Beslenme

Süt Kilo Yapar mı? Kalorisi Ne Kadar?

Reklamlar

Hem faydalı hem de kilo kontrolünde destek olan süt; kaç kaloridir, içeriğinde hangi malzemeler bulunur ve süt kilo yapar mı gibi sorulara cevap vereceğiz. Süt; kalsiyum yönünden oldukça zengin ve bu nedenle kemikler ile dişler başta olmak üzere çok sayıda faydası bulunan doğal içeceklerden biridir. Aynı zamanda içinde protein ve karbonhidrat miktarı da yüksek olan sütün içindeki yağ miktarı değişkenlik gösterebilir. Bu nedenle yağ oranı yüksek olan sütün kendi yapısından da kaynaklı olarak kilo aldırma özelliği olabilmektedir.

Süt Kilo Aldırır mı? Kalorisi Ne Kadar?

Kilo almak isteyenler; yağlı sütleri tercih edebilir. Eğer formda kalmak ya da kilo vermek amaçlanıyorsa da; piyasada bulunan az yağlı sütler tüketilebilir. Hem faydalı hem de kilo kontrolünde destek olan süt; kaç kaloridir, içeriğinde hangi malzemeler bulunur ve süt kilo yapar mı gibi sorulara cevap vereceğiz.

Süt Kilo Yapar mı?

Süt Kilo Yapar mı?

Sütte; kalsiyum, fosfor ve B vitamini oranı oldukça yüksektir. Alanında uzman pek çok kişi tarafından temel gıda maddesi olarak görülen süt; spora destek olarak da sporcular tarafından tüketilir. Süt içeriğindeki yağ miktarına ve alınan kaloriye bağlı olarak kilo aldırabilen bir besindir.
1 kg süt içerisinde yağlı olanda 61 kalori, yarım yağlı olanda ise; 50 kalori bulunur. Protein miktarı her ikisinde de sabit olduğu için 3.3 gr değerinde bulunur. Tam yağlı sütte 3.3 gr yağ oranı bulunurken; yarım yağlı sütte 1.9 gr miktarında bulunur. Bunların dışında sütte; kalsiyum, demir, fosfor, potasyum, sodyum ve az miktarda da vitamin C bulunur.

Reklamlar

İlginizi çekebilir: Tahin Kilo Yapar Mı

Sütün Kalorisi Ne Kadar?

Sütün Kalorisi Ne Kadar?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi sütün litresinde ve tam yağlı olanda 61 gr civarı kalori bulunur. Bu oran; genel olarak ne eksik ne de fazladır. Yağlı süt kilo aldırır mı diye sıklıkla sorulmaktadır. Ortalama bir kaloriye sahip olan sütteki kalori ve kilo aldırma oranını belirleyen şey; daha çok yağ oranıdır. Bu nedenle isteğe göre tam yağlı, yarım yağlı ve yağsız çeşitlerini bulmak mümkündür.
Süt; sağlıklı bir kemik ve diş yapısı için ve diğer tüm faydaları sebebiyle; özellikle çocuklara sık sık verilen bir içecektir. Günümüzde kakaolu ve diğer meyveli türleri de bulunan sütün; sade ve şekersiz olanları tabii ki daha sağlıklıdır. Kilo kontrolü yapmak isteyenler için de; içerisinde fazladan şeker bulunan ve aromalı sütler yerine doğal olanlarının tüketilmesi tavsiye edilir.

Sütün İçinde Neler Var?

Sütün İçinde Neler Var?

Süt; keçi, koyun ve inek sütü gibi farklı çeşitleri olan bir besin türüdür. Her bir süt çeşidi kendine göre belirli bir miktarda vitamin ve mineral oranı taşır. Ayrıca her çeşit sütün yağ oranı da yine kendine hastır. Bu nedenle kalori miktarları da fark eder. Her biri ayrı ayrı faydalar taşıyan sütlerden en çok tercih edilen ve yaygın bulunan türü; inek sütüdür. Yine en şifalı süt çeşitlerinden biri kabul edilen keçi sütünün de yararları saymakla bitmez.

Süt Kilo Aldırır mı?

Yağlı süt kilo aldırır mı gibi soruların sık sık sorulduğu konuda; kilo almak istemeyenlerin ilk tercihinin az yağlı süt yönünde olması gerektiği söylenebilir. Bunun yanı sıra kimi insanlarda laktoz alerjisi olabilmektedir. Sütün içeriğinde kendiliğinden yer alan laktozun ayrıştırılmasıyla; özel olarak üretilen ve laktoz alerjisi olanların tüketebileceği bir içecek haline gelmektedir.

Reklamlar

Süt de diğer tüm yiyecek ve içeceklerde olduğu gibi kararında tüketilmesi tavsiye edilen bir üründür. Faydalarıyla bilinen ve içerisindeki kalsiyum miktarıyla kemiklere çok yararlı olan sütün; günlük tüketim miktarının geçilmemesi gerekir. Temel besin maddelerinden biri olarak görülen sütten yapılan peynir ve yoğurt gibi diğer tüm malzemelerin kalori oranı farklıdır ve hepsini ayrı incelemek gerekir.

Bu yazımızı beğendiyseniz Pekmez Kilo Yapar Mı? Kalorisi Ne Kadar? isimli yazımızı da okumak isteyebilirsiniz.

Ayrıca YouTube kanalımıza abone olup, bildirimleri açarak yeni yüklenen videolarımızdan haberdar olabilirsiniz.

Buse Öztürk

Yazmak en büyük tutkum. Yaklaşık 4 yıldır profesyonel olarak içerik üretiyor ve kendimi geliştiriyorum.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx