Saç Bakımı

Saçınızı Boyadıktan Sonra Yapmamanız Gereken 9 Şey

Reklamlar

Saç boyamadan sonra yapılmaması gerekenler hakkında basit ama önemsemediğimiz detaylara yer veriyoruz.

Saçlarınızı mükemmel renge boyamak için saatler ve yüzlerce lira harcadığınıza göre, onu mümkün olduğunca uzun süre bozulmadan tutmanın zamanı geldi. Gerçeği söylemek gerekirse, çoğumuz bu yasaklarından en az birini (hepsi olmasa bile) ilk hafta içinde istemeden de olsa profesyonelce boyadıktan sonra yaparız. Bu yazımızda saç renginizi parlak ve canlı tutmak için en önemli sorularınıza uzman cevaplarını vereceğiz.

Boyadıktan sonra saç yıkama
Boyadıktan sonra saç yıkama

Saçınızı Hemen Yıkamayın

İlk başta Hepimize aynı soruyu kuaför randevumuzdan bir veya iki gün sonra soruyoruz: “Saçımı yıkamak için ne kadar beklemem gerekiyor?” Aura Friedman: “Saçınızı boyadıktan sonra şampuanlamadan önce en az üç gün bekleyin” diyor. Bu üç günlük bekleme süresini açıklamak için “Kütikülün kapanması ve renginin ayarlanması” için yeterli zaman verdiğini belirtiyor.

Reklamlar
Saç yıkama sıklığı
Saç yıkama sıklığı

Yıkama Döngünüzü Uzatın

Taze saç rengini olabildiğince uzun süre bozulmadan tutmak için, Kadın kuaförleri saçlarınızı haftada iki veya üç kez yıkamanızı tavsiye ediyor. “Saçınızı her gün yıkarsanız yeni boyanan saçların rengi hızlıca açılacağı gibi, saçınızı ve saç derinizi nemlendirmek için gerekli olan doğal yağları temizler ve taze ve sağlıklı görünmesini engellersiniz.”

Sıcak su ile saç yıkama
Sıcak su ile saç yıkama

Sıcak Sudan Kaçının

Saçlarımızı boyadıktan sonra sıcak bir duş ve şampuana başlamak için can atarız. Ancak ünlü kuaförler, yeni boyanan saçların sıcak suya maruz kalmaması gerektiğini söylüyor. Sıcak suyun saç renginin dış katmanını kaldıracağını ve rengin solmasına neden olacağını da ekliyor. Bunun yerine, canlı ve taze renginize kilitlenmeye yardımcı olacağından soğuk veya ılık suyla durulayın” diyor.

Doğru şampuan seçimi
Doğru şampuan seçimi

Saçınıza Uygun Şampuanı Kullanın

Mükemmel saç renginizin akmasını engellemenin bir yolu var mı? Sülfatlı bir şampuanla bu mümkün. Duşta mutlaka sülfat içermeyen bir şampuan bulundurun, özellikle sık sık duş alan biriyseniz. Bu, saç renklerinizin daha uzun süre dayanmasına yardımcı olacaktır.

Güneşten korunma
Güneşten korunma

Çok Fazla Güneşten Sakının

Güneş, kimyasallar ve klordan uzak durun. Saçlarınızı boyadığınız ilk günkü gibi canlı tutmak istiyorsanız doğrudan güneş ışınından kaçınmalı ve özellikle saçlar için tasarlanmış bir güneş koruyucu krem kullanmalısınız. Bunun yanında şapka da kullanarak korumanızı artırabilirsiniz.

Reklamlar
Arındırıcı tedaviler
Arındırıcı tedaviler

Arındırıcı Tedavileri Bir Süre Rafa Kaldırın

Kepek yok edici şampuanlar veya arındırıcı tedaviler de saç renginde bir miktar yıpranma yapabilir. Çünkü bu tarz uygulamalar, saçlara çok derinlemesine nüfuz eder ve renk pigmentlerini akıtabilirler.

Saç şekillendirici
Saç şekillendirici

Saç Şekillendiricileri Kullanma

Saçları şekillendirmek için kullanılan ve ısı ile çalışan aletleri saçlar için tasarlanmış ısı koruyucu olmadan kullanmayın. Pek çok insan saçlarını fön makinesi ile kurutur. Ancak bu durum renginizin ısıyla birlikte solmasına neden olabilir.

Isı, saç renginin hidrasyonunu yok ederek büyük hasarlara da neden olabilir. Ancak bu ürünleri kullanmadan önce saça uygulayacağınız ısı koruyucusu, saçın içindeki nem kaybını azaltacak ve dışını ısıdan koruyarak pürüzsüzleştirecektir. Bu da renginin korunmasına yardımcı olacaktır. Hacim verici köpük, saç spreyi ve hatta yüksek ısıya sahip jeller kullanmaktan kaçının. Saçlar çok savunmasız olduğu için kolayca hasar görebilir.

İlginizi çekebilir: 3 Numara Saç Kimlere Yakışır

Kimyasalları Hayatınızdan Çıkarın
Kimyasalları Hayatınızdan Çıkarın

Kimyasalları Hayatınızdan Çıkarın

Saçınızı boyadıktan sonra hatırlamanız gereken en önemli şeylerden birinin onu çok fazla kimyasal maddeye maruz bırakmamak olduğunu bilmelisiniz. Saç spreyi ve alkol bazlı şekillendirici ürünlerden çok fazla fönlemeye kadar her şey renk solmasına katkıda bulunabilir. Şekillendirici ürünlerde bulunan kimyasallar, kütikülü açar ve rengin kaymasını sağlar.

Saçınızı Boyadıktan Sonra Yapmamanız Gereken 9 Şey 2024 saç
Klor

Klordan Kaçının

Yüzme havuzlarındaki klorlar saçlar için bir ağartıcıdır, yani renkli saçları olanlar klordan uzak durmalıdır. Sarı saçlar [klordan] yeşile dönmeye açıkken, koyu saçlar daha donuklaşır ve parlaklığını yitirir. Saçınıza zarar vermemek için, havuza ya da denize girerken bir saç galoşu kullanabilirsiniz.

Saçınızı Boyadıktan Sonra Yapmamanız Gereken 9 Şey

Bizi Instagram’dan takip edebilirsiniz: Begonya Kadın

İlginizi çekebilecek içerik: İp ile Kaş Şekillendirme

Merve Ekinci

Renkli kişiliğim ile efsane içerikler üretmeye geldim. Asla vazgeçmeyen her kadın gibi biraz süslü ve ne istediğini bilen biriyim. Kafamın içinde kurduğum senaryoları yazılarıma aktarıyorum. Umarım sizlerde keyifle okursunuz.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle
Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx