Dizi Haberleri

Ekim ayında vizyona giren filmler: Zuhal Filmi

Zuhal filmi inceleme ve yorumlar nelerdir? Zuhal filmi oyuncuları kimlerdir? Zuhal filmi konusu nedir?

Reklamlar

2021 yılının en ses getiren festival filmlerinden birisi Zuhal Ekim ayı itibaren sinemalarda gösterilmeye başlanacak. İşte sizler için hazırladığımız Zuhal filmi incelemesi başlıyor.

Zuhal filmi konusu nedir?

Zuhal filmi gerçek bir hikayeden yola çıkmış kurmaca bir senaryo. İstanbul’un iyi semtlerin birinde tek başına yaşayan başarılı bir avukat olmaya çalışan ana karakterimiz Zuhal’in hikayesini ekranlara taşıyor. Zuhal ortalamadan yüksek gelire sahip üst orta sınıf bir avukattır. Komşuları ile iletişim kurmaz. Bİr gece kedi sesi duymaya başlar. Bu kedi sesi gecelerce sürer ve uyumasına engel olur. Bu sesin nereden geldiğini aramaya başlar.

Sesin geldiği yeri arama sırasında iletişim kurmadığı komşuları ile tanışmak onların tek tek kapılarını çalmak zorunda kalır. Kediyi bulamadıkça daha da çılgınlaşan tuhaflaşan bu arayış, kendi doğruların sürekli takip eden Zuhal için kendi iç sorgulamaların başlangıcı olur. Kedi sesinin ortaya çıkması ve onu aramaya başlaması Zuhalin kendine kurduğu güvenli dünyanın kökten sarsılmasına ve yeni bağlar ilişkiler iletişim şekilleri yaratması için tuhaf bir maceraya dönüştürüyor.

Reklamlar
Zuhal filmi inceleme ve yorumlar nelerdir?
Zuhal filmi inceleme ve yorumlar nelerdir?

Zuhal filmi inceleme ve yorumlar nelerdir?

Zuhal filmi Altın Portakal en iyi kadın oyuncu ödülünü Nihal Yalçın performansı ile almıştı. 2022’de ise Zuhal filminin yönetmeni ve senaristi Nazlı Elif Duru en iyi ilk film ödülünü, En iyi senaryo, en iyi kurgu ödüllerini İstanbul Film Festivalinde kazandı.

Nihal Yalçın’ın başrolünü oynadığı Zuhal filmi, gerçek bir hikayeden yola çıkılmış. Kadın bir yönetmen tarafından anlatılan ekranlara yansıtılan Zuhal filmi, toplumda var olmaya çalışan kendini var etmeye çalışan bir kadını anlatıyor olması için günümüz dünyası kadınları için önem verilmesi gereken bir durum. Artık kadınların varoluş sancılarını kadınların anlatıyor olması adına önemli bir film olmuş.

Filmde zuhal kendisine ben kimim? garip ve öngörülemez olaylar karşısında nasıl tepki veririm. Aslında “kedi nerede?” bir soru mu bir cevap mı meselesini, kişinin beklenmedik olaylar ile tetiklenen varoluş değişimine tanıklık edeceğiz. Huzurlu bir hayat içerisinde ortaya çıkan kedi sesi, Zuhalin iç dünyasında es geçtiği endişe olarak temsil ediliyor. Bu endişe bir kedi sesi gibi sürekli kafasının içini tırmalıyor. Zuhalin yaşadığı eve dünyaya baktığımızda, her şeyin yerli yerinde olduğunu görürüz. Harika dekore edilmiş bir ev, itibarlı bir iş hayatı, şık bakımlı güzel bir kadın görüntüsü içerisinde ne kadar mutlu olabiliriz ki? İşte film bunu sorgulayan bir ana karaktere ve macera yolculuğuna sahip değil. Aksine Zuhal karakterinin erkek zihniyetinden uzak bir şekilde karakterize edilmeye ve ince ince anlatılmaya çalışılmış.

Anlatılan kadın hikayesi Zuhalin başka kadınlarla karşılaşması onlarla iletişimi ile daha da anlamlı hale geliyor. Yaşadığı sorunun varoluş sancısının cevabı kendi içerisinde olduğunu ama bunu keşfedebilmesi için bir dayanışmaya ihtiyacı olduğu noktasına bağlanması filmin bağlandığı en güzel meselelerden biri olmuş. Kedi sesinin nereden geldiğini bulabilmek için dinlediği kapılar Zuhal’i, her şeyi bildiğini düşündüğü dünyadan başka bir dünyalara yolculuğa çıkarıyor.

Reklamlar

Zuhal filmi Türkiye’de ve dünyada yaşanan kadın zorluklarına göndermeler yapmak için çeşitli yan hikayeler de eklemeyi başarmış. Dünyanın en güzel nimetlerinden biri gibi davranılan kariyer dünyasında başarılı kadınların herkesten uzak hikayesini anlatmak yerine, Ana karakterin ötekileştirilmiş diğer kadınların hikayelerine yolculuğa çıkarıyor. Ayrılık acısı çeken karşı komşusu, yeni doğum yapmış bir annenin uyuklama sendromları ile karşılaşan Zuhal’i bizler aklını kaçırmış bir karakter gibi izliyoruz. Zihnin içinde endişelerini temsil eden kedi sesi, sorunsuz gibi görünmenin çıldırtan yanlışlığı senarist ve yönetmen Nazlı Elif Durlu tarafında özgün bir dil ile Zuhal filmine dönüşmüş.

Zuhal filmi ana karakteri Zuhal’i Nihal Yalçın canlandırmış. Nihal yalçın çılgın performansı gördükten sonra “Zuhal karakterini Türkiye’de başka kim canlandırabilir?” sorusu cevapsız kalıyor. Sanki Senaristler Zuhal filmi yazarken Nihal Yalçın’ı hayal edip yazmışlar.

Bir kadının kadınları ve kadın varoluş sancılarını anlattığı, Erkek dünyasında büyülü  bir kadının ötekileşmiş göz ardı edilen kadın sorunlarına yolculuğa çıkışında harika metaforlarla örülü Çok başarılı bir film; Zuhal…

Zuhal Filmi izlenir mi?
Zuhal Filmi izlenir mi?

Zuhal Filmi izlenir mi?

Zuhal filmi temposunda düşüş ve yükselişlerin, Zuhalin yaşadığı dünyanın zaman eğrisi ile ilgi olduğunu düşünürsek çok keyif verecektir. Propaganda amaçlı bir yapım olmaması, Filmlerde Sloganlardan sıkılmış olan insanların tercih edebileceği orta çapta bir film olarak görüyoruz Zuhal filmini. Sanatsal bir mizaha sahip olması kadın sorunlarını ele aldığı bakış açısı genç bir yönetmenin ilk filminin beklenenden daha iyi olması Ekim ayında Sinema salonlarında keyifle izlenebilecek bir film olarak listeye eklenebilir.

Zuhal filmi oyuncu kadrosu

Nihal Yalçın (Zuhal): 1981 İstanbul doğumlu. Bol ödüllü Nihal Yalçın küçüklüğünde ailesinin desteği ile konservatuvar eğitimine başlıyor. Çocuk yaşlarından itibaren tiyatro eğitimi almış. Hacivat ile Karagöz Neden Öldürüldü filmi ilse Sinemaya giriş yapıyor. Çeşitli dizi ve filmlerde oynuyor. Berlin Kaplanı, Yeraltı, Araf, Yol Ayrımı, Ay Lav yu, Reha Erdemin son projesi Seni Buldum Ya gibi filmlerde rol aldı. Beş Kardeş, Yalan Dünya, Avrupa Yakası, Kurtlar Vadisi Pusu, Kırmızı Oda dizilerinin oyuncu kadrosunda yer aldı.

Zuhal filmi diğer oyuncuları ise;

Gökçe Güneş, Nur Sürer, Şebnem Dönmez, Fatih Al, Sadi Celil Cengiz. Burcu Halaçoğlu.

İlginizi çekebilecek içerik: House of the dragon cast inceleme

Öner Ünlü

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx