Teknoloji

Samsung NEO QLED Nedir? OLED, QLED ve NEO QLED Farkları

Reklamlar

Samsung NEO QLED Nedir? OLED, QLED ve NEO QLED Farkları tartışılan konular arasındadır. Teknolojinin hızlı gelişimi ile birlikte son zamanlarda birçok elektronik terim ile karşılaşmaktayız. Yeni bir TV satın alırken, alıcıların kafasını karıştıran birçok kafa karıştırıcı kısaltma ve jargon vardır. Bu yüzden Samsung’un Neo QLED teknolojisini açıklamamız ve QLED ve OLED gibi daha popüler seçeneklerle karşılaştırmamız gerekiyor.

Yeni QLED Nedir?
Yeni QLED Nedir?

Yeni QLED Nedir?

Samsung NEO QLED Nedir? OLED, QLED ve NEO QLED Farkları konularının belirli kriterleri söz konusudur. Neo QLED, Samsung’un kuantum nokta teknolojisine dayanan mevcut QLED ekranların geliştirilmiş halidir. İkisi arasındaki temel fark, QLED panelinin geleneksel bir LED arka ışığı kullanması ve Neo QLED’in mini bir LED arka ışığı kullanmasıdır. Adından da anlaşılacağı gibi, mini LED’ler geleneksel LED’lerden çok daha küçüktür, bu da daha fazlasını kurabileceğiniz ve bunları birden çok karartma bölgesinde gruplayabileceğiniz anlamına gelir.

Daha fazla LED ve karartma bölgesi ile Neo QLED aydınlatma kontrolü, daha iyi bir genel kontrast sağlayarak ince ve hassas olabilir. Arka ışık teknolojisine ek olarak, Neo QLED paneller hala kuantum nokta teknolojisini kullanan LCD’lerdir.

Reklamlar
Neo QLED ve QLED Farkının Karşılaştırılması
Neo QLED ve QLED Farkının Karşılaştırılması

Neo QLED ve QLED Farkının Karşılaştırılması

Her zaman OLED ve QLED ekranları karşılaştırılmaktadır. Bu yeni Neo QLED TV’lerde, teknoloji LCD ve OLED arasındaki boşluğu daha da kapattığı için işler daha da zorlaşıyor. Neo QLED TV’nin ana satış noktasında belirli durumla vardır. Mini LED arka aydınlatma ile artık Samsung’un 2021 TV dizisinde daha yüksek kontrast elde edebilirsiniz. Örneğin, siyah çubuklu içerik izlediğinizde, siyah gerçek siyaha daha yakın olacak ve ekranda görüntülenen içeriğin etrafındaki hale minimum olacaktır.

Öte yandan, OLED ekranlar herhangi bir arka ışığa bağlı değildir ve tek tek pikseller kendi başlarına açılıp kapatılabilir. OLED pikseller kapatıldığında ışık yaymadığından sonsuz kontrast elde edebilirsiniz, siyah aslında gerçek siyahtır. Bu, OLED’in piyasaya sürülmesinden bu yana baskın olduğu bir alandır. Dolayısıyla Samsung NEO QLED Nedir? OLED, QLED ve NEO QLED Farkları konusunda net bilgilere ulaşmış olacaksınız.

Neo QLED, OLED’den Daha Mı İyi?

Neo QLED TV, önceki QLED modellerinden daha iyi siyah seviyeleri sunuyor, ancak yine de OLED ekranlarda elde ettiğiniz gerçek siyah kadar iyi değilddir. Ancak mini LED arka aydınlatma sayesinde ikisi arasındaki fark artık her zamankinden daha yakındır. OLED TV’lerin dezavantajları olduğunu unutmayın.

Örneğin, Neo QLED ve QLED ekranlar, 2.000 nit’e ulaşan en yüksek parlaklık ile parlaklık seviyeleri açısından benzersizdir. Buna karşılık, mevcut OLED ekranlar yalnızca 700 nit tepe parlaklığını yönetebilir. Bu nedenle bir sonraki TV’nizi aydınlık bir odada kullanmayı planlıyorsanız Neo QLED ideal bir seçim olacaktır.

Reklamlar
Monitör Ve TV Arasındaki Fark Nedir?
Monitör Ve TV Arasındaki Fark Nedir?

Monitör Ve TV Arasındaki Fark Nedir?

OLED TV’ler de yanma sorunlarına eğilimlidir. Bu, ilk OLED ekranların ortaya çıkmasından bu yana OLED teknolojisinin ana dezavantajı olmuştur. Bu nedenle, TV’yi uzun yıllar kullanmayı planlıyorsanız, Neo QLED’in performansı uzun vadede daha iyi olacaktır.

Hangi Neo QLED TV’ler Mevcuttur?

Samsung’un 2021 ürün serisi, tümü yeni Neo QLED ekranlarla donatılmış dört 4K ve üç 8K modelini içeriyor. Ek olarak, hepsinin 50 inçten 85 inç’e kadar farklı ekran boyutları vardır. En pahalı amiral gemisi 8K modelleri için QN900A, QN800A ve QN700A Neo QLED TV’leri vardır. Bu modellerin kullanılabilirliği bölgeye bağlıdır. Örneğin, QN700A’yı Amerika Birleşik Devletleri’nde bulamazsınız. Seçtiğiniz ekran boyutuna bağlı olarak, tüm bu TV’lerin maliyeti 3.000 dolardan fazladır.

Daha yaygın 4K modelleriyle ilgileniyorsanız, QN95A, QN94A, QN90A ve QN85A Neo QLED TV’leri inceleyebilirsiniz. Samsung’un, yüksek kaliteli QN95A ve QN94A modelleri satarak Amerika Birleşik Devletleri’nde 8K TV satışlarının tanıtımını yapmayacağını unutmamalısınız. Bu TV’ler yalnızca 1.400 dolardan başlar ve daha büyük ekran boyutlarına sahiptir.

Neo QLED Üreten Tek Marka Samsung Mudur?
Neo QLED Üreten Tek Marka Samsung Mudur?

Neo QLED Üreten Tek Marka Samsung Mudur?

Neo QLED, Samsung’un mini LED uygulaması için kullandığı süslü kelimedir. Dolayısıyla marka bazında Neo QLED TV üreten tek marka Samsung markasıdır. Samsung NEO QLED Nedir? OLED, QLED ve NEO QLED Farkları bulunur. Ancak aynı mini LED teknolojisini kullanan bir TV istiyorsanız, başka seçenekleriniz de elbette mevcuttur.

İlginizi çekebilecek içerik: Piranha Akıllı Kumanda

Daha fazla içerik için bizi Begonya Kadın adlı Instagram hesabımızdan takip edebilirsiniz.

Buse Öztürk

Yazmak en büyük tutkum. Yaklaşık 4 yıldır profesyonel olarak içerik üretiyor ve kendimi geliştiriyorum.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx