Cilt Bakımı

Sarısabır Otu Cilde Faydaları

Sarısabır Otu Cilde Faydaları

Reklamlar

Sarısabır otu genel olarak her derde devalı bir bitkidir. Sarısabır otunun diğer adı aloe veradır. Her türlü yaralara, yanıklara, izlere, koyu lekelere, sivilce izlerini, tahrişe, kaşıntıya ve cilt deformasyonuna iyi gelen sarısabır otu ile ilgili tüm bilgileri bu yazıda bulabilirsiniz. Bu yazımızda sarı sabır bitkisi nedir, sarısabır otu tarihçesi, sarısabır yağı nedir, sarısabır otu sağlığa faydaları nelerdir, sarısabır otu faydaları nelerdir, sarısabır otu nasıl kullanılır gibi soruların cevaplarını bulabilirsiniz. 

Sarı Sabır Bitkisi Nedir?

Sarısabır otu, güneş yanıklarından daha fazlası için başvurulabilecek bir çaredir. İşte birçok kullanımı için bir rehber…

Sarısabır otu uzun zamandır süper gıda statüsüne yükseldi. Genellikle yatıştırıcı nitelikleri nedeniyle övülen sarısabır otu, en yaygın olarak yanıklar, güneş hasarı ve cilt sıyrıkları için topikal bir merhem olarak kullanılır. Ancak bu eski bitki ağızdan alındığında daha derin iyileştirme yetenekleri sunabilir. Çoğumuz kozmetiklerde ve cilt kremlerinde sarısabır otunun varlığına aşinayız, nemlendirir ve yaşlanmayı geciktirir. Bununla birlikte, doğal bir sağlık felsefesine göre yaşayan birçok insan, bitkiyi uzun süredir güçlü bir süper gıda olarak görmüştür.

Reklamlar

Lahana ve yaban mersini hızlı bir şekilde süper gıda listelerinin başına yükselirken, aloe vera olarak bilinen sarısabır otu sessiz bir rakip olmaya devam etti.

Herhangi bir sağlıklı gıda mağazasına girdiğinizde bol miktarda sarısabır otu suyu ve jeli göreceksiniz, peki bunlar gerçekten ne işe yarar? İnternette aloe vera bilgilerini aradığınızda bitkinin erdemlerini anlatan aloe ürünleri bombardımanına uğrayacaksınız ancak kullanımı güvenli mi?

Aloe veranın işlevsel bir gıda olarak nasıl kullanıldığını, onu diyetinize dahil etmenin yollarını ve hangi güvenlik önlemlerini almanız gerektiğini öğrenin. Her zaman olduğu gibi, herhangi bir tamamlayıcı ilaç rejimine başlamadan önce doktorunuza danışmak iyi bir fikirdir.

Bitkinin tarihini, nasıl yetiştirildiğini ve doğal sağlık okulunuzda sarısabır otu hakkında neler öğrenebileceğinizi daha iyi anlamak için okumaya devam edin.

Reklamlar

Biliyor musunuz? Bir aloe vera yaprağının jel ve yaprak suyu olmak üzere iki bölümü vardır. Jel, çoğu insanın aşina olduğu şeydir. Yaprağın en iç kısmında bulunan kokusuz ve berrak sıvıdır. Aloe lateksi veya meyve suyu kesildiğinde yapraktan sızar. Sarı renklidir ve acı bir tadı vardır. Aloe yutulduğunda, jel bitkinin en güvenli kısmıdır. Lateks müshil özelliklere sahiptir ve çok sık kullanıldığında ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Sarısabır Otu (Aleo Vera) İle Neler Yapılır ?

Sarısabır Otu Tarihçesi

Kleopatra’dan Kristof Kolomb’a kadar tarihin en ünlü figürlerinden bazıları, iyileştirici özellikleri için aloe vera yani sarısabır otu güveniyordu. Bazen yanan bitki, çöl zambağı veya harika bitki olarak da anılan aloe vera, muhtemelen Sudan’da ortaya çıktı. Eski uygarlıklar sonunda bitkiyi Akdeniz bölgesine ve dünyadaki diğer sıcak iklimlere getirdi.

M.Ö. 2100 Mezopotamya tabletinde aloe veranın faydalarının bir kaydı görülüyor. M.Ö. 1550 yılında aloe veranın tıbbi amaçlarının bir açıklaması belgelendi. Mısırlı bir metin, aloe veranın hem iç hem de dış semptomlar için nasıl kullanılacağını ayrıntılarıyla anlatıyor. M.S. 70 yılında Yunanlılar, yaraları, saç dökülmelerini ve diğer sorunları tedavi etmek için aloe vera kullanıyorlar. 1655 yılında İngiliz dilinde aloe veradan ilk kez bahsedildi. John Goodyew, Dioscorides’in Tıbbi tezi De Materia Medica’yı çeviriyor.

1820 yılında ABD Farmakopesi, aloe veranın cildi korumak için kullanılabileceğini söylüyor. 1930’larda aloe vera, radyasyon dermatitini tedavi etmek için kullanılır. Aloe vera bugün birçok ülkede topikal ve dahili kullanım için yaygın olarak kullanılmaktadır.

Aloe vera, dört yüz aloe türünden sadece biridir. Botanik adı aloe barbadensis miller’dır ve liliaceae ailesinin bir parçasıdır. Aloe vera, Arapça “alloeh” (parlak, acı madde) kelimesinden gelir ve “vera” Latince’de doğru anlamına gelir.

Hemen hemen her yerde iç mekanlarda yetiştirilebilmesine rağmen, aloe vera dünyanın çeşitli bölgelerinde Güneybatı Amerika, Güneydoğu Asya, Bahamalar, Meksika, Orta Amerika, Orta Doğu ve Batı Hint Adaları’nda yetişir.

Sarısabır Otu Nasıl Yetiştirilir?
Sarısabır Otu Nasıl Yetiştirilir?

Sarısabır Otu Nasıl Yetiştirilir?

Sarısabır otu, hızlı su emilimine izin veren sığ ve karmaşık kök sistemlerine sahip bir bitki türü olan sulu bitki ailesinin bir parçasıdır. Sulu meyveler suyu uzun süre depolayabilir ve bu da onları bakımı kolay bir bitki haline getirir.

Sulu meyveler, sertlikleriyle bilinir ve benzersiz bir kendini onarma yeteneğine sahiptir. Hasar varsa, etli yapraklar kesiği veya yarayı dahili jeli ile kapatır. Yaprak, zarara rağmen bitkinin tabanından büyümeye devam edecektir.

Aloe vera olarak bilinen sarısabır otu artık vahşi doğada büyümüyor. Bunun yerine eski bitkinin yetiştirilmesi gerekiyor. Bunu genellikle bir mutfakta ve pişmiş toprak kaplarda veya bir bahçeli evin ön bahçesinde bulursunuz.

Aloe vera, diğer sulu meyveler gibi, çok fazla bakıma ihtiyaç duymadığından canlı ve sağlıklı tutmak kolaydır. Aloe vera, yıl boyunca birçok bölgede veya kapalı alanlarda büyüyebilir.  Son dondan sonra saksı bitkilerini dışarıya yerleştirmeniz gerekir. Toprak kumlu olmalıdır. Sadece olgun yaprakları koparmanız ve kullanmanız gerekir.

Piyasada pek çok sözde süper gıda varken, kelimenin anlamı azalabilir. Daha fazla işlenmemiş gıda lakabı kazandıkça, tüketiciler bunun başka bir diyet modası olduğundan şüphelenmeye eğilimlidir. Ancak, aloe veranın orijinal süper gıdalardan biri olduğunu söylemek güvenlidir.

Aloe vera tam olarak yetmiş beş aktif bileşenle doludur. Bitkide doğal olarak oluşan vitaminler, mineraller ve amino asitler sağlık için gereklidir. Aloe veranın nasıl bir hastalık savaşçısı olabileceğini anlamak için en iyisi, şeffaf jelin içinde tam olarak ne olduğunu anlamaktır.

Aloe vera olarak bilinen sarısabır otu A, C, E, B1, B2, B3, B6 ve B12 vitamini gibi birkaç gerekli vitamin içerir. A, C ve E vitaminleri antioksidanlardır ve kansere, kalp hastalıklarına ve diğer hastalıklara katkıda bulunabilecek serbest radikallerin uzaklaştırılmasına yardımcı olur. Güçlü bir bağışıklık sistemi ve kemik gelişimi için A Vitamini İntegrali idealdir. Vücuda yönelik viral veya bakteriyel tehditlerle savaşmaya yardımcı olur. C vitamini kansere ve kardiyovasküler sorunlara karşı koruduğuna inanılan güçlü bir vitamin. Bağışıklık sistemini de destekler. E vitamini, güçlü bir bağışıklık sistemini teşvik ederken kalp hastalıklarına karşı koruma sağlayabilir. B1 vitamini Tiamin olarak da bilinen B1, sindirimde rol oynar ve sağlıklı bir sinir ve bağışıklık sistemine katkıda bulunur.

B2 vitamini, riboflavin adıyla anılır ve bir antioksidan olarak çalışır. B12, diğer B vitaminleri gibi besinlerden yakıt üreterek vücuda enerji sağlar. Aynı zamanda güçlü bir sinir sisteminin korunmasında da önemli bir rol oynar. B3 vitamini Aynı zamanda niasin olarak da bilinen B3 vitaminleri yüksek kolesterol, migren ve şeker hastalığını tedavi etmek için kullanılır. Aynı zamanda vücudu toksinlerden arındırmak ve iyi bir sindirim sağlamak için kullanılır. B6 vitamini bağışıklık, kardiyovasküler ve sindirim sistemi dahil birçok vücut sistemi için önemlidir. Vitamin ayrıca serotonin ve dopamin süreciyle de bağlantılıdır. B12 vitamini, öncelikle hayvansal ürünlerde bulunan B12, sağlıklı kan hücreleri için gereklidir ve DNA yapımına yardımcı olur.

Kalsiyum, güçlü kemiklerdeki rolüyle ünlü olan kalsiyum, kardiyovasküler ve sinir sistemleri için de hayati önem taşır. Sodyum, genellikle negatif bir mineral olarak tartışılan sodyum, kan basıncı, kaslar ve sinirler için gereklidir. Demir, vücuttaki kan hücrelerini ve proteinleri oluşturur. Enerji için gereklidir. Magnezyum, bu mineralin büyük bir görevi vardır. Vücutta kan şekerinin düzenlenmesi ve bağışıklık sisteminin güçlü tutulması dahil yüzlerce işlem için gereklidir.

Potasyum, hücrelerin temizlenmesine yardımcı olur, kan damarlarını korur ve kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olduğu düşünülmektedir. Bakır, büyüme ve genel sağlık için gereklidir. Bu mineral, sağlıklı kalp fonksiyonunun korunmasına yardımcı olur ve osteoporozu önlemeye yardımcı olduğu düşünülmektedir.

Aloe, antrakinon adı verilen on iki organik bileşik içerir. Müshil bir etkiye neden olan aloin ve emodin, ağrının giderilmesine yardımcı olur ve antibakteriyel ve antiviral ajanlar olarak çalışır. Antrakinonlar genellikle ticari aloe ürünlerinden çıkarılır.

Polisakkaritler, aloe vera, acemannan adı verilen benzersiz bir şeker türü içerir. Polisakkaritin antiviral özelliklere sahip olduğuna, gastrointestinal sorunları hafiflettiğine ve bağışıklık sistemini uyardığına inanılmaktadır.

Yağ asitleri, aloe vera, anti-inflamatuar ve antiseptik özelliklere sahip olduğu gösterilen dört bitki bazlı yağ asidinden oluşur. Asitler ayrıca ağrı giderici bileşenler içerir. Amerikan Ulusal Sağlık Enstitüleri’ne göre, aloe vera yedisi temel olan yirmi amino asit içerir. Bitki ayrıca yara iyileşmesine yardımcı olan hormonlara ve sekiz enzime sahiptir.

Sarısabır Otu Sağlığa Faydaları

Bir aloe vera bitkisinin yapraklarında bu kadar çok iyilik olduğunu kim bilebilirdi? Jelin içindeki besin bolluğuna rağmen, modern bilim, bitki hakkında yapılan birçok iddiayı doğrulamaya çalıştı. 

Sindirime Yardımcı Olur

Aloe vera, sindirime yardımcı olarak doğal sağlıkta popülerdir. Aloe, güçlü bir bağışıklık sistemini destekleyen antioksidanlarla doludur ve polisakkaritlerin ayrıca anti-inflamatuar özellikleri vardır. Bazı insanlar irritabl bağırsak sendromu (IBS), ülserler ve bağırsak yolunu detoksifiye etmek için aloe kullanırlar.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Aloe veranın detoksifikasyon yeteneği, bağışıklık sistemini kontrol altında tutmaya yardımcı olur. Mümkün olduğunca çok sayıda besin kan dolaşımına girebilirse, vücudun hastalık ve enfeksiyonla savaşma şansı çok daha yüksektir. Polisakkaritler, aloe vera jelinin ana bileşenidir. Bitkilerde bulunan bu bileşikler, jelin yoğun kalitesini oluşturur. Bu bitki bileşiklerinden bazıları bağışıklık sistemini besliyor.

Aloe içindeki bu aynı bileşenlerin bağışıklık sistemini de tahriş edebileceğini, ancak zararlı bir şekilde olmadığını belirtiyor. Bunun yerine bağışıklık sistemi hızlanır çünkü bu bileşikleri bir tehdit olarak görür. Bununla birlikte, polisakkaritler kesinlikle bir toksin değildir. Bitki yiyen insanların iyi bir bağışıklık sistemine sahip olmasının yaygın nedeni budur. Buna ek olarak, jelde bulunan antioksidanlar, bağışıklığı olumsuz yönde etkileyen serbest radikalleri uzaklaştırır.

Kolesterolü Düşürür

Birkaç çalışma, aloe veranın kolesterolü düşürmede rol oynayabileceğini göstermiştir. Araştırmalara göre, üç ay boyunca günlük 10 ml veya 20 ml aloe alımının LDL (kötü) kolesterolü yüzde 18 ve toplam kolesterolü yüzde 15 azalttığı gösterilmiştir.

Ağrı Tedavisi Sağlar

Aloe veranın anti-enflamatuar ve analjezik özellikleri, kas ve tendon ağrısının hafifletilmesinde yardımcı olabilir. Jel bazen spor tıbbında ağrılı kasları yatıştırmak için topikal olarak kullanılır ancak ağızdan alındığında anti-inflamatuar bileşenler de ağrıya yardımcı olabilir.

Enflamasyonu azaltmak için aloe vera kullanıyorsanız, diyetinizi de yeniden dengelemeniz gerektiğini unutmamak önemlidir. Sağlıksız yiyecekleri ortadan kaldırarak, aloe veranın çalışma şansı daha yüksektir.

Diyabet Tedavisinde Kullanılır

Aloe veranın diyabet hastalarına yardımcı olabileceği birkaç yol vardır. Bazı araştırmalar, aloe veranın kan şekerini düşürme yeteneğini göstermiştir. Bununla birlikte, glikoz düşürücü ilaçlar aloe vera ile birleştirildiğinde zararlı etkileri olabilir. 

Tip 2 diyabet hastaları, kandaki aşırı yağ miktarını azaltmanın bir yolu olarak aloe verayı kullanabilirler. Aloe veranın yaraları daha hızlı iyileştirme yeteneği, bacaklarında ülser veya yaralardan muzdarip şeker hastalarına da fayda sağlayabilir.

Artrit Ağrısını Giderir

Artrit, eklemlerin iltihaplanarak ağrıya ve sertliğe neden olduğu kronik bir durumdur. Aloe vera, anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğu bilinen birkaç enzim ve amino asit içerir. Kanıtlar sınırlıdır, ancak bazı kişiler artrit ağrısını hafifletmek için ağızdan aloe vera jeli alır.

Cilt Bakımında Kullanılır

Araştırmalar, aloe veranın soğuk yaralar, sedef hastalığı ve cilt veya ağızda kaşıntılı döküntüler dahil olmak üzere çeşitli cilt rahatsızlıkları için etkili olduğunu gösteriyor. En yaygın olarak güneş yanıkları için kullanılmasına rağmen, araştırmalar kızarıklığı azalttığını göstermedi. Çoğu kişi jeli cilt üzerindeki doğal soğutma etkisi için kullanır.

Çalışmalar jelin radyasyon tedavisinden kaynaklanan yanıkları önleyebileceğini kanıtlamamış olsa da bazı araştırmalar, tedaviden sonra daha hızlı iyileşmeyi destekleyebileceğini göstermiştir.

Diş Plağıyla Savaşır

Ağız hastalıkları ve diş çürümeleri çok yaygındır ve bunları önlemenin en iyi yollarından biri dişlerde plak oluşumunu azaltmaktır. Üç yüz sağlıklı kişiden oluşan bir çalışmada, yüzde 100 aloe vera suyu klorheksidin gargara karşı test edilmiştir. Dört gün sonra, aloe vera ağız çalkalamasının, plağı azaltmada klorheksidin kadar etkili olduğu bulundu. Aloe vera, plak üreten bakteri streptococcus mutans ile candida albicans mayasını öldürür.

Ağız Ülserlerini Tedavi Eder

Pek çok insan, ağız ve dudak içinde oluşan ve yaklaşık yedi ila on gün süren ağrılı ağız ülserlerinden (pamukçuk) muzdariptir.

Araştırmalar, aloe veranın ağız ülserlerinin iyileşmesini hızlandırmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir. Tekrarlayan ağız ülserlerinden muzdarip yüz seksen kişiden oluşan yedi günlük bir çalışmada, ülserlere uygulanan bir aloe vera yaması, boyutlarını azaltmada etkili oldu. Aloe vera iyi ve doğal bir çare olmasına rağmen, kortikosteroidler olan standart ülser tedavisinden daha iyi performans göstermedi.

Kabızlığı Azaltır

Aloe vera, kabızlık için etkili bir çare ve bitkinin içerdiği lateks, onu yapan jel değil. Lateks, yaprağın hemen altında bulunan yapışkan sarı bir kalıntıdır ve içerdiği bileşiğe laksatif özellikleriyle bilinen aloin veya barbaloin denir. Aloe veranın irritabl bağırsak sendromu ve inflamatuar barsak hastalığı gibi diğer sindirim bozukluklarına karşı etkili olduğuna dair popüler bir inanç var, ancak durum böyle görünmüyor.

Kan Şekeri Seviyelerinin Düşürülmesine Yardımcı Olur

Aloe vera, birçok hayvan ve insan çalışması, aloe vera özü tüketen tip 2 şeker hastalarında olumlu sonuçlar gösterdiğinden, bir diyabet tedavisi olarak etkili olabilir. Ekstraktın insülin duyarlılığını artırdığı ve kan şekerini dengelemeye yardımcı olduğu söyleniyor.

Bununla birlikte, uzun süreli aloe vera takviyesi tüketimiyle bildirilen bazı karaciğer hasarı vakaları olduğu için daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir.

Hastalığı Önlemeye Yardımcı Olur

Aloe vera suyuyla yapılan içecekler, sindirim ve dolaşım sistemini detoksifiye etmeye ve temizlemeye yardımcı olabilir. Besinlerin emilim seviyesi arttıkça daha iyi kan dolaşımı yaratır ve sağlığı iyileştirir. Oksijen açısından zengin kan, bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye ve vücudunuzun enfeksiyonlardan korunmasına yardımcı olan hücreler içinde otomatik olarak besin sağlar.

Göğüs Kanseri ile Mücadeleye Yardımcı Olabilir

Bu araştırma alanı oldukça yenidir, ancak ilk araştırmalar aloe veranın meme kanserinin ilerlemesini yavaşlatmaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Bu, bitkinin yapraklarında bulunan emodin adlı bir maddeden kaynaklanıyor olabilir. Daha fazla araştırma yapılması gerekiyor, ancak ilk sonuçlar cesaret vericidir.

Kardiyovasküler Sağlığı İyileştirebilir

Bu, araştırmanın sınırlı olduğu başka bir alandır, ancak mevcut araştırmalar, aloe veranın genel kardiyovasküler sağlığı iyileştirebileceğini düşündürmektedir.

British Medical Journal’da yayınlanan bir araştırma, ağızdan alınan aloe veranın kan lipid seviyelerini düşürmede yardımcı olduğunu ve bunun da kolesterol seviyelerini düzenleyebileceğini gösterdi. Daha fazla araştırma yapılması gerekiyor, ancak sonuçlar cesaret vericidir.

Sarısabır Yağı Nedir?

Son araştırmalara ve eski metinlere göre, aloe vera yağı bir cilt ve saç bakımı uzmanıdır. Size genç, yumuşak, temiz bir cilt ve uzun, kepeksiz saçlar verir. Topikal olarak aloe yağı uygulamak, kesikleri iyileştirir ve sivrisinek ısırıklarını önler. Aşağıdaki bölümlerde bu ilginç yağ ve tarifi hakkında daha fazla bilgi edinin. Okumaya devam edin.

1800’lerin başından beri aloe vera (aloe barbadensis miller) kronik cilt hastalıklarını, çürükleri, yanıkları, yaraları ve hatta kabızlığı tedavi etmek için kullanılmaktadır. Bu özellikler, aloe veranın etli yapraklarına atfedilir.

Sarı öz ve yeşil kabukları antrakinonlar, glikozitler, karbonhidratlar ve proteinler içerir. Bu iki porsiyon tıbbi uygulamalar için genellikle mineral yağ, süt, şarap, su ve bal ile karıştırılır. Aloe özlerini yağ ile birleştirdiğinizde aloe vera yağı elde edersiniz.

Bu infüzyonu elde etmek için mineral yağ, soya fasulyesi yağı, zeytinyağı, jojoba yağı veya hindistan cevizi yağı (seçtiğiniz herhangi bir taşıyıcı yağ) kullanabilirsiniz. Aloe parçalarını veya posayı taşıyıcı yağda yumuşatmanız ve bir süre kaynatmanız gerekir.

Ekstraksiyon aşamaları nedeniyle, aloe vera yağı fitokimyasallar açısından zengindir. Bu yağın güçlü anti-enflamatuar, yara iyileştirici ve antimikrobiyal etkileri vardır.

Bu yağ, glukomannanlar gibi büyümeyi uyarıcı bileşikler içerir. Kolajen sentezini ve cilt onarımı ve saç büyümesiyle ilgili diğer faktörleri uyarırlar. Aloe vera vitamin ve mineraller açısından zengin olduğu için yağı cildinizi ve saç hücrelerinizi de canlandırabilir.

Aloe vera yağının size nasıl fayda sağlayacağını öğrenmek için aşağıdaki bölümü gözden geçirin.

Aloe vera yağı cildinizi nemlendirir ve korur. Düzenli kullanıldığında saç büyümesini hızlandırabilir ve kuru ve pul pul saç derisini besleyebilir. Bu yağı aşağıdaki şekilde kullanabilirsiniz.

Aloe vera bitkisi, cilt tonunuzu etkileyen bir bileşik olan aloesin içerir. Aloesin, melanin üretimine müdahale eder. Cilt rengini açmak için melanin üretimini engeller.

UV ışınları ayrıca koyu lekelere ve pigmentasyona neden olur. Aloein bakımından zengin bir preparatın topikal uygulaması, lekelerin yoğunluğunda gözle görülür bir azalmaya neden olabilir.

Sızma hindistan cevizi yağını aloe vera özleriyle birleştirmek, yüzde 5-100 cilt aydınlatma yoğunluğu gösterdi. Bu aloe vera yağı preparatı, zerdeçal ile kullanıldığında ekşimişlik, istenmeyen oksidasyon veya hoş olmayan koku göstermedi.

Topikal sivrisinek kovucu olarak aloe vera jeli ve zeytinyağı karışımı kullanılabilir. Aloe-zeytinyağının sivrisinek ısırıklarını önlemedeki etkisini gözlemlemek için bir çalışma yapıldı.

Bu yağı çıplak cilde uygulayan gönüllüler, meslektaşlarına kıyasla daha az sivrisinek ısırığı bildirdi. Eskiye göre daha pürüzsüz bir cilde sahiplerdi.

Aloe vera jeli ve zeytinyağına duyarlılığınıza bağlı olarak, bu bileşenlerin farklı oranlarını karıştırabilirsiniz. Bu yağı kullanmak sizi sıtma, dang humması ve paraziter hastalıklardan koruyabilir ve cildinizi besleyebilir.

Bu çalışma, daha yüksek aloe vera jel oranına sahip aloe yağı kullanan deneklerde hafif tahriş ve hassasiyet bildirmiştir.

Bir çalışma, aloe vera ve ocimum yağının bir kombinasyonunun akne lezyonlarını azaltmaya yardımcı olabileceğini buldu. Aloe vera, Ocimum gratissimum yağının anti-akne özellikleri üzerinde sinerjik bir etkiye sahipti.

Karışımı iki ila beş gün süreyle uygulamak akne lezyonlarını yüzde 50 oranında azalttı. Aloe jelin antibakteriyel aktivitesi, kronik ve yüksek derecede iltihaplı vakaları da tedavi etmeye yardımcı olur.

Çay ağacı yağı ve aloe vera jelinden yapılan aloe yağı kullanmak sivilceyi iyileştirebilir. Çay ağacı yağı sebum salgısını azaltır ve akneye neden olan bakterilerin büyümesini baskılar. Aloe vera jeli ile birleştirmek akne karşıtı aktiviteyi artırır.

Bu jelin, mannoz-6-fosfat dahil bileşenleri, deneklerde eritemi (kırmızı yumrular) ve iltihaplı izleri azaltır. Bu kombinasyon aynı zamanda hızlı doku restorasyonuna ve etkilenen bölgelerde tıkanmış gözeneklerin açılmasına neden olmuştur.

Aloe vera, saç dökülmesi ve onarımı için popüler ev ilaçlarından biridir. Hamuru, yaprakları ve yağı genellikle kuru saç derisinde, hasar görmüş saç uçlarında ve renkli saçlarda kullanılır.

Yaprakları kaynatıp soğumuş sıvıyı saçınıza uygulayabilirsiniz. Saç derinize yağlarla (zeytinyağı, hindistan cevizi yağı, buğday tohumu yağı, susam yağı, avokado yağı, badem yağı, balık yağı ve hint yağı) aloe jeli ya da aloe vera özleri masaj yapmak da iyi sonuçlar verecektir.

Saç derisinin pH dengesini korumaya da yardımcı olur. Aloe jel yağları, iyi nemlendirilmiş, gençleşmiş ve kepeksiz saçların büyümesini teşvik eder.

Kuru cilt, kırışıklıkları ve ince çizgileri daha görünür hale getirir. Cildinizin katmanlarındaki nem eksikliği, küçülmüş gözenekli pul pul cilde neden olur. Bu, cildinizin hassasiyetini kötüleştirir ve hatta sedef hastalığına yol açabilir.

Aloe vera, cildinizdeki nemi hapseden ve nemi bağlayan mukopolisakkaritler içerir. Aloe vera jel bazlı krem, losyon ve yağ uygulamak hassas ve kuru cildin bütünlüğünü iyileştirir. Kolajen ve elastin liflerinin üretimini uyararak cildinizi daha elastik, dolgun, daha yumuşak ve daha genç hale getirir.

Çatlaklar veya çatlaklar, deride incelme olan uzun izlerdir. Gebelik, hızlı kilo değişimi, ağırlık kaldırma ve cildin sürekli gerilmesi bunlara genellikle neden olur. Striae psikolojik ve cinsel sorunlara neden olabilir.

Bunları tedavi etmek için kesin bir strateji veya ilaç rejimi yoktur. Steroid bazlı kremlerin uygulanması geçici ve riskli bir çözüm olabilir. Ancak alternatif tıpta taşıyıcı yağlar içeren aloe vera jeli düşünülmektedir.

Tatlı badem yağı-aloe vera jel kremleri, çatlakların kaşınmasını ve kızarıklığını kontrol eder. Bunları topikal olarak uygulamak, özellikle hamile olmayan kadınlarda, çatlakların karın boyunca yayılmasını da önleyebilir.

Sarısabır yağı nasıl yapılır?

Artık faydalarının farkında olduğunuza göre, aloe vera yağına bir şans vermek istemez misiniz? Ya kendi başına yapabilseydin? Evet! Bu yağın ham bir hazırlığını evde yapabilirsiniz. Aşağıdaki tarifi alın. Başlamadan önce, şunu açıklığa kavuşturalım. Aloe vera yağı diğer yağlar gibi berrak, viskoz bir sıvı olmayacaktır. Yağda kısmen çözülmüş aloe özü bulamacı olacaktır.

Aloe vera yaprakları, sızma hindistan cevizi yağı veya seçtiğiniz herhangi bir taşıyıcı yağ (hardal tohumu yağı, susam yağı, hint yağı, zeytinyağı veya badem yağı), bıçak, orta büyüklükte bir karıştırma kabı, derin bir tencereye ihtiyacın var.

Yeni toplanmış aloe vera yapraklarını akan su altında yıkayın. Dikenleri keskin bir bıçakla çıkarmak için yaprak köşelerini kesin. Yaprakları uzunlamasına ikiye bölün. Bir spatula ile jeli yaprak bölümlerinden çıkarın ve bir kasede toplayın. Aynı kapasitede başka bir kabı saf hindistan cevizi yağı veya taşıyıcı yağ ile doldurun. Ölçülen yağı bir tencereye aktarın. Bir ocak veya soba üzerine koyun ve kısık ateşte  bırakın. Kaynamasına izin verin. Karışımı ara sıra karıştırın. Tüm jel kahverengiye ve yarı saydam hale geldiğinde, ocağı kapatın. Karışımı soğumaya bırakın. İçeriği hava geçirmez bir cam kavanoza süzün. Bunu paketlere ve maskelere ekleyerek yüzünüzde, cildinizde ve saçınızda kullanabilirsiniz. Bununla birlikte, preparasyona duyarlı ve alerjik olmadığınızdan emin olmak için bir yama testi yapın.

Aloe vera yağı, aloe özü ve taşıyıcı yağların bir kombinasyonudur. Bu kombinasyon genellikle gelişmiş bir terapötik değere sahiptir. Taşıyıcı yağların ve aloe vera fitokimyasallarının elementleri, cildiniz ve saçınız üzerinde birlikte hareket eder.

Bu yağın uygulanması, cildi aydınlatan ve yaşlanmayı geciktiren etkiler gösterebilir. Koyu lekeleri, kırışıklıkları, çatlakları ve kuru cilt sorunlarını iyileştirebilir. Saçınızda ve saç derinizde kullanmak size sağlıklı, güçlü ve kepeksiz saçlar verebilir.

Sarısabır Otunun Cilde Faydaları

Aloe vera olarak bilinen sarısabır otu, yalnızca cildiniz için değil birçok sağlık yararına sahip bir bitkidir! Aloe vera, tropikal iklimlerde yetişen ve bitki tıbbında yüzyıllardır kullanılan sulu bir bitkidir. Aloe vera ile yapılan cilt bakımlarını ve kremleri duymuş olabilirsiniz, ancak bu suyu içmenin başka şekillerde size iyi gelebileceğini biliyor muydunuz? Saf aloe vera suyunun hafif bir tadı vardır ve smoothie ve milkshake’lere karıştırmak için idealdir. Ayrıca aloe vera cildinizi için çok faydalı bir maddedir. Peki aloe vera cildinize nasıl yardımcı olabilir? Öğrenmek için okumaya devam edin!

Cildinizi nemlendirir

Aloe vera suyu, su kaybını önlemenin iyi bir yoludur ve besinlerle doludur. İnsanlar genellikle yoğun bir antrenmandan sonra hindistan cevizi suyu içerler, ancak aloe vera suyu iyi bir alternatiftir. Böbreklerinizi ve karaciğerinizi iyi çalışır durumda tutmanıza yardımcı olur ve egzersiz sırasında vücutta biriken laktik asidin atılmasına yardımcı olur.

Yanıkları rahatlatır

Aloe vera genellikle cilt tedavisi olarak kullanılır ve uzun süredir güneş yanığı da dahil olmak üzere yanıklar için kullanılmaktadır.

Çalışmalar, aloe veranın birinci ve ikinci derece yanıklar için etkili bir cilt tedavisi olduğunu göstermiştir. Dört çalışma, aloe veranın geleneksel tıbba kıyasla yanıkların iyileşme süresini yaklaşık dokuz gün azaltabildiğini buldu.

Antioksidanlar ve Antibakteriyellerle Doludur

Antioksidanlar, zararlı serbest radikallere karşı korunmaya yardımcı oldukları için vücudumuz için iyidir. Aloe veradaki jel, çeşitli antioksidan polifenoller içerir ve bu bileşikler, vücuttaki zararlı bakterilerin büyümesini sınırlamak için başkalarıyla birlikte çalışır.

Sarısabır Otunu Ciltte Neden Kullanmalısınız?

Sarısabır otunun cilde muhteşem faydaları vardır. İşte sarısabır otunun cilde faydaları…

Güneş yanığını yatıştırmaya yardımcı olur

Aloe vera jeli soğutma özelliklerine sahiptir ve anti-enflamatuardır. Bu nedenle, güneş yanığı veya yanmış cilt için en doğal çözümlerden biridir. Bu jelin sürülmesi cilt için koruyucu bir tabaka oluşturmaya yardımcı olur ve ayrıca nemin korunmasına yardımcı olur. İyileşme sürecini hızlandıran antioksidanlar ve mineraller açısından zengindir. Artık aloe vera kullanarak yaz cilt sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Cildi nemlendirmeye yardımcı olur

Normal, piyasadan satın alınan nemlendiricilerin aksine, aloe vera jel nemlendirici jel olarak kullanıldığında yüz ve cilt üzerinde yağlı bir tabaka bırakmaz. Aslında tam tersini yapar, gözenekleri açar ve cildi yumuşatır.

Tıraş sonrası tedavi olarak kullanılabilir. Bunun nedeni, aloe vera jelin cildin nemli kalmasına yardımcı olması ve yanıkları tıraş bıçağıyla ve daha küçük çentikleri ve kesikleri iyileştirmesidir. Kuru cildi tedavi etmeye de yardımcı olur.

Yaraların iyileşmesini artırır

Aloe veranın yanıklar, kesikler ve diğer yaralanmalar için oldukça faydalı olduğu artık bilinen bir gerçektir. Bunun nedeni, aloe veranın yaraların iyileşmesini hızlandırması, yani iyileşme süresini azaltmasıdır. Bu, özellikle birinci derece ve ikinci derece yanık durumunda geçerlidir. Harika bir cilt yanık tedavisidir. Aynı zamanda cilt hücresi çoğalmasını sekiz kata kadar hızlandırmaya yardımcı olur. Aloe veranın ayrıca epidermise, yani cildin dış tabakasına sudan daha hızlı nüfuz ettiği bilinmektedir.

Cilt yaşlanmasına karşı savaşır

Aloe vera jeli bol miktarda C ve E vitamini, beta-karoten içerir. Bu nedenle yaşlanmayı geciktirici özelliklere sahiptir. Aynı zamanda antimikrobiyal özellikler içerir ve anti-enflamatuardır. Aynı zamanda cilt lekelerini yok etmeye ve yaş çizgilerini azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca vücutta kolajen üretiminin artmasına ve cilt elastikiyetinin artmasına yardımcı olur.

Enfeksiyon ve sivilceyi azaltır

Sivilceden muzdarip olanlar, aloe vera ile rahatlayacaklar. Nazik temizliğe yardımcı olur ve antimikrobiyal özellikleri cilde herhangi bir zarar vermeden sivilceleri tedavi eder. Bakterilere karşı koruma sağlayan antiseptiktir. Aloe vera, polisakkaritler ve gibberellinler içerir. Bunlar, yeni hücrelerin büyümesine yardımcı olur ve aynı zamanda iltihabı ve kızarıklığı azaltır. Ayrıca gözeneklerin boyutunu küçülten, fazla sebumu, mikropları ve kiri temizleyen bir büzücü olarak da çalışır.

Yüzdeki koyu lekeleri hafifletir

Zaten bildiğimiz gibi, aloe vera cilt hücresi çoğalmasını hızlandırmak, kızarıklığı azaltmak ve cilt iltihabı ile mücadele etmek için güçler içerir, çatlaklar ve sivilce izleri için doğal bir tedavidir. Çilleri tedavi etmek ve yaşlılık lekelerini hafifletmek için jel karışımına biraz limon suyu ekleyin. Parlayan ciltler için mükemmel ev ilaçlarından biridir.

Sarısabır Otu Nasıl Kullanılır?

Artık aloe veranın neden çözüm olduğunu bildiğinize göre, tüm cilt problemleriniz, sonuçları görmek için harika malzemeyi kendiniz denemeyi bekleyemeyeceğinizden eminiz. Sağlıklı, kusursuz bir cilt elde etmek için aloe veranın iyiliğini kullanmanın ve cilt bakımı rejiminize eklemenin beş yolunu inceleyin.

Doğrudan yüzünüze taze aloe vera jeli kullanın

Bir parça aloe vera yaprağını kesin, dikenleri kesin ve yüzün jel tarafından ovalayın. Taze aloe vera jelini çıkarmak için bir bıçak kullanarak aloe vera bitkisinin yapraklarından biraz özsuyu da sıyırabilirsiniz. İki yapraktan elde edilen jel yeterli olacaktır. İhtiyacınız olursa daha fazlasını çıkarın. Pürüzsüz hale getirmek için karıştırın veya çırpın ve karışımı yatmadan önce parmak yardımıyla yüzünüze ve boynunuza uygulayın. Bir gece bırakın ve sabah yüzünüzü yıkayın.

Yağlı ciltler için ev yapımı aloe vera yüz maskesi

Yağlı ciltler için, cildinizden fazla yağı atmanıza ve sivilceyi önlemenize yardımcı olacak bir aloe maskesi. Bir kaseye biraz taze aloe vera jeli alın ve on ila on iki damla çay ağacı yağı ekleyin. Pürüzsüz bir hamur haline getirin. Yüze uygulayın, gece boyunca bırakın ve sabah yıkayın. Haftada iki kez uygulayın.

Kuru ciltler için ev yapımı aloe vera yüz maskesi

Kuru ve donuk cildi dolgun ve esnek hale getirmek için aloe vera jeli, bal ve salatalık kullanarak bir yüz maskesi hazırlayın. Bu üç bileşen, cildi nemlendiren harika maddelerdir ve yüze uygulandığı zaman cildinizi yumuşak ve parlak bırakır. Bir salatalığı blendırda çekin ve salatalık püresinin içine bir yemek kaşığı bal ve aloe vera jeli ekleyin. Karışımı uygulayın ve yirmi dakika bekletin ve yıkayın.

Normal ve hassas ciltler için ev yapımı aloe vera yüz maskesi

Aloe vera jeli ve muzdan yapılan bir yüz maskesi, özellikle normal ve hassas olmak üzere her tür cilt için işe yarayan nemlendirici ve aydınlatıcı bir yüz maskesidir. Cildi kızarıklık ve kaşıntıdan kurtarır ve cildin elastikiyetini artırır. Bir muzu bir kasede ezin ve iki yemek kaşığı aloe vera jeli ve birkaç damla gül suyu ekleyin. Bu malzemeleri iyice karıştırın ve bu maskeyi yüzünüze uygulayın. Kuruduğunda yüzünüzü yıkayın ve nemlendirin.

Cilt bakımınızda aloe vera jeli kullanmanın bir başka yolu, içinde aloe vera jeli bulunan cilt bakım ürünlerini kullanmaktır. Yüzünüzü aloe vera ile aşılanmış bir yüz yıkama jeli ile yıkayın. Cildinize aloe vera nemi verirken cildinizi kirlilikten koruyan jel nemlendirici kullanın. Aloe vera jelinin tüm iyiliğine sahip ve sizi gün boyu UV ışınlarından ve zararlı güneş ışınlarından koruyan ve cildi nemli tutan bir güneş kremi ve nemlendirici kremi deneyebilirsiniz. Kuru ve çatlamış dudaklar için, dışarıda ne kadar sıcak ve nemli olursa olsun, pürüzsüz, pembe dudaklarınızı vermek için vazelin aloe vera dudak balsamını kullanabilirsiniz.

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx