Beslenme

Sütlü Yeşil Çay Diyeti

Reklamlar

Son zamanlarda ismi çok duyulan içeceklerden birisi de sütlü yeşil çay karışımıdır. Sütlü yeşil çay diyeti nasıl yapılır, sütlü yeşil çay faydalı mı, sütlü yeşil çayın sağlığa faydaları nelerdir, yan etkileri nelerdir gibi merak ettiğiniz soruların cevaplarınız yazımızda bulabilirsiniz.

İlk olarak yeşil çay ve sütü ele alalım:

Yeşil çay

Yeşil çay özellikle uzak doğu ülkelerinde çok tüketilmektedir. İçinde bol miktarda antioksidan vardır. Bu nedenle sağlık için de çok faydalıdır. Çoğunlukla yeşil çayın aktifleştirici ve sakinleştirici etkileri vardır.

Reklamlar

Yeşil çay en çok kilo verme konusunda kullanılmaktadır. Bu konuda çok etkili olduğu kanıtlanmıştır. Çünkü metabolizmayı hızlandırır ve özellikle karın bölgesindeki yağların yakılmasını sağlar. Ve yeşil çayın kan şekerini de kontrol etmesi de özelliklerinden birisidir. İçinde antioksidanlar olduğu için de çok sayıda hastalığa karşı etkilidir.

Yeşil çayı ne zaman içmeniz gerektiğini de bilmeniz önemlidir. Yazımızı okumaya devam etmelisiniz.

Yeşil çay
Yeşil çay

Süt

Sütün içinde protein, yağ, karbonhidrat ve birçok mineral ve vitamin bulunmaktadır. Hayvansal kayaklı bir besindir.

Sütün içinde çok faydalı olan yüksek kazein ve whey proteinleri vardır. Bu proteinlerin özelliği vücutta sindirildikten sonra hücrelerimizde kolayca metabolize edilebilmektedir.

Reklamlar

Sütün için laktoz şekeri vardır. Bazı kişilerin vücudu laktozu sindiremedikleri için süt içtikten bir süre sonra sancı yaşarlar. Buna da laktoz intoleransı denir. Bu şekilde olan kişilerin laktozsuz süt veya yoğurt tüketmeleri tavsiye edilir.

Süt kasların ve kemiklerin gelişmesinde çok etkilidir. Kalsiyum içerdiği için kas ve kemik yapılarının kuvvetlenmesini ve gelişmesine katkı sağlar. Ve eklem hastalıklarının oluşmasının önüne geçer.

Süt ve yeşil çay karışımı nedir? Faydalı mıdır?

Süt ve yeşil çayın birbirinden farklı faydaları vardır. Süt ve yeşil çay karışımı son zamanlarda çok tercih edilmektedir. Bu karışımın yapılmasının nedeni hem sütün hem de yeşil çayın çok sayıda ve farklı faydalarının bulunmasındandır. Bu karışım birbirine çok yakışmaktadır.

Peki sütlü yeşil çay karışımı gerçekten düşünüldüğü gibi faydalı mı?

Yeşil çay ve süt karışımı ile Nutrients dergisinde bir makale yayınlanmıştır. Bu makaleye göre sütlü yeşil çay hakkında şunları söyleyebiliriz;

Bu makaleye göre süt ile yeşil çayın birlikte kullanılmasının etkileşime girmesinin ekstradan bir faydası yoktur.

Süt midenin PH seviyesini arttırır. Bunun yanında yeşil çayın içindeki kateşinlerin emilimini düşürür. Yani karışım halinde içildiğinde yeşil çaydan gelen kateşinden daha az faydalanmış olunacaktır. Ve yeşil çayda bulunan antioksidan özellikleri de bu durumdan etkilenir. Polifenoller de etkisini düşürür. Aynı şekilde karışım olarak içildiğinde kazein proteini ve polifenolleri birleşir. Ve bu durumda kazein proteininin biyoyararlılığı da düşebilir. Gene de bu konuda daha çok araştırma yapılmalıdır.

Yani kısaca süt ve yeşil çay karışımı düşünüldüğü gibi faydalı değildir. Çünkü bu iki karışım aynı anda içildiğinde birbirlerinin faydalı etkilerini azaltmaktadırlar. Yeşil çayın içinde bulunan antioksidanlar da sütte bulunan proteinlerin faydalarını azaltır ve etkilerini kaybetmesine sebep olur.

Taylan Kümeli’nin Sütlü Yeşil Çay Diyeti Kürü Tarifi

Kilo sorunu olanlara kısa sürede zayıflamak için etkili bir yöntem paylaşacağız. Taylan Kümeli’nin 3 günlük diyeti ile kısa zamanda kilolarınızda kurtulabilirsiniz. Taylan Kümeli’nin tarifi şu şekildedir;

Taylan Kümeli’nin Yeşil Çay Kürü Tarifi

3 Günlük Diyetin 1. Günü

Üç günlük diyetin ilk gününde yeşil çay hazırlamak için 8 su bardağı sıcak su, 4 yemek kaşığı yeşil çay (Paket yeşil çayınız varsa 3 poşet), zencefil ve tarçın gerekli malzemelerdir.

Hazırlanışı:

Karışımı hazırlamak için 8 bardak sıcak suyun içine 3 poşet veya 4 yemek kaşığı yeşil çayı eklenmelidir. 3 dakika boyunca demlenmeye bırakılmalıdır. Kahvaltıda bir fincanın içine yarım bardak yeşil çayı ekliyoruz. Üzerini süt ile dolduruyoruz. Üzerine de isteğinize göre tarçın ve zencefil ekleyebilirsiniz.

Taylan Kümeli 3 Günlük Diyet 2. Günü

Taylan Kümeli diyetinin ikinci günü yumurta tüketilen bir gündür. Yumurta diyeti uygulanmaktadır. İlk gün hazırladığınız yeşil çay karışımını ikinci gün içmiyorsunuz. Bu diyetin ikinci gününde güne sabah kahvaltı da 2 adet yumurta ile başlıyoruz. Yanında da istediğiniz kadar salatalık tüketebilirsiniz.

Kahvaltı sonrasında çeyrek avokado tüketebilirsiniz. Avokado yoksa ya da sevmiyorsanız bunun yerine yağ içeren 4 parça ceviz yiyebilirsiniz. Öğlen yemeğinde de kahvaltıdaki gibi iki yumurta ve yanında salatalık yiyebilirsiniz. Akşam yemeğinde de yumurta yiyorsunuz fakat sayısı bire düşüyor. Bu şekilde 2. günü kapatıyoruz. Diyetin 2.günü yani yumurta gününün listesini aşağıda bulabilirsiniz.

Kahvaltı: 2 tane haşlanmış yumurta yemelisiniz.  Haşlanmış yumurtayı sevmiyorsanız çok az tereyağı ile tavada yapabilirsiniz. Ve yanında sınırsız salatalık tüketebilirsiniz.

2 saat sonra ara öğün: Ara öğünde çeyrek avokado ya da alternatif olarak 4 adet ceviz tüketebilirsiniz.

Öğle yemeği: 2 tane haşlanmış yumurta ve yanında sınırsız salatalık tüketebilirsiniz.

2 saat sonra ara öğün: Ara öğünde çeyrek avokado ya da alternatif olarak 4 adet ceviz tüketebilirsiniz.

2 saat sonra ara öğün: Ara öğünde çeyrek avokado ya da alternatif olarak 4 adet ceviz tüketebilirsiniz.

Akşam yemeği: Akşam yemeğinde haşlanmış yumurtanın sayısı 1e düşüyor ve yanında istediğiniz kadar salatalık yiyebilirsiniz.

2 saat sonra ara öğün: Ara öğünde çeyrek avokado ya da alternatif olarak 4 adet ceviz tüketebilirsiniz.

Sütlü Yeşil Çay Diyeti
Sütlü Yeşil Çay Diyeti

Taylan Kümeli 3 Günlük Diyet 3. Günü

Diyetinizin üçüncü gününde de 1. Gün programının aynısı uygulamalısınız. Yani son günü de yeşil çay ile bitirmelisiniz. İlk gün sadece sıvı tüketmek zor gelirse birinci ve ikinci günün yerini değiştirebilirsiniz. İlk gün yumurta tüketip sonraki iki gün elde ettiğiniz yeşil çayı tüketebilirsiniz.

Sütlü yeşil çay diyeti yazımızı beğendiyseniz çocuklarınızın kilo problemleri için faydalı bilgiler içeren Çocuk Diyet Listesi konulu yazımız tam size göre. Bu yazımız sayesinde çocuklarınızın sağlıklı beslenmesine yardımcı olabilirsiniz.

İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx