorili yiyecekler önerilmektedir.

Şalgamın Kalorisi Ne Kadar?

Bir fincan haşlanmış şalgam sadece 34 kalori sağlar ve bunun çoğu karbonhidrattır. Tek bir porsiyonda yaklaşık 8 gram karbonhidrat tüketirsiniz, ancak 3 gramdan biraz fazlası liftir. Ayrıca yaklaşık 4.6 gram doğal olarak oluşan şeker ve az miktarda nişasta tüketmiş olursunuz. Bununla birlikte şalgam neredeyse yağsızdır ve bir fincan porsiyon başına sadece 0.1 gram yağ sağlar. Her şalgam porsiyonunda 1 gramın biraz üzerinde protein yer alır.

Şalgamın İçinde Ne Var?
Şalgamın İçinde Ne Var?

Şalgamın İçinde Ne Var?

Şalgam kilo yapar mı sorusu dışında merak edilen konulardan biri de şalgamın faydaları olmaktadır. Pancar, potasyum bakımından zengindir ve sıvıyı gidermeye yardımcı olur. Pancarlara rengini veren betanin, pancarı antiinflamatuar yapan düşük C-reaktif protein seviyeleri ile ilişkilendirilmiştir.

Şalgamların glisemik indeksinin 62 olduğuna inanılmaktadır. Pişmiş şalgamların glisemik yükünün ise 2 olduğu tahmin edilmektedir. 62’lik bir glisemik indeks orta düzeyde kabul edilirken, 2’lik bir glisemik yükün düşük olduğu düşünülmektedir. Yiyeceğin kan şekeri seviyesi üzerindeki etkisini ortaya koymaya çalışan ve porsiyon boyutlarını dikkate almaya glisemik yük denmektedir.

Reklamlar

Lif, karbonhidratların sindirilemeyen kısmıdır. Lif içeriği yüksek yiyecekler yemek, yedikten sonra daha uzun süre tok hissetmenize yardımcı olur. Bu nedenle, gıdanın mideden sindirim sisteminin geri kalanına geçiş hızını yavaşlattığı için kilo yönetimi adına lifli düşük kalorili yiyecekler önerilmektedir.

Kilo vermeye çalışan kişilerin merak ettiği sorulardan biri de şalgam ödem yapar mı, sorusu olmaktadır. Şalgam, vücuttaki toksinlerden kurtulmak için önemlidir ve bunun nedeni, yüksek oranda lif içermesi ve ayrıca düşük oranda kolesterol içermesidir. Bu sayede de karaciğeri canlandırmaya ve içindeki toksinleri atmaya yardımcı olmaktadır.

Bu yazımızı beğendiyseniz Süt Kilo Yapar Mı? Kalorisi Ne Kadar? isimli yazımızı da okumak isteyebilirsiniz.

Ayrıca YouTube kanalımıza abone olup, bildirimleri açarak yeni yüklenen videolarımızdan haberdar olabilirsiniz.

Buse Öztürk

Yazmak en büyük tutkum. Yaklaşık 4 yıldır profesyonel olarak içerik üretiyor ve kendimi geliştiriyorum.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx