Beslenme

İsveç Şurubu Nedir? İsveç Şurubu Ne İşe Yarar?

Reklamlar

İsveç şurubu, şifa ve genel sağlığa faydalı bir toniktir. Bitkisel bir tedavi yöntemi olan ve batı tıbbında sık sık kullanılan İsveç şurubu mucizevi faydalarıyla bilinir. Bu yazımızda İsveç şurubu nedir, İsveç şurubu fiyatı ne kadar, İsveç şurubu ne işe yarar, İsveç şurubu faydaları nelerdir, İsveç şurubu nasıl kullanılır, İsveç şurubu kullanımı nasıldır, İsveç şurubu yorumları nasıldır ve İsveç şurubu nasıl yapılır gibi soruların yanıtlarını bulacaksınız.

İsveç Şurubu Nedir?
İsveç Şurubu Nedir?

İsveç Şurubu Nedir?

İsveç şurubu, geleneksel olarak batı bitkisel tıbbında sağlıklı sindirimi desteklemek ve sindirim rahatsızlığını ve hazımsızlık semptomlarını gidermek için kullanılan acı bir toniktir. İsveç şurubu ayrıca geleneksel olarak bitkisel tıpta kabızlığı gidermek için uyarıcı bir müshil olarak kullanılan aloe vera içerir. Geleneksel olarak batı bitkisel tıbbında adet ağrısını hafifletmek ve adet akışını teşvik etmek için kullanılan karayılan otu da dahil edilmiştir. Yetişkinler, bu şurubu günde üç kez, yemeklerden otuz dakika önce bir çay bardağı su, meyve suyu ya da bitki çayı içinde iki yemek kaşığı karıştırarak tüketebilirler.

İsveç Şurubu Fiyatı

İsveç Şurubunun fiyatı 35 lira ile 1.000 lira arasında değişir.

Reklamlar
İsveç Şurubu Ne İşe Yarar?
İsveç Şurubu Ne İşe Yarar?

İsveç Şurubu Ne İşe Yarar?

İsveç şurubu, en sevdiğiniz içeceklere lüks bir görünüm kazandırabilecek botanik bir aroma maddesidir. İsveç şurubu kulağa benzer geliyor ama aslında oldukça farklı. Çok sayıda bitki, kök, tohum ve çiçek karışımı ile yapılan bitkisel bir infüzyondur. Tipik olarak İsveç şurubu tıbbi amaçlar için kullanılmıştır ve kendi başlarına tüketilebilir veya diğer içeceklere karıştırılabilir. İlk olarak 18. yüzyılda İsveçli doktorlar – Dr. Claus (Klaus) Samst tarafından adlandırılmış olmasına rağmen, Avusturyalı bitki uzmanı ve yazar Maria Treben, bitkisel toniği popüler hale getirmesiyle tanınır.

Treben’in en çok satan kitabı “Tanrı’nın Eczacılığıyla Sağlık: Tavsiye ve Şifalı Bitkilerle Tedavileri Kanıtlayın” adlı kitabında, İsveç şurubu ve sayısız kullanımıyla ilgili kişisel deneyimini paylaşıyor. O en çok kitapta görünen küçük İsveç şurubu tarifini kullanmasıyla tanınır. Aloe vera, kafur, melekotu kökü, safran, sinameki yaprağı, manna, mür, ravent kökü, zedoar kökü, carline devedikeni kökü ve theriac venezian olmak üzere on bir farklı bileşen içerir. Klasik İsveç şurubu tarifi yirmi iki bileşen içerir, ancak iki farklı versiyon büyük ölçüde aynı etkiye sahiptir.

Bu doğa harikası için sağlık kullanımları çok geniştir. Treben’in kitabı, sabah bulantısını gidermekten yaraları iyileştirmeye kadar kırktan fazla hastalığa şifasını listeliyor. Birçoğu için çalışsalar da, rutininize alternatif ilaçlar eklemeden önce daima doktorunuza danışmalısınız.

İsveç Şurubu Faydaları
İsveç Şurubu Faydaları

İsveç Şurubu Faydaları

İsveç şurubu genellikle organların sinerjik bir şekilde çalışmasına yardımcı olabilecek doğal bir detokslayıcı denir. Bu mucizevi tonik hakkında tonlarca anekdot kanıtı olmasına rağmen, İsveç şuruplarının en popüler, modern kullanımlarından ikisini vurgulamak istiyoruz.

Reklamlar

İsveç şurubunun, öncelikle sindirim sağlığı üzerindeki etkileri ile bilinir. Kanıta Dayalı Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp Dergisi tarafından yayınlanan bir 2015 araştırması, acıların hazımsızlığı hem önlediğini hem de rahatlattığını buldu. İsveç şurubu, acı yiyecekler tarafından aktive edilen ağız ve boğazdaki reseptörleri uyarır. Bu, tümü yağların ve diğer gıdaların parçalanmasına yardımcı olan sindirim enzimleri içeren tükürük, mide suyu ve safra üretimini artırır. Bu amaçla kullanıldığında, genellikle hemen bir etki vardır.

İsveç şurubu, sadece bir iç sağlık ilacı olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca döküntülerin ve böcek ısırıklarının iyileşmesini hızlandırmaya veya kuru, tahriş olmuş cildi yatıştırmaya yardımcı olabilir. İsveç şurubu, iltihaplı tırnak yatakları, ağız köşelerinde yırtık, liken, egzama ve daha fazlasını tedavi etmek için kullanılabilir. Cilt için neden iyi olabileceğinin arkasındaki bilimi açıklayan çok fazla yayınlanmış araştırma yok, ancak bir çalışmada cilde uygulandığında sivilcede bir iyileşme görüldü. Bazı insanlar İsveç şuruplarının yenileyici ve detoksifiye edici özelliklerinin cilt üzerindeki etkilerinden sorumlu olduğunu düşünüyor.

İsveç Şurubu Nasıl Kullanılır?
İsveç Şurubu Nasıl Kullanılır?

İsveç Şurubu Nasıl Kullanılır?

İsveç şurupları, geleneksel olarak batı bitkisel tıbbında sağlıklı sindirimi desteklemek ve sindirim rahatsızlığını ve hazımsızlık semptomlarını hafifletmek için oral olarak acı bir tonik olarak kullanılmıştır. İsveç şurupları ayrıca geleneksel olarak kabızlığı gidermek için uyarıcı bir müshil olarak kullanılan aloe vera içerir ve geleneksel olarak batı bitkisel tıbbında adet ağrısını hafifletmek ve adet akışını teşvik etmek için kullanılan karayılan otu içerir.

İsveç şurupları geleneksel olarak batı bitkisel tıbbında yara iyileşmesini desteklemek ve küçük cilt kesiklerini, çizikleri ve sıyrıkları temizlemek için haricen kullanılmıştır.

İsveç şurupları geleneksel olarak batı bitkisel tıbbında boğaz ağrısı ve diş ağrısı semptomlarını hafifletmek için bir gargara olarak kullanılmıştır.

İsveç Şurubu Yorumları
İsveç Şurubu Yorumları

İsveç Şurubu Yorumları

İsveç Şurubu kullananlar mucizevi bir şurup olduğunu söylüyorlar. İsveç Şurubu kullanıcı yorumlarını aşağıda bulabilirsiniz.

 • “Son dönemde aklını tıp ve özellikle alternatif tıpla bozarak evi yarı halk saglığı kütüphanesi, yarı ecza deposu haline getiren babamdan dinlediklerime ve benim derlediğim birkaç kaynağa bakılırsa gerçek bir mucize bu, bir masal.”
 • “Her derde deva diyerek özetlenebilir. Hikayesi söyle: Tam zamanını bilmiyorum, tahminen bu yüzyılın başlarında, İsveçli bir tıp doktoru olan Samst 104 yaşında, son derece sağlıklıyken bir gün attan düşerek ölür (Babam incir ağacından demişti gerçi, ama ben okuduğum kitaba inanmayı tercih ettim, zaten İsveç’te incir ağacı olgusu biraz şey gelmisti, nasıl diyeyim, sürrealist). Neyse, Samst’in ölümünden sonra notları arasında bu şurubun reçetesi bulunur. Sarısabır, mirra, sinemaki gibi 14 tane bitkinin değisik dozlarda koyulup konyakla karıştırılmasıyla elde edilmektedir.”
 • “Buraya yazmakla bitiremem, tifodan baş ağrısına, eşekarısı sokmasından zatürreye, nasırdan basura, sivilceden romatizmaya, diş ağrısına, vebaya, her şeye iyi gelmektedir. Öyle ki, hamile kadınlar hamileliklerinin son 14 gününde sabah akşam bir çay kaşığı bu iksirden içince doğumları kolaylaşır, sarhoş bir kişi iki yemek kaşığı şurupla hemen ayıltılabilirler. Miş tabii. Ben henüz görmedim.”
 • “Şu aralar tüm dünyanın yeni trendi, yükselen değeriymiş. bizde de Sezen Aksu, Zuhal Olcay gibi değerli sanatçılarımız kullanıyorlarmış. Merak edenler mısır çarşısında Arifoğlu’ndan edinebilirlermiş.”
 • “İğrenç bi tadı olup, arkasından bir bardak suyu rahatça mideye indirme sebebi olan mucizevi şurup. Babamın kafayı yemişçesine hazırladığı, annemin ısırgan otu çayının içine koyup zorla ağzımıza tıkmaya çalıştığı sıvı. Babama her sağlık şikayetimden sonra “isveç şurubu iç bi kaşık bişeyin kalmaz” demesinin sebebi. Tavsiye edilesi şurup.”
 • “Geçirdiğim salakça kaza sonrası alnımın derisinin tamamen kalkması ile oluşan ve plastik cerrah teyzenin bile, “valla bi kaç krem var ama düzelmezse gel cerrahi bir şeyler yapalım” dediği yarayı iki hafta içerisinde önce iğrenç bir görünüme sokup, sonra da kalkan kabuğun altından bebek gibi yeni bir deri çıkmasını sağlayan mucizevi şey.”
 • “Her derde deva olduğu iddia edilen şurup.”
 • “İçeriği, besbase 1g, cedvar 5,5g, centiyane 3,5g, domuzdikeni 2g, eğir kökü 9g, kafur 1g, kakule 0,5g, melekotu kökü 6,5g, mirra 7g, ravent kökü 9g, safran 0,1g, sarısabır 10g, sinameki 1g,tarçın 1g şeklindedir.”
 • “Reçetedeki droglar, 2-3 litrelik geniş ağızlı bir şişeye koyulur, üstüne 1,5 litre, 30-40 derecelik kanyak veya votka veya rom veya etil alkol-su karışımı eklenir. Şişe 2 hafta boyunca, günde 2-3 kere çalkalanarak, güneşte veya sıcak bir ortamda ağzı kapalı olarak bekletilir. Süre sonunda, kullanılacak kadarı dört kat tülbentten birkaç kere geçirilerek tortularından iyice arındırılır ve koyu renkli şişelere aktarılır. Büyük şişedeki posalı şurup ise serin ve loş bir ortamda bekletilir. Bekleme süresi arttıkça etkinliği de artar.”
İsveç Şurubu Nasıl Yapılır?
İsveç Şurubu Nasıl Yapılır?

İsveç Şurubu Nasıl Yapılır?

İsveç şurubu, acı tat veren köklerden, kabuklardan veya yapraklardan ve ayrıca aroma ve lezzet (ve tıbbi özellikler) sağlayan diğer botaniklerden oluşur. Genel olarak, süzülmeleri daha kolay olduğu için, öğütülmüş yerine bütün malzemeleri kullanmalısınız. Demlemek için daha fazla yüzey alanı ortaya çıkarmak için malzemeleri doğrayabilir veya kabaca kırabilirsiniz.

Acı verici maddeler genellikle karışımın yüzde 10 ila yüzde 50’sini oluşturur ve melekotu kökü, enginar yaprağı, kızamık kökü, siyah ceviz yaprağı, dulavrat otu kökü, Hint kamışı kökü, kınakına kabuğu, narenciye kabuğu, karahindiba kökü ve yaprağı, şeytanın sopası kökü, centiyana kökü, tazı, meyan kökü, pelin, Oregon üzüm kökü, süsen kökü, quassia kabuğu, sarsaparilla, yabani kiraz kabuğu ve pelin otu gibi bitkileri içerebilir.

Aromatik ve aroma maddeleri acıları tamamlar ve hemen hemen her bitki, baharat, çiçek, meyve veya fındık içerebilir. Hayal gücünüzü kullan! Ayrıca, özellikle meyve kabukları söz konusu olduğunda, mümkün olduğunda organik maddeler kullanın. Bazı örnekler:

 • Baharatlar – yenibahar, anason, kimyon, kakule, Çin tarçını, kereviz tohumu, tarçın, karanfil, kişniş, rezene, zencefil, ardıç meyveleri, hindistan cevizi, karabiber, yıldız anason, vanilya fasulyesi
 • Otlar ve Çiçekler – papatya, ebegümeci, şerbetçiotu, lavanta, limon otu, nane, gül, biberiye, adaçayı, kekik, civanperçemi
 • Meyveler – taze veya kuru narenciye kabuğu (limon, misket limonu, portakal, greyfurt), kuru meyve (elma, kiraz, incir, kuru üzüm)
 • Kuruyemiş – kavrulmuş badem, badem, ceviz vb.
 • Çekirdek – kakao çekirdekleri, kahve çekirdekleri
 • Maksimum lezzet ekstraksiyonu ve korunması için, yüksek dayanıklı bir likör kullanın – hacmen en az %100 veya %50 alkol. Tahıl alkolü veya votka (Absolut ve Smirnoff, 100 proof oldukça erişilebilir markalardır) kullanarak en nötr tadı elde edeceksiniz. Ayrıca burbon ve çavdar ve rom gibi diğer alkollü içecekleri de deneyebilirsiniz.
İsveç Şurubu
İsveç Şurubu

Ek olarak, İsveç şurubu genel olarak kahve şurubu, karamel, pekmez, bal veya diğer tatlandırıcılarla hafifçe tatlandırılabilir.

İsveç şurubu yapmanın iki ana yolu vardır. Bir yöntem, tüm bitkilerinizi birleştirmek ve bunları birlikte liköre katmaktır. Diğer yöntem ve burada gösterilen, her bir botanikten ayrı bir infüzyon veya tentür yapmak ve ardından bunları tatmak için harmanlamaktır. Bu yöntemi tercih ediyorum çünkü farklı içerikler farklı oranlarda demleniyor. Bunları ayrı ayrı renklendirmek, sonuç üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmanızı sağlar. Ancak, iyi bir tarifiniz varsa, ilk yöntem gayet iyi sonuç verebilir.

Bitkilere bağlı olarak, demleme süresi bir günden birkaç haftaya kadar değişebilir. Her bir tentürü veya infüzyonu düzenli olarak koklayın ve inceleyin, malzemeyi güçlü bir şekilde ilettiğinde hazır olacaktır. Koklamak için, infüzyondan birkaç damlayı avuçlarınıza koyun, birbirine sürtün ve ellerinizi burnunuza doğru tutun. Tatmak için, bir bardak suya birkaç damla koyun. Düz tadına bakarsanız, oldukça yoğun olacağını unutmayın!

Bu yazımızda sizlerle isveç şurubu nedir, isveç şurubunun faydaları, isveç şurubu fiyatı, isveç şurubu kullananlar gibi en çok aratılan konuları paylaştık.

Bunun yanı sıra ilginizi çekebilecek içerik: Mutlaka Tüketilmesi Gereken Yeşil Yapraklı Sebzeler

Begonya Kadın Instagram hesabı: begonyakadin

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx