Cilt Bakımı

Selvi Yağı Cilde Faydaları

Selvi Yağı Cilt Bakımında Nasıl Kullanılır?

Reklamlar

Selvi yağı, genç selvi ağacı dalları, gövdesi ve iğnelerinin çeşitli işlemlerden geçirilerek, buharla damıtılmasıyla elde edilir. Cupressus sempervirens, selvi ağacının Latince bilimsel ismidir. Bu ağaç genel olarak iğne yapraklı ve yaprak döken bölgelerin iğne taşıyan bir ağacıdır. 

Selvi ağacından elde edilen uçucu yağlar, tıbbi özelliklerine katkıda bulunan alfa pinen, beta pinen, alfa-terpinen, bornil asetat, carene, kamfen, sedrol, cadinen, sabinen, mirsen, terpinolen ve linalool gibi bileşenler içerir. 

Selvi Yağının Cilde Faydaları

Selvi Yağı Fiyatı

Bu esansiyel yağın fiyatı 25 lira ile 140 lira arasında değişir.

Reklamlar
Selvi Yağı Faydaları
Selvi Yağı Faydaları

Selvi Yağı Faydaları

Selvi ağacı genellikle ölümle ilişkilendirilir. Çünkü genellikle mezarlıklarda ve çevresinde bulunur. Fakat aslında bu ağaçtan elde edilen aromatik yağ, birçok hastalığı iyileştirebilir. Selvi esansiyel yağının sağlığa çeşitli yararlarını inceleyelim.

Cildi ve Kasları Sıkılaştırır

Selvi esansiyel yağı, diş etlerinizi güçlendirmeye ve vücuttaki kaslarınızı sıkılaştırmaya yardımcı olabilir. Büzülme ile ilişkili ana işlev bir kasılmadır, bu nedenle selvi ağacı yağı diş etlerinizi, cildinizi, kaslarınızı ve saç köklerinizi kasılır ve dişlerin ve saçların dökülmesini önler. Aynı zamanda gevşek cildi ve kasları sıkılaştırır.

Yaraları İyileştirir

Selvi ağacı yağının antiseptik özellikleri, onu hem vücudun içindeki yaraları hem de vücudun dış kısmında oluşan yaraları tedavi etmek için iyi bir ilaç haline getirir. Antiseptik losyonlarda ve kremlerde yaygın olarak kullanılan bir bileşendir. Bu kalite, özellikle uçucu yağdaki kamfenin varlığından kaynaklanmaktadır.

Spazmları Tedavi Eder

Selvi ağacı yağı, her tür spazmın ve bununla ilişkili sorunların iyileştirilmesinde yardımcı olur. Solunum sistemi ve bağırsaklardaki spazmları ve uzuvlardaki kas spazmlarını etkili bir şekilde giderir. Ayrıca tehlikeli olabilecek konvülsiyonları, kas çekmelerini, krampları ve spazmodik kolerayı azaltmaya yardımcı olur.

Reklamlar

İdrara Çıkmayı Artırır

Selvi ağacı yağı, hem sıklık hem de miktar olarak idrara çıkmayı uyarır. Bu sağlık açısından oldukça faydalıdır. İdrar yaparken, yağlar idrar hacminin neredeyse% 4’ünü oluşturur. Bu nedenle, ne kadar çok idrara çıkarsanız, o kadar çok yağ kaybedersiniz.

İdrarın oynadığı en önemli rol vücuttaki fazla suyu ve toksinleri atmasıdır. Ayrıca kan basıncını düşürür ve böbreklerin temizlenmesine yardımcı olur. Kan basıncını düşürmek için kullanılan ana ilaçların çoğu, idrara çıkmanın bu yönüne dayanmaktadır.

Kan Akışını Düzenler

Selvi ağacı yağı hem hemostatik hem de stiptik bir ajandır. Aşağıdaki iki özellik anlam olarak benzer olsa da, biraz farklıdırlar. Hemostatik, kan akışını durdurabilen ve pıhtılaşmasını teşvik edebilen bir ajan anlamına gelirken, styptic, öncelikle bir kan damarlarının kasılması yoluyla aşırı kan kaybını önlerken, büzücü özelliklere sahip olmak anlamına gelir. Bu özelliklerin her ikisi de kendi uygulama alanlarında çok önemlidir.

Birisi aşırı derecede kanıyorsa, kanın pıhtılaşmasını hızlandırmak ve hayatını kurtarmak için kan akışını durdurmak için hemostatik bir ajana ihtiyaç duyar. Aynı şekilde, büzücü olmak farklı bir şekilde yardımcı olur. Diş etlerinin, kıl köklerinin, kasların, derinin ve kan damarlarının kasılmasını teşvik ederek kan damarlarından kan akışını uyarır. Bu özelliklerin her ikisi de hayat kurtarabilir.

Selvi Yağı Ne İşe Yarar?
Selvi Yağı Ne İşe Yarar?

Selvi Yağı Ne İşe Yarar?

Selvi yağı, limon yağı, misket limonu yağı ve portakal yağı gibi tüm turunçgillerin uçucu yağlarının yanı sıra bergamot yağı, adaçayı yağı, buhur yağı, ardıç yağı, lavanta yağı, mercanköşk yağı, çam yağı, biberiye yağı ve sandal ağacı esansiyel yağı ile harika karışımlar oluşturur. Selvi ağacı yağının en çok kullanılan yollarını ve ne işe yaradığını burada öğrenebilirsiniz.

Solunum Sistemini İyileştirir

Selvi ağacı yağı solunum sistemini canlandırır ve akciğerlerin etkinliğini artırır. Solunum yolları ve akciğerlerde biriken balgamın atılmasına yardımcı olur. Bu şekilde tıkanıklığı giderir ve kişi öksürük ve soğuk algınlığı çekerken nefes almayı kolaylaştırır.

Terlemeyi Teşvik Ediyor

Selvi ağacı yağı, çok güçlü bir terletici madde olarak kabul edilir. Terletici bir madde, terlemeye veya terlemeye neden olabilen bir şeydir. Periyodik terleme sizi daha hafif, daha zinde hissettirir ve vücuttan toksinlerin, fazla tuzun ve suyun atılmasına yardımcı olur. Bu, sivilceleri ve diğer cilt hastalıklarını uzak tutarken cilt gözeneklerini, ter ve sebum bezlerinin açıklıklarını temizler.

Kötü Vücut Kokusunu Ortadan Kaldırır

Selvi ağacı yağı, benzer doğal ve farklı bir aromaya sahip olan sentetik deodorantların yerini kolayca alabilen baharatlı ve erkeksi bir kokuya sahiptir.

Karaciğer Sağlığını Korur

Selvi ağacı yağı karaciğer için iyidir ve o organdan uygun safra boşaltımını düzenleyerek optimal sağlığı sağlar. Ayrıca karaciğeri çeşitli enfeksiyonlara yakalanmaktan korur.

Stresi Azaltır

Sinirsel stresi ve kaygıyı hafifleterek hem zihin hem de vücut üzerinde sakinleştirici, rahatlatıcı ve yatıştırıcı bir etki yaratır. Ayrıca öfke veya üzüntü durumunda mutlu bir duygu uyandırır. Bu özellik, ciddi bir şok, travma veya yaşamda büyük bir gerileme yaşayan insanları sakinleştirmeye yardımcı olabilir.

Aşırı Kanamayı Önler

Selvi ağacı yağı, kan damarlarının kasılmasına neden olur. Bu, aşırı kanama durumlarında faydalı olabilir.

Terlemeyi uyarmanın yanı sıra aşırı terlemeyi, ağır adet kanamasını ve kanamayı da azaltır. Anti-romatizmal ve anti-artritiktir, bu nedenle varis, selülit, astım, bronşit ve ishal tedavisinde de kullanılabilir.

Hamilelik sırasında kaçınılması gerektiği dışında selvi esansiyel yağı kullanmak için aktif bir uyarı yoktur.

Selvi Yağı Saça Faydaları
Selvi Yağı Saça Faydaları

Selvi Yağı Saça Faydaları

Bu yağ, saçınızı ve saç derinizi temiz ve bakterilerden arındırmaya yardımcı olan güçlü doğal antiseptik özelliklere sahiptir. Saç derinizin yüzeyinde oluşabilecek ve kepeğe neden olabilecek herhangi bir iltihabı hafifletmeye ve önlemeye yardımcı olur.

Saçınızdaki doğal yağları tamamen soymadan dengeler.  Aşırı kimyasal tedavi kullanımıyla oluşabilecek serbest radikal moleküllerinden kafa derinizi rahatlatmaya yardımcı olur. Bu yağ, optimum saç büyümesi için saç köklerini uyaran kan dolaşımını ve kılcal gücü artırabilir.

Selvi Yağı Nasıl Kullanılır?

Burada selvi yağının çeşitli cilt ve saç sorunlarında nasıl kullanılacağını öğrenebilirsiniz.

Yatıştırıcı merhem tarifi

Esansiyel yağ merhemi, uçucu yağların aromatik faydalarından yararlanmanın etkili bir yolu olabilir. Bu ev yapımı yatıştırıcı merhem tarifi ile kendi selvi ağacı yağı merheminizi yapmayı deneyin. Bu tarifte yer alan diğer yağlara selvi ağacı yağı eklenmesi, kış aylarında faydalı olabilecek canlandırıcı bir buhar oluşturur. Bu yüzden bir difüzöre beş damla lavanta yağı, beş damla selvi ağacı yağı ve beş damla limon yağı ekleyin ve bu yağları difüzörden havaya dağıtın.

Terlemeyi artıran selvi yağı

Ayağa kalkıp koşmak için enerji mi arıyorsunuz? Terlemeyin, uzun bir koşu öncesinde ayağınıza ve bacaklarınıza selvi yağı sürün. Selvi yağının cildinizdeki canlandırıcı hissi, size uzun süre dayanmak ve tadını çıkarmak için ihtiyaç duyduğunuz motivasyonel desteği verecektir.

Yağlı cilt için selvi yağı

Yağlı cilt, birçok insan için ortak bir sorundur. Yağlı cildin parlak parıltısını azaltmanın bir yolunu arıyorsanız, günlük rutininize selvi ağacı yağı ekleyin. Cildinizi yağlı görünümden kurtarmak için, yağlı cildin görünümünü iyileştirmeye yardımcı olmak için toniğinize bir veya iki damla selvi ağacı yağı ekleyin. Bu selvi ağacı yağı ilavesi, cildinize sağlıklı görünen, ışıltılı bir ışıltı verecektir.

Enerjiyi artırmak için karışım

Kendi selvi yağı difüzör karışımınızı yaparak havayı taze uçucu yağ kokularıyla doldurun. Canlandırıcı bir koku için seçtiğiniz difüzöre misket limonu ve selvi ağacı yağı ekleyin. Selvi yağının yumuşak, odunsu aroması duyuları yenilemek ve yükseltmek için çalışırken, misket limonu yağı kokusu havayı arındırmaya yardımcı olur. Bu selvi yağı difüzör kombinasyonu, geçiş zamanlarında veya enerji eksikliği hissedildiğinde yayılmak için mükemmeldir.

Losyon ve kremler için selvi yağı

Cildinize yenilenmiş ve taze bir görünüm mü istiyorsunuz? Selvi yağının topikal faydalarından yararlanmak için el ve vücut losyonuna selvi yağı ekleyerek deneyin. Bu ev yapımı, selvi yağı ile aşılanmış losyon, topikal olarak uygulandığında topraklayıcı ve uyarıcı bir koku üretmek için kullanılabilir.

Stresten arınmak için selvi yağı

Bu difüzör karışımında selvi yağı kullanarak evinizi taze orman havasının kokusuyla doldurun. Ferahlatıcı, odunsu bir aroma için iki damla selvi yağı, üç damla beyaz köknar yağı ve bir damla sedir ağacı ekleyin. Selvi yağı difüzör karışımları, herhangi bir dış mekan aşığı için mükemmel olan, taze, yaprak dökmeyen bir ormanı anımsatan bir atmosfer yaratmaya yardımcı olacaktır.

Günün sonunda banyoda selvi yağı kullanarak kendinize biraz rahatlama verin. En iyi sonuçlar için, vücudunuzun stresli bir günün ardından rahatlamasına ve canlanmasına yardımcı olmak için ılık bir küvete yarım bardak epsom tuzu ve üç damla selvi yağı ekleyin.

Ruhu yatıştırmak için selvi yağı

Kendinizi yorgun ve enerjisiz hissettiğinizde, selvi yağını doğrudan şişeden koklayın. Selvi yağını teneffüs etmenin birçok faydası vardır ve duygular üzerinde topraklama ve uyarıcı bir etki sağlar. Selvi yağı, çeşitli monoterpenler içerdiğinden, aromatik bileşikleri, size ihtiyaç duyabileceğiniz ek desteği sağlamaya yardımcı olur.

Selvi yağı aynı zamanda sakinleştirici ve enerji vericidir, bu nedenle yoga veya meditasyon uygularken zihinsel netlik için mükemmeldir.

Ev yapımı kas gevşetici krem

Bu ev yapımı kas gevşetici krem, egzersiz yaptıktan sonra kullanmak için harika bir yağdır! Seyreltin ve topikal olarak kaslarınıza uygulayın. Selvi yağı, mercanköşk yağı ve copaiba yağı ile kendi ev yapımı kas gevşetici kremlerinizi yapmayı deneyin.

Kahveli selvi yağı scrub

Beş damla selvi esansiyel yağı, on damla greyfurt yağı ve bir su bardağı öğütülmüş kahveyi birleştirin, iyice karıştırın ve karanlık bir yerde saklayın. Bu scrubı haftada birkaç kez duşta uygulayın ve durulayın.

Saç maskesi

Sağlıklı parlak saçları desteklemek için bu saç maskesini kullanın. Dört damla selvi esansiyel yağı, iki damla manuka uçucu yağı ve dört damla portakal esansiyel yağını bir cam kasede karıştırın. Karışımı saçınıza masaj yapın ve yirmi dakika bekletin. Yıkayın ve nemlendirilmiş saç derisiyle ipeksi, sağlıklı saçların keyfini çıkarın.

Ev yapımı erkek kolonyası

Ev yapımı enfes kokulu erkek kolonyası yapmak için on iki damla ardıç yağı, on iki damla çam yağı, on iki damla selvi yağı ve iki damla nane yağını bir sprey şişesine alın. Tüm malzemeleri çalkalayarak iyice karıştırın ve bedeninize uygulayın.

Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Bu içerik de ilginizi çekebilir: Mersin Yağı Cilde Faydaları

Bizi Instagram’dan takip etmeyi unutmayın! begonyakadin

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx