Saç Bakımı

Yumurta ile Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Reklamlar

Yumurta ile saç bakımı nasıl yapılır? Yumurta, vücudumuzun ve saçlarımızın gerekli vitaminleri alması içim önemli bir gıda maddesidir. Saç bakımımız için yumurtayı nasıl kullanabiliriz? Yumurtanın içerisindeki sağlıklı yağlar bedenimiz için protein kaynağıdır. Uzmanlar günde bir yumurtayı rahatlıkla yiyebileceğinizi söylüyorlar. Yumurtanın içinde bulunan B5, B12, A, D ve E gibi çeşitli vitaminler ve selenyum, demir, iyot, folik asit, kolin gibi mineraller bulunduğu için saçlarımıza da fayda sağlar.

Yumurta Saça Nasıl Yardımcı Olur?

Yumurtanın yapısında protein ve sağlıklı yağlar bulunur. Bu yağlar saç derisini ve saç foliküllerini besleyerek, saçlarınızın daha sağlıklı ve çok çıkmasını sağlar. Yumurtanın uygulanmasıyla yeni çıkan saçlar daha güçlü, dayanıklı, parlak ve yumuşak olur. Bir diğer yararı da saçın güçsüz ve bakımsız görünmesine sebep olan kırıklar gözle görülür derecede azalır. Bu işlemden sonra saçınızın kötü kokacağını düşünüyorsanız korkmanıza gerek yok. Yumurtayı saçınıza bir maske olarak uygulayın.

Yumurtanın sarısını ve beyazını karıştırın. 15-20 dakika saçınızda beklettikten sonra saçınızı soğuk ya da ılık su ile her zaman yıkadığınız gibi yumurtadan arındırın. Sonra da saçınızı her zamanki gibi yıkadığınız gibi yıkayabilirsiniz.

Reklamlar

Yumurta ile Saç Bakımının Faydaları Nelerdir?

  1. Yumurta saçınızın yumuşak ve parlak olmasına katkı sağlar. Yumurta özelikle kuru ve cansız saçların nemlenmesinde çok faydalıdır.
  2. Saç düzleştirici, maşa ve boyama gibi uygulamalar sonucu saç kırıkları meydana gelir, yumurta bu kırıkların onarılmasını sağlar.
  3. Muhteşem protein deposu olan yumurta saç köklerini besleyerek kopma ve dökülme problemini ortadan kaldırır.
  4. Saç derisini beslenmesini ve güçlenmesini sağlar. Aynı zamanda saç köklerinin de sağlamlaşmasını sağlar.
  5. B12 vitamini ve sülfür içerdiğinden yumurta uzaması kolay olmayan saçların uzamasını sağlar.

Yumurta Saç Sağlığı İçin Faydalıdır

Hasarlı ve aşırı yıpranmış saçlarınız için başka kimyasallar denemeden önce yumurtayı denemenizi tavsiye ederim. Yumurta saçınız için harika sonuçlar elde etmenizi sağlayabilir. Saçlar %70 keratin proteininden oluştuğundan yumurta; hasar görmüş ve kurumuş saçları eski sağlığa kavuşturarak yeniden canlandırabilir. Saçlarınızı pürüzsüzleştirip, nemlendirir. Ve tabi ki tüm saç türleri için yumurta maskesi uygulanabilir. Hayallerinizdeki güçlü, yumuşak ve ipeksi saçları elde etmek için yumurtalı saç maskesi denemekten çekinmeyin.

Protein Açısından Zengin Saç Maskeleri

Normal saçlarda yumurtayı tüm olarak, kuru saçlar için yalnızca sarısını, yağlı saçlar için de yalnızca beyazını kullanın. Diğer iki alternatifi ayda bir, yumurta beyazını ise iki haftada bir kullanmanızı öneriyoruz. Bahsi geçen maske sık kullanım sonucu saçınıza yarar vermektense aksine zarar verebilir. Dolayısı ile size belirtilen aralıklarla uygulamanız saç sağlığınız açısından önemlidir.

Hasarlı Saçlar

Güneşte uzun süre kalmak hem cilde hem de saç, saç derisine oldukça zarar vermektedir. Bu unutulmaması gereken bir durumdur. Çevrenin kirliliği, kullandığınız boyaların kimyasal yapısı, saç düzleştirmek yada fön çekmek gibi hatta banyo sonrası kurutma işlemi gibi hem ısıl hem de kimyasal faktörler saçlarınıza çok fazla zarar vermektedir.

Bu amaçla saçımıza eski sağlığını parlaklığını ve gücünü geri kazandırabilmek için yumurta maskesini güvenle kullanabilirsiniz kısa sürede saçlarınızdaki değişimi fark edeceksiniz.

Reklamlar

Antifriz maskesi nasıl yapılır?

2 büyük çilek,1 yoğurt, 1 yemek kaşığı bal ve 1 yumurta beyazı maskemiz için gereken malzemelerdir. Öncelikle bir kâsede çilekleri ezelim. Diğer malzemeleri ekleyip, macun kıvamına gelene kadar karıştırın. Ardından bu karışımı saçlarınıza sürdükten sonra yarım saat bekletip ılık su ile yıkamalısınız. Karışımı akıttıktan sonra artık normal banyonuzu yapabilirsiniz ya da saçınızı yıkayabilirsiniz.

Güçsüz ve Kolay Kırılan Saçlar İçin Yumurtalı Maske Tarifi
Güçsüz ve Kolay Kırılan Saçlar İçin Yumurtalı Maske Tarifi

Güçsüz ve Kolay Kırılan Saçlar İçin Yumurtalı Maske Tarifi

Maskemiz için gereken malzemeler;  1 Yumurta, 1 yemek kaşığı zeytinyağı, 2 yemek kaşığı bal. Yumurta çırpıldıktan sonra zeytinyağı ve bal eklenerek iyice karıştırılır. Karışımı saç derinize uygulayıp masaj yapın. Yarım saatlik beklemenin ardından artık saçlarınızı şampuanlayarak yıkayabilirsiniz.

Yumurta ve Zeytinyağı Maske Tarifi

Maskemiz için gerekli malzemeler 2 yumurta, 2 çorba kaşığı zeytinyağıdır. 2 yumurtayı bir kaba kıralım. 1 veya 2 çorba kaşığı zeytinyağı ekleyelim. Karıştırdıktan sonra saçınıza uygulayın. Saçınızı kuru olması gerekir. 30 ila 45 dakika arasında saçınızda beklettikten sonra yıkayın. Hem saçlarınız hem de saç deriniz bu maskeden sonra daha sağlıklı olacaktır.

Yumurta, Süt ve Bal Maskesi Tarifi

Süt ve bal süper nemlendirme gücü olan iki besindir.  Yumurta saçınıza gerekli miktarda protein ve besin sağlayacaktır. Gerekli olan malzemeler 2 yumurta, 1 çorba kaşığı bal ve 2 çorba kaşığı süt.  Bu malzemeleri bir kaba koyun ve iyice karıştırın. Süt miktarını azaltıp çoğaltarak kıvamı ihtiyacınıza göre ayarlayabilirsiniz. Bu maskeyi kuru saçlarınıza nem vermek için kullanın.  Karışımı 30 dakika saçınızda bekletin ve önce sadece durulayarak sonra da şampuanla yıkayın.

Yumurta ve Yoğurtlu Saç Maskesi Tarifi

Yumurta ve yoğurt karışımından oldukça besleyici ve faydalı bir saç kremi elde edilebilir.

Çok faydalı bir saç kremi oluşturmak için yumurta ve yoğurt karıştırılabilir. 2 yumurta, 2 çay kaşığı doğal yoğurt kullanın. Bu iki malzemeyi homojen bir şekilde karıştırıp pütürsüz bir karışım elde etmelisiniz. Karışımı en az 30 dakika boyunca saçınızda bekletin. Maskeyi yıkadığınız anda sonuçları hemen fark edebilirsiniz.  Saçlarınız daha temiz ve çok parlak olacaktır.

Kabarık Saçlar İçin Yumurta ve Mayonez Maskesi Tarifi

Bu maskeyi saçınıza uyguladığınızda kesin olarak saçlarınız nemlenecektir. Tarife geçersek, 2 yumurtayı kırın ve  1 çorba kaşığı mayonez ilave edin. Daha sonra iyice karıştırın. Bu karışımı saç köklerinden uçlara kadar uygulayın. Saçınızı bir duş bonesi veya streç film ile örtün. 20 dakika boyunca bekletin. Önce saçınızı ılık suyla durulayın. Sonra şampuanlayarak maskeyi tamamen saçınızdan çıkarın. Maske sonunda saçlarınız yatışmış ve mutlu olacak.

Yağlı Saçlar İçin Yumurta Beyazı Maskesi Tarifi

İki yumurtayı bir kaba kırın, sarısını beyazından dikkatli bir şekilde ayırın. Yumurta aklarına 1 çorba kaşığı limon suyu ilave edin karışımı hafifçe karıştırın. Sonrasında kafa derisine değdirmemeye dikkat ederek karışımın tamamını saçınızda kullanın. 15 dakika saçınızda bekletin ve güzelce durulayın. Daha sonra saçlarınızı şampuanla yıkayabilirsiniz. Saçlarınızın ilk andan itibaren daha yağsız olduğunu fark edeceksiniz.

Yumurtalı Saç Maskesi Tarifi (Kuru Saçlar İçin)

Maskemiz için 1 yumurta, 1 tatlı kaşığı zeytinyağı, 2 yemek kaşığı mayonez gerekli olan malzemelerdir. Yumurtayı derin bir kabın içinde beyazı ile sarısı homojen bir şekilde karışana kadar çırpın. Sonrasında mayonez ve zeytinyağını ekleyerek pürüzsüz bir kıvam almasını sağlayın. Karışımı saçınıza sürün. 20-30 dakika saçınızda bekletin. İşlemin sonunda saçınızı maskeden arındırmak için bol su ile durulayın.

Saçlar İçin Hindistan Cevizi Yağı Ve Yumurta Maskesi Tarifi

Maskemiz için 1 yumurtanın akını ve 1 yemek kaşığı kadar Hindistan cevizi yağı ile beraber limon yağı kullanacağız. Bir kâsede yumurtanın beyazı ile Hindistan cevizi yağını çırparak karıştırın. Daha sonra limon yağını ilave edin ve tekrar karıştırıp homojen bir kıvam elde edene kadar karıştırın.

Elde ettiğiniz karışımı saç köklerinize doğru iyice yedirerek uyguladıktan yarım saat sonra artık saçlarınızı yıkayabilirsiniz.

Yumurta maskesinin faydalarına göz atalım;

  • Yumurtanın beyazı mükemmel bir protein kaynağıdır. Bunun nedeni doğal saç proteinine benzeyen yapıda olmasıdır. Saçın uzamasını artırır ve saçın çok yumuşak olmasını sağlar.
  • Hindistan cevizi yağı içeren maskeler saçı ve saç derisini besleyerek bakım yapar.
  • Limon yağı ise saç köklerini arındırarak saçı besler ve saçların sağlıklı bir şekilde uzamasına yardımcı olur.

Yumurta Sarısının Saça Faydaları

Aşırı kimyasallar, havanın kirli olması, psikolojik etmenler ve kurutma, fön, düzleştirme gibi ısıl işlem ile şekillendirme işlemleri saç sağlığını olumsuz etkileyebilir.  Saçın zarar gören yapısını onarmak aynı zamanda saçı güçlendirmek için yumurta sarısı kullanılmalıdır. Yumurta sarısı ile yapılan saç maskesi saçları daha dirençli hale getirebilecek vitaminler bulundurur. Yumurta sarısı, özellikle kuru görünen saçları nemlendirmek için daha yararlıdır.

Yumurta Sarısı Saça İyi Geliyor Mu?

Yumurta sarısının içerisindeki vitaminlerin eşsiz birleşimi nedeniyle saçlarınız için harika bir besin kaynağıdır. A ve E vitaminleri, biyotin ve folat, saç büyümesi ve sağlıklı saçlar ile gerekli olan vitaminlerden sadece birkaçıdır. Dünyadaki en çok beslenme yetersizliği demirdir. Vücudunuzda yeni hücrelerin üretimi için demir önemli yer alır. Her yumurta sarısı yapısında küçük ama önemli miktarda demir içerir.

Saça yumurta sarısı mı akı mı daha faydalıdır?

Bu durum saçınızın durumuna göre değişir. Normal saçlar için yumurtanın tamamını kullanın. Yağlı saçları tedavi etmek için yumurta akı saç maskesi kullanın, yumurta akı istenmeyen yağların giderilmesine yardımcı olur. Kuru ve kırılgan saçları nemlendirmek amacıyla yumurta sarısı saç maskesi olarak kullanın.

Peki, Yumurta Sarısı Saça Nasıl Uygulanır?

Yumurta Sarısı Saç Maskesi Tarifi

Saç için yumurta maskesi uygulaması kişiye göre saç tipine göre değişiklik gösterebilir. Yazımızda bahsettiğimiz saç şeklinize göre yumurtanın hangi kısımlarını kullanacağınızı bularak saç derisi ve saç teli tipine göre en uygun olan saç maskesi uygulayabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Doğal Keratin Sütü Ne İşe Yarar?

Begonya Instagram hesabı: begonyakadin

Merve Ekinci

Renkli kişiliğim ile efsane içerikler üretmeye geldim. Asla vazgeçmeyen her kadın gibi biraz süslü ve ne istediğini bilen biriyim. Kafamın içinde kurduğum senaryoları yazılarıma aktarıyorum. Umarım sizlerde keyifle okursunuz.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx