Yemek

Fincanda Kadayıf Tatlısı Nasıl Yapılır?

Reklamlar Yeni Ümit Moda Akademisi

Kadayıf tatlısı mutfaklarımızda yer alan ve mutfak kültürümüzde en fazla tercih edilen tatlılar arasında yer almaktadır. Bu tatlıyı yapmak belli bir yetenek ve el lezzeti ister. Farklı kadayıf tatlısı çeşitleri arasında fincanda kadayıf tatlısı da oldukça sık tercih edilir. Fincanda kadayıf tatlısı yaparken önce kadayıftan bir tutam alınır ve orta boy fincan içerisine bastırılarak yerleştirilir. Ardından üstüne 2 ya da 3 tatlı kaşığı dövülmüş ceviz yerleştirilir. Dövülmüş cevizleri yerleştirdikten sonra iyice bastırmak gereklidir. Fırın kabına fincanı ters çevirdikten sonra yağlanmış tepsi üzerine kadayıf topları dizilmelidir.

Daha sonra 150 gram tereyağını eritip kadayıfların üzerinde gezdirmek gerekir. 300 gram kadayıf ile 8 tane kadayıf topu elde edebilirsiniz. 180 derecede fırını ısıttıktan sonra nar gibi kızarıncaya dek kadayıflar pişirilmelidir. Kadayıfların pişirilmesinin ardından soğumaya bırakılması gerekir. Fincanda kadayıf tatlısı için şerbet hazırlanırken 1.5 su bardağı şeker ve 2 su bardağı su tencereye alınmalıdır. 10 dakika kaynattıktan sonra birkaç damla limon suyu ekleyerek biraz daha kaynatılmalıdır. Daha sonra ocaktan alınarak 5 dakika boyunca bekletilmelidir. Sorun yaşanmaması adına mutlak suretle fincanda kadayıf tatlısına şerbet soğuk bir şekilde dökülmelidir.

Bastırılmış Kadayıf Nasıl Yapılır?
Bastırılmış Kadayıf Nasıl Yapılır?

Bastırılmış Kadayıf Nasıl Yapılır?

Bastırılmış kadayıf yapılırken önce şerbet hazırlanarak soğumaya bırakılmalıdır. Şeker ve su tencereye koyulup kaynamaya başladıktan sonra altını kısmanız ve 10 dakika kaynatmak gerekir. Daha sonra üzerine limon ekleyerek 5 dakika daha kaynatarak soğumaya bırakılmalıdır. Ardından kadayıflar ince ince kesildikten sonra uygun bir kap üzerinde üzerine sıvı yağ dökülmelidir. Güzelce harmanladıktan sonra her tarafına yağ değecek şekilde karıştırılmalıdır. Daha sonra elde edilen bu karşımdaki kadayıfların yarısı tepsiye yerleştirilmelidir. Daha sonra dilerseniz üzerine iri çekilen cevizleri ya da fıstık gibi uygun gıdaları serpebilirsiniz. Ardından kadayıfın kalan kısmını üzerine yerleştirin. Elinizle bastırdıktan sonra tepsi ile iyice bastırılmalıdır. Daha sonra üzerine koyulan ağırlıkla birlikte minimum 2 saat bekletin.

Reklamlar

Bu bekleme sırasında bir yemek kaşığı civarında tereyağı küçük parçalara ayırarak tepsi üzerine paylaştırın. Daha sonra 180 derecede hazırlanmış fırında kızarana kadar pişirin. Nar gibi kızardıktan sonra fırından çıkarın ve o da sıcaklığına gelinceye kadar bekletin. Sonra üzerine soğuk şerbet dökün. Hamurumsu ve yumuşak olmaması adına şerbet sıcakken dökülmemelidir. Daha sonra 2 saat bekletmeye bıraktıktan sonra bastırılmış kadayıf hazır hale gelecektir. Dilerseniz üzerine yeşil fıstık ya da ceviz ile süsleme yapabilirsiniz.

Marketlerde Satılan Hazır Kadayıf Tatlısı Nasıl Yapılır?

Birçok kişi marketlerde satılan hazır kadayıf tatlısını yapmayı tercih eder. Bunun için önce kadayıflı paketten çıkarmak ve kırıklamak gerekir. Daha sonra kırıklanan kadayıflar tereyağı eritilerek üzerine koyulmalıdır. Bir süre karıştırdıktan sonra yarım su bardağı şeker eklenerek Kıtır kıtır olana kadar kavurma işlemi devam etmelidir. Daha sonra tatlı içerisinde kullanmak için muhallebinin hazırlanması gerekir. Bu kadayıf tatlısının muhallebisi hazırlanırken 1 litre süt 1 yumurta sarısı 1 su bardağı süt 3 yemek kaşığı nişasta ve 4 yemek kaşığı un koyularak pişirilmelidir. Muhallebinin pişmesinin ardından ocaktan alarak vanilya tereyağı ve kremşanti eklenmelidir. Böylece kadayıf üzerine dökülecek muhallebi hazır hale gelir. Daha sonra servis kabına kavrulan kadayıfların bir kısmı dökülerek Tabana yayılmalıdır. Daha sonra üzerine muhallebinin hepsini dökerek kalan kadayıflarda muhallebi üzerine dökülmelidir. Böylece marketlerde satılan Hazır kadayıf tatlısından Harika bir lezzet ortaya çıkarılır.

Yarım Kilo Kadayıf Tatlısına Ne Kadar Şerbet Gider?
Yarım Kilo Kadayıf Tatlısına Ne Kadar Şerbet Gider?

Yarım Kilo Kadayıf Tatlısına Ne Kadar Şerbet Gider?

Birçok kişi kadayıf tatlısı yaparken kıvamını tutturmakta zorlandığını belirtmektedir. Kadayıf tatlısı yaparken oldukça basit bir mantık sayesinde her zaman en doğrusu olacak kolayca ulaşabilirsiniz. Bunun için kadayıf tatlısını yaparken birebir ölçüsünü kullanmanız size büyük oranda yardımcı olacaktır. Eğer bir kilo kadayıf hazırlayacaksanız buna bir kilo şeker ve 1 litre su eklenmelidir. Böylece şerbeti istediğiniz kıvamda olacaktır. Yarım kilo kadayıftan tatlı yapmak istediğinizde bu ölçülerin yarısını kullanmanız yeterli olur. 500 gram biter kadayıfın şerbeti hazırlanırken 4 su bardağı toz şeker ile 4 su bardağı su kullanılmalıdır.

Ayrıca çeyrek limon suyu da bu şerbete eklenmelidir. Limon kabuğunu mutlaka şerbete atmanız gerekir. Böylece istediğiniz kıvamda şerbeti ayarlamanız mümkün olur. Şerbet için hazırladığınız şeker ve suyu tencereye aldıktan sonra üzerine belirtilen miktarda limon suyunu ekleyerek limon kabuğunu içerisine atın. Orta ateşte yaklaşık 15 dakika civarında kıvam alıncaya dek kaynatmaya devam edin. Kıvam aldıktan sonra şerbeti ocaktan alarak soğumaya bırakabilirsiniz. Şerbeti tatlı üstüne dökme aşamasında fırından alınan sıcak tatlı bekletildikten birkaç dakika sonra hazırlanan şerbet üzerine soğuk bir biçimde dökülerek uygulanmalıdır.

Reklamlar

Fincanda Kadayıf Şerbeti Nasıl Dökülür?

Fincanda kadayıf şerbeti dökerken bazı hususları dikkat edilmesi gerekmektedir. Öncelikli olarak şerbetin hazırlanması sırasında bazı detaylar söz konusudur. Yukarıda da belirttiğimiz gibi birebir ölçü kriteri uygulanmalıdır. Böylece fincanda kadayıf tatlısı için hazırlanan şerbet istenilen seviyede olacaktır. Hem emeğinizin hem de en lezzetinizin boşuna gitmemesi için bu tatlıda şerbet oldukça önemlidir. Hazırlanan fincanda kadayıf tatlısının istenilen kıvamda olması için pişirme aşaması kadar şerbet dökme aşaması da önemlidir. Tatlını çok hamur ya da şerbetini çekmeyen bir durumda kalmasını istemiyorsanız şerbet dökülürken soğuk olmalıdır.

Eğer yapmış olduğunuz fincanda kadayıf tatlısı şerbetini çekmiyorsa bu tatlının oda sıcaklığına gelmesi beklenmelidir. Ayrıca bu bekleme tatlının üzeri açık bir şekilde gerçekleşmelidir. Eğer yine istenilen sonuç elde edilmediyse fırını 100 derecede ısıttıktan sonra tatlıyı içine koyup 15 dakika civarında hafif bir şekilde ısıtmak ve oda sıcaklığında dinlenmeye bırakmak gereken çözümü sağlayacaktır.

İlginizi çekebilir: Sirkeli Tuzlu Kurabiye Tarifi

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx