Saç Bakımı

Sarımsağın Saça Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Reklamlar

Sarımsağın saça faydalarının yanı sıra insan sağlığına sayısız faydası vardır. Sarımsak, hem yemek pişirmede hem tıp hem de kozmetik sektöründe dünya çapında kullanılan güçlü, keskin bir kokuya ve baharatlı, acı bir tada sahiptir. Orta Asya’ya özgü bitki, yüzyıllardır insanlık tarihinin bir parçası olmuştur. Akdeniz’de yaygın olarak kullanılır ve dünya çapında temel bir baharattır.

Sarımsak, inanılmaz baharat tadının yanı sıra, tıbbi kullanımları ve sağlığa faydaları ile yüzyıllardır insanlar tarafından kullanılır.  Antienflamatuar etkilerinden bağışıklık arttırıcı özelliklerine kadar, sarımsağın yaygın ev yapımı tedavilerde sürekli olarak kullanılması şaşırtıcı değildir. Sarımsağın Saça Faydaları ve Zararları yazımızı okumaya başlayalım…

Sarımsağın Saça Faydaları Nelerdir?

Eski Mısır’dan günümüze sarımsak, faydalı bir takviye olarak görülmüş ve yüzyıllar boyunca dünya çapında kullanılmıştır. Peki, sarımsağın saç faydaları nelerdir?

Reklamlar

Çiğ sarımsak, çeşitli vitamin ve minerallerin zenginliği ile doludur. Başlangıç ​​olarak,C vitamini içerir. İkincisi, yeni saçların çıkması ve saçların uzaması için gerekli olan kolajen üretimini arttırır. Sonra sarımsakta selenyum vardır. Kimyasal elementin sarımsaktaki varlığı, kan dolaşımını arttırdığı için saç sağlığı açısından oldukça önemlidir. Dahası, sarımsak ayrıca saçınızın yapısal bileşenlerini güçlendirmeye yardımcı olan kalsiyum içerir.

Sarımsağın saça faydalarından birisi de antienflamatuar özelliklerinden dolayı saç derisinde oluşan iltihabı ve enfeksiyonları iyileştirmesidir. Saç derisini mikroplardan ve bakterilerden tamamen arındırır. Böylece saçlarınız çok daha sağlıklı uzar.

Sarımsağın sunduğu anti-mikrobiyal etkiler, saç sağlığını destekler. Sarımsak içinde bulunan bir bileşik olan alisinin, anti-bakteriyel, anti-mantar, anti-viral ve hatta anti-parazitik olduğu bilimsel araştırmalarda ortaya konmuştur.

Sarımsak Saç Dökülmesine Karşı Etkili Midir?

Sarımsak vazodilatatör yani damar genişletici bir etkiye sahiptir ve saç kökünde kan dolaşımını teşvik eder. Sarımsak kesinlikle düzensiz saç dökülmesi (alopecia areata) için bir tedavi değildir. Bu tıbbi olarak tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. 

Reklamlar

Saçın çıkma evrelerinin veya çıkma evresindeki (anajen evresi) saç oranının azalması veya yaygın saç dökülmesi yaşanır. Ardından özellikle “yeniden inşa” evresinde (katajen faz) yeni saçlar çıkar. 

Peki kalıtsal veya hormonal saç dökülmesi veya yaygın saç dökülmesi için sarımsak faydalı mı? Evet, kesinlikle faydalıdır. Bu nedenle saç kökündeki kan dolaşımının iyileştirilmesi saçın genel görünümü üzerinde olumlu etkilere sahiptir. Bu yüzden saçlar için sarımsak ya da sarımsaklı doğal şampuanlar kullanmak yeni saçların çıkmasını sağlar.

Sarımsak Şampuanı Saçların Hızlı Uzamasını Sağlar Mı?

Sarımsak genellikle saç dökülmesine karşı bir doğal ilaç olarak adlandırılır. Sarımsak ya da sarımsak şampuanı saç dökülmesine karşı yardımcı olur mu? Sarımsak etkisi eski Mısır’da zaten biliniyordu. Yunanistan ve Türkiye’de olduğu gibi birçok Arap ülkesinde de birçok yerde ev ilacı olarak kabul edilir ve hatta ilgili alanlara saf olarak uygulanır. 

Bunu yapmak için, sarımsağı küçük dilimler halinde kesersiniz ve doğrudan saç derisine sarımsakla masaj yaparsınız. Fakat bu noktada kesinlikle kokuya karşı bir şeyler yapmalısınız. Bu nedenle sarımsak şampuanı elbette çok daha ideal bir yaklaşımdır. Çünkü koku, saç kremi veya diğer katkı maddeleri ile kontrol altına alınabilir.

Sarımsağın Saça Faydaları ve Zararları
Sarımsağın Saça Faydaları ve Zararları

Sarımsağın Saça Faydaları ve Zararları

Sarımsağın saça faydaları arasında hızlı saç uzatma ve saçları gürleştirme etkileri vardır. Sarımsak, saç dökülmesini engeller ve aynı zamanda yeni saçların çıkmasını sağlar. Üstelik saçlara güç kazandırır ve dolgun bir görünüm katar. Bütün bu faydaların yanı sıra sarımsağın saçlara bilinen hiçbir zararı yoktur.

Sarımsak ile Saç Bakımı
Sarımsak ile Saç Bakımı

Sarımsak ile Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Sarımsağın saça faydalarından yararlanmak için bazı ev yapımı saç maskeleri kullanabilirsiniz.

Sarımsak, zeytinyağı, jojoba yağı ve hindistan cevizi yağı ile saç maskesi

Bu maskenin içinde bulunan sarımsak saçları güçlendirir ve besler. Saç dökülmesini engeller ve saçların hızlı uzamasını sağlar. 

Jojoba yağı ise yatıştırıcı bir yumuşatıcı olarak kabul edilir. Saç derisini sağlıklı tutmak için hayati öneme sahip mantar önleyici özellikler bakımından da zengindir. Jojoba, saç derisindeki tahriş edici ölü derilerden kurtulmanıza yardımcı olabilir. Dahası, jojoba E vitamini, Omega 6 ve 9 yağ asitleri ve saçlarımıza zarar verebilecek zararlı serbest radikallerle savaşan doymuş bir yağ asidi bakımından zengindir. Jojoba yağı ayrıca saç köklerinin etkili bir şekilde açılmasını sağlayabilir.

Hindistan cevizi yağı saçları nemlendirir ve besler.

Zeytinyağı ise saçlara sağlıklı bir ışıltı ve parlaklık kazandırır.

15 büyük diş sarımsağı iyice dövün ya da bir robotta çekin. Sarımsağı bir cam kaseye alın. Cam kaseye, 4 yemek kaşığı zeytinyağı ekleyin ve karıştırın. Daha sonra bu karışımı, bir çay süzgeciyle süzün. Sarımsak posalarını atın. Süzdüğünüz sarımsak ve zeytinyağını bir cam kaseye alın. 

Cam kaseye yarım çay bardağı hindistan cevizi yağı, 1 yemek kaşığı jojoba yağı ve 4 damla çay ağacı yağı ekleyin. Bu malzemeleri iyice karıştırın. Saç uçlarınıza yoğunlaşarak saç derinize ve saçınıza bu maskeyi uygulayın. Saçlarınızı sıcak bir havlu ile sarın ve 20 dakika bekleyin. Ardından saçınızı yumuşatın ve sülfat içermeyen bir şampuanla yıkayın. Saçınızı doğal olarak kurutun. Bu harika maskeyi saçlarınıza haftada iki kez çok rahat bir biçimde uygulayabilirsiniz.

Saç için sarımsak ve bal maskesi

Genellikle balın doğal bir nemlendirici olarak tanımlandığını görürsünüz. Başka bir deyişle, bal saçlarınızı nemlendirir ve saçlarınızdaki nemi kilitler. Bu yüzden bu maskede bal kullanıyoruz.

16 diş sarımsağı iyice ezin. Daha sonra sarımsak suyu ve bir yemek kaşığı balı birlikte karıştırın. Bu maskeyi saç derisine uygulayın ve masaj yapın. Hafif bir şampuanla yıkamadan önce yaklaşık 45 dakika bekleyin. Saçlarınız için bu maskeyi haftada bir defa kullanmanız gerekir.

Sarımsak, zencefil ve hindistan cevizi yağı maskesi

10 diş sarımsak ve biraz zencefili bir blendıra alın ve pürüzsüz bir macun haline gelene kadar blendırda çekin. Yarım su bardağı hindistan cevizi yağını ısıtın ve zencefil-sarımsak karışımını  ekleyin. Karışımın rengi kahverengiye döndüğünde, ocağı kapatın ve yağın soğumasını bekleyin. Yağı, posadan arınmış olacak şekilde süzün. Saç derinize ve saçınıza bu saç bakım yağı ile masaj yapın. Birkaç saat bekleyin ve hafif bir şampuanla durulayın. Bu tedavi saçınızı ekstra yumuşak tutacaktır. Bu maskeyi kesinlikle haftada bir kez uygulamalısınız.

Sarımsak, yumurta, bal ve zeytinyağı maskesi

15 diş sarımsak alın ve sarımsağı iyice ezin. Sarımsağın suyunu çıkartın. Sarımsak suyuna iki yemek kaşığı zeytinyağı, bir yemek kaşığı bal ve bir yumurta sarısı ekleyin. Saç derinize ve saçınıza bu maskeyi uygulayın ve bir saat kadar bekleyin. Hafif bir şampuanla durulayın. Sarımsaklara ek olarak, yumurta sarısı saçınızın beslenmiş ve ekstra yumuşak kalmasını sağlayacaktır. Haftada bir defa olmak üzere üç ay süreyle bu maskeyi uygulayın.

Sarımsak, soğan ve hindistan cevizi yağı maskesi

Yaklaşık 12 diş sarımsak ve 1 orta boy soğanı alın. Sarımsak ve soğanları soyun. Sarımsak ve soğanları blendırda çekin. Bu karışımı bir tavaya alın. Tavaya 6 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı ekleyin ve ısıtın. Karışım soğuduktan sonra, karışımı bir süzgeç yardımıyla süzün. Süzdüğünüz yağ ile masaj yapın. Birkaç saat kadar bekleyin. Bir gecede de bırakabilirsiniz. Daha sonra doğal bir şampuanla saçlarınızı yıkayın. 

Düzenli olarak kullanılırsa, bu maske sadece saçları beslemekle kalmaz aynı zamanda saçlar için doğal bir parlaklık yaratır. Zaman içinde bu parlaklık, saçlarınız için kalıcı bir özellik haline gelebilir. Haftada bir defa bu maskeyi uygulamak yeterlidir.

Saçlar i̇çin sarımsak ve nane yağı maskesi

Yaklaşık 20 diş sarımsak alın. Bu sarımsakları blenderda çekin ve bir cam kaseye alın. Cam kaseye, birkaç damla nane yağı ekleyin. Saçınızı yıkamak için bu maskeyi şampuanınızla kullanın. Böylece süper pürüzsüz ve parlak saçlarınız olur. Haftada bir kez bu maskeyi düzenli olarak uygulamalısınız.

Sarımsağın Saça Faydaları yazımız şimdilik bu kadar. Sorularınız varsa yazın cevaplayalım.

Begonya Instagram hesabı: begonyakadin

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx