Beslenme

Tahin Kilo Yapar Mı? Kalorisi Ne Kadar?

Reklamlar

Tahin tüketen insanların merak ettiği birçok husus mevcuttur. Bunlardan birisi de tahin kilo yapar mı olmaktadır. Tahin gerek kahvaltı sofralarının gerekse tatlıların vazgeçilmezlerinden birisidir. Herkesin seve seve tükettiği tahin içerisinde birçok yararlı besin bulundurmaktadır. Tahinden pekmez ya da helva yapımı da çokça karşımıza çıkmaktadır. Tahin yenildiği zaman vücuda fazlaca enerji vermektedir. Bu durumda hastalıklara karşı kışın insanların vücudunu geliştirir ve direncini yükseltir. Bu sorunun cevabı iki türlü de verilebilmektedir.

Tahin, içerdiği kalsiyum ve Omega 3 sayesinde kilo vermeye yardım eder. Çünkü kalsiyum ve Omega 3 vücutta yağ yakımını hızlandıran minerallerden birisidir. Tahin, vücutta biriken yağları yakmak için doğal bir destektir. Bitkisel protein içeriğiyle kasları besler. Ancak aynı zamanda fazla kullanılan tahin kilo da aldırır. İçerdiği yağ ve şekerden dolayı kilo almaya elverişli olanların az tüketmesi gereken bir ikilidir. Tahin susamdan yapılır ve susam çok yağlı bir besindir. Bu nedenle tahin yüksek kaloriye sahiptir.

Tahin Kilo Yapar Mı ? | Kalorisi Ne Kadar ?

Tahin Kilo Yapar Mı?

Tahin Kilo Yapar Mı?

Tahin insanların tüketmeyi en çok sevdiği besinlerden birisi olmaktadır. Genelde dolapta bırakılmayan daha çok dışarda muhafaza edilen tahin kişilerin tatlı ihtiyacını karşılar. Tahin tüketen insanların akıllarında sordukları sorular mevcuttur. Bunlardan birisi de tahin kilo yapar sorusu olmuştur. E vitamini içeriği ile tahin, vücut hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olur. Tahinin yapısında bulunan amino asit olan metiyonin, diğer amino asitlerin emilimini sağlamakta ve karaciğeri dezenfekte etmektedir. Susam yağının, çok yüksek oranda kalorisi olmasına rağmen içeriğindeki doymamış yağ oranı, doymuş yağ oranından daha fazla olduğundan kolesterolü düşürür. Dolayısıyla tahinin hem kilo aldırması hem de verdirmesi olağandır. Dikkatli bir şekilde tüketildiği müddet kilo alımına sebep olmaz. Faydalı yağlar ve protein içeren tahin, daha çabuk doymayı sağlar. Ayrıca, uzun süre tokluk hissi verir ve daha az kalori alıp zayıflamaya yardım eder.

Reklamlar
Tahinin Kalorisi Ne Kadar?
Tahinin Kalorisi Ne Kadar?

Tahinin Kalorisi Ne Kadar?

Kişiler tarafından kahvaltının yıldızı haline getirilen tahin çokça sevilerek tüketilmektedir. Ancak tahinin bu kadar sevilmesi onun çok kullanımda daha çok fayda getireceği anlamına gelmez. Elbette her şeyin fazlasının zararı olduğu gibi tahinin de fazlası zararlıdır. Kişiler tarafından da en çok merak edilen konulardan birisi de kalorisi olmaktadır. Peki, tahinin kalorisi ne kadar? Genelde pekmez ile tüketilen tahinin kalori değerleri şu şekilde listelenebilir;

 • 1 tatlı kaşığı tahin pekmez karışımı kaç kalori: 26 kalori
 • 15 gramlık (yemek kaşığı) 1 kaşık tahin pekmez kaç kalori: 66 kalori
 • 350 gramlık kavanoz tahin pekmez: 1530 kalori
 • 50 gram ölçüde tahin pekmez: 219 kalori
 • 100 gramlık tahin pekmez: 437 kalori

Bu listeden de çıkarılacağı gibi oldukça fazla kalori içeren tahin kilo almak isteyenlerin tüketmesi gereken bir besin olurken kilo vermek isteyenlerin de dikkatli tüketmesi gereken bir besindir.

İlginizi çekebilir: Süt Kilo Yapar mı

Tahinin İçinde Ne Var?
Tahinin İçinde Ne Var?

Tahinin İçinde Ne Var?

Tahin birçok insan tarafından sevilerek tüketilir. Genelde kahvaltılarda tercih edilen tahin kimi zaman kek ve tatlılarda da kullanılır. Ancak tahin seven insanların merak ettiği birçok husus bulunmaktadır. Bunlardan birisi de tahin içinde ne var olmaktadır. Tahin içerisinde birçok farklı besin ögesi bulundurur. İçerisindeki besin ögeleri vücut açısından yeterli tüketildiğinde iyi etki bırakır. Bunlar şu şekilde sıralanabilir;

Reklamlar
 • 6.45 gram karbonhidrat
 • 1.52 gram protein
 • 3.48 gram yağ
 • 0.81 gram lif
 • 0 kolesterol
 • 0 sodyum
 • 0 magnezyum
 • 0 potasyum
 • 0 demir
 • 0 A vitamini
 • 0 C vitamini

Tahin Kilo Yapar mı ? Kalorisi Ne Kadar? isimli yazımızı beğendiyseniz Şalgam Kilo Yapar Mı? Kalorisi Ne Kadar? isimli yazımızı da okumak isteyebilirsiniz.

Ayrıca YouTube kanalımıza abone olup, bildirimleri açarak yeni yüklenen videolarımızdan haberdar olabilirsiniz.

Buse Öztürk

Yazmak en büyük tutkum. Yaklaşık 4 yıldır profesyonel olarak içerik üretiyor ve kendimi geliştiriyorum.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle
Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx