Beslenme

Yoğurt Kilo Yapar mı? Kalorisi Ne Kadar?

Reklamlar

Çok eski zamanlardan bu yana yemek kültürümüzde yeri olan ve kökeni itibariyle de Türk mutfağından çıkmış olan harika bir besin kaynağı olan yoğurt kilo yapar mı? sorusu sık sık karşımıza çıkmaktadır. Çok faydalı olduğu artık herkesin malumu olan bu eşsiz gıdanın makbulü; elbette ki ev yapımı olandır. Paketli olarak satılan çeşitlerine oranla evde yapılan yoğurdun içerdiği probiyotik ve diğer faydalı maddelerin oranı çok daha yüksektir.

Gelelim yoğurdun kilo aldırma ihtimaline. Kimi çevrelerce kilo alımına sebep olduğu kimilerine göre de kilo vermeye destek olduğu söylenen yoğurdun; nasıl etki ettiğine ve tüm içeriklerine bakalım. Böylelikle kilo alma ve vere üzerindeki etkisi daha rahat anlaşılacaktır.  

Yoğurt Kilo Yapar mı ? Kalorisi Ne Kadar ?

Yoğurt Kilo Yapar mı?

Yoğurt Kilo Yapar mı?

Yapısı itibariyle faydalı pek çok bileşen içerir. Bunların başında; süt ürünü olması dolayısıyla yüksek kalsiyum miktarı gelir. Bunun yanı sıra; potasyum, çinko, magnezyum, iyot; ayrıca A, B ve vitaminleri içerir. B vitamini çeşitlerinin neredeyse hepsini barındıran yoğurtta; B1, B2, B3, B6, B9 ve B12 vitaminlerinin tümü yer alır. Tüm bu yönleriyle biliyoruz ki eşsiz bir besin kaynağıdır.
Omega4 bakımından da zengin olan yoğurt; sütten fermente yoluyla elde edilen bir yiyecektir. Probiyotik yönünden de en iyi gıdalardan biri olan yoğurdun düzenli tüketimi; bağırsak florasının sağlığına destek olur.

Reklamlar

Yoğurt Kilo Aldırır mı?

Yoğurt Kilo Aldırır mı?

Yoğurt; yukarıda adı geçen sayısız faydalı içerikle; insan sağlığına katkıda bulunur. İçerdiği kalsiyum ile özellikle kemik ve diş sağlığı için çok etkilidir. Ayrıca B vitaminleri ve omega içeriğiyle hafızaya olumlu etkileri olan bir üründür. Diğer pek çok mineral ve vitamin içeriğiyle; genel sağlığa ve dinç bir zihne destek olur. Ayrıca bulunmaz bir probiyotik kaynağı olan bu besin; sindirim sistemi için çok yararlıdır. Bu etkilerini en iyi şekilde; düzenli tüketimle görmek mümkündür. Bu haliyle yoğurdun çok faydalı olduğunu biliyoruz. Peki, kilo üzerinde bir etkisi var mı? Şimdi dilerseniz bunlara birlikte göz atalım:

Yoğurdun Kalorisi Ne Kadar?

Farklı süt çeşitlerinden elde edildiği için; kullanılan sütün yağ ve içerik oranına göre farklı miktarlarda bileşen içerir. Yani yağlı sütün yoğurdu daha yağlı olurken; az yağlı sütten ede edilen yoğurt bu anlamda daha hafif olacaktır.
Tam yağlı yoğurt kilo aldırır mı sorusuna istinaden söylenebilir ki; kilosunu korumak isteyenler ya da diyet yapanlar için en uygun tüketimi yarım yağlı olan çeşitleridir. Ancak çok sayıda faydası olduğunu bildiğimiz yoğurdun; diyet listesinden ya da günlük tüketimden çıkarılması pek doğru değil.
Çünkü bağışıklığın güçlenmesi ve genel sağlık açısından çok önemli bir yeri olan yoğurt; düzenli olarak tüketimi tavsiye edilen yararlı besinlerden biridir. İnek, koyun ve keçi sütü gibi farklı hayvanların sütlerinden yapılan her çeşidi kendine göre değişik faydalar barındırır. Her biri destek bir gıda olarak bağışıklığı destekler.

Yoğurt İçinde Neler Var?
Yoğurt İçinde Neler Var?

İlginizi çekebilir: Sıkı Kollara Sahip Olmak İçin Yapılabilecek 5 Hareket

Yoğurdun İçinde Neler Var?

Bu yönde sorulan şekerli yoğurt kilo aldırır mı sorusunun cevabı ise; maalesef evettir. Yoğurdu farklı tatlarda sevenler için olumsuz bir cevap olsa da, en azından alternatif olarak az miktarda pekmez, bal ya da meyve ile karıştırılabilir. Bu şekilde kilo aldırma özelliği artan yoğurt; diyet listesine eklemek isteyenler için sade olarak tercih edilmelidir.

Reklamlar

Aynı zamanda elde edilen ayranın da kilo üzerindeki etkisi merak ediliyor. Ayran da çok miktarda tüketilmediği takdirde faydalı bir besin kaynağı olmaktadır. Aynı zamanda ara öğün olarak tüketmek için de ideal bir gıdadır.

Bu yazımızı beğendiyseniz Tahin Kilo Yapar Mı? Kalorisi Ne Kadar? isimli yazımızı da okumak isteyebilirsiniz.

Ayrıca YouTube kanalımıza abone olup, bildirimleri açarak yeni yüklenen videolarımızdan haberdar olabilirsiniz.

Buse Öztürk

Yazmak en büyük tutkum. Yaklaşık 4 yıldır profesyonel olarak içerik üretiyor ve kendimi geliştiriyorum.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx