Saç Bakımı

Saç Büyümesi İçin En İyi Gıdalar

Reklamlar

Saçlar kolayca yıpranınca uzun saçlara sahip olmak istesek de kestirmemiz gerekebilir. Bu durumda saç büyümesi için en iyi gıdalar konusu sıkça araştırılmaktadır. Şimdi saç uzamasını hızlandıran besinlere göz atalım..

Herkes sağlıklı ve güçlü saçları olmasını ister. Saçlarınızın sağlıklı olması için uçlarından aldırmalısınız. Bazen de değişiklik için saçlarımızı kestirdikten sonra pişman olabiliriz. Bu durumda saç uzatan doğal çözümler ve besinler ararız. Saçlarınızın hızlı uzaması için maske, kür ve şampuan gibi yöntemler uygulayabilirsiniz. Fakat buna rağmen saçınız hızlıca uzamıyorsa içten takviye almak besinler yardımı ile saçlarınızın uzamasını sağlayabilirsiniz.

Saç Uzaması İçin En İyi Gıdalar

Yumurta

Yumurta çok önemli bir protein kaynağıdır. Ve içinde saç uzamasını hızlandıran iki önemli kaynak vardır. Bu kaynaklar protein ve biotindir. Saçlar için protein çok önemlidir. Bu nedenle yeterli miktarda protein tüketilirse daha sağlıklı saçlara sahip olacaksınız. Protein miktarı yeterli olunca saç dökülmesi de azalacaktır. Saçlarda için gerekli biotin üretilmesi için keratin saç proteinin üretilmesi gerekir. Şampuan reklamlarında çok görülen biotin yani B7 vitamini saçlar için çok faydalıdır. Yapılan araştırmalara göre daha fazla biotin tüketmenin saç uzamasını hızlandırdığı görülmüştür. Yumurtanın içinde çinko ve selenyum bulunduğu için de hızlı saç uzamasını destekleyen harika bir kaynaktır. Bu içeriklerinden dolayı yumurta saç sağlığı denilince tüketilmesi gereken en iyi yiyeceklerden birisidir.

Reklamlar

İlginizi Çekebilir: Ceviz Suyu ile Zayıflama

Saç Uzaması İçin En İyi Gıdalar

Meyveler

Meyveler de vücudumuz için çok gereklidir. Saçların hızlı bir şekilde uzamasını sağlar. İçinde faydalı vitaminler bulundurur. Etkili bir antioksidan kaynaklarıdır. Ve bol miktarda C vitamini içerirler. Bundan dolayı içindeki antioksidanlar saç köklerini, serbest radikaller olarak adlandırılan moleküllerden de korumaktadır. Bundan dolayı vücudumuz ve saç köklerimizin sağlığı için meyveler tüketilmelidir. Vücudumuzun saçların kırılmasını engelleyen kolajen üretmek için de C vitaminine ihtiyacı vardır. Meyve tüketerek vücudunuzun saç konusunda ihtiyacı olan birçok gereksinimini elde edebilirsiniz. Mesela 1 bardak çilek (Yaklaşık 144 gram) günlük C vitamini ihtiyacınızın %141’ini karşılamaktadır.  Bunun yanında C vitamini vücuttaki demirin emilimini sağlar. Demir seviyesinin düşük olması kansızlık ve saç dökülmesine neden olmaktadır.

Saç Büyümesi İçin En İyi Gıdalar - Ispanak
Saç Büyümesi İçin En İyi Gıdalar – Ispanak

Ispanak

Ispanak saç büyümesi konusunda çok etkilidir. Ispanağın içinde demir, folat, A ve C vitaminleri bulunmaktadır. Ispanağın içinde bulunan A vitamini de cildin sebum üretmesini sağlayacaktır. A vitamini yağlı bir maddedir bu yüzden de saçlarınızın sağlığı için saç derisini nemlendirir. 30 gram kadar ıspanak tüketildiğinde vücudun günlük A vitamini ihtiyacının yüzde 54’ten fazlasını karşılar. Saçların hızlı uzaması için ıspanak çok etkili bir demir kaynağıdır. Demirin vücutta kırmızı kan hücrelerini metabolizmayı düzenleme ve büyüme, onarma işlerinde yardımcı olma ve vücutta oksijen taşınması gibi faydaları vardır. Ve demir eksikliği olması durumunda saç dökülmelerinin olduğu da bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Yağlı Balıklar

Somon, uskumru, ringa balığı gibi yağlı balıkların içinde hızlı uzatacak vitaminler vardır. Bu bahsettiğimiz balıkların içinde saç uzamasına katkı sağlayan omega 3 yağ asitleri vardır. Saç dökülmesini azaltan ve saç yoğunluğunu arttıran balık yağı sağlık için de çok etkilidir. Kadınlar üzerinde yapılan bir çalışmada omega 3 ve omega 6 yağ asitlerinin saç dökülmesini azalttığı ve saç yoğunluğunun artmasına yardımcı olduğu görülmüştür. Bu faydalı yağ asitleri balık haricinde keten tohumunda da bol miktarda bulunur. Yağlı balıkların içinde güçlü ve canlı saçlara faydalı olan protein, selenyum, D3 ve B vitamini bulunmaktadır.

Reklamlar

Tatlı Sebzeler

Çoğunlukla turuncu renkli sebzeler betakaroten kaynağıdır. Bundan dolayı turuncu sebze ve meyvelerdeki betakaroten havuç, bal kabağı, kayısı, kavun, patates, domates, brokoli, lahana şeftali gibi besinler de bulunmaktadır. Vücudumuzda bulunanlar bileşenler ile bir araya gelecek A vitamine dönüşür. Yapılan araştırmalara göre A vitamini saçın sağlıklı kalmasında önemli rol oynamaktadır. Sebum üretimi için önemli rol oynadığını göstermiştir. A vitamini saçların hızlı büyümesini sağlarken ve zayıf saç köklerinin tamamen ölmesini engeller.

Avokado
Avokado

Avokado

Avokado lezzetli, sağlıklı ve harika bir yağ kaynağıdır. Saç uzamasında da çok etkilidir. İçinde E vitamini bulundurur. 1 tane avokado kişinin günlük E vitamini ihtiyacının yüzde 21’ini karşılamaktadır. C vitamini gibi E vitamini de, serbest radikallerle mücadele eder ve onları nötralize eden bir antioksidandır. Yapılan bir çalışmada 8 ay boyunca E vitamini takviyesi alan kişilerde yüzde 30 daha fazla gibi saç uzaması görülmüştür. Sağlıksız saç derisi saç dökülmelerine neden olmaktadır. E vitamini saç derisini korur ve daha sağlıklı saçların uzamasına yardımcı olmaktadır.

Fındık ve Badem

Lezzetli ve sağlıklı olan fındık ve badem saç uzamasını hızlandırmaktadır. Fındık ve bademin içinde E vitamini, B vitamini, , esansiyel sağlıklı yağlar ve çinko vardır. Bunlardan herhangi birinin olmaması durumunda saç dökülmesi meydana gelir. Fındık ve badem saç sağlığı dışında kalp rahatsızlıkları, iltihaplanma gibi hastalıklara karşı da önemli rol oynamaktadır. Yani kısaca fındık ve badem saçların hızlı uzamasını sağlar ve saç dökülmesinin önüne geçmektedir.

Tatlı Biberler

Saç büyümesini hızlandıran bir diğer C vitamini kaynağı da tatlı biberlerdir. Değişik bir bilgi de bir sarı biberin içinde portakalın yaklaşık 5,5 katı kadar C vitamini bulundurur. Ve tatlı biberlerin içinde A vitamini de bol miktarda bulunmaktadır. C vitamini saçları güçlendirmeyi sağlanan kollajen üretimini arttırmaktadır. Aynı zamanda tatlı biberler saçları oksidatif strese karşı koruyabilen mükemmel bir antioksidan kaynağıdır.

İstiridye ve Karides

İstiridyeler çinko bakımından zengindir. Çinko vitamini saç uzamasını ve saçların onarılmasını desteklemektedir. Çinko eksikliği olması durumunda saç dökülmesi görülmektedir. Çinko takviyesi ile saç dökülmesinin önün geçilerek saçların hızlı bir şekilde uzaması sağlanabilir. Fakat çinkonun fazla alınması da saç dökülmesine neden olacağı için dikkatli alınmalıdır. Fazla doz çinko alınmamalıdır. Çinko takviyesinin direk alınması yerine istiridye gibi kabuklu deniz ürünlerinden çinkoyu almak daha iyidir. Karides ise saç uzamasına yardımcı iyi bir B vitamini, çinko, demir, D vitamini ve protein kaynağıdır. Az miktarda da olsa omega 3 yağ asidi de bulundurmaktadır. Karidesin içinde saç uzamasına katkı sağlayan önemli besinler vardır.

Fasülye
Fasülye

Fasulye

Fasulye saç uzamasında çok etkili olan harika bir protein kaynağdır. Fasulye istidriye gibi saçların hızlı uzamasına ve onarılmasına yardımcı olan harika bir çinko kaynağıdır. Fasulyeler folat ve demir gibi saç sağlığı için gerekli birçok besini sağlar. Tüm bunların yanında fasulyele ucuzdur ve kolay bulunan bir besin maddesidir. Aynı zamanda soya fasulyeleri de saç uzaması konusunda etkilidir. Yapılan bilimsel araştırmalara göre soya fasulyesinin içinde bol miktarda spermidin bulunmaktadır. Spermidin maddesi ile saçların daha hızlı uzadığı görülmüştür. Spermidin poliamin bileşiğidir ve üzerinde yapılan çalışmalar az sayıdadır. Bu maddenin saç ile ilişkisini kanıtlayan birkaç çalışma vardır.

Et

Et sağlıklı ve güçlü saçlar için çok etkilidir. Çünkü içinde bol miktarda protein vardır. Kırmızı et, içindeki protein ve demir sayesinde saçların hızlı uzamasını ve onarılmasını sağlar. Saçlarınızın sağlıklı olması için tüketilen besinlerin etkisi tartışılmaz bir konudur. A,C,D,E vitaminleri, Çinko, B Vitaminleri, Demir, Biotin, Protein ve Omega 3 yağ asitlerinin eksik olması durumunda saçlar daha yavaş uzar. Ve saç dökülmesine sebep olabilir. Saçların hızlı uzamasını ve dökülmemesini istiyorsanız bu konuda sorunlar yaşıyorsanız, bu besinleri yeteri kadar aldığınızdan emin olun.

Bezelye

Bezelyenin içinde çokça B vitamini bulunmaktadır. B vitamini de saçların sağlıklı olarak uzamasını ve canlı, parlak görünmesini sağlayacaktır. Bu nedenle bezelye saçların hızlı büyümesine yardımcı olmaktadır.

Yazımızda sizler için saç büyümesi için en iyi gıdaları ele aldık. Saç bakım ürünlerinin yanında beslenme şekli saçlarınızın daha canlı, sağlıklı olmasını ve hızlı uzamasını sağlayacaktır. Gerekli besinleri almayı ihmal etmeyiniz. Yazımızı beğendiyseniz bayanları olduğundan daha zayıf gösteren kıyafetler isimli yazımıza da göz atınız.

İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx