Saç Bakımı

Limonun Saça Faydaları

Reklamlar

Etkili bir C vitamini olan limon saçlar için de çok faydalıdır. Limonun saça faydaları nelerdir, saça faydalı olması için limon nasıl kullanılmalıdır, limon ile yapılabilecek maskeler nelerdir birlikte ele alalım.

Limon vücudumuza çok faydalıdır. Ayrıca limonun saçlarımıza da çok sayıda faydası vardır. Limon saç uzatmaktan kırıkları engellemeye, parlaklık vermekten kepekle savaşmaya kadar birçok saç sorununda kurtarıcı olarak karşınıza çıkacaktır. Limonun içinde yer alan sitrik asit, kalsiyum, magnezyum ve C vitamininin yanı sıra pektin ve flavonoid gibi antioksidanlarda vardır. Bu özelliklerinden dolayı saçlara da çok faydalıdır. Özellikle saçlarının uzamasını isteyen kişiler limondan faydalanmaktadır.

Limonun Saça 9 Farklı Faydası

Limonun Saça 9 Farklı Faydası
Limonun Saça 9 Farklı Faydası

1-Saçın Uzamasını Sağlar

Saçlarının daha hızlı uzamasını ve saç tellerinin kalınlaşmasını isteyenler limon faydalanabilir. Limonun asidik bir yapısı olduğu için, içinde bol miktarda C vitamini sayesinde saç konusunda mucizeler yaratır. Limonun yapısında asit saç köklerini temizler ve saçların oksijen almasını sağlar. Ayrıca C vitamini saç köklerinin beslenmesini sağlarken saç tellerinin güçlenmesini sağlar, kolajen üretimini artırır. Limonun içinde yer alan antioksidanlar saç köklerini rahatlatır. Saçlarınıza limon ile bakım yaptığınızda saçlarınızın her zamankinden daha hızlı uzadığını göreceksiniz.

Reklamlar

2-Saç Dökülmesini Engeller

Limonun içeriğindeki C vitamini, antioksidanlar ve sitrik asit gibi besinler saç sağlığına katkıda bulunabilir. C vitamini, saçların sağlıklı bir şekilde büyümesi ve yenilenmesi için önemlidir. Antioksidanlar ise serbest radikallerin saç köklerine zarar vermesini önlemeye yardımcı olabilir. Sitrik asit ise saçların doğal parlaklığını artırabilir ve kepek oluşumunu önlemeye yardımcı olabilir.

3-Saçlarınızı Parlatır

Limonun Saça Faydaları arasında saçlara parlaklık kazandırması da vardır. Limon saçları parlatır. Limon suyu saçlardaki kirden arındırarak ve saçların parlaklık kazanması için uygulanan doğal bir yöntemdir. Limon suyu saçlardaki yağları azaltarak, saçları daha canlı ve parlak hale getirir.

Limon suyu ayrıca saçların pH dengesini değiştirerek, saçları daha sağlıklı hale getirmeye yardımcı olur. Saçlar normalde hafif asidik bir pH seviyesinde olmalıdır. Ancak, saçları temizleyen birçok şampuan ve diğer saç bakım ürünleri saçların pH dengesini değiştirebilir. Limon suyu, saçları doğal pH seviyesine geri döndürerek, saçların sağlıklı ve parlak görünmesine yardımcı olur.

Saçlarınızın parlak görünmesi için taze sıkılmış bir limonun suyunu eşit ölçüde su ile veya saç kreminizle karıştırın. Ve elde ettiğiniz bu karışımı saçınıza sürüp iki ila üç dakika bekletin. Duruladığınızda saçlarınızın yumuşacık ve pırıl pırıl olduğunu göreceksiniz.

Reklamlar

4-Saçlarınızı Canlandırır

Saçlarınızın cansızlaşmasından şikayetçiyseniz limon bu konuda yardımınıza koşacaktır. Saçlarınızın canlanması için bir çay kaşığı limon suyu ile aynı miktarlarda Hint yağı ve Hindistan cevizi yağını ısıtıp karışımı saç derinize yedirip bir saat bekletmelisiniz. Bir saat beklettikten sonra saçınızı doğal içerikli bir şampuan ile durulamalısınız. Limonun içinde bulunan C vitamini ve folik asit saçlarınızın saçlanmasını sağlayacaktır. Ayrıca Hint yağı da saç derisi kurumasının önüne geçecektir.

5-Kepekle Savaşır

Limon suyu, kepek oluşumunu önleyebilen doğal bir antimikrobiyal ve antioksidan özelliklere sahiptir. Saç derisindeki mantarların ve bakterilerin büyümesini önler. Böylece saç diplerinde kepek oluşma ihtimalini azaltır ve saç derisindeki kaşıntı ve irritasyonu önler. Ayrıca, limon suyu saç derisini temizler ve saçları kirden arındırır böylece kepek oluşumunun önüne geçer.

Fakat limon suyu kullanılırken dikkatli olunmalıdır, çünkü limon suyu aynı zamanda saçları kurutabilir ve tahriş edebilir. Bu nedenlerden dolayı limon suyunu saçlarınızda kullanmadan önce, saçlarınızın herhangi bir tahriş veya hassasiyet olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Ve limon suyunu saçınıza uyguladıktan sonra saçlarınıza nemlendirici ve koruyucu bir saç kremi sürmek saç derisinin tahriş olma ihtimalini azaltır.

Kepek sorunu olan kişiler, düzenli olarak limon suyuyla saç derilerini ve saçlarını yıkayarak, kepek sorunlarının azalmasını sağlayabilirler. Fakat bu uygulamaya rağmen kepek sorunu ciddi bir şekilde devam ediyorsa, bir dermatoloğa veya uzman bir saç bakım uzmanına danışmak önemlidir.

Yani limon suyu kepek sorununu önlemeye yardımcı olabilen doğal bir antimikrobiyal ve antioksidandır. Ancak, saçlarda kullanmadan önce dikkatli olmak ve saçları nemlendirmek ve korumak için uygun önlemleri almak önemlidir.

Saçlarınızdaki kepeği azaltmak için taze sıkılmış limon suyu, üç çay kaşığı su, bir çay kaşığı sirke ve çeyrek çay kaşığı tuzu karıştırın. Elde ettiğiniz bu karışımı saç derinize masaj yaparak yedirin. Saç derinizde 20 dakika bekleterek sonrasında ılık su ile durulayıp şampuanlayın. Bir süre sonra kepek sonra kepeklerin yok olduğunu göreceksiniz.

6-Yağlanmayı Azaltır

Saçlarınızın çok kısa süre içinde yağlanmasından şikayetçiyseniz bir de limon kullanmayı deneyin. Limonun içinde bulunan sitrik asit saç derisinde yağ birikmesini engeller. Saçlarınızın kısa sürede yağlanmaması için aynı oranda limon ve sirkeyi karıştırıp saç derinize masaj yapın. Sirke ve limon karışımı yağlı bir saç derisine sebep olan tıkanmış kökleri açacaktır.

7-Saç Derisinde Kaşıntıyı Azaltır

Limon suyu can sıkan saç derisi kaşıntısını da azaltır. Etkili bir antibakteriyel özellikte olan limon saç derisi kaşıntısına da iyi gelir. Bunun için yapmanız gereken kullandığınız şampuanınıza veya saç kreminize birkaç damla limon suyu damlatmaktır. Şampuanı saçınızda 10 dakika beklettikten sonra saçlarınızı soğuk su ile durulayın. Bu bakımı düzenli olarak yaptığınızda saç derinizdeki kaşıntı azalacaktır.

8-Saç Kırıklarını Önler

Saçlarınızdaki kırıklardan kurtuldunuz ve uzun bir süre boyunca kırıksız sağlıklı saçlara sahip olmak istiyorsanız saçlarınıza aynı miktarda karıştırılmış limon suyu ile zeytinyağı sürmeyi deneyin. Bu karışım saçlarınızda yeni kırıklar oluşmasını engelleyecektir. Bu saç maskesini ayda bir uygularsanız, saç uçlarındaki kırıkların tarihe karıştığını göreceksiniz.

9-Suyunu İçmeyi Unutmayın

Limonun Saça Faydalarını anlattık. Limon çok faydalı olduğu gibi kilo kontrolünde, detoks özelliğinden dolayı da çok etkilidir. Düzenli olarak limon suyu tüketerek vücudunuzu toksinlerden arındırabilirsiniz. Limon suyu içerek saçlarınızın da güçlü ve sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz.

Saç Uzatan Limon Maskeleri

Saç Uzatan Limon Maskeleri
Saç Uzatan Limon Maskeleri

Güçlü saçlara sahip olmak için ve saç köklerini güçlendirmek için limon suyunu su ile karıştırıp saçlarınızı yıkarken masaj yapabilirsiniz. Bu uygulama şekli daha çok yağlı saçlara sahip olan kişilere önerilir. Yağlı saçlara sahip değilseniz bu şekilde saçlarınızı yıkamak saç derinizin kurumasına neden olabilir.

Kuru ve kurumaya eğilimli saçlara sahip olan kişiler limon suyunu zeytinyağı, hindistancevizi yağı, hint yağı, bal, yoğurt, yumurta veya aloe vera ile karıştırıp saç köklerine uygulamalıdır. Bu şekilde yapacağınız bir bakımla hem saçlarınızın daha hızlı uzadığını hem de sağlıklı yağlar ve vitaminler ile saç köklerinizin kurumadığını göreceksiniz.

Limon ile Saç Rengi Nasıl Açılır?

Limon ve saç deyince ilk akla gelen limon ile saç renginin açılmasıdır. Limonun içindeki sitrik asit saç renginin açılmasını sağlar. Limon ile saç rengi açma işlemi çok eski zamanlardan beri kullanılmaktadır. Bu yöntem kimyasal içermeyen bir yöntem olduğu için çok tercih edilmektedir.

Saç renginizi limonla açmak ya da saçınız ışıltılar yapmak istiyorsanız, iki limonun suyunu bir litre su ile karıştırın. Ancak saçınızın rengini birkaç ton açmak isterseniz, limon-su oranını arttırmalısınız. Bu karışımı ıslak saçınıza ya da saçlarınızda açılmasını istediğiniz bölümlere sürmelisiniz. Limonlu su saçınızda bir saat kaldığında etkisini göstermeye başlar. Karışım saçınızdayken güneşe çıkarsanız daha etkili sonuçlar alırsınız. Limon suyu çok koyu renkli saçların rengini fazla değiştirmese de, düzenli kullanılması halinde özellikle kumral saçlarda son derece etkili sonuçlar vermektedir.

Fakat burada dikkat edilmesi gereken nokta saçınızda limon suyu varken güneşin altında kalmak saçlarınızı yıpranabilir. Hatta bu nedenle saçlarınız kuruyabilir. Böyle bir durum fark ederseniz ya da kuru saçlara sahipseniz karışıma bir miktar zeytinyağı eklemelisiniz.

Saçıma Limon Sürerken Neye Dikkat Etmeliyim?

Limonun içinde bulunan asit hassas cilde sahip olan kişilerde tahrişe neden olabilir. Bu nedenle saç bakımında limon kullanacaksanız ve cildiniz hassassa limonu saç derinize doğrudan değdirmemelisiniz. Limonu bir miktar su veya zeytinyağı ile Hindistan cevizi yağı gibi taşıyıcı yağlar ile karıştırmalısınız.

Saçlarınızı limonlu su ile yıkarken ya da saçınıza limonlu bir maske sürerken kesinlikle gözlerinizi korumalısınız. Gözünüze limon kaçması durumunda gözünüzü bol su ile yıkamalısınız.

Limonu saç renginizi açmak için değil de diğer faydaları için kullanıyorsanız güneşe çıkmadan önce saçlarınızı iyi duruladığınızdan emin olmalısınız.

Ve limonun bu bahsettiğimiz faydalarından yararlanmak için kesinlikle taze sıkılmış limon suyu kullanmalısınız. Daha önceden sıktığınız dolapta bekleyen limon suyunu kesinlikle saçınıza sürmeyin. Ayrıca hazır satılan limon suları kesinlikle saça sürülmemelidir, içindeki kimyasallardan dolayı fayda değil saçlarınıza zarar verecektir.

Limon ile saç bakımını çok uygulamayın ve uygulama sırasında saç derinize çok bastırmayın. Çok sık limon ile saç bakımı yapmak saç derisine zarar verebilir ve kurutabilir. Limonun saç derisine verebileceği zararı en aza indirmek için nemlendiricili bir saç kremi kullanmalısınız. Limonun Saça Faydaları ile ilgili yazımız hakkında aşağıda yorum yapın yayımlayalım.

Bizi İnstagramda Takip Edebilirsiniz: https://www.instagram.com/begonyakadin/

İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

1 Yorum
Eski
Yeni Çok Oy Alan
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
1
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx